• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kajsija ili Marelica

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
ista stvar se i kod mene desila pupovi se osušili i otpali e sad dali je slabo bilo hladnih temperatura ili je kumovo prvi mjesec i toplina ? Prije bih reko ovo prvo sobzirom da su mi kasnije sorte a stim i trebaju više sati ispod 7 stupnjeva.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
sory
ali meni ovo ne izgleda nimalo "pofureno" nego ili suho ili je malo zaspala pa će kasnije kreniti
odreži koju grančicu pa vidi jel suha, i eliminiraj suhe grane do osnove
pod pofureno sam mislio da je procvijetala pa ti se osušili cvijetovi ali ova nije ni krenila
svakako je ostavi još nemoj je vaditi
ako ti ne krene do 1.5 odreži je na oko 60-70 cm od zemlje
jer ako je korijen još živ potjeraće nove izboje
 

jarebika

Novi član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
26
Sada se odrežu samo SUHE grane.U kolovozu se mogu orezivati kajsije. Inače je opasno,može se i osušiti.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
tko se kuži taj valjda ne bi orezivao marelicu u mirovanju vegetacije:icon_hang:
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
tko se kuži taj valjda ne bi orezivao marelicu u mirovanju vegetacije:icon_hang:


pa ne bih se baš složio oko toga :(hi):

noviji podaci govore baš suprotno da se treba rezati za vrijeme mirovanja :icon_e_surprised:
bilo je pisanja o tome u ovoj temi
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
čuj dok sam ja htel rezat u mirovanju bilo je neee si luuud to se nesme ni u snu itd itd... Sad kad ja strpljivo čekam ljeto da ih režem sad se reže u mirovanju?! Ma daj, niš nem više obrezival, prije se marelice nije obrezivalo nikako i nikada i trajale su po 30 godina. :icon_sad:
 

jarebika

Novi član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
26
Tak je Vujc. U mom selu ima kajsija debelih 40-ak cm,to su one sitne fele,niko to ne reže i navek rodiju. A i ja sam čuo da se orezuje samo ljeti.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
ode moja marelica! ode u vražju strinu...:icon_twisted:
Sorta mađarska najbolja, posađena u jesen 2011. Lani je lijepo rodila, ovog proljeća dobro potjerala i samo se počeli listovi sušiti i sad je skroz usahnula. Kakvo sranje su te današnje sadnice, čitao sam da je to prvenstveno stvar nekompatibilnosti plemke i podloge. A opet možda je čudna zima i toplo-hladne oscilacije isto dio problema.
Imam još tri marelice tak da bude bar nešto, ali ovo me baš rasrdilo jer ta je bila najljepša:icon_e_sad:
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
jasno mi je da se to tak naziva, ali to je koliko sam shvatio kombinacija više uzroka i uvjeta, a kojih sve točno to je podložno raznim tumačnjima.
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
kolega i ja ih trpamo (kalemimo i okuliramo) na zerdeliju. svake godine par komada ostane u rezervi ako se koja osuši. do sada smo rezerve uglavnom dijelili jer zerdelija ju dobro podnosi bez obzira na neke komentare koje sam čitao na forumima :icon_weed::drink:
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Pa dobro šta nije zerdelija zapravo prunus cerasifera tj myrobalana? Sve marelice iz rasadnika su cijepljene na baš to i upravo u tome jest problem :icon_scratch:
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
Pa dobro šta nije zerdelija zapravo prunus cerasifera tj myrobalana? Sve marelice iz rasadnika su cijepljene na baš to i upravo u tome jest problem :icon_scratch:

pa j.. ga jeste. meni se do sada od apopleksije osušila samo kupovna :icon_confused:. ove što mi kalemimo na zerdeliju iz koštice praše sve u 16 samo što redovito vodim računa o moniliji :icon_e_smile:
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Kada prskaš protiv monilije i s čime? Ja kak ih imam malo samo bakrenim preparatom pred kretanje vegetacije sam do sada prskao.
 

Najnoviji postovi

Na vrh