• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

JARI JEČAM sjetva/žetva

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: JARI JEČAM sjetva/žetva 2014.

Nemoj tako kolega Sanana malo smo usput skrenuli sa teme...
Vidio sam ga već par puta tamo je na lageru, ma jedino me malo muči unaprijed ga kapariti budem sa njima ozbiljno poprical.
Ko zna kaj bude dalje sa poticajima i slično.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: JARI JEČAM sjetva/žetva 2014.

Ma nema frke, sve je dobro dok su teme vezane uz poljoprivredu :)
Budem ja zadnjih par postova premjestio u temu podrivači u ostale priključke pa da se tamo nastavi komentirati :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: JARI JEČAM sjetva/žetva 2014.

Onda budemo zanemarili! :)
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Re: JARI JEČAM sjetva/žetva 2014.

ja posijao jecam pre...od prilike 14 dana.bila mi je ostala jednja njiva ne orana jesenos,bilo lepo vreme,sta cu,kako cu....plugovi bili prikopacni,i ja otiso poorao i posijao jecam...samo znam da je dvoredni.pre prosle godine sam ga sijao kao jesenji...(ozimi kako ga vi nazvate).e sad...dali je ozimi razlicita sorta od jari (kod nas ga nazivamo prolecni,jer se seje na proljece)-ne znam.al takav sam imao pa za jedan eksperiment,posijao sam od taj sto sam imao.
kasnije sam pitao jednog agronoma,rekao mi je da ce biti u redu, stim da ce stici malo kasnije za zetvu...recimo kad i psenica,ili malo kasnije.
to mi u opste ne smeta.nek bude malo kasnije stasal...juce sam bio da vidim dal je nikao-nije.malo sam ceprkao po zemlju i nasao zrna.proklijali su i imaju oko 1 cm klice...ako bude toplo nicice za nekoliko dana...
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: JARI JEČAM sjetva/žetva 2014.

bilo bi bolje da si zasijao jari jer jesenski će ti sada slabije busati pa će i prinos biti manji.
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Re: JARI JEČAM sjetva/žetva 2014.

sad...sta je tu je...vise kao mali experiment...kod nas je za sad zima jako topla...ako mu se pogodi godina,bice dobar jecam.a svakako bi bilo bolje da je bio jari...al nisam bio siguran da su ozimi i jari razlicite sorte....nismo sijali vise od 20 godina...niko i ne seje jari kodnas...evo sad ja,i to bas ozimog u januaru... ;)
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,118
Re: jari jecam 2014

jari ječam se može sijati sve od polovine 10mj. i može dati i veći prinos od ozimog.ja sam ga ove godine sijao u 11. i 12. mj. i isti izgleda odlično.
evo i koja slika
]
koja sorta?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: JARI JEČAM sjetva/žetva 2014.

možeš dosta njih,a ovaj je quench.imaš prestige,scarlett idr.možeš sve jare bez problema sijati u jesen ali ne prerano.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,118
Re: JARI JEČAM sjetva/žetva 2014.

ja sam prošle godine imao na jednoj njivi pola barun pola prestige,u firmi smo prestige sijali u jesen i u proljeće
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Re: JARI JEČAM sjetva/žetva 2014.

Ovo prvi put čujem da neko jari ječam seje i tokom zime.
Pivski ječam kod nas u Srbiji je gotovo nemoguće prodati. Nema organizovanog otkupa osim što sam načuo da neke male pivare ugovaraju setvu sa lokalnim proizvođačima.
Čak i da ga neko otkupi od ovih što imaju silose, platiće ti cenu stočnog iako sadrži manje proteina od stočnog.
Jari pivski ječmovi ovde kod mene slabo rađaju u poređenju sa ozimim stočnim, a o jarim stočnim nemam podatak jer nemam koga da pitam. Iz nekog meni nepoznatog razloga, ovde nisu popularni..
Kod nas je sad popularan šestoredni NS Nonius ili LG Paso
Prvi put sejem stočni ozimi ječam. Ranijih godina sam sejao tritikale.

Generalno, planiram da težište setvenog plana prebacim na ozime kulture zbog klimatskih uslova. Bude neka godina da se otegne zima, bude hladno ili mokro, pa se ne može u njive do kasno u proleće. Onda kad odeš da poseješ ječam ili ovas, a sused preko puta ti maše iz traktora i seje kukuruz istog dana. To nije posao, a opet nekad zna da bude suviše suvo proleće...

Zato sam ja više za ozime, mada nije loša ideja ni posejati jari ječam oko Nove godine ako vreme dozvoli i ako si siguran da neće nići odmah pa da ga posle "sprži" nekih -20.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: JARI JEČAM sjetva/žetva 2014.

ma bilo je i -27 prije par godina pa ga nije spržilo.šta pivare mogu da rade sa ječmom kada njima ne treba ječam nego slad,a takvo postrojenje kon nas u HR ima samo slad nova gradiška.jari ječam bio on stočni ili pivarski na isto ti dođe,a pivarski mogu biti svi dvoredni ječmovi ali eto neki su se pokazali boljima i po prinosu i po kvaliteti pa se normalno za njih i sama sladara zanima.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Re: JARI JEČAM sjetva/žetva 2014.

Koji je najoptimalniji period za sijanje jarog jecma i koju sortu preporucujete? Danas zavrsio oranje zapustene parcele od nekih 6 hektara, zaoran je kokosiji djubar.
Prinos mi nesto nije ni bitan,jer mi je sada bio cilj samo da ocistim parcelu,a u buduce cu da gledam na prinos.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: JARI JEČAM sjetva/žetva 2014.

Ako se može tlo dobro pripremiti valjalo bi posijati odmah ali strogo jari jer za ozimi je prekasno.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Re: JEČAM sjetva-žetva 2012.-2013.-2014.

dali netko ima kakvo iskustvo sa BC Alarikom,proljetnim ječmom,nisam sijao proljetni ječam dosta godina,danas uzeo novo sjeme za 2 rali
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Re: JARI JEČAM sjetva/žetva 2014.

Sigurno ti je kasno za odgovor ali svejedno. Sijao sam ga predlani i bio je odličan
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Re: JARI JEČAM sjetva/žetva 2014.

ma ne,sutra sijem,bilo je malo mokro nakon oranja pa se dva dana prosušilo i sutra bude idealno
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
Re: JARI JEČAM sjetva/žetva 2014.

Moj jari jecam koji je sijan u razdoblju od 15 do 20. 3. krenuo odlicno bila ga milina za gledat, a sad nakon ovih kisa zut ko cekin, sad na ove parcele kraj ceste ni ne okrecem pogled sve me strah kak zgleda sad.....
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Re: JARI JEČAM sjetva/žetva 2014.

Ja svoj necu ni da obilazim,vjerovatno mu je voda dusu uzela.
 
Na vrh