• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jednoredni berač Sip EKO 3500

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Jesi li skidao reduktor kada si radio ova pojačanja ?
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Da da, skidan je reduktor i otvaran je jer sam morao mjenjat lagere i osovinice i dreat lancanike uvlacnih lanaca jer su naravno bili povareni..
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
A ovu pločicu ispod pretpostavljam da nisi vario na šasiju nego ti je samo oslonac
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Bolje bi bilo da si uradio onako kako sam ja da eliminišeš vibraciju , mada i ovo može da posluži
Šta si uradio sa lijevim krakom ?
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Ajde daj postavi link gdje si ti to napravio. Iskreno prilikom slaganja nisam mislio na vibracije nego da se sva ta tezina prenese na neki drugi nacin, da opet to ne popuca...
A na sta mislis pod lijevim krakom?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa lijevi kljun , na njega mislim
Evo ovdje ima koja slika mojih ojačanja
http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=18743&page=27 moje prepravke su negdje prije počele

evo jedna slika kako sam ja ojačao kljunove
image047md.jpg


evo našao sam i skicu koju sam pravio prije prepravke
abcd0010ac.jpg
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Pa prvotno su i kod mene bili L-profili kao potpora i bili su pricvrsceni sarafima, al su ti profili bili po mom misljenju pretanki pa su i popucali, sad je to maknuto i stavljene su ove plocice koje su povarene fiksno na heder, a onda ih samo tezina hedera naslanja na sasiju. Ove donje plocice iskreno nisam se ni sjetio da bi ih stavili. Sarafe nisam stavljao zbog lakseg rastavljanja, sve stoji i dalje na ona 4 sarafa koji idu u reduktor, a kompletna tezina hedera se prenosi na sasiju preko tih plocica, pa se sad nadam da nece pucati. Ali ideja tvoja je za 10... Vidjet cu, ako ce mi biti dosadno to ponovo rastavim pa navarim jos ove plocice nize. Ali mislim da ce i ovo sluziti svrsi..
I lijevi i desni kljun su ojacani na isti nacin...isto tako navarenom plocicom na heder..
Samo pitanje jedno, kako je heder bio popucan i kako se objesio, rastegnuli su mi se uvlacni lanci, sta da radim s njima sad, da ih kratim ili da se onaj slic kod donji zupcanika raketa produljuje za 2-3cm pa da se moze jos lanc napinjat?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ma skrati lance za po jedan članak , ako može i dva još bolje , onda ti neće trebati poluspojnica za lanac , samo kada ih budeš stavljao onda obratiš pažnju da ti taj skraćeni dio bude jedan naspram drugog

A ovo kako su montirali kljunove na ona mršava dva ''L'' profilića da nije žalosno bilo bi smiješno :mad:
Pa djeca na praksi bi bolje uradila
Uglavnom ova ojačanja ja što sam uradio su sve pun pogodak , nakon sezone nijedan vijak niti išta se nije ni mrdnulo a tjerao sam ga kao Bog đavola :supz:
I ja uskoro planiram da ga izvučem iz garaže i uradim vizuelni pregled i podmazivanje , jedna osovina na gumenom valjku mi je sumnjiva , moram nju da pregledam malo detaljnije , izgleda kao da nije originalna , kao da je neko pravio i da je malo duža , tako mi se čini :scratch
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Daj mi reci jos jednu stvar, kaj se tice nokata na valjcima. Na metalnim valjcima su svi nokti, al su bile stare gume i nije bilo nekih problema sa krunjenjem kukuruza priliko branja. Al bi sad moglo biti jer su nove gume.
Daj mi reci kak su kod tebe rasporedjeni nokti i koliko ih imas na pojedinom valjku?

I druga stvar, sad kad su gume nove, ja nisam prakticki nista priblizavao valjke jer su oni sami po sebi priljubljeni jedan uz drugoga. Srednji valjak sam stavljao zadnji i isao je prilicno tjedno nutra. Pa sam one krajnje sarafe samo zasrafio do kucista i tako pritegnuo. Sad mi reci dal da ih jos stisnem ili ostavim tako i cekam prvu berbu?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ja sam pri remontu namontirao sve nokte i pogriješio , isto tako kao i ti sam mijenjao gume , kasnije sam izvadio 20tak nokata i možda sam još trebao
Uglavnom to ćeš pri branju znati , ako ti bude oljuštenost veilka a isto tako i krunjenje veliko onda skidaj nokte , ako ti u bunker prolaze klipovi koji nisu nikako oljušteni onda dodaji nokte
Još sve zavisi i od beračkog stola , ako on dobro radi onda vrlo malo klipa ide na ''doradu'' u komušački sto pa samim time ne trebaju svi nokti
Moram da ti napomenem da sam ja pri remontu kupio neke nove modele tih noktiju koji su virili mnogo više nego oni sa drvenim čepićem , vjerovatno bi krunjenje bilo i manje da su bili svi oni fabrički , znači nemoj ni slučajno da te nako nagovori na taj novi tip noktiju

Što se tiče valjaka nemoj previše da su stisnuti ješ će ti onda otpor biti veliki , probaj skinuti lanac pa da okreneš pajserom valjke , ako je veliki otpor onda bolje malo raspusti
Ja sam valjke montirao obrnuto , od sredine prema krajevima , lakše je kontrolisati zategnutost valjaka
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Evo ovakve nokte ja imam na beracu, doduse takvi su jedini bili u ponudi kad sam kupovao... Pa reci dal su dobri ili ne.. Velim do sad su bile stare gume i nije bilo problema sa krunjenjem. Ako ce biti previse krunjenja, da skidam svakog drugog ili koje si ti skinuo?

I jel bi mogao biti tolko dobar pa mi opisati kako postelati berački stol da bude dobar i da cim manje komusine ode na komusacki stol?
 

Prilozi

  • dekuruzol_726.jpg
    dekuruzol_726.jpg
    3.1 KB · Pregleda: 413
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ovakve sam i ja uzimao i nisam zadovoljan , nisu bili identični ali na ovaj fazon su
Nije toliko bitan njihov oblik ali nisam zadovoljan time što oni mnogo vire iz valjka , tvoji su možda kraći od mojih , neznam

Skidaj nokte od kraja valjaka , znači čim klip padne na valjke neka ga čekaju nokti , kasnije ne trebaju kada ga načne , negdje će ga dokopati valjci

A beračka sekcija se šteluje prema klipu i stabiljci , teško je to unaprijed uraditi
-širinu raketa šteluješ prema debljini i visini stabiljke , ako je stabiljka previsoka onda razmakom raketa šteluješ da ti klip udari u otkidačke ploče , znači ne da lomi stabiljku prije nego što klip udari dole
-širinu otkidačkih ploča šteluješ prema debljini klipa , bitna stavka je da si ti ploče razmaknute više na zadnjem kraju nego na ulaznom dijelu , ovo radiš da ti se ne zaglavljuje klip između ploča . obično oni tanji ulete pa se zaglave ali ako je nazad šire onda ga privodni lanci povuku nazad i progutaju ga rakete

Ovo oko štelovanja mi je mnogo pojasnio član @OKRIM sa poljoinfa , čovjek stvarno dobro poznaje SIPa

Imam negdje i uputstvo za SIPa pa ako nađem vremena da ga uploadujem , ima korisnih informacija
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Kad ces imati vremena, ajde mi doslovno nacrtaj u paint-u.. Jer ne znam da li sam te dobro skuzio.. Ako su gore sire okidacke ploce pa veca je vjerojatnost da ce zapeti klip izmedju ploca...

Citao sam vec o tome ali mi nikako nije jasno... :roll:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ploče moraju da budu više razmaknute u poziciji 2 u odnosu na poziciju 1
Ako se dobro sjećam osnovno podešavanje za ZMAJa je 36mm za tačku 1 a 40mm za tačku 2

scaled.php
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Jedno pitanje, idem skracivat uvlacne lance na hederu, pa me zanima Savoris napisao si mi pa pripazim da skraceni dio bude jedan nasuprot drugome. Daj mi reci zasto tako mora biti? I kako moraju biti namjesteni zubi lanaca jedan u odnosu na drugog? Slika 1, ili slika 2?
 

Prilozi

  • rakete.jpg
    rakete.jpg
    19.4 KB · Pregleda: 493

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Zubi slika 2 , nekada ako je pretanka stabiljka bolje rade kao na slici 1 ali fabričko podešenje je slika 2

Gledaj , ako između svakog kljuna na lancu imaš po 5 članaka , ako skratiš lanac negdje će da bude 4 članka , e onda uporedi lance da na istom mjestu se sreće taj skraćeni dio
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
nek bere bez kvara,zaštitne limove na njega i lagano u boj sa njime i DOBRO čuvaj prste i sretno sa poslom :prayer::prayer:
 

Najnoviji postovi

Na vrh