• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako do najma državnog zemljišta?

H

Hergot

Guest
Bok svima,

Zanimalo bi me kako, gdje, na koji način, i sve ostalo vezano uz najam državnog poljoprivrednog zemljišta, trebalo bi mi oko 5ha ili ti 50.000m2 za početak onoga što sam odredio za proizvodnju.
Stvarno bi cjenio bilo kakve informacije ako može jer mi se žuri.
Gdje i od kuda da krenem, kako da dođem do državnog poljoprivrednog zemljišta, stvarno mi treba za poljoprivrednu eko proizvodnju i da tamo radim, to je to, znam što ću raditi imam kalkulacije, novac, sve mi je spremno, samo mi fali zemljište, a ja bih rado u to krenuo što prije.

Zahvaljujem i ugodan dan
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Teško u ovom trenutku jer svi tekući natječaji su blokirani zbog malverzacija i namještanja natječaja za kupnju ili najam drž.zemljišta. Moraš pratit obavijesti općine u kojoj bi se natjecao za zemlju,pa kad puste dalje natječaje onda se prijavi.
 
H

Hergot

Guest
Znači ako bi to bilo u Zagrebačkoj županiji idem u svaku općinu u kojoj bi se eventualno natjecao za najam zemljišta, a da li ima negdje sve na jednom mjestu, jer znači ja bih trebao stalno obilaziti općine u zagrebačkoj županiji kojih ima poprilično.
 
H

Hergot

Guest
Mislim da ću ja ipak do ministarstva sutra, ništa od ovoga...
 

crni

Član
Tu od
25 Stu 2007
Poruka
164
Mislim da ću ja ipak do ministarstva sutra, ništa od ovoga...

Svakao javi jesi li uspio dobit kakvu informaciju u ministarstvu vezanu za ovu temu?
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Ne mogu pronaći adekvatniju temu pa ću ovdje pitati.
Zna li itko išta o novim izmjenama Zakona o državnoj zemlji?
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
da zakon je na stetu OPG-ova a pogoduje velikima.......

ova vlada nas pokusava unistiti.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
da zakon je na stetu OPG-ova a pogoduje velikima.......

ova vlada nas pokusava unistiti.

Zasto me ovo nimalo nije zacudilo? U mom kraju drzavnu zemlju nebi dobio ni da ti je dragi Bog ujak!
 

Monk

Novi član
Tu od
3 Tra 2012
Poruka
5
Ima li što novo? Kako do zemlje u ZG prstenu...
Aj pliz pomagajte
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Možda bi bilo bolje onima koji su u financijskoj mogučnosti kupiti zemlju od privatnih osoba koje ju prodaju,jer ulaskom u EU se i kod nas očekuje rast cijene hektara na 15000 E/ha.Ta je cijena u većini članica EU-a,kada sam bila u Nizozemskoj prije pet godina pitala sam jednog gazdu o cijeni i zaista je takva.Prije 7-8 godina u Italiji je isto jedan gazda rekao da je cijena od 15000E naviše,ovisno o lokaciji.Kod mene u selu je trenutna cijena od 5-8000E,a jedan čovjek kupuje sve što se prodaje ispod 5000 bez obzira na veličinu i lokaciju.Kupio je već jedno pedesetak ha.
 

Monk

Novi član
Tu od
3 Tra 2012
Poruka
5
Možda bi bilo bolje onima koji su u financijskoj mogučnosti kupiti zemlju od privatnih osoba koje ju prodaju,jer ulaskom u EU se i kod nas očekuje rast cijene hektara na 15000 E/ha.Ta je cijena u većini članica EU-a,kada sam bila u Nizozemskoj prije pet godina pitala sam jednog gazdu o cijeni i zaista je takva.Prije 7-8 godina u Italiji je isto jedan gazda rekao da je cijena od 15000E naviše,ovisno o lokaciji.Kod mene u selu je trenutna cijena od 5-8000E,a jedan čovjek kupuje sve što se prodaje ispod 5000 bez obzira na veličinu i lokaciju.Kupio je već jedno pedesetak ha.

Heh... Hvala na odgovoru ali nije to baš tako crno bijelo. Ništa od brzog skoka cijena. Ponuda i potražnja za zemljom se neće naći na tim (po meni visokim) razinama cijena.
Imamo previše neobrađenog zemljišta, polako će i ono u funkciju, to je pritisak na cijene prema dolje. Vani je dosta zemlje u funkciji, tako da je i ponuda ograničena.
+efikasnost
+kupovna moć
i voila... Dobijemo rečenu cijenu per ha

Ipak kvaliteta uvijek ima cijenu (Slavonija, Ravni kotari...), ali lokacija je isto od velike važnosti.
Uostalom, nije ni Vojvodina daleko i na radaru je strancima.

Eto, to su neka moja razmišljanja, još gruntama zakup ili kupnja...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Samo ti kupi ukaže li ti se povoljna prilika,zemlja je trajna vrijednost,mi imamo 11 ha koje smo moj suprug i ja kroz tridesetak godina zajedničkog života kupovali i vrijednost joj samo raste.Doći će opet vrijeme maloga čovjeka,a proizvesti hranu će biti cijenjen posao,jer svi mi možemo hodati i goli i bosi,i može nam biti hladno,ali želudac se mora napuniti.Životno iskustvo mi govori da nijedno zlo ne traje vječno,po onoj narodnoj-sto godina ste gazili vi nas,sada ćemo sto godina mi vas,a poslije ćemo vidjeti tko će koga.A budeš li imao svoju zemljicu,spremno ćeš dočekati svojih sto godina.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Kad dođeš na poreznu upravu da ti odmjere porez na kupljenu oranicu, njihova procjena je od 10 kn/m2 nadalje, tako da si taj sa 3.75 kn nek jebe mater.
 
H

Hergot

Guest
Na žalost situacija je i dalje u klasičnom "Hrvatskom duhu".

Gdje god sam se u općine javio na natječaj dobio sam pedalu. Vele, sve je obustavljeno do daljnjega, bila je, ili će biti, ovih dana, prezentacija prijedloga (nacrta) novog zakona u ministarstvu poljoprivrede, ali do primjene ili ti izglasavanja od strane naših saborskih teletubisa istog, još je dalek put.

Država ima nekih 600.000ha koji stoje navodno spremni da se daju u zakup, eto.

Na najam državnog zemljišta ipak treba zaboraviti, to trenutno nije moguće isposlovati u "Lijepoj našoj".
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
Možda bi bilo bolje onima koji su u financijskoj mogučnosti kupiti zemlju od privatnih osoba koje ju prodaju,jer ulaskom u EU se i kod nas očekuje rast cijene hektara na 15000 E/ha.Ta je cijena u većini članica EU-a,kada sam bila u Nizozemskoj prije pet godina pitala sam jednog gazdu o cijeni i zaista je takva.Prije 7-8 godina u Italiji je isto jedan gazda rekao da je cijena od 15000E naviše,ovisno o lokaciji.Kod mene u selu je trenutna cijena od 5-8000E,a jedan čovjek kupuje sve što se prodaje ispod 5000 bez obzira na veličinu i lokaciju.Kupio je već jedno pedesetak ha.

0,5€ po metru... da je tako u istri pokupovao bi ja desetak hektara, a tu nađeš za 1€ ako nekom trebaju novci i ta zemlja je u nekom kamenitom brdu... inace kao sto sam vec i govorio ispod 3€ niko neda a pitaju i 6, znači 60 000€ po hektaru
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
0,5€ po metru... da je tako u istri pokupovao bi ja desetak hektara, a tu nađeš za 1€ ako nekom trebaju novci i ta zemlja je u nekom kamenitom brdu... inace kao sto sam vec i govorio ispod 3€ niko neda a pitaju i 6, znači 60 000€ po hektaru

Da,kod vas je situacija drugačija,cijene su puno veće,priznajem da mi kontinentalci ponekad žalimo što nismo rođeni negdje blizu mora,ali tako je-kako je.Kod nas sa može kroz neki duži period očekivati rast cijena od nekih 100%,pa mislim da to nije loše ulaganje za onoga tko si to može priuštiti.Osim toga proizvodnjom se može dodatno zaraditi(ukoliko nam naša vlast ne pomrsi račune gledajuči kroz prste mešetarima i lopovima),pa je korist još veća.Kako god da okreneš,i sa koje god strane da gledaš,na zemljici nikako ne možeš izgubiti,ona je trajno blago,vrijednija od zlata.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
kod nas je bilo nešto u jednom komadu državne i onda su taj komad rascjepkali uzduž i poprjeko,x međa su složili,zemlja veči dio nije kvalitetna i da ju dovedu u red oni ju još uneredili,smo nekolicina (politički jednako orijentirani kao načelnik ),uspijeli su dočepat bolje komade,ali bez veze kad su od jedne table napravili 20 i kusur.kod nas privatna zemlja se kreče oko 2000 eurić za hektar,malodalje prek šume več ide na 3000 a na drugu stranu opet cijena pada ,uglavnom sigurno je da veče parcele budu imale bolju cijenu,ja sam uspio nekako skrpiti 5 hektara u komadu,zadnju ral sam prošle godine kupio za 10 000 kuna od sestrične sa popustom:lol::lol::lol:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
kod nas je bilo nešto u jednom komadu državne i onda su taj komad rascjepkali uzduž i poprjeko,x međa su složili,zemlja veči dio nije kvalitetna i da ju dovedu u red oni ju još uneredili,smo nekolicina (politički jednako orijentirani kao načelnik ),uspijeli su dočepat bolje komade,ali bez veze kad su od jedne table napravili 20 i kusur.kod nas privatna zemlja se kreče oko 2000 eurić za hektar,malodalje prek šume več ide na 3000 a na drugu stranu opet cijena pada ,uglavnom sigurno je da veče parcele budu imale bolju cijenu,ja sam uspio nekako skrpiti 5 hektara u komadu,zadnju ral sam prošle godine kupio za 10 000 kuna od sestrične sa popustom:lol::lol::lol:

A da ti ispričam kako smo mi kupili prije mjesec dana nešto zemlje.Bila je uz našu,zapuštena,pa smo je mi radili da ne raste korov,jedno desetak godina.Sada su se vlasnici sjetili da bi je prodali,tražili su 3 e za 1 čhv.Na kraju smo se dogovorili za 2 e.Kažu,600 čhv,to iznosi 1200 e,i oni bi to odmah,jer trebaju novce.Pristali smo,ljudi su stariji,a novce smo imali,pa i bolje da se sve odmah riješi.Dali su nam gruntovni izvadak,i gledajući ga,moj je muž primjetio nešto neobično.Naime,na izvadku je bilo napisano da smo uz njih i ja i moj suprug suvlasnici te parcele.A nismo u nikakvom rodu.Sada nam nije bilo ništa jasno,pa smo otišli na gruntovnicu provjeriti.Zaista smo bili suvlasnici.I na katastru isto.Pa smo išli vidjeti na kopiju plana.Parcela je bila u redu.Onda smo se vratili u gruntovnicu i tražili da nam kažu kako smo mi došli do toga suvlasništva.Tu se sada sve razjasnilo.Kupili smo prije dvadeset godina suvlasnički dio od rođaka sadašnjih prodavatelja.Samo ima jedna caka.Prije dvadeset godina smo mi njima platili 600 čhv,što u ugovoru imamo napisano.A oni su parcelu nasljedili zajedno sa sadašnjim prodavateljima,ali je katastarski nisu cijepali,nago su je međusobno podijelili na pola i tako je obrađivali,i kasnije prodavali.Pa su prvi prodavatelji prije dvadeset godina nama svoje prodali kao 600 čhv,iako su bili vlasnici samo300 čhv.U gruntovnom rješenju je nama bilo naznačeno da nam je uknjiženo samo 300 čhv,ali tko čita rješenja dok se dobiju,stave se samo među dokumente,i to je to.Tu nam je ispalo kao na onoj reklami-platiš jedan-dobiš dva.Samo što smo mi platili dva-dobili jedan.I sada smo dan prije nego što smo trebali dati novce skoro isto tako prošli.Na kraju bi ispalo da smo jednu parcelu platili dva puta.Teškom smo mukom objasnili i razrješili da nam se prodaje samo 300 čhv,stariji su ljudi,pa se morao angažirati neki njihov rođak da se sve objasni,a to što smo prvom prodavatelju platili i ono što nismo dobili sami smo si krivi.Gledaj i čitaj i mjeri kada nešto kupuješ.Inače plačaš školu.Ili kunama,ko prije dvadeset godina,ili eurima,kao što se sada skoro opet dogodilo.
 
H

Hergot

Guest
Na forumu postoje moderatori?

Tema je najam državnih zemljišta a ne kupovina zemljišta jedne babe od druge.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
kolega čemu nervoza ,za najam državnog zemljišta u ovoj zemlji prvo moraš biti politički i novčano dobro potkovan a mi mali smrtnici moramo ovako kupovati od razno raznih djedova i raznih nasljednika,evo ti primjer ako znaš u BJ okolici gdje je utamanjeno hrpa hektara za luksuz a ne za poljoprivredu,zemlja ti se nalazi na glavnoj cesti BJ -DA, uzeli lokalni šerifi i politički podanici ,a puk obični nije došao do izražaja,moj ti je savjet onako od srca,pronađi na oglasu neko imanje sa dovoljno zemlje .spremi lovu i to je onda tvoje i tvojih nasljednika ,NEPROCJENJIV OSJEČAJ ,vjeruj
 
Na vrh