• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kada krecu natjecaji za izgradnju farmi iz EU fondova?

Charolais

Novi član
Tu od
10 Stu 2013
Poruka
7
Evo zanima me to pitanje pa ako netko zna neka podjeli sa nama obicnim smrtnicima
Hvala
 

MuGeR

Član
Tu od
30 Ruj 2013
Poruka
61
upravo danas zvao svog konzultanta zbog toga i saznao da natječaji vezani uz ruralni razvoj od 2014-2020 se prolongiraju do 2015 minimum, možda i dalje pošto je 2015 izborna godina pa će ova bagra pravit shiting... između ostalog saznao da se može aplicirati po pravilima iparda još u 2014. godini, te da smo imali pravo na
333 miljona eura za povući, ali zbog gdina jakovine i ostale bagre sad imamo pravo samo na 194 miljona eura, a unija nas svejedno tereti kao da smo uzeli 333... drugim riječima 150 miljona eura je koštalo to što imamo kretena za ministra... naravno ovo su vam sve neslužbene informacije, ovo nećete čuti od nikoga u javnosti, ali očekujte nove probleme u 2014 godini jer imamo super ministarstvo... kao što reče zdravko mamić, tko je ovu godinu preživio u slijedećoj je naj...bo !!!
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
povlacenje novaca iz eu fondova nikad nije islo glatko i po rodbinskoj, stranackoj i mitoloskoj vezi kao sto su isle neka druga drzavna davanja a i nikad se nisu uspjela iskoristit u 100% iznosu...pogotovo ako uzmemo stanje u posljednje 3 god kakve su za poljoprivrednu proizvodnju...malo tko se je odvazio i krenuo u izgradnju,malo tko...koji je tocan razlog za onih 139 mil EUR??a to prolongiranje mi vise smrdi na to da se ceka ukidanje mlijecnih kvota i stvaranju novoga kaosa na trzistu (pa se malo tko bude upustio u izgradnju,osim velikih igraca te njima ostaje vise love)gdje ce veliki kompleksi i megakorporacije pojesti male proizvodace,odnosno dolazi do tolike liberalizacije i kapitalizma da nas bude snasla sudbina amerike(mislim na EU)..
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
i sada se spominju veliki novci iz eu za mehanizaciju i objekte,ali tko je u stanju dati 100T eur kesa za traktor pa da ti oni vrate 40-50%??a sto ce ti sam traktor??treba kupiti i jos nesto mehanizacije sa njega..a ljudi vec sada u kreditima sto operativni program,sto za mehanizaciju,sto za saniranje dugova...na cijenu kukuruza i psenice kakva je bila,na cijenu mlijeka i ulaznih troskova?? ili se opet baciti u duznicko robstvo i sa tim traktorom blokirati sada EU prometnice i onda gospoda iz gradova vide da seljaci imaju traktore koji vrijede nesto vise od placa koje dobiju za 10 godina rada????

ali ministarstvo se toliko oslanja na te eu fondove da je to strasno..najbolje da nam ukinu poticaje a mi da izvlacimo novce iz eu fondova...ali oni neshvacaju da ti treba lova da bi pokupio jos love...dokle god oni budu rezali poticaje do tada se bude smanjivala i iskoristenost eu fondova... gola istina..nije tu kriv pojedinac,ja ti ministar ili netko drugi, tu je kriv ovaj trul sustav...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Cijela EU je prevara. Fondovi su nedostižni, a HR mora uplačivati članarinu. Državni budžet naplaćuje manje PDV-a nego prije...dakle, EU nas košta, a dobili smo samo još veći uvoz. Sve vodi k još većem stiskanju preostalih stanovnika ove jadne i napaćene zemlje. Eto, sad budu i tutori određivali državne financije. Propast za nas male prije ili kasnije.
Fondovi su dostižni ionak samo onima koji ih netrebaju.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma sve odlazi k vragu.
Zašto EU nemože preko direktno pojedincima uplatiti neku financijsku injekciju pod nekim nama realnim uvjetima??
A ne ovako kako se sada radi, pukneš na nekih 3-4 miliona kuna i zakopaš se narednih 20-30 godina, u međuvremenu propdneš i ostaneš bez imovine, čitaj bez svega.

Zašto nebi jedan mali opg mogao dobiti npr. 300-500 tisuća kn da se napravi nešto doma u vlastitoj režiji, neka manja štala ili tovilište uz prateče objekte kao što je gnojište, jama za gnojnicu i silos, kupiti neki polovan traktor i par strojeva, kupiti stoku...sve bi se dalo realizirati bez nekih silnih miliona na koje nas oni guraju. Uvjet bi bio taj da se od tog novca napravi to gore navedeno kao dokaz na što su novci potrošeni, da nebo recimo netko kupio kakav skupi auto i sl., ja mislim da bi to bilo pošteno za sve nas smrtnike.
S takvom pomoći bi se mnoga mala gospodarstva postavila na noge i mogli bi raditi i živjeti od svog rada i biti koliko tolio konkurentnija, odnosno, moglo bi se proizvoditi nešto što i je najbitnije u ovoj cjeloj priči.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
ZJ
Kazes: "Propast za nas male prije ili kasnije."
Ja mislim da ipak bude propast za njih velike.. Mi mali nemamo kredite i npr ja mogu sutra preorjentirati proizvodnju na nesto drugo i probati to, ako to nejde opet nesto drugo i od necega valjda bude nekakve dobiti..
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
pogledaj malo oko sebe pa budes vidio da se puno vise malih gasi i zatvara nego velikih...
ako tebi neide jedno stvoris neki gubitak i prebacis se na drugo,ako ti neide ni to ti se prebacis na trece?? i opet gubitak..neide to tako u nedogled,vec se budes bacio i sam u dugove...
ja sam za to da se uvede skroz red,ako hoces radit neki posao i neku proizvodnju onda se uhvati toga kako spada a ne svrljat malo bi ovo malo bi ono...jer ako ti svrljas znaci da se nemozes dovoljno dobro i kvalitetno posvetiti jednome poslu od kojeg bi trebao zivjeti i onda se javljaju problemi odnosno korak prema ponoru...bez dobre ideje,znanja i posvecenosti nekom poslu nemogu se niti ocekivati dobri rezultati..
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Ja pak mislim da treba raditi vise stvari, a ne posvetiti se striktno jednoj djelatnosti, npr proizvodnji mlijeka.. Jer ako jedno podbaci drugo nadomjesti itd.. (to se tice nas malih, sa velikima neznam kako je)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Imamo iskustva sa toliko razvikanim 'nepovratnim sredstvima', i nije to tako kako se čini, da ti netko samo daje novce a ti od toga lijepo napreduješ. Da je korisno, nema dileme, apsolutno je, ali ljudi imaju dojam da ti netko poklanja novac i da tu sve staje. Tu tek počinje tvoje ulaganje. Kad dobiješ takav novac, potpisuješ zadužnicu na imanje kao jamstvo da ćeš u slučaju neispunjavanja uvjeta i neuspjeha državi taj novac koji si dobio nekako i vratiti. Tek kad sve napraviš, za što si dobio novac, država ti briše tu zadužnicu(hipoteku). Da bi takav novac uopće i dobio, moraš već i sam nešto uložiti, odnosno imati neku proizvodnju, objekt u koji ulažeš i sl. Dakle, radi se samo o novčanoj potpori u već pokrenutom biznisu.

Još jedna stvar je da obično za projekt koji dobije 'bespovratna' sredstva, taj novac nije dovoljan, a da bi ga uspješno realizirao i da ti država vrati zadužnicu, moraš još dodatno uložit svojih novaca, tj kredita.

Znači, svi koji misle da su ti bespovratni novci stvarno tako jednostavna stvar se varaju. Lako bi se tu čovjek mogao prevariti, a oni koji sa strane gledaju gazdu koji takve novce dobije, obično su zavidni. Njemu opet na kraju ostane kredit za otplatu, a najviše profitiraju političari koji se slikaju pri svečanom otvaranju objekata izgrađenih iz nepovratnih sredstava.

Da je stvar korisna je, ali se mora čovjek dobro upitati da li mu to zaista treba, jer po meni, ako netko misli da će se IPARDOM ili sl. izvući iz krize i postati veliki gazda, grdno se vara. Sve je to bankama na ruku, i što su veće sume novca u pitanju to si manji gazda u svom dvorištu...

U velikim firmama ne znam kako je, ali oni imaju plaćene ekonomiste koji brigu vode samo o takvim stvarima, prate trendove, burze, tečajeve i to je sasvim jedna druga priča...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Šanana, sve ove države su birokratizirane do bola. Nije cilj da ti nešto zaradiš, već da nahraniš hrpu parazita koji izdaju raznorazna uvjerenja, koja netrebaju tebi, ali ih moraš platiti, već njima da bi kao tebi nekaj dali. Naravno, bez banke nejde.
Dok to sve platiš i oni ti nekaj vrnu, vidiš da su ti vrnuli samo administrativne troške.

Zakaj nejde onak kak si ti zamislil? Prvo, jer bi mrak pojel novce bez debele kontrole. To je u redu, jer malo kome se danas može vjerovati (nestalo je poštenja). Ili bi tebi ostalo uloženo, a ti bi se prestal baviti poslom ak on nejde. Zato tu u pomoć "priskaču" banke, tak da padneš u ropstvo i nemreš van. Vrlo perfidan sistem.
Sve mora biti legalno, inače paraziti nebi imali od čega živjeti. Dakle, projekti, građ. dozvola, plaćeno sve kaj se mora platiti. Izvođač mora biti firma (jel ak ti sa svojom familijom i susjedima delaš, onda nema poreza i doprinosa državi - siva ekonomija), a i ti bi to prejeftino napravil, a onda nebi banka niš zaradila, niti bi joj ti postal rob.

Zakaj moraš kupovati nove, skupe strojeve, a ne raditi s jeftinijim i rabljenima? Opet su dva razloga.
Prvo, zato da nahraniš gladni kapitalizam, koji bez rasta nemre opstati. A toga nema bez prodaje novih vrijednosti (strojeva, opreme).
Drugo, da si ovistan o tehnologiji koju ne razumiješ, niti ju možeš sam (opet jeftino i bez potrebe za vanjskim uskugama) održavati. Dakle, da opet hraniš nekoga drugoga, a da tebi niš ne ostane.
Treće (a rekel sam dva) je ponovljeno ono prije: zato da to nemreš kupiti svojom zaradom, da ti u pomoć "priskoče" banke, tak da padneš u ropstvo i nemreš van.

Da ponovim, cijeli sustav je prevara, a sv mi smo moderni robovi, samo dok to shvatimo - obično je prekasno.

Dakle, rasti polako i koliko moreš, bez velikih kredita kojima je vraćanje upitno. Bolje rasti polako jer se tak stvara vrijednost. Eksplozivni rast u eksploziji i nestaje.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
O da da...sve jasno.
Ja sam več davno rekao da ja u kredit ne ulazim, koliko mogu toliko imam i pomalo nekako ide.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Istina je, da se te pare davaju za podršku poljoprivredi, a kroz nju se podržava i ostale grane industrije.
To je u nekim razvijenim državama lakše, dok u uvoznim ekonomijama ti novci odlaze 'vani'.

I nije tolika istina, da ta shema ima namjenu da te dere na taksama.
Ima samo u sebi osiguranje, da do tih novaca dolaze ti, koji rade legalno. A to 'legalno' neme nikakvu sličnost u jednoj i nekoj drugoj državi. Ako u nekoj Austriji sve tražene papire digneš u jednoj posjeti upravnih službi, na našim ex-yu prostorima i pored kroz prozor bačenim milijardama za raznorazna računarska rješenja, štetaju te od vrata do vrata, svi te deru s taksama i često ti se desi, da do roka nisi u stanju skupit ni dokumente, koje ti treba izdat državni organi.
Isto je cilj 'naših' inspekcija kad izađu na teren pisanje kazne i skupljanje novca, dok je u sređenoj državi dokaz dobrog rada inspekcije to, da nema potrebu pisat kazne, jer su stvari sređene. Kod nas bi takvog inspektora nogirali, jer ne ispunjava 'norme'.

I na toj liniji se razdvajaju bogate i siromašne države.

Na odnosu države do ljudi. Da li kadar u državnoj upravi 'zna', da smo mu mi delodavci, ili smo mi tu, da im osiguravama sve bolji standard.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I ja ču izgleda na prolječe napustiti lijepu našu.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Matija pa što, nije valjda tako gusto? Mislio sam da si ti jedan od perspektivnih mladih farmera ovdje, ipak imaš i objekte i mehanizaciju i stalno mi se činilo da si jedan od uspješnijih na forumu...
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Ja pak mislim da treba raditi vise stvari, a ne posvetiti se striktno jednoj djelatnosti, npr proizvodnji mlijeka.. Jer ako jedno podbaci drugo nadomjesti itd.. (to se tice nas malih, sa velikima neznam kako je)

tak je i s velikima, u tome je razlika mi i ove razvijene eu zemlje kod njih farmer radi na farmi on nejde na polje za to ima radnika ili uslušno plača (a ufaj se ti dati radniku da ti napravi bez da stalno visiš nad njim) ili ako moreš plati uslugi.. i onda se čude kad dojdu k nam neke situacije uspiju promaknuti ili ako vidimo ništ ne poduzmemo jer oni nemru shvatiti da mi moramo iti na polje jer to kod njih netko drugi napravi
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kolega Antune, ma bilo bi sve koliko toliko uredno, no pokopali su nam gospodarstvo neki loši potezi iz prošlosti, bezkorisni krediti od kojih se nije ništa izgradilo, a novci su se potrošili i da ne pričam dalje.
No velik sam optimist i živim za taj dan kad budu stvari sjele na svoje mjesto, no treba se još malo strpjeti (nekih 2 godine nam je još ostalo), ali problem je takav da sada treba napredovati, a je se jedva vučem u mjestu, a u nove kredite me ni mrtvog neće nitko natjerati, valjda cjeli život.
Kažem još jednom, kad se izvučemo iz ovoga imam plan za novi početak doma, a u međuvremenu mi se nudi prilika za probati nešto van granica, ako uspije i pokaže se dobro ostajem zauvjek, ako ne, imam se doma na što vratiti, a vani ću barem skupiti neki kapital ako se odem pa bih doma mogao početi iz početka.


Kolega podravec.
Istina je to kaj pišeš, no da je sve uredno ljudi nebi morali ulaziti u megalomanske projkte od 200 krava ili 1000 bikova kakav nas trend prati, pa i u EU, naravno da nemogu ići na polja raditi i da imaju radnike, drugačijeje društvo tam.
No kaj sam htel reći, da recimo imaš malo perspektivno gospodarstvo od nekih 20 krava i 30 bikova u tova, uredno predaješ mlijeko koje se pošteno plati, isto tako i cjena mesa da bude realna, a stigao bi sve poslove sam odraditi, barem su kod nas familije velike i kad se skupimo odrade se svi polsovi u rokovima i bez radnika na takvim manjim gospodarstvima.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Vi mlađi od 30 ,ako imate mogućnosti vani iskoristite to,jer svi traže da seljački proizvod mora biti što jeftiniji a mi gotovo raditi bez zarade,evo poznam jednog susjeda i recimo to ovako prije 3 godine mu je ostalo od tate nekih 50 00o eurića,od mehanizacije ima sve za stočarstvo,čovjek maksimalno ulaže i želi raditi ali evo onsad nakon 3 godine nije stavio ni kunu dobiti na hrpu,samo novci odlaze,a čovjek nema ni lipe kredita,pa kako poslovati ako ti se 6 mjeseci recimo mlijeko plati cijelu jednu kunu ili dođe led i satre 5 hektara neke kulture u 10 minuta,pa veterinari,mačeha porezna pa ni Merlin tu ne pomaže
 
Na vrh