• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako usitniti zemlju za travnjak.

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,913
Dakle pitanje je u subjektu. Neznam sa čime da usitnim površinski sloj zemlje da bi se stvorio fini mrvičasti sloj debljine desetak centimetara. Do sada mi je čovjek preorao, onda tanjurao dva puta i na kraju prešao sa nečim što je rekao da se zove "hidromat"...ali nisam zadovoljan i još uvijek je to pregrubo.
Spremam se posadit veliki travnjak početkom 9 mjeseca pa bi želio pripremiti dobro zemlju prije sijanja i valjanja.
 
R

Ratarko

Guest
Frezu ima puno ljudi pa sam ju zato ponudio kao prvi izbor . Taj čovjek koji ti je orao ju sigurno ima ili zna gdje se može iznajmiti . Možda je taj njegov hidromat zapravo bio freza ? Ja prvi puta čujem za traktorski priključak hidromat .

Kako izgleda hidromat , jel možeš opisati ili dati neku sliku ?
 

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,913
Ratarko kaže:
Frezu ima puno ljudi pa sam ju zato ponudio kao prvi izbor . Taj čovjek koji ti je orao ju sigurno ima ili zna gdje se može iznajmiti . Možda je taj njegov hidromat zapravo bio freza ? Ja prvi puta čujem za traktorski priključak hidromat .

Kako izgleda hidromat , jel možeš opisati ili dati neku sliku ?

Nemam sliku ali par puta je ponovio da je prešao zemlju hidromatom...nisam bio tamo kad je radio ali punica je gledala i rekla da je to nešto sa puno grablji? :shock:
ÄŒovjek ima novi Same traktor i hrpu priključaka....a ništa, inzistirat ću onda na frezi.
 
P

paor

Guest
za tratine je najbolje da se ne siju odmah poslije pripreme, nego da se zemlja malo slegne...to je sitnozrnato sjeme i nikako ne smije ići duboko...idealno bi bilo malo kiše poslije sjetve
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Ja sam svoj travnjak prestihao i onda potanjuro 2 puta poravno sa grabljicama i posijo travu gore i obavezno zaljevao po nekoliko puta na dan .Ovo sto paor tvrdi je dobro kada zamlja sjedne ako imas mogucnosti poslje povrsinske sjetve trava da se to i povalja nekim valjkom.
Zaja kakva je zemlja kod tebe?
 

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,913
zvona kaže:
Ja sam svoj travnjak prestihao i onda potanjuro 2 puta poravno sa grabljicama i posijo travu gore i obavezno zaljevao po nekoliko puta na dan .Ovo sto paor tvrdi je dobro kada zamlja sjedne ako imas mogucnosti poslje povrsinske sjetve trava da se to i povalja nekim valjkom.
Zaja kakva je zemlja kod tebe?
Nisam baš expert za zemlju, mislim da je prilično teška...ako je to pravi izraz? Ovo u vezi valjanja i zalijevanja znam, poslije sjetve cu povaljati da sjeme sjedne uz zemlju i da bolje drži vlagu, a i malo se poravna površinski sloj. Na žalost ne mogu ništa raditi ručno jer se radi o cca 8000 m2 travnjaka, tako da sve te "grube zemljane radove" plačam. :roll:
 
R

robert

Guest
ja sam pravio nogometno igraliste sa rotodrljacom,isao sam dosta plitko i odlicno je ispalo,sad imamo najljepsi nogometni teren tu u okolici.... ;) ,naravno kasnije sam travu posijao sa rasipcom,i vukao neku konstrukcijsku zicu preko toga,da se malo izmjesa trava i zemlja
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ma najbitnije je da se povalja,ali mora bit jako fino izrađena zemlja...mi smo proljetos posijali jutro dts-a,pa nije baš lijepo ispalo,mislim,moglo je i bolje,al' dobro je...bila je suša i nije se dalo bolje napravit...a nismo radili ni sa frezom,što smo mogli, nit sa rotodrljačom...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
zašto bi freza isušila zemlju?pa ona iza sebe ostavlja fini sitni sloj zemlje koji čuva vlagu,zar ne?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Freza ti bude fino spukala korenje od prijašnjih korova, pa ti bude ljepši travnjak.
Osobno, draža mi je freza nego rotobrane.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
ZJ kaže:
Freza ti bude fino spukala korenje od prijašnjih korova, pa ti bude ljepši travnjak.
Osobno, draža mi je freza nego rotobrane.
Ako hoces dobar i uredan travnjak kojega sijes sam onda tu moras uloziti i dosta svoga truda,Spominjes korjenje sve to moras pokupiti korov uvjek raste brze i njega mehanicki unistavati.Vlastito iskustvo na jednom dijelu sam cupao korove dok su bili mali tu je trava cista pravi travnati tepih,dok mi je jedan manji dio ostao i tu trava nije tako ljepa i gusta
 

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,913
Hvala svima na odgovorima. :D

Znate li gdje ima kupiti sjeme trave, ali da je povoljnije nego u Sjemenarni d.o.o. i sličnim trgovinama? Trebam jedno 150 kila :cry: , u rinfuzi.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Najpovoljniji ti je vlastiti urod.
Ako nisi u gužvi zbog nekih rokova, najjednostavnije i financijsko najpovolnije je da posiješ koje jutro sa monokulturom trave i par godina je vršiš. Tako dobiješ dovoljnu količinu sjemena za svoje potrebe i možeš uspiješno sijat, pošto si možeš priuštit da trošiš veču količinu na površinu.
I još imaš najmanje jedan otkos kad površiš sjeme.
 
P

paor

Guest
Dobro je znati pred sjetvu travnjaka... Obrisan neispravan link.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
zaja kaže:
Hvala svima na odgovorima. :D

Znate li gdje ima kupiti sjeme trave, ali da je povoljnije nego u Sjemenarni d.o.o. i sličnim trgovinama? Trebam jedno 150 kila :cry: , u rinfuzi.

pogledaj u miagri,mi smo ondje kupili na sajmu proljetos...imaju više vrsta tih travnih smjesa.
 

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,913
paor kaže:
Dobro je znati pred sjetvu travnjaka... Obrisan neispravan link.
Super...dobar link....hvala svima na odgovorima.
 
Na vrh