• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako uvesti traktor iz EU???

  • Temu pokrenuo zetor4718
  • Datum prvog posta
Z

zetor4718

Guest
Našao sam dosta povoljnih Zetora u Češkoj pa me sad zanima kako bi ja uvezao traktor.Jel bi to bilo izvedivo i jel to uopće netko od vas radio?Što bi se sve moralo skupiti od dokumentacije i koliko bi koštala???Molim vas iznesite svoja iskustva!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Prvo, treba ga homologirati. Za to moraš dobiti potvrdu od proizvođača ili tražiti podatke za rabljenog. Mora imati sva originalna stakla (dakle, onaj zaokruženi E s brojem), žmigavci i svjetla isto tak. Mora imati sigurnosni okvir ili sigurnosnu kabinu (na njoj mora biti pločica s OECD atestom).
Pri uvozu trebaš imati potvrdu da imaš zemlju ili punomoć da obrađuješ nečiju zemlju.
Na računu koji dobiješ mora pisati da je stroj porijeklom iz EU (kod novih je to Eur1 dokument), inače trebaš platiti carinu. Ako ga nemaš, možeš takav dokument zatražiti i dobiti od uvoznika traktora (KiršProm).
Najbolje je da ti ga u cijeni dopremi prodavač, tako da je cijena traktora fco HR granica, inače ti prijevoz u inozemstvu ulazi u osnovicu na koju se plaća carina i PDV.
Kad ga dođeš ocariniti, carina te pošalje da obaviš homologaciju (na STP, a oni šalju papire na Agronomski fakultet, gsp. Filipoviću). Oni to potvrde (ili ne, pa ti reku kaj trebaš popraviti), s tim papirom se vraćaš špediteru i on nastavlja proceduru carinjenja. Za sve to vrijeme se stroj nesmije skidati s kamiona (od prelaska granice i prijave špediteru, do dana carinjenja, obično sutradan). Ako je to sve uspješno obavljeno, šalju te doma. Špediter ti daje virman za platiti davanja, a kad platiš, dolaziš po UCD (uvoznu carinsku deklaraciju). Ona ti je sad jedini dokument o vlasništvu i s njom obavljaš registraciju.
Pri izvozu iz zemlje gdje stroj kupuješ, moraš obaviti i izvozno carinjenje. Ako kupuješ od firme, možda ti mogu vratiti i nešto PDV-a, odnosno, fakturu ti umanje za iznos poreza.
Pazi pri uvozu iz Češke, jer se znalo dogoditi da legalno uvezeš i registriraš ukradeni traktor, pa ti onda poslije dođu (policija) i oduzmu ga.
Ja sam uvozil novi traktor i tak je nekak išlo. S rabljenim je malo više gnjavaže, te ti ne preporučam tu avanturu ako nemaš puno živaca.
 
Z

zetor4718

Guest
Vidim ima tu puno stvari za napravit!Inače imam jako jako puno živaca za takve stvari ako se isplate.Čuo sam za te slučajeve s ukradenim traktorima ostaneš i bez novca i bez traktora.Jel bi bilo problema s godištem traktora i najviše što me zanima jel se isplati ili me na kraju izađe jednako kao kupovina u RH?Koliko su tebe izašli papiri i ostala davanja?
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
u principu ne možeš uvesti starije od 1980.g. ali nije baš zacementirano :mrgreen:
 
Z

zetor4718

Guest
breza kaže:
u principu ne možeš uvesti starije od 1980.g. ali nije baš zacementirano :mrgreen:

Jel možeš ili ne???
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
nemožeš starijeg od 1980 uvesti samo od 1980 na dalje. to je točno što se tiče uvoza kako je zj napisao ali ako netko ima firmu uvoz izvoz poljoprivrednih strojeva nije opče problem dovesti traktor ako i nje zadovoljava norme gore koje je zj naveo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
zetor4718 kaže:
Vidim ima tu puno stvari za napravit!Inače imam jako jako puno živaca za takve stvari ako se isplate.Čuo sam za te slučajeve s ukradenim traktorima ostaneš i bez novca i bez traktora.Jel bi bilo problema s godištem traktora i najviše što me zanima jel se isplati ili me na kraju izađe jednako kao kupovina u RH?Koliko su tebe izašli papiri i ostala davanja?
Ako mene pitaš, to je bilo prije 8 godina i ne sjećam se baš. Bilo je 7% carine i 22%PDV-a +prijevoz oko 2500kn +špedicija oko 500kn+2 puta u Trst+500kn SWIFT u banci+...Ukratko, nekih 50-tak tisuća kuna, a traktor je koštal ukupno oko 57000DM.
 
M

mmiric

Guest
Koliko sam ja čuo isplativije je kupiti novi traktor u Austriji i onda ga uvesti u Hrvatsku. Ušteda i do nekoliko tisuća Eura. Time se bavi špedicija i njih se može pitati za točnu kalkulaciju.
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Ekipa,kakva je sad situacija s uvozom,gledam nekog fendta iz poljske?kolko bi me kostala tu procedura? I sta bi sve trebao napravit?
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Pazi se s poljskom,ima dosta prevaranata a kilometraža nije baš mala za otic ga pogledat.

Treba koliko se sječam homologacijski list i to je više manje to od troškova jer poljska je u eu, dakle nema poreza ni carine ni špedicije.

Problem i najveca cifra je prijevoz.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ekipa,kakva je sad situacija s uvozom,gledam nekog fendta iz poljske?kolko bi me kostala tu procedura? I sta bi sve trebao napravit?

Procedura nije skupa (oko 500 kn je homologacija). Ako se radi o starijem modelu traktora, prvo provjeri može li se uopće kod nas homologirati, a to je uvjet za registraciju.
Kad sam se ja prije 3 godine interesiral za uvoz, dobil sam na tehničkom savjet neka prije kupnje pribavim brojeve šasije i motora (normalno i marku te nodel traktora). Prema brojevima mogu utvrditi zadovoljava li hr kriterije za homologaciju.
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Model je 308,97 godiste..
A kako biti siguran da nije prevarant,ima 1100 kilometara do tamo..prijevoz je sigurno 7-8 kuna po kilometru,jelda?
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Koliko mora bit jeftiniji da bi ti se isplatilo potrosit na auto za gorivo za 2500km i još platit da kamion 2200km napravi.samo goriva i autocesta i eventualnog nočenja imaš 2500-3000 eura
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne znam od kuda si natukao te troškove? Ako je po kilometru 3kn to je 6600kn i neka budu cestarine, klopa i spavanje 1500kn. Zašto bi išao sa autom?
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Sta ceš napamet ici 2200km radit s kamionom?

To je jeben optimizam kad kod nas ne možeš tako ici kupovat traktor a kamo tamo.

Za 1000 eura ne vjerujem da ce kamion ikakav ici radit 2200km, prvo 1100km vjerovatno nece moci napravit s jednim vozačem u jednom danu,dakle put od tri dana cca. Treba mu cca 4500kn goriva za neki prosjek od 20 litara po našim cijenama, vani je i skuplje.

Takva tura po meni 1500-2000 eura minimum.

Jedina šansa za uštedit je ulovit kamion koji ide prazan nazad iz poljske što je isto tako dosta rijetko.
 

tomislav84

Član
Tu od
12 Tra 2009
Poruka
69
a kak je placanje traktora? ja sam prije 3god kupio vani traktor pa ga platio preko racuna jer navodno kes ne ide, al onda cekao 3 duga dana da novci sjednu pa tek onda utovar. btw dobro je ispalo.
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Ta firma koja prodaje traktor ima mogucnost i dostave,znaci bio bi jednini rizik sjest u auto i ici gledat traktor gore
 
Na vrh