• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KALCIZACIJA

M

Mister x

Guest
Bobo je opet u pravu neznam kakav vi kalcifert dobivate ali moj je bio toliko usitnjen da smo ga pomješali sa umjetnim i sve u jednom potezu razbacali bez nekih specjalnih drobilica
 
R

Ratarko

Guest
Ok ljudi , vidim da vam fali malo informacija ...
Svaki novi rasipač mineralnog gnojiva koji ima disk ili diskove za razbacivanje ima vrlo točno određeno vrijeme trajanja diska u tonama . Ako recimo naiđete na rasipač koji baci 300 tona mineralnog gnojiva prije zamjene vjerujte mi da ste naišli na kvalitetan stroj .

Mister x - za što je točno bobo u pravu buduči ?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Å to se tiče toga karbo kalka jednom sam na tv-u vidio stroj za to mislim da je to bilo negdje oko Kutjeva bio je u vrečama i bio je poput brašna. A stroj je bila prikolica kao za stajnjak sa pokretnom trakom iza grane poput prskalice sa rupama na određenim razmacima u unutra je bio puž koji je nosio karbokalk iza kada je prošla ostajali su bijeli gusti tragovi fino raspoređeni.
 
R

Ratarko

Guest
Zvona - to nije bio karbo-kalk , znam za to , to može razbaciti svaki rasipač.
Ja od početka govorim o karbo-kalku iz šečerane iz Županje , ako ga niste vidjeli svojim očima ne možete znati o čemu pričam . U RH postoji jako malo rasipača koji ga mogu razbacivati baš zbog njegove abrazivnosti i opčenito grubog stanja . Å ečerana Županja je tek prošle godine uvezla jedan takav rasipač .
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Vidio sam to ima ga i ovdje na nekim njivama u njemu ima i nekakvih krupnih primjesa poput ugljena.
 
B

Bobo

Guest
Ratarko, covjece...

Bas moram slikat rasipac i disk, pa ces vidjet i sam u kakvom je stanju... Daleko od potrosenog, a mislim da je rasipac star koliko i ja (preko 20 godina)...

Ovaj novi sto smo kupili ne valja za nista... Kao plastificiran, pa sam ga vec morao rastavljat i "servisirat"...
A, kao sto rekoh, sijem s rasipacem, jer nemam sijacicu (nit mi je potrebna) i bacam gnojivo s njim...

Uglavnom, sutra najvjerovatnije idem na selo, pa cu ga uslikat da vidis...
 
M

Mister x

Guest
Ratarko kaže:
Ok ljudi , vidim da vam fali malo informacija ...
Svaki novi rasipač mineralnog gnojiva koji ima disk ili diskove za razbacivanje ima vrlo točno određeno vrijeme trajanja diska u tonama . Ako recimo naiđete na rasipač koji baci 300 tona mineralnog gnojiva prije zamjene vjerujte mi da ste naišli na kvalitetan stroj .

Mister x - za što je točno bobo u pravu buduči ?


U pravu je zato jer ti netreba drobilica pošto dobiješ usitnjeni kalcifert, a ako ti dobiješ kamenje ti onda moraš imati drobilicu kao dodatak.
 
R

Ratarko

Guest
Bobo - pa nisam ja rekao ništa za taj rasipač o kojem govoriš...
Dao sam točne podatke kada se moraju zamjeniti lopatice gotovo na bilo kojem rasipaču - oko 300 tona je dobar prosjek . Kako ja godišnje razbacim preko 100 tona svojega mineralnog gnojiva a ti to razbaciš u 10 godina lako je doči do zaključka koliko če nekome nešto dugo trajati .

Zvona - evo još jedan podatak o tim "krupnim primjesama" o kojim govoriš :(
Prošle godine mi je razbacivao čovjek iz Cerne karbo-kalk , na trečoj utovarenoj prikolici je došlo do zastoja , u karbo kalku je bio komad nekakve kamionske šasije ili slično dimenzija 30x30x80 cm. Normalno da je stroj zaglavio i stao , samo pukom srečom nije došlo do kvara na prikolici . Iako je ta prikolica imala uređaj za drobljenje ili usitnjavanje događalo se da puno puta izbaci tvrde komade promjera 10-15 cm koje nije mogla razbiti.

I zaključak : ako kupujete vapno u trgovini vjerujem da če ga razbaciti večina rasipača ali ovaj Županjski , jok .
 
B

Bobo

Guest
Ja sam kupovao iz Siraca "agrodol" i bio je kao brasno. Moze na palete, moze i u rinfuzi. Imaju MISLIM u ponudi i granulirani, samo sto se razgrabi sve, pa sam bio primoran uzet "prasinu"...

A ako se radi o kamenicama, onde se to moze rasipati obicnom prikolicom za stajski gnoj. Malo vise prasi, ali radi i tako. Jedan covijek ovdje je tako bacao i stvar funkcionira u praksi...
 
R

Ratarko

Guest
Bobo , obična prikolica za stajski gnoj to može raditi ali samo ako se jako malo napuni . Potrbno je imati jake lance na podu za vuču mase prema nazad , zadnji valjci bi razbacivali bez problema bili oni horizontalni ili vertikalni samo se radi o lancima na podu. Ova prikolica Unia što je kod mene radila ima na podu lance debljine ruke . Karbo kalk zna biti prilično mastan ako je navlažen .
To iz sirača je moguče razbaciti bez problema , običnim rasipačem i kod nas su neki ljudi u susjednom selu sami radili tako.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Tehnostroj prikolice mislim da več od 6 tona imaju 4 lanca na podu!

Ratarko, koliko ima ta Unija?
 
B

Bobo

Guest
Ratarko kaže:
Bobo , obična prikolica za stajski gnoj to može raditi ali samo ako se jako malo napuni . Potrbno je imati jake lance na podu za vuču mase prema nazad , zadnji valjci bi razbacivali bez problema bili oni horizontalni ili vertikalni samo se radi o lancima na podu. Ova prikolica Unia što je kod mene radila ima na podu lance debljine ruke . Karbo kalk zna biti prilično mastan ako je navlažen .
To iz sirača je moguče razbaciti bez problema , običnim rasipačem i kod nas su neki ljudi u susjednom selu sami radili tako.

Cek, malo... Oces mi rec da je taj karbokalk tezi i masniji od stajskog gnoja... Onda mi je jasno zasto to daju dzabe, to nitko nece uzet...
 
R

Ratarko

Guest
Mario - ima dva lanca , jako debela .

Bobo - da upravo ti to želim reči .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Mislim da bi te nove Tehnostroj mogle isto razbacivati!

Ova je veča 13 tona
Obrisan neispravan link.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Ratarko mislim da ti trebaš pročitati poruku koju si mi napisao a ta je da treba mijenjati disk a nisi ništa napisao da treba imati uređaj koji razbija grude,mi tu pričamo o diskovima .I kada smo kod karbokalka normalno da ga ne bi uzimao baš zbog tih gruda.E pa postoje i drugi materijali puno pogodniji za rasipanje od tog karbokalka.
 
B

Bobo

Guest
Ako je to zahvalna stvar za bacati po zemlji, onda se i isplati nabaviti kakvu prikolicu za razbacivanje istog... Ali nije ni obicno vapno skupo, tak da ne znam kolika je usteda s tim karbokalkom, posto po njega moras u zupanju...
 
R

Ratarko

Guest
Tomislav , tvoj disk ako je originalni za razbacivanje umjetnog gnojiva , NE MOŽE završiti u ispravnom stanju radni dan pri razbacivanju karbo-kalka iz Županje.

Mario , ta prikolica na slici nema dodatak za karbo-kalk i ne može ga razbacivati.

Bobo - plača se samo prijevoz iz Županje ako si kooperant.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Joj kakav bi bio da razbacuješ vapno po njivi,ja mislim da te ni žena ne bi prepoznala kada bi došao kuči :lol:
 
B

Bobo

Guest
Aha, dakle postoji mogucnost da ti ga oni dovezu?

Onda, ajde, vec nekako...
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
A zašto ja moram razbacivati taj famozni karbokalk?.Ajde mi to objasni.Pa ima i drugih materijala mnogo pogodnijih za razbacivanje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh