• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KAKO UZGOJITI KVALITETNU JUNICU

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Tko je vlasnik junice,ti ili veterinar,veterinar ima svoje principe i j..e se njemu ako ti budeš imao probleme kod telenja,tvoj problem njemu deblji novčanik,evo ti moj primjer ,prošle godine sam pripustio 4 junice sa 17,5-18 mjeseci i svaka se tjerala i 5-6 puta prije tog vremena,eto da pokucam sve su ostale bređe ,samo je jedna prevodila 1 put,sada su 6-7 mjeseci bređe ,prekrasne su i nadam se najboljem
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Reci tom veterinaru da vrati diplomu onome ko mu je prodao, i neka traži pare nazad.
Nema on pojma!
A ti obavezno traži nekog drugog veterinara, ovaj očigledno radi na tvoju štetu i još ti to naplaćuje.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Veterinar koji je duze vremena radio na farmi muznih krava mi rekao da junica postaje spolno zrela sa 11-12mj. i ako je dovoljno razvita da se moze bez problema...(njegovo misljenje)
Po literaturi,struci bi trebalo od 15 do 18 mj.
E sad. ...Imam tri junice, dve starosti 18mj. i jednu 19mj. gonit su se pocele s 12mj. starosti,prvi put pripustene sa 15mj...
Rezultat:jedna evantualmo stelna 1.5mj,druga ppripustana 4puta i najvjerovatnije nista,treca dva mj. nakon prvog osjemenjivanja pretraziva,pa ponovo pripustena...
Kad sve zbrojim i oduzmem mislim da sam pogrijesio,vjerovatno sam ih trebao prije pripustit,jer su bile dovoljno razvite(400kg)da su mogle bit pripustene....sad nemam nista od njih,jedino mesara zvat pa nek ih rjesava....
Inace od samo pocetka su hranjene sa svim,smijesa,zeleno,sijeno,sjenaza...nisu ubijane smijesama i sijenom(tradicionalno)nego bas onako po ps-u plus dodatak kostovit..
Nisu predebele,onako naj taman al jednostavno neide...
Tako da sve ima svoje,riskirat kvalitetu da bi dobio ipak nesto,il ic na kvalitetu pa dobit nista???
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Ako su jajnici ok mora ostat stelna
kad junica prođe 18 mjeseci obicno bude predebela i mislim da je to uzrok sto neostaje stelna
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Vidjet ćemo, ljepo je razvijena i velika ,ali neka bude još bar do 14-15 mjeseci, meni se to isto čini puno prerano, nikad do sad nismo osjemenjivali mlađu od 14 mjeseci.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
kao prvo 90% vetreinara bi trebalo vrnuti diplome jer nemaju pojima o kravama a kamoli o osjemenjivanju
kakvo pripuštanje prije 15,16 mjeseci to je normalno samo našim vetrinarima nigdje drugdje, to vam isto dođe ko da je normalno da cure ostaju trudne sa 14,15 godin, dal je to normalno jer su spolno zrele, neje e isto tak junicu osjemenjivati s 12,13 mjeseci nije normalno
neznam čega se vi bojiti osim vetrinarov koji su očito polukreteni, u svim razvijenim deržavama po pitanju poljoprivrede se holstajnke počinju osjemenjivati sa 16 mj rijetko gdje malo prije a simentalac s 17 mj, kaj mislite da su to budale napisale, a naši veterinari svu pamet sveta popasli, nebojte se, zato oni jednim djelom jesu tu gdje jesu a i mi
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Po pitanju vremena osijemenjivanja postoje dvije teorije
ova teorija o ranom pripustu:ima dva razloga, navodno neistrazena teza da junica poslje par preskočenih ciklusa nece ostati bređa te ekonomski čimbenik kod kojeg je jeftinija proizvodnja junice ako ona prije ostane bređa
i ako to jedan ekonomista gleda 200 junica x jedan mjesec kraca hranidba =
svakako mislim da koliko je god moguče treba gledati svaku junicu posebno te njenu rezvijenost
po mom iskustvu kod holstein junica i kod pravilne ishrane večina se može poceti osjemenjivati s 15 mjeseci
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
da, 4 komada, cijena ako idu sve 11 000 + pdv,a inače ove više steone nekaj više, ove manje nekaj manje :)
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Evo danas se dopodne otelila junica,što bi rekli sa pola gasa,troje na vući i jedan kod junice,poslije 2 sata se malo se navuklo mlijeka za telića,bacila je posteljicu,večeras je bilo malo drž nedaj ali zanemarivo kako su neke znale raditi probleme,sada još ostaju 3 da se tele do kraja 6 mjeseca
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
@ajkula nek je sa srećom,da da puno mlijeka i još dosta telića...nadam se da ćeš i sa ostalima dobro proć.
Moja jedna junica nakon pet osijemenjivanja ,danas 23 dan od osijemenjivanja i miruje,sve sam sebi nevjerujem,već bila otpisana,nakupac čeko da javim da ju odveze....veterinari i njihov način i pristup su mi veliki problem,za ubuduće će bit bar jedan bik u pripravnosti u slučaju da ovi dvonožni "bikovi" neuspiju.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Pa evo mi smo osjemenili 4 u nekih mjesec dana razmaka,dvije su prevodile jednom a dvije ostale od prve
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
ne znam za simentalke ali holstajnke osjemenjavam sa 15-16 mjesece pod uslovom da imaju 400-420 kg a 90% njih tu tezinu ima. Po pravilu one traze i prije 12 mjeseci. Ukoliko se sjemeni od 12, 13 mjeseci ona mijenja zube u teljenju i koliko god da je dobra, ima zbog zuba los apetit sklonija je gubljenju telesne mase i onda ni mlijeka ni krave
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Prva pretpostavka da bi bilo mlijeka,krave ,telića....je da ostane steona.Ako ih držiš na vezu do 16mj. i neosijemenjivaš to nebude dobro,bez obzira na ishranu,uvijete... bar se kod mene tako pokazalo...
Ako je na ispaši,il u nekom oboru di ima slobodno kretanje to je druga priča...
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
mi nemamo mljekometre u izmizištu, pa nemrem primjetiti ako opadne 1,2 l na dan, a ovak se ne sječam da je koja imala problema
 
Na vrh