• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: kalači drva

sused joža kaže:
Koliko mora traktor minimalno biti jak da tjera taj kalač?To Šanana:Kak ljudi rade s tim,jel bilo trganja kardana i sl.?

Vrti njega u punom gasu i imt 539, al kad dođe deblji komad hoče i 539 crknuti odtereta na kardanu.
Ja mislim da mu je dovoljan traktor od 60 ks da radi bez stajanja i gubljena gasa pri debljim komadima, kod nas ljudi uglavnom rade sa trektorima od 60 do 75 ks, recimo 560 mu je zakon, zbog one njegve kvrge iza na izlazu kardan, kardan je kratak do cjepača i ne dolazi do lomljenja, al naravno mora biti jako kardan s kvačilom inače sve puca, sila je to!
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Re: kalači drva

dobro mi izgleda ovaj kalac
jel to koristi pumpu sa traktora kako vidim samo crijeva idu tamo na brze spojke :scratch
a razvodnik je na kaalacu direkt
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: kalači drva

da kapči se na traktorske kiper ventile pritisak povrat i staviš ručicu u traktoru da pumpa tjera ulje i to ti je slobodna cirkulacija i kalač ima tam svoju ručicu vidiš ju na srednjoj sliki koja otvara da klip ide dolje i da se vrača natrag i traktor nema opterečenja a vrlo jako je to čak jače nego na kardan ja sam i s 539 kalkao al je on trenutno bio zakapčen pa sam s velikim. prava stvar
 
B

BENDELJA

Guest
Re: kalači drva

Pozdrav svima !
Molim za malu pomoć a u vezi slijedećeg: Naime spremam se u samoizradu cjepača drva sistemom trna ili konusa, za koji sam pribavio odljevak od nodularng ljeva pa bi mi dobrodošlo ako tko ima mjere osovnie koja ulazi u trn i dimenzija ležajeva koje treba ugraditi jer sam načuo da bi ležaji trebali biti radijalno aksijalni a ti su dosta skupi.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Re: kalači drva

BENDELJA kaže:
Pozdrav svima !
Molim za malu pomoć a u vezi slijedećeg: Naime spremam se u samoizradu cjepača drva sistemom trna ili konusa, za koji sam pribavio odljevak od nodularng ljeva pa bi mi dobrodošlo ako tko ima mjere osovnie koja ulazi u trn i dimenzija ležajeva koje treba ugraditi jer sam načuo da bi ležaji trebali biti radijalno aksijalni a ti su dosta skupi.

radijalno aksijalni skupi????? :scratch
ne bih rekao

ja mislim da tu trebaju konusno valjkasti a to su ti vec pomenuti
i bar koliko ja znam ti lezajevi nisu skupi

za koju je upotrebu taj cjepac kucnu ili profesionalnu?

od toga ti mnogo zavisi dimenzionisanje osovine i lezajeva
NE ZABORAVI DA JE NA SVRDLU LIJEVI NAVOJ
 
B

BENDELJA

Guest
Re: kalači drva

Hvala na savjetu, navoj je lijevi a vidi se na početku špice- konusa jer je taj dio čelični i on se zašarafljuje na prednji dio konusa jer se na odljevku mora ubušiti rupa i narezati navoj pošto je špica od čelika. Moja iskustva sa takvim kalačem su dobra jer se do sada nije ništa slomilo a pogon je sa Deutzom 4006
 
B

BENDELJA

Guest
Re: kalači drva

Pozdrav ! Malo da se hvalim kalač je u izradi tj, konus je kod tokara koji inače pravi kalače a ja sam došao do njega preko prijatelja, te sam s njim dogovorio izradu cijele špice. Pod cijelom špicom-konusom mislim na kardansku osovinu, ležajeve 2 kom (ogromni su), vijke za pričvrćivanje konusa na osovinu i prednjeg čeličnog trna (termički obrađenog). Cijevi za ramu- nosač ćemo kod njega iskrojiti i poheftati a ja ću ih doma zavariti do kraja i staviti pojačanja na uglove gdje treba. Cijelo ovo kino sa mojim neobrađenim konusom, tokarevim poslom i materijalom ispada 1400 kunića što mislim da nije puno jer on gotove prodaje po 2700 kuna. Kad krene prava izrada trebao bih poslikati pa Vam poslati slike da vidite remek djelo. :mrgreen: :mrgreen:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Re: kalači drva

tako je samo ti slikaj

pa kako sam ja razumio ti za te pare dobijas cijeli stroj samo da ga malo doradis i to je to :scratch

i mislim da nije puno para
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
Re: kalači drva

BENDELJA kaže:
Pozdrav ! Malo da se hvalim kalač je u izradi tj, konus je kod tokara koji inače pravi kalače a ja sam došao do njega preko prijatelja, te sam s njim dogovorio izradu cijele špice. Pod cijelom špicom-konusom mislim na kardansku osovinu, ležajeve 2 kom (ogromni su), vijke za pričvrćivanje konusa na osovinu i prednjeg čeličnog trna (termički obrađenog). Cijevi za ramu- nosač ćemo kod njega iskrojiti i poheftati a ja ću ih doma zavariti do kraja i staviti pojačanja na uglove gdje treba. Cijelo ovo kino sa mojim neobrađenim konusom, tokarevim poslom i materijalom ispada 1400 kunića što mislim da nije puno jer on gotove prodaje po 2700 kuna. Kad krene prava izrada trebao bih poslikati pa Vam poslati slike da vidite remek djelo. :mrgreen: :mrgreen:

di su slike??

ajde da mi to vidimo
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Re: kalači drva

a to je izgleda samo hvaljenje
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Re: kalači drva

Napravio sam hidraulični kalač za drva.... Slike su lošije,slikano je prije skoro 2 godine mobitelom.

Izrada stroja -




Gotov kalač - 8)






I probni rad -








:lol:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Re: kalači drva

lijepo uradjeno svidja mi se
pogotovo ovo ubrzanje sa diferencijalom hehe to mi je najdrazi dio auta :mrgreen:

koliko si puta ubrzao 2 ili 4?
koliko ti je litara ova pumpa?
koliki je precnik klipa?
i kako je raditi sa njime posto stoji na zemlji , bole li ledja posle rada posto cini mi se moras raditi u pogetom polozaju?
ali je dobar taj polozaj zbog vecih klada nemoras je uspravljati samo navaljaj

jednom rijecju ODLICAN 5
 
B

ban001

Guest
Re: kalači drva

Za početak pozdrav svim članovima foruma.

Imam problem vezan upravo za kalač drva koji je sličan onome na slici s prve stranice ovog topica.
Problem je u tome da mi se totalno istrošio i zatupio vrh svrdla od kalača (ne pomaže ni brusilica više) pa bi trebao kupiti novi vrh. Da li se to uopće kupuje kao rezervni dio ili se mora naručiti kod tokara?
E sad jel netko zna gdje bi uopće mogao nabavit taj novi vrh svrdla?

i da je još negdje okolica zg-a pa to bi bila milina :D
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Re: kalači drva

evo i moj napravljen u kučnoj radionici cilindar kupljen na otpadu razvodni ventil isto samo sam ove godine menjao gumice u njemu i cve radi cakum pakum, a sad koji je bolji svako ima svoje mišljenje


 
B

ban001

Guest
Re: kalači drva

Bio kod cerjaka prekjučer i majstori imaju samo neke vanserijskih dimenzija, meni neodgovarajuće :(
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

A jesi gledao u onoj trgovini opremom za šumare na Ćernomercu , na ulazu u ciglanu
 
B

ban001

Guest
Re: kalači drva

puknuti kaže:
A jesi gledao u onoj trgovini opremom za šumare na Ćernomercu , na ulazu u ciglanu

E vidis za to nisam ni znao. U pon krećem u akciju
thanx ;)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

ako ne uspiješ naci u trgovini moj ti je savjet ovako
1. kod CRC-a http://www.crc.hr/index.php?prikaz=proizvodi uzmi ili pitaj koji matrijal odabrati
...matrijal kupiš u http://www.omnimerkur.hr/
ima ih sigurno još , sad mi ne pada napamet

2. ako nemaš tokara vjerojatno u dogovoru s njima (CRC) možeš napraviti dio prema uzorku
3.nosiš ga doma da isprobaš navoj
4. natrag kod njih (CRC) da naprave termicku obradu
5 . kalaj do iznemoglosti
 

Najnoviji postovi

Na vrh