• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,967
Mogu ti reći da sekira nije loša, al snjom isto treba znati delati, malo ko zna dobro kalat. Al kad se uhodaš ide ko da repu cjepaš.
Kaj bi bila loša, to je isto kalač, samo poluautomatski.
Gore ga digneš a dole ide sam
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,348
Dvije razlicite varijante, cjepac koji sam napravio u septembu, pogon traktora gdje se pumpa ubrzava u odnosu na kardan, sistemom lancanika, druga varijanta koja je u zavrsnoj fazi kada se brzina okretaja pumpe usporava u odnosu na elektromotor.remenjem IMG_20210113_222350.jpg IMG_20210113_222350.jpg
 

Prilozi

  • IMG_20201002_170545.jpg
    IMG_20201002_170545.jpg
    45.4 KB · Pregleda: 14

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,348
To je bila jevtina varijanta, sve sa otpada na kilo, tako da u taj cjepač nije uloženo ni 200 e, Da za jedno mjesec dana iićiće to na doradu ili fabrički ili ču ja da napravim multiplikator. to ću kasnije da odlučim to sam pravio šurjaku pa mi ga žao da ulaže novce koje nema.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,348
Ima tu jos zanimljiv jedan detalj koji cu kasnije poslikat, izgled i nacin kako ja spajam pumpu na kuciste i osovinu. Mozda bi nekom bila interesantna, jer se radi o ozbiljnom sklopu. U prodaji čućište za pumpu je napravljeno onako po meni amaterski, jer je recimo za pimpu za koji stoji da je 30 L protoka, odrađena osovina ngdje 25 mm debljine, i postavljen u kućište jedan ležaj 6205, što smatram za takvu pumpu da je nježno. Takođe konusni izlaz osovine iz kućišta negdje oko maksimalnih 25 mm, te smatram ako se montira ozbiljna remenica kakvu sam je stavio prečnika 20 do 25 cm sa dva 17 remen i koju pogoni ozbiljan motor je zaista nježno. Tako da sam je napravio kućište sa dva ležaja 6207 a na izlazu osovina ima flašnu na koju se vijcima montira remenica.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Meni se više sviđa ovaj prenos lancom i lančanicima nego multiplikator.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,617
Nije li lanac bučan pri tim brzinama vrtnje?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,348
Posjedujem odredenu kolicinu lanaca za motocikle koji na svakom clanku imaju gumene podloske protov buke, i pretjeranog gibanja.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,967
Posjedujem odredenu kolicinu lanaca za motocikle koji na svakom clanku imaju gumene podloske protov buke, i pretjeranog gibanja.
Te gumice (ili ti semerinzi) se koriste na cross motorima da bi se spriječil ulazak vode i blata između članaka.
To je strašno kvalitetan i izdržljiv lanac
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
od tog sam i ja htio napravit multiplikator jer isto imam toga doma dosta ali kad pogledam tvornički multiplikator je 50 eur onda mi nema svrhe to dirat.
A kolko su močni, s "530" lancem možeš komotno napravit redukciju za vitlo za šlajsanje drva kolko je močan. Gumica je više da zarži tvorničku mast u košuljicama i da ne ulazi smeće i voda. ne koriste se samo na cross. idu na sve motore
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,967
Idu, ali su za klasične motore možda malko pre skupi pa ih večina rijeto kupuje.
Ja ne pamtim kad sam zadnji put videl ceatovnu krstaricu po kiši dok je cross u blatu i vodi doma pa ima večeg smisla davati lovu za takav lanac.
Mada bilo koji od tih motora kad njega produže i treba napeti za par repera više mu ni sveta voda nemre pomoči jer dobije lufta.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
pa ja sam na svim svojim imal O-ring ili X-ring. nit jedan nije bil cross nit hard enduro...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,967
Kad si imal penez.

Da nisi za benzin imal spajal bi više komada starih u jedan. Ako nebi spojnica imal naučil bi se raskivati i spajati lanac bez spojnica.
Onda bi ti to sve skupa šajbe poderalo ali svako zlo za neko dobro.
To bi te naučilo s švas aparatom i brusilicom delati.....
Za par let takve vožnje od tebe izađe solidan SSM majstor ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh