• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KAKO UZGOJITI KVALITETNU JUNICU

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
junice ne smiju biti debele jer su tada jajnici obloženi masnim tkivom pa slabije vode,i bez vitamina jajnici ne funkcioniraju.Tako da slobodno poslušaj veterinara,a što se tiće krava koje ne ostaju steone a vode vjerojatno su u pitanju ciste na jajnicima i to veterinar može lako pregledom utvrditi.Prijatelju sve ti je u hranidbi,od hranidbe sve polazi.Moraš kravama i junicama osigurati ispravnu hranu bogatu vitaminima ili vitamine dodavati naknadno,i ne smiju biti debele.Jer isto kao i što debeli ljudi imaju stalno nekakvih zdravstvenih problema tako je i sa životinjama,organizam je opterećen mastima pa ne funkcionira pravilno.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
sto se hrane tice jedu silazu ( izbacujem sto je pokvareno) kukuruzno brsno i sticno vecinom i sijeno( ljeti trava kad nema silaze) i tako svake godine a imam problem sa drecanjem krava jer ako su prazne jasle pobuna je nemozes izac iz kuce odma pocinju i dok ih ne nahranis kako treba dreka ne prestaje i sigurno su iz tog razloga predebele a i nema ih puno 8 u stali pa im se ugadja a veterinar mi se znao vratiti pa doc iduci dan kaze nije spremna ili joj izmasira jajnike pa dodje sledece vodivo i nije mi problem u njemu a dajem redovno po saku kostovita ujutro navece da nadoknade sto im fali :)
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Po meni greska je kada se vitamini i minerali daju kada se vidi da joj fale.. Potrebno je od rodjenja da se ubacuju, zato i postoje premiksi za telad, za junice i za krave, junicama ne dajem kukuruznu prekrupu, jer nema potrebe da se goje, dajem telcima do nekih 3-4 meseca dok se malo izvucu... Posle ide damo suncokretova sacma sa preniksom i to pola kg ujutru, toliko i uvece. Junice ne osemenjavam pre 16 meseca, jer nekad ako ranije osemenim hoce posle telenja, kada treba da nabiju mleko, onda pocinje da se menjaju zubi i nedelju dana slabije jedu i onda cela laktacija propada.. Meni je kukuruzna silaza osnovno hranivo, a suvu materiju dobijaju iz kvalitetne slame, protein izsuncokretove sacme. Ja sam zadovoljan rezultatom, jer junice 50-50 (sim-rhf) mi daju u prvoj laktaciji oko 24l mleka... I Obavezno u koncentratu ubacujem 0,5 kg Minazela (zeolit)..
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Tako je,junici je kvalitetna hrana najbitnija upravo u razvoju nakon toga je kasno za bilo što.Ni uz najbolju hranu nećeš moći vratiti i popraviti upropašteno.To ti je ko da radiš kuću pa ideš šparati na temeljima,i onda ti đabe ako ostalo napraviš kako treba.Vitamine moraš davati svakako,kostovit je dobar ali ja bih ti ipak preporučio neki od premiksa,onaj cibo je dosta dobar
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
FeLiXxX problem kod hranidbe junica ti je previše kukuruzne silaže jer ona deblja, pogotovo kad prelaze godinu dana, tad pa na dalje bi glavni dio obroka trebala biti sjenaža

Mi žensku telad (i mušku) odbijamo s 2 mjeseca starosti. od drugog tjedna starosti dobivaju po volji smjesu, silažu i sjenažu, tak da čim prije počnu uzimati hranu, i oni s mjesec dana starosti normalno preživaju i nema problema kod odbiča, kad ih odbijemo dobivaju 50:50 silažu i sjenažu i otprilike 1 kg smjese (cca 14% proteina) i tak sve do 12 mjeseci starosti., poslje čega više ne dobivaju smjesu, več samo silžu i sjenažu 40:60. 1. put osjemenjivamo s 17 mjeseci i kad veterinar potvrdi da su steone smanjimo silažu i povečamo sjenažu pa je obrok 30:70 otprilike i tak sve do telenja.
Kad se otele svi vele da su malo predebele, al ne za moj pojam prvotelke :) i kaj je najbitnije namam problema posle telenja (samo iznimke)
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Jedna junica mi je u 9 mjesecu,tacnije 285 dana joj je 6 februara.
Meni djeluje da je mnogo ulila u vime kao da ima bar 10 litar mlijeka.
Vime je pri sisama crveno i neda pipnut uopste

Dali nesto preduzmat ili cekat telenje pa vidjet kako ce se ponasat
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Da nije edem? Samo je dobro drzi, molice te da je muzes i ne pustaj tele da doji, inace nece ti dati da je muzes..
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Ma za muzu ima da je uvezem da ne moze mrdnit ,samo da ne navuce kakvu upalu, to je vec problem.
Inace nikad ni kao tele nije voljela kad joj se dira vime
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Ma za muzu ima da je uvezem da ne moze mrdnit ,samo da ne navuce kakvu upalu, to je vec problem.
Inace nikad ni kao tele nije voljela kad joj se dira vime
Meri joj temperaturu ujutru i uvece, kad predje preko 39,5 smatra se blago povisenom, a preko 40 se ne sme cekati i krece se sa terapijom, jer tada ima neku upalu..
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Otelila mi se junica o kojoj sam pisao.
Zensko tele.Bez kuke se neda muzt i jutros smo izmuzli samo 4 litre mlijeka.
Muzt cemo i na podne.
Vime joj je veliko ko u starijih krava.
Sta mislite ocel ona spustit mlijeko il ce skrtart.Nesto mi malo za prvo izmuzanje
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
krava je uredno pripuštene , njegovali je kao da je trudna .
Nakon 7 mj. prisušena ..ljepo se zaokružila .
U cice postavljen antibiotik kako treba.

Ali nakon 9 pa sad i više od 10 mj krava se nije otelila , naravno da se ne doji .
Kaj sad ?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
hm.. da ..i tu opciju razmatram , kaj ne postoji neki mobilni uređaj za tu svrhu
jebo bi njoj mater , znaš ..samo da je živa
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
lakše je tebi preseliti u štalu mego krave preseliti u kuču

ako te ni to ne utješi ja živim 70 km od štale ( i ne trebam savjet o preseljenju xd )
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Pa jel nije pregledana na steonost nakon 3-4mj. od osijemenjivanja?
Jel uopce izgleda da je steona,dali naljeva mlijeko,otvara se...?
Prosle godine sam imao jednu koja se otelila sa 300 dana,sve je bila normalno pripremljena,nalila vime ,otvorila se i teljenje proslo bez problema.Nakon 300 dana il nije steona il nesto nestima... uglavnom veterinar mora dat svoj sud i procijenu...
Jedna od mogucnosti je da tele ugine negdje na pola trudnoce i krava ga nepobacuje,funkcionira normalno i moze ga nosit cak do 11-12mj,postoji i strucni naziv za tu situaciju al nisam siguran kako se naziva...
Uglavnom u svakom slucaju veterinar ,ako vec nije bio i ako ovo sve nije jedan od tvojih trikova za ubijanje dosade ???
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
238
Otelila mi se junica o kojoj sam pisao.
Zensko tele.Bez kuke se neda muzt i jutros smo izmuzli samo 4 litre mlijeka.
Muzt cemo i na podne.
Vime joj je veliko ko u starijih krava.
Sta mislite ocel ona spustit mlijeko il ce skrtart.Nesto mi malo za prvo izmuzanje

Nije to malo za prvu muzu, ja sam prije 20 dana isto kod junice u prvoj namuzao 3 litre a danas ima 25l.Sa dvije kuke i plus vezanje noge sam je muzao do prije dva dana a sad bez icega samo češagija i lagano...
Sto se tice vimena, masaza hladna voda i sve sto ce pomoci da vime ne bude vruce, nekoliko puta dnevno...
 

Najnoviji postovi

Na vrh