• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KAKO UZGOJITI KVALITETNU JUNICU

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Danas je dobro... jutros sam opet namazao "Bovacrin" kremu. Pukotina je dosta velika, ne mogu tačno oceniti ovako samo na osnovu dodira al' čini mi se da je dugačka oko 10-ak -15 cm i dosta je duboka :( :(
Baš gadno izgleda!!
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Mislim da će sve to biti u redu samo pomalo maži,i promatraj dali krava prežima i dali se uredno diže i jede.Meni Ih je znalo dosta popucati prilikom telenja pa su sve zarasle poslje bilo dobro, zadnja junica sama se otelila i bila baš dosta popucala.Pa i žena popuca prilikom rađanja pa opet tjeraj dalje.
Bit će to sve dobro sve je to normalno.
 

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
Na stranici 31 sam iznio problem sa mojim junicama.
Stanje danas u stali je sledece..
Junica broj 5 zavsila u klanici danas.(na zalost)
Pokusao sam sve al jednostavno nije mogla ostat steona.
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Na stranici 31 sam iznio problem sa mojim junicama.
Stanje danas u stali je sledece..
Junica broj 5 zavsila u klanici danas.(na zalost)
Pokusao sam sve al jednostavno nije mogla ostat steona.
Šteta, a reci mi što veli veterinar jel navodi možda neki razlog iz kojeg neće da ostane stelna, jer junice obično ostaju stelne iz prve ili eventualno drugog puta.
Moj susjed imao isto problema s junicom nikako da ostane stelna veterinari govorili da ima previše uske kanale i da zbog toga nemože ostati stelna i neznam poslje koliko neuspjelih umjetnih oplodnji on junicu ljepo odvede pod bika i junica ostane stelna.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Tačno tako, junice uglavnom ostaju steone iz prvog puta, malo koja da povađa. Dosta uticaja ima ishrana odnosno tjelesna kondicija (BCS) junice u vrijeme oplodnje. Premršave i predebele junice neredovno vode i teže ostaju steone.
Inače po statistici, najteže ostaju steone prvotelke dok junice ostaju najlakše.

Gradacac žao mi je što nije bilo drugog riješenja za tu junicu. Al eto ponekad se desi da junica ima neku prirodnu manu i tu onda nema pomoći ili je liječenje jednostavno ne isplativo. :(
 
Posljednje uređivanje:

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Na stranici 31 sam iznio problem sa mojim junicama.
Stanje danas u stali je sledece..
Junica broj 5 zavsila u klanici danas.(na zalost)
Pokusao sam sve al jednostavno nije mogla ostat steona.

Šteta, mogao si probat bikom.
U takvim prilikama pedigre i ostalo nema nikakve veze, ako ne izgubiš junicu.
 
M

MOCO

Guest
Na stranici 31 sam iznio problem sa mojim junicama.
Stanje danas u stali je sledece..
Junica broj 5 zavsila u klanici danas.(na zalost)
Pokusao sam sve al jednostavno nije mogla ostat steona.

Znaš šta? nemoj se uzrujavat! Ne mogu sve junice ostat stelne, zato postoje i jalove junice i kod mene je jedna otišla u mesnicu sa 30mjeseci starosti; počeli smo uo kad je bila 15, pa onda hormonalna stimulacija je rje vet. ustanovio da je samo jedan jajnik razvijen, pa promjena sjemena bikova ( a znam joj rodoslovlje do 5-6 koljena) i onda je zadnjih pola godine živjela s bikom u boksu i on je bio mrtav-hladan i spavali su ko dvije bube i mislili smo da je stelna, kad ono ništa!
 

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
Znaš šta? nemoj se uzrujavat! Ne mogu sve junice ostat stelne, zato postoje i jalove junice i kod mene je jedna otišla u mesnicu sa 30mjeseci starosti; počeli smo uo kad je bila 15, pa onda hormonalna stimulacija je rje vet. ustanovio da je samo jedan jajnik razvijen, pa promjena sjemena bikova ( a znam joj rodoslovlje do 5-6 koljena) i onda je zadnjih pola godine živjela s bikom u boksu i on je bio mrtav-hladan i spavali su ko dvije bube i mislili smo da je stelna, kad ono ništa!

Upravo to je i kod ove junice.Jedan jajnik nije dovoljno razvijen.
Al jednostavno mi je bilo zao da je smaknem pa sam pokusavao sve
al eto nije islo.Sad imam ovih cetiri pa cemo vidjet kako ce se pokazat.
za dva mjeseca bi trebale prve da se tele.
Mozda budem radio telenje sa injekcijama.Malo sam pricao sa veterinarom
o tome.Pa se jos razmisljam.Njegov prijedlog je da idemo na telenje sa 270 dana.
Dali je neko od vas radio na taj nacin
Navodno se dobija lakse telenje, i izbjegav se upala vimena?
Jer mi jedna junica ima "bikovsku karlicu" i mora se telit sa veterinarom.
Pa je onda bolje da je tele sto sitnije..:scratch
 

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
Šteta, mogao si probat bikom.
U takvim prilikama pedigre i ostalo nema nikakve veze, ako ne izgubiš junicu.

Tine,jenostavno nema bikova za to.
ovi sto tove bikove ne pustaju ih u priplod.
 

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
Tačno tako, junice uglavnom ostaju steone iz prvog puta, malo koja da povađa. Dosta uticaja ima ishrana odnosno tjelesna kondicija (BCS) junice u vrijeme oplodnje. Premršave i predebele junice neredovno vode i teže ostaju steone.
Inače po statistici, najteže ostaju steone prvotelke dok junice ostaju najlakše.

Gradacac žao mi je što nije bilo drugog riješenja za tu junicu. Al eto ponekad se desi da junica ima neku prirodnu manu i tu onda nema pomoći ili je liječenje jednostavno ne isplativo. :(

Nije ni debela ni mrsava bila je u idealno stanju.
imala je 230 kg mesa bez ponutrice i glavuse..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Velika je šteta kad je moraš dati na klanje al kad nema drugog izbora...
Retki su takvi slučajevi al eto, dešava se...
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Da ne otvaram novu temu, jer je u ovoj temi telenje i sve živo obrađeno. Danas sam išao po kalupe za sir u trgovinu i imaju dosta tog zanimljivog. Jedna stvar je tester za bređost. Made in Kanada. Košta 35 kn. Prvo provjeravanje je od 18-22 dana nakon oplodnje. Točnost je 97%. Radi na krv, urin i mlijeko. Točno je sve opisano kako treba raditi. Radi na principu hormona progesterona da li je povišen ili snižen. Tako pokaže da li je bređa ili nije. Ujutro ču probati na kravi koja je 99% bređa 4 mjeeca ( bar se nadam ). Ima i svašta u vezi sireva testera za mastitis i dr. Ako kog interesira mogu mu poslat na P.P. ili stavit ovdje da drugi vide da ne bi ipalo da nekog reklamiram. Firma je u Zagrebu. Znam da sam negdje pročitao da dosta ljudi muku muče sa time, a ovo ako funkcionira je o.k. stvar za 35 kn.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Kako se zove taj tester, jesu to neke trakice, nekakva tekućina ili šta? :scratch Stavi neku sliku :prayer:
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Uglavnom test se radi od 18-22 dana. Par prvih mlazeva ujutro mljeka se bace i onda se malo podoji u čašu. Ostavi 30 min. na sobnoj temp. da masnoča otiđe gore. Onda sa malom pumpicom koju dobiš u vrečici povučeš sa dna i nakapaš 3 kapi u krugić na testeru i čekaš 5 min. Ako se pojave dve crte na C i T kravica je bređa, ako jedna na C onda je vet omašio. Ako se ne pojavi crta ili se pojavi na slovu T onda si negdje zahebo u postupku. Kad kupujete tražite upute na hrvatskom uz to.




http://www.twilcanada.com/bovipreg.php
To je slika od testera



http://www.probiotik.hr/proizvodi.aspx
To je firma koja prodaje


Ima i za čavle vaditi iz krave :lol:
http://www.twilcanada.com/bovimag.php
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
I mene jako zanima taj test. Jesi ga isprobao? Jel toga ima samo u ZG za kupiti?
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Da ne otvaram novu temu, jer je u ovoj temi telenje i sve živo obrađeno. Danas sam išao po kalupe za sir u trgovinu i imaju dosta tog zanimljivog. Jedna stvar je tester za bređost. Made in Kanada. Košta 35 kn. Prvo provjeravanje je od 18-22 dana nakon oplodnje. Točnost je 97%. Radi na krv, urin i mlijeko. Točno je sve opisano kako treba raditi. Radi na principu hormona progesterona da li je povišen ili snižen. Tako pokaže da li je bređa ili nije. Ujutro ču probati na kravi koja je 99% bređa 4 mjeeca ( bar se nadam ). Ima i svašta u vezi sireva testera za mastitis i dr. Ako kog interesira mogu mu poslat na P.P. ili stavit ovdje da drugi vide da ne bi ipalo da nekog reklamiram. Firma je u Zagrebu. Znam da sam negdje pročitao da dosta ljudi muku muče sa time, a ovo ako funkcionira je o.k. stvar za 35 kn.

Daj mi malo vise reci o tim kalupima sta si kupio cijena kojih su dimenzija i ako moze slika
gledo sam na linku al nema slika ni cijena pa ako bi mogo malo pojasnit
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
gdje je ta trgovina u zg? idem u zg ovaj ili sljedeći tjedan pa ako nije negdje bogu iza nogu, mogao bi kupit.
 

Najnoviji postovi

Na vrh