• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Junica krvari nakon oplodnje

zmiro

Novi član
Tu od
12 Pro 2013
Poruka
19
Pozdrav svima.Novi sam na forumu,iz Bosne i primjetio sam da ovdje se moze mnogo saznati o svemu i molio bih vas za vasu pomoc.Imam junicu 16 mjeseci,dva puta je oplođivana i svaki put nakon 2-3 dana izbacuje krvavu sluzili tako nesto.Citao sam da u tom slucaju nije oplođivanje uspjelo o molim vas kako da rijesim taj problem.Unaprijed hvala svima.
 

zmiro

Novi član
Tu od
12 Pro 2013
Poruka
19
Hvala ti sto mi izlazis u susret pokusavajuci da mi pomognes.Pitao sam veterinara,kaze oplodit cemo opet,upitao sam par komsija kazu ima noz,pa sam upitao drugog veterinara koji kaze da junica ima dugo vodivo i da prilikom oplodnje treba svaki put pomjeriti oplodnju dan kasnije dok ne uspijemo potrefiti dan.Sada cu treci dan vodiva ponovo pokusati pa cemo vidit.Hvala ti jos jednom.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
neke krave ili junice vode 2 neke do 3-4 dana,inace poslije vodenja krave ili junice kada pokaze krv to je znak da je taj dan prestava da vodi,ja mislim da je to kod tebe slucaj,a inace kada krava pokaze krv znaci znaci da je zavrsila vodenje i od tad pratis 18dana bi trebala opet da povede ako ne ostane steona...
 

zmiro

Novi član
Tu od
12 Pro 2013
Poruka
19
Dva puta je oplođivana i svaki put je izbacivala krv nakon dva-tri dana.Veterinar je rekao da drugi put sacekamo i da se oplodi treci dan pa ako bude trebalo i 5-6 pokusaja i to samo da ostane steona.Junica je stvarno dobra,16-ti mjesec,visinom je i mašila krave,duga i trebalo bi da bude dobra krava mljekara,majka joj je takva a ja pokusavam da pokrenem biznis krava muzara i sve cu uciniti sta mogu da je sacuvam i svaka mi je pomoc u savjetima dobrodosla.Hvala ti puno.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
to sto pusta krv je znak da je zavrsila sa vodenjem i to je normalno,a sad dali ce ostati steona to je druga stvar trebala bi,inace kod junica je izrazeno vodenje one su nemirne glasne i lako je prepoznati kada vode,to sto nije ostala iz 2 puta steona je sigurno slucaj sto si je odmah plodio cim pocne sa vodenjem znaci prvi dan mada ne mora da znaci,sad kad vec treci put vodi nebi bilo lose ponoviti oplodnju znaci predvecer i opet ujutro,i vidi koje ce ti sjeme dati,da ti neda neko tovno pa da tele bude veliko...
 

zmiro

Novi član
Tu od
12 Pro 2013
Poruka
19
Ne sjecam se koji je dan bio kada je prvi put oplođivana a drugi put je bilo drugi dan.A dobro si rekao za to "duplo" oplođivanje ujutro i navecer,cuo sam i za tu metodu ali nije mi bilo na pameti pa cu sa veterinarom popricati da tako nesto uradi.Hvala ti puno.
 

mile67

Član
Tu od
1 Velj 2014
Poruka
32
sada ju pripazi 19 dan od iskrvarenja trebala bi biti spremna za oplodnju ako nije sada ostalo bređa. to sto je iskrvarila je dobro tj znaš da je došlo do ovulacije.
 

mile67

Član
Tu od
1 Velj 2014
Poruka
32
i nemoj nikad žurit sa oplodnjom. Ako naveče nisi ništa primjetio nego tek u jutro oplodit je treba najranije naveče ili tek drugo jutro
 

zmiro

Novi član
Tu od
12 Pro 2013
Poruka
19
Ej hvala ti druze pripazit cu.Nadam se da cu uspjet.Danas sam izgubio na kravi koju sam kupio od jednog covjeka ali covjek mi je slagao za mlijeko pa sam je prodao u meso i izgubio 150 eura,tako da cu se boriti za tu junicu.Tesko je sa ljudima a i tesko se namijeriti na dobru kravu.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
pa sta si kupio kravu i odmah prodao? danas je tesko sa ljudima izici na kraj,dobra je stvar sto nismo svi isti,sta ti je rekao daje 30litara a ono na kraju 3l?

jes ti to sad prvi put sebi nabavio kravu? nisi prije nikad imao?
 

zmiro

Novi član
Tu od
12 Pro 2013
Poruka
19
Ma ne...Otac mi kupio u Odzaku preko poznanstva koji ga je odveo tamo.Krava sa teletom, tako da nisam mogao odmah se ni uvjeriti tacno koliko daje.Odmah mi je bila sumljiva.Hajd sacekaj malo kazu,em kamion em nova sredina i ljudi i nakon mjesec dana vidim da nije to to_Otac povjerovao i sta je tu je,on vise nece ni kupovat, tako da sam prodao.Imao sam krave i prije ali sve jedan komad samo za kuce a sada hocu da pokrenem neku mini farmu za proizvodnju mlijeka od nekih 6 do 10 krava tako da sebi trazim tako nesto za proizvodnju mlijeka.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
pa sve polako ici ce to,samo se nemoj previse zalijetati,kod kupovine....normalno je da krava trpi sters i adaptaciju prilikom transporta i dolaska u novu sredinu i novu hranu i tako to...

jeli vec dajes mlijeko na otkupnu jedinicu il ces nabavit laktofriz,i koja mljekara gore kod vas otkupljuje mlijeko i koliko placaju po litri? jel mislim da ista odkupljuje ovdje kod nas to ti je mig mlijeko,a sad su to preuzeli francuzi koji su kupili i dukat pa sad vidim da proizvode i dukatove proizvode...
 

zmiro

Novi član
Tu od
12 Pro 2013
Poruka
19
Ja cu predavati mlijeko u ZZ Gracanka o oni prodaju Imer-Gradacac koji je opet pod Dukat-ovim vlasnistvom a oni opet pod Laktois Francuska firma za mlijeko.Cijena kod nas je oko 80 feninga sa premijom.Imam svoj laktofriz od 100 litara,pa kada budem imao dovoljno mlijeka kamion ce vuci direktno i onako prolazi svaki puta kraj moje kuce.Nisam jos poceo predavati mlijeko,mozda za 3-4 dana pocnem.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
jeste lactalis,tu smo i mi presli,sve u svemu solidno placaju...
pa pocni odmah s predajom mlijeka nema veze bila to samo jedna krava da te imaju odmah uvedeno u mljekari,pa dok sebi ne pribavis 3-4krave,zatim sebi ove godine pripremi silazu ako mozes i dovoljno sijena i daji kravama da jedu po volji imat ces vise mlijeka i bolje krave nego neko sa duplo krava,jer ljudi grijese idu na broj krava a slabije ih hrane imaju vise troskova i posla,dok ko kvalitetno hrani 4 solidne krave daju kao necijih 8...

predpostavljam da si se vec u opstini dao da te upisu i registar klijenta i da imas certifikat,da mozes otvariti premiju,isto tako nemoj propustiti do kraja marta otici u opstinu u odsjek gdje to sve imas za poljopripredu ispuniti obrazac plana sjetve i azurirat ako sta imas za 2014 to je formalnost ali ako to nebudes uradio neces moci ostvariti premiju za mlijeko u 2014godini... mozda to vec sve znas... ipak da ti dam so znanja...
 

zmiro

Novi član
Tu od
12 Pro 2013
Poruka
19
Da.upoznat sam sa svim tim terminima i uslovima za premiju.Ipak hvala.Kod nas ZZ Gracanka odradi svu papirologiju za premiju,daju ti savjete za sve,odrzavaju neke,kao seminare za sve vrste poljoprivrednih djelatnosti tako da ne bi trebalo ispasti lose.Zemlje imam dovoljno za hranu,mislio sam silazu pripremit i sve ostalo sto treba,u granicama svojih mogucnosti.Tek sam pocetnik i svaki je pocetak tezak.Hvala druze.Koliko ti imas grla,koje pasmine i kako prolazis s tom vrstom posla?
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
polako sve se da napraviti najbitnija je volja,a cime se god bavis opet nesto imas bar za sebe,ja sam smanjio opredjelio sam se za mini farmu,a grla imam mjesano znaci simentalsku rasu i holstajn,sad sam nabavio jednu junicu koja je ukrstena sa bosanskom pasminom i montafoncem muznim,prelijepa je ispala kao junica a i s mlijekom isto tako...

a slusaj sad kako se prolazi s tom vrstom posla,najbolje ces se sam uvjeriti kakva je situacija, ima nesto profita al imas konstantna ulaganja,mljekarstvo je jedno od najzahtjevnih u oblasti poljoprivrede daj to sebi do znanja... jedino ljudi koji generacijama ulazu u poljoprivredu imaju nesto...

ali netreba sve stavljati na papir bitno da radis da se s necim bavis i vrtis se u krug,lijepa je poljeprivreda ima svoje cari a i mane kao i sve u zivotu...
 

zmiro

Novi član
Tu od
12 Pro 2013
Poruka
19
Covjek mora nesto radit da bi prezivio.Radio sam u Italiji 13 godina i zbog krize dosao kuci ranije nego sto sam mislio.Ideju o stocarstvu sam imao od prije 10 godina.Nisam uspio sve pripremit kako sam zamislio ali sada sta je tu je i ožeži radi.Bit ce dobro ako Bog da.
 

Najnoviji postovi

Na vrh