• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jarenje koza

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Vjerujem da je kod jarenja važno da koza ima svoj ograđeni dio, da druge koze ne mogu do nje ni do jarića. Budući da trenutno imam daleko više mjesta nego što imam koza, razmišljam o tome da svakoj kozi napravim poseban box kao trajni smještaj, bez obzira kad bi se jarila. Te bi pregrade svakako bile rešetkaste, da se koze međusobno vide. Na taj način ne bih morao razmišljati o tome hoće li se noćas jariti ova ili ona, pa koju da izdvojim...
I na taj bih način riješio stalno uzajamno udaranje glavom i podbadanje rogovima. U mojoj je štali hijerarhija sasvim jasna. Glavna je Rogica. Jedina ima rogove i mlati njima sve ostale. Iza nje je Stara. Ona mlati Malu i Lili, ali od Rogice bježi k'o vrag od tamjana. Mala je - mala... pa joj za udaranje ostaje samo Lili, koja je manja od nje. A Lili se, jadna, svima ugiba i od svih bježi...
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Najmanje je bitno da su odvojene kod jarenja, veči je problem mjesec dana prije jarenja nek ti jedna drugu dobro podbode garant dolazi do pobačaja,dakle svakako odvoji i neka pregrade budu čvrste jer če ih svakako pokušat razvalit!
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Nakon raznih kemijanja ustanovio sam da bi svaki odjeljak (za jednu kozu) bio 120x154 cm. Je li to dovoljno? Tako bi mi svaka koza mogla imati svoj box. Prostor je oko 360 m2, pa bih tako mogao smjesti popriličan broj koza.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
ljudi neznam mi koliko ih vec drzimo smo ustanovili da su boxevi glupost kad su koze odvojene po njih nekoliko one tvore jednu zajednicu i takvih zajednica je i koliko boxeva e a kad ih pustis van onda je tuca i bitka do krvi nama su sve koze zajedno i kad su brede i kad je sezona staja im je otvorena idu van nutra kad god hocu tu i tam se porjeckaju ali nije to nis
druga stavka hranjenje i ciscenje staje da imamo boxeve sve bi trebalo rucno cistiti a gnoja ima preko 100 prikolica godisnje to sam i malo rekel tak da moj plus ide slobodnom drzanju :icon_thumright:
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
A tučnjave i pobačaji? Imaš li s time problema? I jarenje je bez boxova? Samo se ojari među svima njima i to je to?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
ljudi neznam mi koliko ih vec drzimo smo ustanovili da su boxevi glupost kad su koze odvojene po njih nekoliko one tvore jednu zajednicu i takvih zajednica je i koliko boxeva e a kad ih pustis van onda je tuca i bitka do krvi nama su sve koze zajedno i kad su brede i kad je sezona staja im je otvorena idu van nutra kad god hocu tu i tam se porjeckaju ali nije to nis
druga stavka hranjenje i ciscenje staje da imamo boxeve sve bi trebalo rucno cistiti a gnoja ima preko 100 prikolica godisnje to sam i malo rekel tak da moj plus ide slobodnom drzanju :icon_thumright:

Ovo i mene zanima,sada su mi koze svaka u svome boxu i fali mi prostora a jednostavno me strah stavit ih sve skupa mada bi tako imao puno više mista i neznam kako bi se ponašale u vrime jarenja!
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Dajte još neko mišljenje na ovu temu boxova. Što prije, jer bih ih ja danas popodne trebao početi raditi.
Gabro, ti svaku kozu držiš pojedinačno ili ih je više u jednom boxu? Ako su pojedinačno (a to je moj plan), imaš li onda problema s tučnjavama kad ih pustiš na pašu? Moje bi, naime, u boxovima trebale biti samo preko noći. Ujutro odmah idu u poveliko dvorište i ostaju do mraka.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Je svaka je posebno,a kad izađu na pašu,kako kad nekad su lude i tuku se a nekad ne zavisno od raspoloženja.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
stalno su zajedno 365 dana u godini i kad su skotne kad se jari samo se udalji na osamu i obavi to druge joj nista nece neznam kak da suosjecaju niti tuku i gaze svoje jarice niti tuku i gaze jarice od druge koze to je pametna zivina kasnije jaric sam pronade mamu nikad nije bilo problema s tucom a kamoli pobacajem sve su zajedno i to je najbolje da su u boxevima bil bi i problem sa muznjom posto moraju ici u izmuziste neznam ali po meni su boxevi potpuni gubitak vremena i prostora
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Dugo sam razmišlja o tome da srušim sve boxove ali su mišljenja 50-50 tako da stvarno neznam šta da napravim kad bi ih spoio sve skupa imao bih puno više mista ibilo bi mi lakše radit ali me je strah te tuče i da se ne dogodi neka pi..... tako da još nisam načistu šta napravit? I to me stvarno muči!!!:confused:
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Nino potpuno ste u pravu nikakvi boksevi jer to mo\e neko tko ima 2 koze.Ja sam držao 14 koza koje su bile u ispustu sve do jarenja a pred jarenje koje je bilo uvijek u 2 mjesecu su išle u prostoriju gdje su se jarile.Koze su bile na vezu a jarići oko njih nikad nije bilo pobačaja ili nekih većih povreda bilo je guranja.Parenje je bilo planski te su se koze jarile sve u roku od 10 dana jarići su sisali 5-7 dana i onda kofe sa cuclama.Pogledajte na sat tv.kako to rade u Evropi i ako ima po neki zanesenjak pa ima bokseve.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
neznam kaj ti reci nase su cijeli svoj zivot skupa a ove tvoje ako su odvojene spajanje bi moglo biti problematicno mozda da ih pustis zajedno i promatras ih pa bus videl ako se porjeckaju onda ih malo smiri i nebi smjelo biti problema
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
da ali nase nisu nikad bile na vezu nedaj boze one su uvijek slobodne nema potrebe vezati koze
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Neznam, još se razmišljam moram kroz par dana smislit šta napravit jer bi tribao povečat baraku za još jednu kozu,ako ih ostavim u boxovima, a ako ne samo skinem sve pregrade i za 5 koza imam skoro 20tak kvadrata, i po mom mišljenju bilo bi ih jednostavnije hranit i čistit štalu.
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Mene su uvjerili - radim jedan zajednički box, pa što bude - bude. Nekako mi se to čini logičnijim. Trenutno ove 4 koze držim zajedno i nema tučnjave. Jedino ne znam po noći...
Preko dana tu i tamo, tek toliko da se utvdi hijerarhija. Mislim da je ta hijerarhija bitna i prirodna.
 

jozooo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
54
Imam 10 koza koje su zajedno u jednoj stali 365 dana. Ne tuku se jedino nekad se pokazuje hijerarhija. I za vrijeme jarenja koze su zajedno. Ako imaju dosta mjesta koza ce se samo povuci u kut i obaviti to. Po noći ako im ugasis svijetlo neće se tuci nego ce drijemati.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
I prije nego sam pročitao ovo danas odlučio sam otvoriti vrata svih boxova tako da su nočas sve skkupa vidit če mo sutra šta če bit ne bude li polomljenih skidam sve prepreke!:icon_super:
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Ma kakve polomljene, hijerarhije mora biti kak i pri ljudima.Jozo ti dobro kaze i on je pravi kozar kaj ne Jozo ,nis im nebude prek noci .Svaki dan kaj budu zajedno budu sve bolje frendice
 

jozooo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
54
Polomljene hehe xD. Neće takvih biti. Sto se tiče hijerarhije ona je uvijek postojala i uvijek ce postojati. Koza je društvena te je sasvim prirodno da budu zajedno.

@gabro ja bih ti preporučio da te boxeve slobodno izbaciš jer ti samo otežavaju posao, a i zauzimaju prostor.

@nino6110 nisam jos pravi kozar ali bit ću aBd. Ovo mi je vise hobi i dodatna škola.
 
Na vrh