• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako olakšati skretanje kada je prikolica pod teretom?

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Ovak: sama snaga motora ne bi trebala biti problem, jer taj je MTK jako spor.
Kotače 5.00-12 možeš postaviti od velikog Super Specijala, trebala bi pasati središnja rupa i raspon vijaka. Najlakše je da posudiš od nekoga tko ima SS-a, pa probaš jel paše i kak se ponaša.
S time budeš MTK ubrzal za ~10% i povisil za nekih 2,5cm. Da je neka razlika i nije (rekla bi svaka žena 🤭), ali to možda bude pomoglo.
Ono kaj je veći problem je dodatno opterećenje pužnog kola, pa očekuj da bude imalo kraći vijak.
Glede skretanja: drži MTK na čim užem tragu, no dovoljnom da ti se ne prehiti i skreći dok su kotači u pogonu, a ne kad stoje.
 

vrane

Novi član
Tu od
11 Srp 2021
Poruka
15
Evo konačno da se javim....
Znači, rudo sa kardanom, pa neću pretjerati kada kažem da sam olakšao skretanje/motanje barem za 50%.
Ovo je sada totalno druga priča. Jednom rukom mogu skretati bez nekih većih problema.
Danas nisam stigao, ali sutra poslikam sve što sam radio/napravio.
 

vrane

Novi član
Tu od
11 Srp 2021
Poruka
15
Nije majstorski odrađeno, ali služi svrsi.
Križ kardana i osovinu nisam namjerno htio varaiti nego sam stavio na vijke. U slučaju nužde nekog skidanja i slično. Možda su vijci malo poslabi, ali vidjet ćemo nakon par tura drva.
 

Prilozi

  • IMG_20210831_084620.jpg
    IMG_20210831_084620.jpg
    70.7 KB · Pregleda: 32
  • IMG_20210831_084550.jpg
    IMG_20210831_084550.jpg
    55.3 KB · Pregleda: 32
  • IMG_20210831_084340.jpg
    IMG_20210831_084340.jpg
    70 KB · Pregleda: 32

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,495
Dobro si to skockao, sad se ruda zakreće na dva igličasta ležaja, sa puno manjim otporom.(y)
 

vrane

Novi član
Tu od
11 Srp 2021
Poruka
15
Vidjet ćemo koliko je to izdrživo. Jer kardan je gus, a onu ploču na kardan sam vario običnom elektrodom Jesenice 2.5 mm, na visokoj amperaži. Ok, jesam prije toga grijao gus, ali kao što rekoh ja sam amater zavarivač pa bumo vidjeli.
Za sada drži i ne vidim neko pucanje/pukotine.
 
Na vrh