• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

JARA ZOB sjetva-žetva, 2012.-2013.-2014.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
T

traktorko

Guest
kod nas je isto katastrofa i u vodi ima manje vlage nego na njivi! Nadam se da cu posijati u 3mj , kod mene niko nesije pa ako kasno posijem i kasno mi dospije necu dobit kombajna jer niko nece doc za 1 ral
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
i kolega kak ide? kad si pripremio tlo? a vidim nije bilo previše kiše kod tebe....

a eto,malo ja više vlažno,ali također se držim one narodne kao i šanana!
Tlo sam pripremio ove godine po prvi puta bez tanjurače,znači prvo sam oranicu poravnao običnom drljačom da tati ne ispadaju bubrezi kad bude razbacivao gnojivo,zašto bi njemu ispali kad mogu meni jel,haha,e onda je tata bacio 100 kg/kj uree,i ništa više,jer idemo svugdje poslije kukuruza,e i onda sam ja to sve prošao sjetvospremačem.
Ide dobro sijati jer nije duboko obrađeno,kao kad se ide tanjuračom,dolje je tvrdo,pa traktor ne propada.
Ma bilo je kiše dosta,ali sad sve ovo imam na brdima kao što vidiš,samo je malo na uzglavnici mokrije,ali nisam imao takvih velikih problema kao šanana :icon_rofl:

nego,što kažete na gnojidbu? kasnije planiram prihranit još sa 50kg 15-15-15 i 50 kg kana po kj!
oce to valjat?

Šanana,vidim kod tebe priprema nije baš najbolja kao i kod mene,ali mislim da je dovoljno dobra.
Kako imaš naštimanu sijačicu? kod mene je na B3 i šuber na 4. mislim da ce mi izaci oko 130 kila na kj.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma priprema po meni za zob i više nego dobra. Orano je sve sad, znači friško i samo jedan brzi prolaz sjetvospremačem i sjetva, nikakvo dangubljenje i vozikanje po zemlji, sve ekspresno!
Nije zob neka fina kultura koja zahtjeva i jako finu pripremu u koju treba i više uložiti!

Moja ti je naštelana ovak. B7, šuber na 1 i ono najbitnije, BRZI prenos izbacivača na sijačici! 130-140 kg na ral!
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Kod mene se još nemože u polje,jel bude kasno posijat jaru zob i ječam poslije 15.03,?
prosle godine sam uspio posijati do 15.03 i bilo je odlicno
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
Kod mene se još nemože u polje,jel bude kasno posijat jaru zob i ječam poslije 15.03,?
prosle godine sam uspio posijati do 15.03 i bilo je odlicno

Zapravo se jari ječam sije do kraja 3 mjeseca, a za zb nije kasno ni 4 mjesec, samo što će dati to je pitanje, i kod mene je isto banana neznam kad ću sijati uopće....
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Negdje sam prije par dana čitao da vrijeme sjetve u ožujku ili početku travnju utjeće oko 20% na prinos, a sorta utjjeće znatno više. Tema se može potražiti na Google pod sjetva zobi rokovi. E sada je pitanje da li u ovako mokro i blatno sijati na silu u nekom optimalnom roku pa već kod sjetve vidiš da si 10-20% zagazio i da ništa neće nići, ili čekati malo bolje vrijeme. Možda obje varijante dođu na isto, ali bez blata je puno lakše.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ako iza nedelje udari 3-4 dana lijepog vremena ,ja orem i odmah sjetva,jedan komad je prerovana livada od svinja ,tu samo tanjurača i sjetva,što dani odlaze ,treba pojačati malo normu sjetve al do kraja prvog tjedna travnja bi trebalo biti ok,:icon_jook::icon_jook:
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Možda je vama na Bilogori lakše raditi jer su tla nagnuta, a šta sa nama na ravnom i ktoma u području koje po DHMZ za sezonu jesen zima 2012/13 spadamo u ekstremno kišna područja.
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Ja sam sve preoro ujesen i imam 2 komada malo nageta pod koso i planiram samo brane i sjetva al ni tamo nemoze se jos nista
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Posijali smo jaru zob u subotu, i sad je pao snijeg 5 cm.
To smeta zobi? Bit će štete?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
kod nas danas opet pao snijeg znaci od sijetve jos nista :mur:[/QUOTE

Kod nas isto preko 10cm a jos se nije povukla voda od prošlog snjega! Pušing totalni, oči u nebo i molit boga da malo prosuši drugi tjedan!:icon_pray:
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Mislim da ne,tj. ne bojim se niti najmanje.
Nije bilo puno snijega,jaki sjeverac ga je otpuhao sa polja,evo danas malo izašlo sunca i više nema snijega na poljima.
A tako jako zima nije bilo,tj. nije bilo dugo,nego samo 2-3 dana tako da to nesmije smetat.
A i gledam danas temperatura zemlje na dubini 7cm je 10°C. Tako da sad za par dana kad temperature porastu,moja zob ce samo buknuti iz zemlje,dok ostali nece moc sijati jos bar tjedan dana.

Ja sam posijao 9 kj, jos budem 1 kj,sto nisam stigao. Tako da bas cu vidjet razliku u posijanom ovo prije ili kasnije,tocnije zanima me koliko ce biti losije ovo sto ce biti kasnije sijano.
 

FIATAGRI

Novi član
Tu od
22 Sij 2010
Poruka
20
Ma i ja sam posijao 1kj zobi i 1kj graška na jednoj njivi, a još nisam bio u obilasku.? Sijao sam 07.03., pa me strah da ih nije ova suhomrazica uhvatila u klici?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
kod nas jos uvjek snijeg, sijačica jos uvijek na stand by

Mislim da bum moral prebaciti na kukuruz jer ako opet padne snjeg za vikend i bude minus kak najavljuju onda neznam dali ima uopče smisla čekati da prosuši za sjetvu jer če biti več 4 mj!
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ma ja sijem 3 rali pa kako bog da,ako ne bude sazorila budemo ju pokosili kravama,za kukuruze imam dovoljno zemlje,znalo se sijati i 10 travnja pa je bilo zobi
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ma ja sijem 3 rali pa kako bog da,ako ne bude sazorila budemo ju pokosili kravama,za kukuruze imam dovoljno zemlje,znalo se sijati i 10 travnja pa je bilo zobi

Ma ja bih htio da mi dozori jer imam neke 3-4 zemlje kaj su bile po dvije godine gore tikve pa su se malo jače zadračile pa bi bacil zob! To mi je najjeftinija solucija ako mi korovi slučajno polude podoram ili dam nekome da si pokosi za živinu!
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh