• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kakve motorne pile preporučujete.....???

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,618
365 Special se i danas prodaje u BiH i to je drugačija pila od X-Torq modela. Nova 365 X-Torq ima 70,7ccm, kao i 372Xp.
 
Posljednje uređivanje:

AltairAC

Novi član
Tu od
5 Srp 2015
Poruka
9
Evo mene opet. Uzeo sam 365 X-Torq i imam par pitanja.

1. Može li se izvana nekako vidjeti je li gorivo pri kraju?

Na Stihlovki se vidi izvana, a ovdje je sve narančasta plastika i ne mogu ništa otkriti. To me zanima jer sam odmah prvi dan napravio ogromnu glupost. Serviser je rekao da motorku prvo treba razraditi tj. potrošiti dva-tri rezervara na lakše stvari i da nije dobro da se natoči gorivo do kraja tj. da se rezervar skroz napuni. Prvi rezervar je bilo sve super, nisam do vrha natočio, motorka uredno upalila i sve je to lijepo išlo no problem je što nisam išao provjeravati gorivo i spraznio sam ga do kraja pa se motorka sama ugasila. Kad sam točio drugu rundu goriva, veli mi moj pametni tata da točim do vrha. I on i ja smo bili prisutni kad je serviser pričao kako koristiti motorku i oboje smo to smetnuli s uma i jedva smo motorku pokrenuli. Jednom kad se pokrenula je sve išlo super. Na sam rad motorke nemam zamjerki.

2. Što je to "polugas"?

Serviser je u jednom trenutku pričao da motorka ima stanje koje se zove "polugas" i meni nije baš jasno što bi to bilo. U uputama nisam ništa našao o tome.

3. Koristite li ventil za dekompresiju?

U uputama je i kod pokretanja motorke dok je motor hladan i dok je motor topao navedeno da treba pritisnuti ventil za dekompresiju. Serviser je rekao da je najbolje to uopće ne koristiti ili samo koristiti dok je motor topao.

4. Serviser nam je pokazao kako prilagoditi potrošnju ulja. Tvornički je to kao i uvijek u omjeru 1:1 s obzirom na gorivo pa me zanima je li korisno to mijenjati u neki drugi omjer (ako da, u kojim situacijama?) ili se treba maniti čorava posla?

5. Neki drugi savjeti, trikovi, YouTube videi, napomene, ... za održavanje/korištenje motorke? Nešto tipa: česte greške kod amatera?

Primjerice, u uputama koje smo dobili s motorkom nisu baš neke smjernice za čišćenje filtera zraka. Serviser nam je pokazao kako dodatno rastaviti filter odvijačem i rekao da ga očistiti u benzinu i spuhati iznutra prema van.
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
Nemam Husqvarnu al znam da kad se kupi glanc nova motorka da je prvo treba pustiti da odradi jedan rezervar samo u leru a već drugi rezervar može se početi sa radom.
Gas kad pritisneš do pola i onda tu pored negdje ima dugme-ručica i to isto pritisneš i onda gas tako ostane na pola,to se koristi kad je hladan start,prvo se doda čok pa kad se javi onda dodaš i polugas,tako je bar kod Stihla.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,618
1. Nemre. Nema prozirni spremnik, ali to i nije neki problem. Niš joj nebu ak ju natočiš do vrha i nemoj ju razrađivati na ler gasu. Radite s njom za početak prepiljavanje s puno dodavanja i otpuštanja gasa i nemojte ju "tiskati do kraja" dugo i spunim gasom, makar joj niš ne bu.
2. Polugas je kad izvučeš i vratiš čok prije paljenja. Resetiraš ga dodavanjem gasa kad motor proradi. Kad ju pališ hladnu, izvlečeš čok, potegneš par put da se javi, vratiš čok i na slijedeći potez dva upali i ostane u povišenom (polu)gasu.
3. Da. Lakše ju je pokrenuti i špaga dulje traje. Bilo je razgovora o tome, pa pročitaj.
4. Protok ulja treba namjestiti prema duljini vodilice i vrsti drva koju se pili. Za suhe grede, podesiti na max., npr.
5. Taj model ima centrifugalno predčišćenje i rijetko buš trebal prati filter zraka.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,618
Znam da su stare Stihlove pile imale gumb za polu gas, ali nisam siguran da to i nove imaju.
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
Trebale bi da imaju,ja imam MS 361 i to za polu gas stoji kao kod starih Stilovki.A tako je i na najnovijoj MS 362.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,968
Nema prozirni spremnik, ali to i nije neki problem.
Nemrem vjerovati, na Tomosa su barem pipicu deli da moreš na rezervu prebaciti 🤭

Za moje razmišljanje je to veliki minus na bilo kom stroju koji nema na neki način upozorenje da nečeg nema ili je pri kraju.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Neznam zašto bi se pustila da odradi jedan rezervasr na leru ? ta mašina nije pravljena da radi na ler gasu tako DA ORIGINAL XP ulje i gasa .

To da nema prozornu plastiku jer je to 20 godina stari model prije 15 godina upgrejdan motor na x torq.

Ja ju palim brez dekompresora, mrzlu i toplu.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
A i ti se voliš sprdat, pa naravno da ima upozorenje majstore, probaj se sjetit koje :p
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Rezerva bi super došla kod motorke - za treniranje mišića. :ROFLMAO:

Kaj nije motorka predviđena da se gorivo potroši do kraja. Kad osjetim da malo zgubi gas, još malo odradi na leru i onda dolijevanje ulja i goriva.
Tak to ide kod amatera-hobiste.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
318
štos je u tome da nikad ne dozvoliti da motorka "malo zgubi gas" jer se time znatno skraćuje vek trajanja motorke sa nekontrolisanim povećanjem broja obrtaja iste.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ne razumijem o kakvom se povećanju broja okretaja radi ako malo nastavi raditi na ler gasu.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,192
Ej @draza mislim da ovo kaj si napisao nema smisla...

Da MP ne smije ostati bez goriva odnosno otici u onu iber turazu (ako na to mislis) zadnjih 5 sec rada imala bi mehanizam isključivanja to je nece ubiti...radije ne dozvoli nekom radniku da ne smanji dovod goriva pa tako radi profesionalno nekoliko mjeseci (ako pricas o tom problemu i podmazivanju)
Radim u firmi koja ima 40 MP i svoju servisnu radnju i imam nekog malog iskustva...
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Da li netko ima husqvarnu 390XP?
Moram nabaviti malo veću i jaču pilo za rušenje i grubo prerezivanje, pa mi je ona zapela za oko.
Još sam u dilemi da li husqvarna ili stihl u tom rangu, molim mišljenja....
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
A gle koju god uzmeš veću valjat će ja imam 044 372 xp i sad nezz po meni nema nekakvih bitnih razlika sve je u navici.
Meni sthil više leži
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
967
Dali netko od kolega ima husqvarnu 55..Ili mi moze malo vise reci o njoj..kako se pokazala..Danas sam ju uzeo u neki racun na oko izgleda kao nova..
 

Najnoviji postovi

Na vrh