• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako najbolje iskoristiti zemlju?

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Dakle tema je kao kajbolje iskoristiti zemlju i koje kulture sijati.

Npr. Dali sijati rane sorte pšenice kako bismo nakon žetve odmah poslije mogli posijati rani kukuruz?
 
B

Bobo

Guest
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

Cuj, ako ces "popravljati" zemlju, zasto ne? Evo, mi smo poslije repice, posadili rane sorte kukuruza, i mogu vec sada reci da ce nam se vrlo dobro isplatiti ;)
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

E pa u tome i jeste stvar;

ako se sije npr. kukuruz na klasičan način znači sijetva 4,5 mj. i berba 10.mj., od 10mj pa do sljedeče godine zemlja je neikorištena, stoji prazna.

Nisam mislio na poboljšanje tla, već iskoristivost.
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

Znam da se u Slavoniji sije pšenica a iza nje ide kukuruz 100_danac, tako da se zemlja max. iskoristi i ne zjapi prazna
 
R

Ratarko

Guest
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

Bobo kaže:
Cuj, ako ces "popravljati" zemlju, zasto ne? Evo, mi smo poslije repice, posadili rane sorte kukuruza, i mogu vec sada reci da ce nam se vrlo dobro isplatiti ;)

Dobro ...ajde dalje nastavi ...
Na uljanu repicu si posdaio kukuruz ...što onda kada se kukuruz skine ?
Mislim da neće biti vremena sijanje žita , jel tako ?
Ako ne uspiješ posijati žito , što siješ na godinu ? Opet repicu ?
Ako ne siješ repicu eventualno možeš posijati proljetni ječam , on se isto rano vrši pa možda opet stigneš posaditi kukuruz kao drugu kulturu ? Ako pak ide suncokret ili kukuruz onda dvije žetve na godinu nema .
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

Ej ratarko, kad se sije taj proljetni ječam i kad se vrši? :scratch
 
S

sapat

Guest
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

Zemlji treba biti i sluga, a ne je samo iskorištavat!---- :scratch :)
 
R

Ratarko

Guest
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

igor_peradar kaže:
Ej ratarko, kad se sije taj proljetni ječam i kad se vrši? :scratch

Siješ ga odmah iza nego bi sijao zob , što bi se reklo dosta rano u proljeće .
Može biti za pivaru , pivarski ječam , dobra cijena , sigurna isplata ...

Vršiš ga kada i žito.
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

Da, samo što je meni prioritet kukuruz i njega najviše trebam.

Zanima me nešto što mogu posijat nakon kukuruza a da opet to maknem sa zemlje prije sjetve kukuruza sljedeće godine.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

igor_peradar kaže:
Da, samo što je meni prioritet kukuruz i njega najviše trebam.

Zanima me nešto što mogu posijat nakon kukuruza a da opet to maknem sa zemlje prije sjetve kukuruza sljedeće godine.

Nema takva kultura kod nas koja bi tu rupu zatvorila . Pusti zemlju da diše .
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

ÄŒini mi se da ima, pa gledao sam jedanput jednu poljoprivrednu emisiju, neka veča tvrtka koja se bavi poljoprivredom u slavoniji, i veli da oni siju žito i nakon toga, dakle početak 7mj. , stave kukuruz najraniju sortu tzv. stodanac, i beruga valjda početkom ili sredinom 9mj., pa onda valjda opet stave pšenicu :scratch :scratch :?:
 
R

ROKI

Guest
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

Bajo zemlja se MORA i odmarati! Na ovakvu sušnu godinu postrni usjev je vrlo veliki rizik.
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

:roll: ja nevidim nikakvog baju, ko je taj :?: :scratch

Da istina vjerujem, ipak stoji ona da fino pripremiš zemlju u jesen i ona stoji do prolječa, al kod ovog načina produktivnost je puno veća. Mislim da ću probati na nekoliko parcela pa da vidim rezultate.
 
R

ROKI

Guest
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

To se kod nas tako kaže. Bajo, bajice, baćo... itd. Neka se ljutiti jer to nije nikakva uvreda.
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

Ma ne, kužim ti ja to, kod nas je više pajdo

ÄŒini mi se da ovi u belju tako siju
 
R

Ratarko

Guest
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

igor_peradar kaže:
Ma ne, kužim ti ja to, kod nas je više pajdo

ÄŒini mi se da ovi u belju tako siju

E to će ti onda zvona odgovoriti kada vidi ili mu pukni jedan PM za svaki slučaj :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

@Ratarko: Pa kad povrsim kukuruze, ide zito poslije njih. Kako mislis da necu stici zito posijati? Pa ova zadnja kisa je kukuruzima dosla kao "kec na 11" tako da je to ispalo kao pun pogodak. Da ih nismo sligli povrsiti, tj. da su kasnili, zaorali bi ih bez obzira i posijali zito. Skupa zelen gnojidba, no s tim smo racunali kad smo ih sadili...
 
R

Ratarko

Guest
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

@bobo
Mislim da se ne isplati , bolje da si uredio zemlju jedno dva puta poslije repice i posijao pšenicu na jesen nego ovako ideš u dodatno ulaganje a niti sam ne znaš što će od toga biti , zavisi od puno faktora ...da li će ti kukuruz u pola ljeta htjeti niknuti , ako nikne da li će imati plod , ako ima da li ćeš ga na vrijeme ubrati ako je jesen blatna ...i onda ako ne stigneš obrati kažeš ide oranje ( zelena gnojidba ) i na godinu ponovo kukuruz , ma ne sviđa mi se , pre-riskantno je .
 
R

ROKI

Guest
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

Slažem se sa Ratarkom. Bolje pošteno uredit, uorat i odmorit zemlju nego ju ovako forsirat i gazit i sve.
 

Najnoviji postovi

Na vrh