• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KAKO UZGOJITI KVALITETNU JUNICU

N

Nevjernik

Guest
Ma ne mora biti uopće do togaa, dosta ovisi i o hranjenu, ne treba previše ugojiti tele u njoj, mi sad zadnje tri junice što smo telili dvoje ljudi vuklo samo, a cjelo ljeto su bile vani i kretale se i nisu pretjerano jele, telci bili dosta sitni...A ima jedan slučaj u susjednome selu gdje sa traktorom nisu mogli izvući tele, radi se o umjetnom osjemenjvanju, pa eto nije sve tu do prirode, ima tu dosta faktora..Najveći mi je problem to osjemenjivanje što teško ostaju stelne i ne znam gdje je problem, ovo za bikove i skakanje, to je moj otac prije radio i ljudi iz cjele naše okolice dovozili krave tako da je iskusan on, a kaže imao je bika koji nije pitao el se ganja ili ne, taj je skakao uvjek, ovi danas što imamo ne znaju jer nikada i nisu, ali za sve postoji prvi puta..

Nije ga problem naučiti moj može od šuba skočiti i deset puta takvog nisam još imao pa mi ga je žao.
Na jesen ide u meso al eto.
Jako je mazan i sluša vodiš ga bolje nego kravu koliko je pametan.
Nije ni on prvi put znao .
Pa smo naveli kravu da skoči na njega dva puta onda je skužio što treba. :icon_lol:
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
ako se veterinar razme za reltivno male novce ona ostane bređa ako je sve uredu s njom, ali ako on ne razme more i 20 puta osjemenjivati, kod mene od jednog veterinara se bilo osjemenivano možda 15 kaj krav kaj junic a 3,4 ostale bređe, dok kod dvojice (koji idu zadnje 2 godine) nemam nikakvih problema od 10 ostane 8,9 bređih
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
ako se veterinar razme za reltivno male novce ona ostane bređa ako je sve uredu s njom, ali ako on ne razme more i 20 puta osjemenjivati, kod mene od jednog veterinara se bilo osjemenivano možda 15 kaj krav kaj junic a 3,4 ostale bređe, dok kod dvojice (koji idu zadnje 2 godine) nemam nikakvih problema od 10 ostane 8,9 bređih

ja nemogu vjerovat da na terenu postoje vet koji rade taj posao godinama i da neznaju tehniku osj, u nekoj caputovoj knjizi ima u postotcima koliko i sta utjece na koncepciju i ta tehnika je neznam točno ali cca 8 % , a opet iskustva ljudi govore drukcije
osobno to radim svaki dan ovo pop sam osj 30 kom, i uvjek ima neka koja je teža za osjemenid a na terenu se vet nemuce stakvima.

Najbitniji faktor je kako si ti napisao da je s kravom sve uredu a ostalo je sve manje bitno
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
evo, samo da izvijestim o svom iskustvu.
već sam pisao da sam odgajao junicu samo oko 2,5 kg mljevene zobi dnevno bez ikakvih drugih dodataka i jela je zelene trave kolko je htjela.

sa 8 mjeseci sam joj poptpuno ukinuo zobanje jer se pojavile naznake masnoće oko repa,a nisam htio da se utovi, a imala je jako brzi i veliki prirast, a nastavila je super rasti i nakon ukidanja zobanja i sada sa 13 mjeseci i 22 dana je veća od jedne prvotelke (opseg 185, visina 135, križa 140)

vjerovali ili ne, prvi put se sada tjerala i odmah smo ju osjemenili (bik Goldrand, teljenje lagano, preko 120 index). ugl htio sam reć kako mi je bilo zanimljivo kako smo mislili da je jalova jer se ne tjera jer nam se obično sa 11-12 mjeseci počnu tjerat, a dosta manje junice od ove sada.

onda kontam da se ranije nije počela tjerat jer nije zobala od navršenih 8 mjeseci i onda ispadne da sam dobro napravio jer em se nije utovila, em nije počela prerano sa tjeranjem i onda slušaš galamu još 2-3 mjeseca dok ne naraste za osjemenjivanje, em sam uštedio na hrani

eto nadam se da će ostat stelna iz prvog pokušaja, znat ću za 3 tjedna (dakle bik Goldrand X junica (Milano/Horwel).

ps. pitao sam veterinara hoćemo sačekati da se sljedeći put tjera, al je rekao da je dovoljno stara, velika i razvijena i da nema potebe čekati drugo tjeranje pa nam je to i prvi puta da smo junicu osjemenili na prvom tjeranju,

a negdje sam čuo da su i jajne stanice najkvalitetnije one prve jer su prve dozrijele (kao i sve u prirodi) itd pa onda ni preskakanje mi nije imalo smilsa, i bolje je onda ne pretjerivati sa hranidbom da se junice ne gone prerano jer puno jajnih stanica propadne tako
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Pozdrav svima, Imam dvije junice starosti 16 mj. i nikako da se tjeraju. Bio veterinar dao hormone dinolitik i opet ništa. Kaže davaj kostovit svaki dan i budu one se tjerale ali evo 20 dana ništa, Šta da se radi.:(nerd):
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
ako daje prostaglandin(pgf,dinolitic...) krava ili junica se treba pregledati za 48 - 60sati i obaviti UO..
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Veterinar rekao da pripazim 3- 5 dana poslije dinolitika da se bude tjerala ali nije bilo ništa,
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
jel ima tko iskustva sa prirodnim pripustom??kako to selekcija uvodi??imo junice sa bikovima u tovu i nagonile se,,izmedju 4 i 5mj,,bredje

,,jandric,,davaj im fertil,,ili po novom,nutril fos,,umjesto kostovita,,
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,229
Mi smo tako jednu junicu pripustili pod bika i dok smo htjeli tele prodati od nje veterinari nam nisu htjeli izdati pasus.. I onda su nam rekli da vise nema pripustanja pod bikove, nego da moraju oni osjemeniti (majku im, samo da novce poberu), a nekad je djed znao godisnje jedno tele zaraditi sa pustanjem bika..
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,449
Može se bik selekcionirati da bude bik za pripust i više vam veterinar neće trebati kod osjemenjivanja.
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
Nas veterinar je nabavio sredstvo "fertiliti" u obliku peletiranog koncentrata koje krave rado jedu. Nase je iskustvo odlicno i po pitanju "tjeranja" i po pitanju steonosti. Mozda pokusate naci i probati mislim proizvodjac je Biohem. Pakovanje je u dzakovima ali ga nas veterinar mjeri po 1 kg ili dva ili vise tako da se ne mora kupiti cijeli dzak. Nama se ovo pokazalo veoma dobro.
Pozdrav!
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Veterinar rekao da pripazim 3- 5 dana poslije dinolitika da se bude tjerala ali nije bilo ništa,

u velikom broju(kad mene) nema vidljivih znakova vodenja,ali kada uzmes spekulum i pogledas onda vidis da je otvoren cerviks..potom rukom pregledas kakvo je stanje na jajniku i vidis na cemu si...

imao sam i ja takvog veterinara,on je popikao i nije dolazio na pregled kada je trebao...a ti uzalud rasipas novac... pogledaj na internetu o metodama sinhronizacija vodenja,moze se naci jako puno metoda i nacina,ali veliki broj veterinara radi po svom i onoako kako su oni ucili(u velikom broju prije 20-50god).a koliko se je veterina unaprijedila za to vrijeme?? zato trebas sam istrazivati i zahtjevat od vet obostranu suradnju,ako on to nece ,mjenjaj...

moze biti i da se radi o atrofoji jajnika(posto je preporucio premix),ali on je to trebao utvrditi prije pikanja s dinolitikom...
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Može se bik selekcionirati da bude bik za pripust i više vam veterinar neće trebati kod osjemenjivanja.

nije to bas tako jednostavno kako zvuci a iziskuje dosta novaca...bik moze prenositi i zarazne bolesti s krave na kravu...

bik je nuzno zlo,zadnja linija obrane...ako ne ostane po biku onda je rjesiti...
ali opet,nece ostati ni po biku ako je problem s jajnicima ili maternicom..moje misljenje je to da kolicina sjemena(u normalnim uvjetima) neigra tako veliku ulogu koliko pravilna prehrana..bik moze jedino pomoci ako je problem s pneumo ili urovaginom-moje misljenje..
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Mi smo tako jednu junicu pripustili pod bika i dok smo htjeli tele prodati od nje veterinari nam nisu htjeli izdati pasus.. I onda su nam rekli da vise nema pripustanja pod bikove, nego da moraju oni osjemeniti (majku im, samo da novce poberu), a nekad je djed znao godisnje jedno tele zaraditi sa pustanjem bika..

Kad ti dojde iz selekcije (k tebi ide isto joco ko i kod nas) on ti ga pomarkira, samo ti piše prirodni pripust, i v putnem listu ti je otac nepoznat, veterinari ti moraju pasuša izdati..

a kaj se tiče bika, moreš od mene kupiti z svim paperima :pPP (neznam el oče skakati kad mi ne puščamo bika, več sve vet osjemenjivaju)

Jedino koga zanima uzgoj, ko uzgoja a ne samo da se oteli za toga neje bik za prirodni pripust
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Junica mi je visila nekakva sluz sa sukrvicom prekjučer i danas. Nije to ništa puno, sluz je bila tanka i oko 10 cm duga. Bređa je 5 mjeseci. Bio danas veterinar i pregledao ju i veli da je tele normalno okrenuto i da ništa nebude dirao. Da pratim ako što bude, jer da je on nemočan ako krene pobačaj. Da li zna tko što bi to bilo.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Jedno pitanje za isksnije! Imam junicu staru 11 mjeseci i jučer se tjerala, po meni je to prerano za pripuštati, al imao sam sličan slučaj prije par godina pa reko veterinar da ako se ne pripusti barem dok će se 2. ili 3. put tjerati bude kasnije problema, tjs da neče moći ostati bređa.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
mani se tog veterinara koji ti kaze da u 11mj plodis junicu,i ocigledno od kojeg si ti pametniji...
to je normalno kod junica neke se rano pocnu trerati neke kasnije,ako hoces pravu junicu a poslije kravu onda nista do 14mj pa sve do 18mj
 

Najnoviji postovi

Na vrh