• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako se ovo zove?

B

Bobo

Guest
Ajd, da vidim kako baratate pojmovima, jer ja nikako da slozim naziv ovog cuda jer kad budem isao u trgovinu, da ne moram ljudima crtati sto zelim kupiti ;)

Dakle:


Ovo sto ide na vrh usisnika za zrak me zanima, jer bih ja to stavio na kombajn umjesto HIGH-TECH jutene vrece ;)



Da bi krajnji rezultat bio ovakav:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Centrifugalni predfilter. Ili izuzimač prašine.
 
B

Bobo

Guest
Ajd, kad sam te vec uhvatio ONLINE, daj mi reci jel taj predfilter jako smeta protoku zraka ili ne?
 

slatky

Član
Tu od
28 Tra 2008
Poruka
222
ja mislim da ne smeta ništa u njemu zrak kruži i izdvaja prašinu koja ostaje unutra
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A el ti imaš negdje ispod tog "plehovija" neko normalni ( npr.uljni) filter?
Samo ovo ti nije dovoljno , sudim po ovoj vreći sa slike , nije mu valjda bilo zima da je to stavljeno gore .
Ako ima filter napravi neš da ne ulazi voda unutra i peri po pšenici .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Bobo, kupi taj predfilter od IMT-a ili još bolje ako nađeš od nekog starijeg JD-a (bili su većeg promjera).
Ideja toga predfiltera je da grubu prašinu, pljevu i sl. centrifugalno izdvoji i ona padne van, a primarno pročišćeni zrak dolazi do uljnog filtera. Imali su i Zetori nekaj takvoga. Važan ti je samo promjer cijevi, da nemoraš raditi neke prijelaze.
Nađi najjeftiniji i nećeš pogriješiti.
A kak veli Puknuti, nebu ti trebal niti kišobran ;)
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Ursus 360 ima isto tako nešto, povezano je s glavnim filterom jednim vijkom i brtvom, pa ako možeš i od njega naći... Jedino neznam za presjek, jer motor na Z133 ima veću zapremninu jel :roll: Nađi s nečeg rashodovanog kao što ZJ kaže JD-a ili sl..
 
B

Bobo

Guest
Naravno da ispod ima suhi filter zraka, ali samo grubi element, za fini nit ima mjesta, nit je tamo zamisljen... Original na zmaju gore ima jedan rupicasti valjak, preko kojeg je jos bila fina prezica, ali to ljudi bacaju, jer je problem tu mrezicu skinuti i ispuhati, lakse je prevuci jutenu vrecu pa ju izmlatiti po gumi...

I plan je bio s IMT-a kupiti taj predfilter, jer sigurno obavlja bolji posao od vrece, ali ne znam koliki je u njemu otpor zraka, da ne bi kombajn gubio snagu...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Bobo kaže:
ali ne znam koliki je u njemu otpor zraka, da ne bi kombajn gubio snagu...
Pa uzmi od motora približno iste kubikaže, i neće biti problema ..
Fuck suhi filter
 
B

Bobo

Guest
Ako ga uspijem negdje iskopati, mislim da bi pasao s Brene...

Na kombajnu je cijev 80mm vanjske mjere a vjerujem da je i na starijim modelima Brene ( koji su imali takav predfilter) da je to sve jednako, jer sumnjam da se posebno pravilo za jedan stroj, a posebno za neki drugi...

Brena ima 5800ccm, dok moj kombajn ima 4000ccm. Mozda bi se tu dalo raspravljati o protoku zraka, a da uzimam predfilter s 577, on mi ne uljeva povjerenje, posto je velik kao moja saka...

Ako je vreca filteru pravila stetu (poklopac "bureta" bio pun prasine nakon jednog dana rada) dok je vreca u sebi imala bar 3kg prasine kojekakve. Predfilter odvaja prasinu puno bolje, nego dva sloja jutene vrece, jer vreca je "rijetka" kroz nju prolazi velik dio prasine, dok kroz predfilter koji ima svoju namjeru, sigurno bolje obavlja posao, pogotovo u zetvi gdje je prasine i previse.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
S druge strane , (ajmo filozofirati) ..ako staviš tog centrifugalnog vraga od motora koji vuće više zraka od tvog u centrifugi bude manja brzina protoka ,neće obavljati funkciju kako treba i opet nikakve koristi od njega .
 

kloki

Član
Tu od
10 Tra 2008
Poruka
140
ovakav je na ursusu 1224 i u njemu se skupi puuno zemlje tako da kada ga nebi bilo sve bi islo u motor.
kao sto vidis ogroman je.


149beyw.jpg
 
B

Bobo

Guest
@puknuti: istina ziva... ne bi motor vukao dovoljno zraka i ne bi "centrifuga" radila kako treba... Vjerovatno

@kloki: Hvala za sliku!

Ovako to izgleda na IMT 560:


A ovako na 577:


Ovaj predfilter s 560/577 mi se nekako cini premal i ne uljeva mi neko povjerenje, sto se tice rada u prasini... mislim da bih ga morao cistiti puno cesce nego jutenu vrecu, ali bi efekt svakako bio bolji, s o izgledu da ni ne komentiram ;)


Sad cekamo nekoga da nam kaze jel velicina predfiltera ima veze s jacinom "centrifuge" ili je to svejedno ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Bobo, uzmi slobodno ovaj s većeg traktora. Motor na kombajnu radi uglavnom na punom gasu, dok na traktoru većim dijelom na djelomičnom gasu, pa je i brzina usisa manja.
Osim toga, zrak je puno lakši od prašine i pogotovo pljeve, pa ju bude sigurno dobro odvajal. To je predfilter, a ne filter.
 

kloki

Član
Tu od
10 Tra 2008
Poruka
140
na ursusu od 120 ks je isti kao i na ursusu od 90 ks bas veliki a na belorusu 90 ks je tu negde kao na 560 manji tako da to verovatno ima malo veze stavi bilo sta radice nesto bolje nego nista a cim ima peraja vazduh ce se vrteti u krug.
 
B

Bobo

Guest
OK, pa cu onda traziti nesto slicno kao sto je na Breni i nadam se da me lokalni trgovci nece opljackati...
 
B

Bobo

Guest
Pljunuo sam 269kn jutros...

Ima i jeftinije, nije mi se dalo vozat, pa eto:

 
B

Bobo

Guest
Dosao u trgovinu, trazio zracni predfilter i lik mi donio dva komada da biram... ja uzeo veci ;)

Promjer cjevi mu je 70mm...
 
Na vrh