• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
Re: kalači drva

Pozdrav svima,
treba mi savijet u vezi el.motora sa spicem za kalanje drva,da si olaksam rucno cijepanje drva.
1. Od koliko kw treba biti el.motor?
2. Kakve dimenzije mora biti spic?
3. Dali je bolje da je spic direktno montiran na el.motor ili da ide preko remenice ( kakva mora biti dimenzija remenice)?
 

neznalica

Član
Tu od
2 Svi 2013
Poruka
34
Re: kalači drva

vili1

Ako stavljas spic direktno na motor min 4 kw i sto sporohodniji.....

Nekakav optimum ti je oko 400 do 500 okretaja da nije pre sporo i da ne trje pre dugo ako to dobivas redukcijom preko remena onda ti je i 3 kw motor sasvim dovoljan.

Ja sam radio s trofaznim motorom od 3 kw i 1450 okretaja koristio sam staro vratilo od cirkulara i postojece lezajeve i reduciro sam okretaje pomucu remena kolko se sijecam za pola ( takve sam remenice imo),vratilo je na sebi imalo postojeći navoj na dijelu di ide pila i uskladio sam samo navoje da se zateze i da je provrt dovoljne dubine da se oslanja na vratilo.

Pazi kod siljka da ti tokar izvuce spic sto bolje moj je malo tup napred i treba pritisnut dobro da uhvati.
Obavezno pilasti navoj ili nesto bar slicno njemu netreba duze od 150mm , promjer siljka od 60 do 70mm, pripazi na ukupnu duzinu siljka da ti cjepanice nebi lupale u motor ili lezajeve od vratila.
Remene ako se odlucis ti se lako izracuna kolko i kojih ili ako vec imas nesto se iskombinira.

A sad kad to sve zbrojis nakupi se toga ja sam imo motor ,vratilo s lezajevima,manju remenicu skoro svo zeljezo za stol .....
Ako nemas nista od navedenog probaj nac neki motor s oko 2kw min s reduktorom i izlaznim okretajima oko gore spomenutog ili nesto manje i siljak direktno montiraj na izlaz reduktora i mislim da bi ti to bila dobra kombinacija

Lijepi pozdrav
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Re: kalači drva

Nabavio sam (povoljno) dva klipa radnog hoda 400mm , prečnika klipnjače 30mm i prečnika cilindra (pretpostavljam po vanjskom obliku) da je 75mm
Mislio sam od njih da napravim dupli cjepač za cijepanje kladica (od 25 do 40cm dužine) , šta vi mislite dali je ta sila od nekih 7 tona dovoljna ?
Dupli cjepač , ustvari dva cjepača okrenuti leđima jedan drugome , znači dva nezavisna cjepača na istom stubu sa posebnim pumpama
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,028
Re: kalači drva

Moglo bi i na četvoro s kratkim drvima.
Najdi komad HEB160 profila pa budeš odmah imal 2 vodilice.
Inače, za kalanje manjih dovoljne su 2...3 tone, a ak nejde ni 10 nebu dosta.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: kalači drva

pa ja bi isao sa nekih 10t, noz na 4, s tim ako je drvo tvrdo da se moze drvo tako postaviti da cijepa samo jedan noz, nekako tako izvesti, jer 10t je sasvim dovoljna sila, samo ako se neko nadje da ne ide da ga moze na pola.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Re: kalači drva

Znači 7 tona mislite da bi bilo dovoljno za jednu sjekiru , pošto se radi o duplom cjepaču možda jedna sjekira da bi bila na pola a druga na 4 dijela , pa čistija drva da idu odmah na 4
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: kalači drva

ja imam jedna cjepac sa jednom, sjekirom, unutarnji promjer cilindra 80mm, tlak do 200 bara, i taj malo koju da ne razbije od 100 metara mozda se nadje par komada,
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,028
Re: kalači drva

Savo, neznam jesi li videl moj kalač. Na četvoro stane samo ak je neka sfrkana kvrga, a na 2 gotovo nikad. Istina, mi smo s njim kalali cjepanice polmetrice, a ne kvrge promjera 40cm.
Klip je fi 80, klipnjača fi 56, 5/10T@200 bara, pumpa 19cc, motor 5,5kW.

Pumpu smiješ naviti do 250bara. Ionak taj tlak bude trebal u par% slučajeva.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Re: kalači drva

A u detaljino piše da je cijena jedne 700km , u svakom slučaju mislim da ovo nije ništa spektakularno pošto mi se čini da je za mali pritisak , ako dobro vidim manometar da su svi brojevi na njemu dvocifreni

A ova idiotska pitanja i odgovore naježim se kada vidim
Garic2
07.10.2013 u 22:17
pravio bi sebi presu za briket dali ove pumpe mogu pokretati klip jačine 20 tona i više hvala

zisko
08.10.2013 u 19:21
do 100 tona mislim ide ova
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

da li je puno dat 460 eur za:
pumpa 28ccm
multiplikator 1:3,8 Muški + međuzubčanik
ventil 2 brzine, 50Lit s sig ventilom
cilindar unutarnji fi 100mm hod 100cm


(sam cilindar dođe 180 eur, razmišljm da li mi je potreban toklo velik i jak )
sve novo
 
Posljednje uređivanje:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: kalači drva

A u detaljino piše da je cijena jedne 700km , u svakom slučaju mislim da ovo nije ništa spektakularno pošto mi se čini da je za mali pritisak , ako dobro vidim manometar da su svi brojevi na njemu dvocifreni

A ova idiotska pitanja i odgovore naježim se kada vidim
ma vidim motori od preko 4 kw pa sam zato mislio, a pitanja su no coment
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,028
Re: kalači drva

Zwer, kolika je klipnjača na tom cilindru? Bar da je 63mm (idealno 70), inače ti bu jako spor u povratu.
Na mojem je klip 80, a to daje 10 tona@200bara.
100-tka ti daje skoro 16 tona@200bara. Jedino mi se čini da bu malo spor s
Ako imaš gule i velike klade, ima smisla, inače bi te 90/60 trebal potpuno zadovoljavati.
Nekoliko firmi računa cilindar oko 1900...2000kn, tak da za ostatak mi se ne čini previše novaca. Kolike priključke ima taj razvodnik: 1/2" ili 3/4"?
Ono kaj mi se ne sviđa je ručni dvobrzinski razvodnik. Nije baš praktičan, a neupućeni korisnik ili je prespor ili preopterećuje hidrauliku.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

Misliš da će bit spor ?

po mom proračunu je na nekom malo većem ler gasu preko 6cm u sekundi hod..

8h8jt21gc4sd7bvp8.jpg


klipnjača je 65 nisam 100% siguran al mislim da je.
Multiplikator ima klasični muški prihvat za kardan...
Znam da dvobrzinski ventil više opterečuje sistem al ja sam taj koji će time radit tak da ono..

Većinom mislim to tjerat tomovinkovićem, pa sam zbog toga nekako htio uzet veći cilindar i + nešto kapacitetniju pumpu.

Druga opcija mi je uzet 19ccm pumpu i cilindar 80. Brzine su tunegdje al onda kak veliš imat ću nekih 10T .. fora kaj je razlika između te 2 opcije samo 30 eur...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,028
Re: kalači drva

Sporo ti je to. Uz toliki protok, bolje bi ti pasal cilindar fi 80 (ili 90).
Za 100-tku bi trebal pumpu od cca 35ccm.
Ja imam pumpu od 19cc, a sad vidim dasam mogel komotno uzeti i mrvicu veću (20...21cc).
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Re: kalači drva

Savo, neznam jesi li videl moj kalač. Na četvoro stane samo ak je neka sfrkana kvrga, a na 2 gotovo nikad. Istina, mi smo s njim kalali cjepanice polmetrice, a ne kvrge promjera 40cm.
Klip je fi 80, klipnjača fi 56, 5/10T@200 bara, pumpa 19cc, motor 5,5kW.

Pumpu smiješ naviti do 250bara. Ionak taj tlak bude trebal u par% slučajeva.
Daj slike :(nod):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,028
Re: kalači drva

A kaj će ti slike kad si ga videl?:(mm):
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Re: kalači drva

Ima nas koji ga nismo vidjeli , pohvali se kao čovjek sa slikama :icon_e_wink:
 

Najnoviji postovi

Na vrh