• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kajsija ili Marelica

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Prve ovogodišnje

sGw3yj8.jpg


qi7b43v.jpg
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Svaka čast, Dubravac. Kod mene su ove godine izvrsno rodile, ali su i 3 velika stabla stradala od apopleksije. Još sam na nekoliko stabala morao odrezati po 1 veliku granu koje su se počele sušiti...
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Mojim je tek 3 godina .
Imam zasađeno dvije sorte ova rana sa slike i još jednu čudnu.
Neku sortu sam dobio 20 komada totalno kasno kreće, sve ostalo precvijeta i ozeleni a ona tek kreće ali slabo je cvijetala i nema nikako plodova.
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Evo ja bio vezao vocku da je lopovi ne ukradu pa sam je skoro ubio tj prstenovana je sad kajsija kao sto se radi sa tresnjama, jabukama ili kruskama :icon_lol:

Usecanje veziva u vocku:
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=9gLu8XOjT84[/YT]
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Kod mene cvetale kajsije jos pre nekoliko dana a juce je bilo konacno lepse vreme i puno pcela na kajsijama oprasuju cvetove.

Ovde sam postavio dva videa i mozete videti da su i cvetovi na ove dve kajsije razliciti, gornja ima krupne plodove, dosta rodi al nisu toliko preukusni a ova sa donjeg videa slabije radja, sitniji plodovi al su zato ukusni :smile:.

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=1VpdfNp2mUk[/YT]

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=BP-QRHRinvU[/YT]
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
Krasno krasno Mišo, kod mene ista stvar što se cvatnje tiče, moram sutra poslikati pa postaviti slike. Bez obzira na ovo ludo vrijeme, za voćke i lozu je za sada dobro stanje. :icon_super:
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Pozdrav svima! E ovako planiram podignuti vocnjak na povrsini oko 1 jutro. Kolega mi je rekao da posadim marelice. Jel ima koja dobra dusa da mi malo kaze ima li tu upjeha i neke zarade?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Ja bih sve dugo sadio osim kajsija. Dva najbitnija razloga su suše se i redovno ih tuče mraz.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
305
Zanimljiv napis o osjetljivosti sorata marelice na mraz (nije baš kao što pišu reklame rasadničara), a apopleksija može u biti biti i monilija (barem ono što sam imao većinom za vidjeti). Apopleksiju - tj. kad se usred vegetacije posuši cijelo stablo sam rijetko vidio.
Citat gosp. Šubić iz Savjetodavne službe - link:
Osim potencijalnih šteta od niskih jutarnjih temperatura, palež cvijeta i izdanaka (Monilinia) je kod marelica mnogo opasnija nego kod drugih koštičavih vrsta. Ako se bolest javlja više godina uzastopno, postupno može zahvatiti veliki dio krošnje, pa se osuše cijela stabla. Infekcija cvjetova marelica može uz dovoljno vlage nastupiti i prije njihova otvaranja!

Kako mislim malo proširiti nasad marelice - molim komentar iskusnih na ova dva napisa.
 
Posljednje uređivanje:

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Zanimljiv napis o osjetljivosti sorata marelice na mraz (nije baš kao što pišu reklame rasadničara), a apopleksija može u biti biti i monilija (barem ono što sam imao većinom za vidjeti). Apopleksiju - tj. kad se usred vegetacije posuši cijelo stablo sam rijetko vidio.
Citat gosp. Šubić iz Savjetodavne službe - link:
Osim potencijalnih šteta od niskih jutarnjih temperatura, palež cvijeta i izdanaka (Monilinia) je kod marelica mnogo opasnija nego kod drugih koštičavih vrsta. Ako se bolest javlja više godina uzastopno, postupno može zahvatiti veliki dio krošnje, pa se osuše cijela stabla. Infekcija cvjetova marelica može uz dovoljno vlage nastupiti i prije njihova otvaranja!

Kako mislim malo proširiti nasad marelice - molim komentar iskusnih na ova dva napisa.



Gdje imas nasad marelice i kak ti uspjeva? Ja mislim isto sadit


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
305
Ja imam hoby voćnjak za obiteljske potrebe i u njemu 4 mlade marelice. Kako sam Signumom prskao breskve i nektarine, tako su i marelice dobile Signuma i odlično su se razvile (a prije toga modrog ulja). Nabavio sam nešto Vawit podloga za manju bujnost, pa mislim još pojačati zasad za nekih 6 komada. Prije smo imali jednu veliku marelicu koja se pomalo sušila i sad znam da je to monilija napravila, a ne apopleksija.
Po meni je veći problem visoko stablo i nemogućnost prskanja fungicidima u proljeće, od apopleksije. No neka uzgajivači izreku svoje...
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Ja imam hoby voćnjak za obiteljske potrebe i u njemu 4 mlade marelice. Kako sam Signumom prskao breskve i nektarine, tako su i marelice dobile Signuma i odlično su se razvile (a prije toga modrog ulja). Nabavio sam nešto Vawit podloga za manju bujnost, pa mislim još pojačati zasad za nekih 6 komada. Prije smo imali jednu veliku marelicu koja se pomalo sušila i sad znam da je to monilija napravila, a ne apopleksija.

Po meni je veći problem visoko stablo i nemogućnost prskanja fungicidima u proljeće, od apopleksije. No neka uzgajivači reku svoje...



Ja bi podigao nasad od 100 vocaka, ali me brine to jel cu ih moci uzgojit, imao bi i navodnjavanje


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Pričao neki dan sa čovjekom koji radi u jednom većem voćnjaku, uz druge kulture imaju ili su imali i marelice. Kaže da je marelica put u propast ako nije cijepljena na šljivu i to na visini od preko 50cm. Ako sam ga dobro skužio, prvo podloga pa sorta šljive i onda visoko cijepljena marelica.
 

djolewza

Novi član
Tu od
14 Ruj 2014
Poruka
5
Nisam znao gde da stavim ovaj post pa sam stavio ovde. Da li bi neko mogao da mi pomogne oko prenosa sadnica iz Hrvatske. Neka mi se javi na pp. Hvala unapred.
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
molim pomoć, gdje ili kome da se obratim za izgradnju ili kupnju sušare kapaciteta do 100 kg voća.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Euclid, za 100kg ti treba otprilike 5m2 a to ti je 34 000kn. Nisu jeftini .
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Za 34000 dobije za 200 kg i to na drva,daleko najjeftinije sušenje....dakako ne od Euclida.
 

Najnoviji postovi

Na vrh