• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako olakšati skretanje kada je prikolica pod teretom?

vrane

Novi član
Tu od
11 Srp 2021
Poruka
15
Poštovani,
imam Goldoni acme od 8 KS i za nju prenamijenjenu auto prikolicu.

Ne znam kako rješavate problem sa teškim skretanjem kad je prikolica pod teretom?
Mene to ubija, moram upotrijebiti svu silu u rukama (a nije baš da sam slab, ima me :) ), pogotovo kada vozim drva nizbrdo, pa moram sporije. Kad idem po ravnom sa istim teretom u većoj brzini onda nemam tolike probleme.

Za sada na rudu prikolice imam onaj standardni priključak koji više-manje svi koriste (sa klinom). Nešto kao ovo na slici. Ok, jasno mi je da je većina tereta na tom dijelu. A vjerojatno bih trebao i pomaći osovinu prikolice prema naprijed. No to sada mi nije izvodivo.
images.jpg

Na internetu sam našao neke videe, gdje Rusi ili Ukrajinci (nisam sad siguran) zamjenjuju taj priključak na rudu sa nekim zglobnim. Ali ne kužim od čega je to zglob? (video ispod).

I što bi se još moglo upotrijebiti da bi se olakšalo to skretanje, možda neka kemija sa ležajevima ili sa glavom kardana? No kardan ide u svim smjerovima pa bi to možda bilo malo teže za napraviti jer bi se onda morao fixirati dio koji ide gore/dolje zbog propadanja/propinjanja..., ostaviti samo lijevo-desno?

 
Posljednje uređivanje:

vrane

Novi član
Tu od
11 Srp 2021
Poruka
15
Nisam nikakav inovator i stvarno mi ideje slabo padaju na pamet, ali moglo bi se, sada kada malo bolje razmislim, to napraviti sa križom kardana.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,862
To što si napravio je u redu! Moraš vidjeti zašto teško skrećeš - neki drugi je problem!
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,348
Imaš previše tereta na točkovima traktora. Prikolica nije dobro podešena, pa je veči dio tereta na točkovima od traktora. Kako raste nizbrdica tako točkovi primaju više tereta i onda je teže a kad ideš uz brdo onda je vjerovatno lakše. Ti pogledaj ali bi trebao imati osovinu približno sredini prikloce, to sigurno sad nije tako, pa stavi kako stoji ako nije kako ja predpostavljam. Gledaj nije problem u mjestu spajanja, već u pritisku na točkovima, tako da ti bilo koja opcije prepravke spajanja neće nešto poboljšat .
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
tamo di se klin spaja na rudu treba smanjiti trenje. postavi aksijalni ležaj,izbrusi da bu glatko, stavi masti i probaj.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,348
Nake manje freze namaju diferencijal sa trkačima, moždaje i ta koja nema trkače pa su oba točka spregnuta i pod teretom teško je motat. Šta ti je od ovog poznato.
 

vrane

Novi član
Tu od
11 Srp 2021
Poruka
15
Dečki hvala na odgovorima.
Inače, ne razumijem se u baš nešto u mehaniku pa mi dosta stvari nije jasno. Zato se ispričavam ako nešto pogrešno napišem.

Prikolica je prerađena, neka rukotvorina. Obična lemberija. Ne znam niti ja, davno je nabavljena, ne znam tko ju je radio. Nema diferencijala. Sada je mrak da ju poslikam.
Da, osovina je više prema nazad. I pretpostavljao sam da možda tu leži najveći problem.

tamo di se klin spaja na rudu treba smanjiti trenje. postavi aksijalni ležaj,izbrusi da bu glatko, stavi masti i probaj.
Thx. mogu probati.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,617
Najlakše ti je, za probu, produžiti rudo.
Mondial nema diferencijal, pa ti je zato teško skretati. Nikakvi lageri ni mazanje klina ne budu ti pomogli.
Možeš si pomoći na način da suziš trag kotača na MTK.
 

vrane

Novi član
Tu od
11 Srp 2021
Poruka
15
Već sada je rudo malo podugačko jer moram se malo izdužiti da bih dohvatio ručke. Ništa strašno ali npr. ne mogu punim turom sjesti na sjedalicu i komotno dohvatiti ručke, već moram ono na pol guza sjesti što se kaže. :)
Ovo za sužavanje kotača mogu probati. Mislio sam to i prije, ali sam se bojao stabilnosti jer put baš nešto i nije savršen, već moram ponekad nagaziti u rupu jednim točkom. Ali svakako ću probati.

Nego, još sam nešto primijetio na rudu, taj dio gdje ide klin;
taj dio nije zavaren po 90, već je malo pod kosinom, ne puno ali vidljivo je i golim okom. Budem sutra po danu uslikao. Možda čak i to donekle igra ulogu?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,982
Kao što je kolega zj prije napisao najveći problem je što mondial nema diferncijal
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,862
Nake manje freze namaju diferencijal sa trkačima, moždaje i ta koja nema trkače pa su oba točka spregnuta i pod teretom teško je motat. Šta ti je od ovog poznato.
Ovo bi moglo biti glavni problem ili kod skretanja ne upotrebljava deblokadu
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Evo uspio sam slikati dio gdje se nalaze točkovi.
View attachment 38601
Prikolica ti nema skoro nikakve veze sa tvojim problemom skretanja. Položaj osovine prikolice je na 2/3 trećine sanduka, to je dobro jer se veći dio opterećenja prenosi na pogonsku osovinu, i na taj način se ostvaruje bolji grip. Ali se onda otežava skretanje, to je jedno, a drugo je (ono najbitnije) je da taj mtk ima fiksni pogon. Tako da bilo kakve kemije sa prikolicom ne ćeš riješiti problem skretanja .

Moderatori, ovo sve možete slobodno prebaciti u temu "Motokultivator GOLDONI"!
 

vrane

Novi član
Tu od
11 Srp 2021
Poruka
15
Danas mi je stigao MTK sa popravka pa sam odmah krenuo na posao. Hbg, majstor bio nešto bolestan pa nije stigao prije.
Napravio sam spojnicu na kardan (kao oni rusi gore na videu), sutra ću spajati na rudo pa ćemo vidjeti što ću dobiti. Ako bude isto ili lošije ne gubim ništa osim malo vremena i pokoju elektrodu, a lako ću vratiti stari sistem spajanja.

Nego jedno drugo pitanje. Imam felge10 cola (5x10), da podsjetim MTK je Goldoni 8KS.
E sada pošto ja često idem u šumu, freza mi se čini dosta nisko.
Pitanje; jel ima smisla mijenjati desetke za npr 12 cola. Koje su prednosti ili mane? Ok, logična prednost bi bila da bi se malo odigla od zemlje što bi mi bilo idealno pošto sam često u šumi sa njom.
I dali uopće postoji 12 ili 13 coli felge za tu frezu?

Trenutne felge i gume su kao ove dolje na slici.
 

Prilozi

  • kotaci-motokultivator-labin-progres-labinprogres-goldoni-10-cola-slika-116957236.jpg
    kotaci-motokultivator-labin-progres-labinprogres-goldoni-10-cola-slika-116957236.jpg
    26.5 KB · Pregleda: 4
Posljednje uređivanje:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,348
Za veće točkove treba više snage, gubiš na snazi. Imaš veću površinu nalijeganja točkova , pa će ti biti veći otpor na skretanje ( a već imaš taj problem čini mi se točkovi na fiksnoj osovini koji su spregnuti) Probaj obe varijante pa ćeš najbolje vidjeti šta je bolje.
 

vrane

Novi član
Tu od
11 Srp 2021
Poruka
15
Tthx.
Sutra ću konačno isprobati taj sistem sa kardan skretanjem. Pa ću biti pametniji.
A inače postoje veći točkovi za tu frezu?
Preniska mi je za šumu jer nekada naiđem na neku rupu pa malo nasjednem, iako pazim na to kao oči u glavi ali opet desi se.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Kotači za taj mtk (veće) od ovih čini mi se da ih nema (a da) odgovaraju felge na postojeće rupe. Goldoni (kakvog ) ti imaš je prelagan za bilo koju prikolicu. Još kad uzmeš u obzir da je pogonska osovina blokirana, što otežava skretanje. Nije baš za šumu, ali?

Nepotrebno si citirao post od kolege # smilan .

Samo za usporedbu, ova moja skalamerija bi bila bolja za drva.
 
Posljednje uređivanje:

vrane

Novi član
Tu od
11 Srp 2021
Poruka
15
txh.
Kao što rekoh ranije ne razumijem se baš u sve to, pa se unaprijed ispričavam ako nešto blebnem ili ako pitam neka naivna i čudna pitanja. Zato ne zamijerite.
Ali tko pita ne skita. :)

A što se tiče šume, ne vozim ništa preteško, uglavnom su to "ogranci." Pazim da je ne preopterećujem previše.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh