• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,078
Uvijek možeš da ga nogom zadržiš da se ne vraća ako ne želiš.
I kod mene je obični 80 litarski razvodnik prepravljen u autopovrat i meni je to sasvom ok rješenje koje slažem se ne ispunjava sve norme bezbjednosti .
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,062
Samo sam ovaj put spomenuo navedeni post!:ppozdrav:
To je komplet, neka talijanska, hidraulika sa:
-motorom 2,2 kW 3F
-pumpom (ne znam kapacitet)
-regulatorom sa 4 solenoida
-filterom
-spremnikom za 50 l ulja
- na ploćici se navodi 120 bara
- 250 €
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,390
Niti meni....ima cesto situacija kad to nebi bilo pametno (citaj moze biti opasno) da je automatizirano...
U kojim to uslovima ili situacija kad se vraća sjekira može biti opasno.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,217
Svako nekontrolirano gibanje moze biti opasno pa npr. zaglavi se sjekira u dijelu trupca vecih dimenzija pustis jer neide dolje a ono sam krene gore pa zbog tezine u stranu ga objesi pa pocne prevrtati cjepac....npr....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,390
Ja ću se osvrnuti na ove ručno rađene kakav je radim .
Ja to nebih zvao nekontrolisano, jer u svakom momentu i u svakom centimetra hoda sjekire bilo dole ili gore može se zadržati i vratiti, na istom mjestu ponoviti stisak više puta.
Da se zaglavi pa možda i može, ja to još nisam video i nisam čuo za ove koje ja radim da nisu pocijepali kud je sjekira krenula, ali prema ovom gore opis koji i tu situaciju rešava.
Da se prevrne cjepač neznam i nemogu tu varijantu zamisliti. Ako je na traktorski pogon, jasno sa polugama. Ako nije traktorski bilo koja druga varijanta radim na osovini raspona točkova 140cm i trećom tačkom dali točak ili stopa na rudi, naznam zaista šta bi moglo da ovo izbaci iz težišta.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Svako nekontrolirano gibanje moze biti opasno pa npr. zaglavi se sjekira u dijelu trupca vecih dimenzija pustis jer neide dolje a ono sam krene gore pa zbog tezine u stranu ga objesi pa pocne prevrtati cjepac....npr....
Da li je kod tebe "pogpn" na ruku ili nogu?
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,217
Pogon je na ruku. Cjepac je na rukama traktora.
I @smilan ili vi imate savrsena drva za cijepati ili radite extra predimenzionirane cjepace ili znadete bolje baratati s cjepacima od nas...u svakom slucaju svaka cast...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,390
Pa valjda ako je neki ćutak prečnika 50cm i ima kvrgu neću iči odmah na nju. A okolo ide. Mada mi radimo ovakva drva, ništa posebno. IMG_20210417_140108.jpg IMG_20210417_140123.jpg
Evo neka slika. To je neki ćutak bio prečnika oko 40 cm, ništ posebno i to nemože da napravi otpor nesavladiv 10t.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
pa desi se da ne može..ali tada ne puštam ručku i okrenem guzicu nego držim "u leru" i ugasim motor ..podložim izbijem itd
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,839
Ovo je jedan od primjera,samo si zamisli da je metrica i da je stalo negdje na kvrgi u polovici.
Kad sjekira ostane zaglavljena, jedino možeš ugasiti hidrauliku i ručno izbiti drvo, jer za to sjekira ne smije natrag.
Malo je povoljnija situacija kad cilindar gura drvo na sjekiru, ali to je rijetko slučaj na vertikalnima.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kaj ti briješ , podložiš između metrice i jarma i sjekira se izbije uvlačenjem cilindra .

nepovoljna cituacija je kod tebe jer cil. gura drvo na sjekiru , ako nema snage moraš čekićem izbijati natrag
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,839
Brijem bradu, jednom tjedno, kad već pitaš...
Kad pustiš pedalu ili ručicu, sjekira digne cjepanicu i polomi ti upravljačku ručicu, npr..., jer ju nemreš zaustaviti dolje.
Zato tvornički kalači (osim tro-položajnog upravljanja) imaju osiguranje da nemru natrag ako se cepanica digne sa sjekirom...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,078
kaj ti briješ , podložiš između metrice i jarma i sjekira se izbije uvlačenjem cilindra .
I ja tak radim , a planirao sam napraviti jednu ''ruku'' koja će biti gore na nekoj klackalici i samo je prevrnem na dole kada mi zatreba , a da stoji gore dok cijepam da mi ne smeta i ugrožava radni prostor.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,217
Potpisujem @ZJ
Pitanje za @vlč.puknuti zamisli dakle cjepac je na traktoru i pogonjen traktorom, sam radis (jer ekipa je na poslu npr) ,kad se zaglavi ti nepustas ruckicu i ugasis motor? A kako gasis motor na daljinski....
Daj ne tjeraj u krivu stranu a znas da je kriva...

Dakle @smilan uvijek cijepamo metricu (u kolacima samo ono kaj nije u mjeri) i nerjetko se nadje od cca 80-90-100 cm promjera koji i neidu bas tako lako koliko god mi okolo pokusavali (na takvim komadima rijeko ali ponekad dodje i do toga da motornom pilom razrezemo cca 1/3 uzduzno), a zna se dogoditi kad su drva "provela" pa ne pucaju isto tako zanimljivih situacija....
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,563
Koliko god praktično zvučalo da se klip sam vraća gore, mislim da to nije najpametnija ideja. Kak veli @sttipa često se zaglavi kalač u drvu, uđe 5-10 cm i dalje nejde i sad da se automatski vraća nemaš baš neku soluciju. Na mojem kalaču bi to značilo da bi drvo moglo oštetiti kalač… Zaustaviti ga nemam kak. A i nije isto ako se kala metrica ili furki od 25 ili 33 cm. Ja 80% kalam u metricu i to bi moral biti kalač od 25 tona da iz prve prekala neke metrice…
 

Najnoviji postovi

Na vrh