• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KALCIZACIJA

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
122
Da li netko zna gdje bi se okolici Zagreba/Zagorje moglo kupiti kalcijev karbonat za kalcizaciju?
Agrocal -direktno u firmi ( Očura) ali minimalno 1 paleta, barem su meni tako rekli. To je oko tonu. Male kolicine imaju u KTC poljoapotekama. 25 kg cca euro i pol. Možda ima i u drugim poljoapotekama, ali tu kod nas ima još samo Plod, a oni ne drže
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Da li ima nešto u granulama? Prepostavljam da je ovo (Agrocal - Očura) više kao prašina sitno?
Htio bi to razbacati razbacivačem umjetnog.
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
728
holcim ima vise granulacija i razlicitih sastava, ka i mg, pakiranja od 25kg do jumbo vreca
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
782
Ima u Cipru granuliranog Holcim vapna. Meni su dostavili na palete kolicinu, a vjerujem da se kod njih moze kupiti na vrece. Ako se dobro sjecam paleta od 1400 kg je 160-170 e s dostavom.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Tu kod nas imaju samo jednu "sortu" 😁 u maloprodaji. U
Holcimu su mi rekli da može samo po paletama, a to mi nije bilo isplativo. Naime koliko oni to doziraju...kao po PSu, s jednom paletom cijelo Zagorje posipam 🫨
Ima u Cipru granuliranog Holcim vapna. Meni su dostavili na palete kolicinu, a vjerujem da se kod njih moze kupiti na vrece. Ako se dobro sjecam paleta od 1400 kg je 160-170 e s dostavom.
Ako za 1 ha treba cca 4 t, onda je paleta za 3500 m2. Za Zagorje velika njiva, ali posoji mogučnost zajedničke nabave za 2 ili 3 korisnika. Ako se ima gdje uskladištiti, trebalo bi valjati i u idućim godinama.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,268
Na proljece uzimao zadnje...mislim da je bila.negdje oko 3€ vreca...mozda i manje...ne znam kako je sad cijena...
 

matijavz

Član
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
232
Pozdrav,
imali li netko iskustva sa kalcizacijom sada u proljeće? Odnosno prije sjetve kukuruza
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
782
Ja sam mislio bacitiu jesen pa zaorati, ali nisam stigao. Uzoranoje pa cu sad bacati kad cu zatvarati brazdu. Valjda bude dobro. Granulirani Holcim
 

Ivan00

Član
Tu od
29 Stu 2020
Poruka
86
Također kad se zatvori brazda ici ce kalcizacija granuliranim materijalom.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Ja sam na 0.6 ha izvukao 30 prikolica stajnjak pa bi sad tu bacio i obični kreč...al negdje je neko napisao da ide 4 tone na hektar..da nije malo mnogo
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,057
A da ti bolje sačekaš godinu između stajnjaka i kreča. Zato što nagla promjena PH ubija mikroorganizme.

A i količina po hektaru koja ide nije preporučljiva baciti odjednom nego kroz 3-5 godina...
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,268
Kolicina kalcita ovisi o analizi tla...ja sam napravio analizu i preporuka je bila 4t/ha zbog vrlo niskog ph...ali je preporuka baciti max 1t na godinu...
I mislim da svakako nije dobro na stajnjak odmah bacati vapno.bolje da si napravio obrnuto...prvo bacio vapno pa nakon toga stajnjak...vapno ubije bakterije a sa stajnjakom bi ih vratio...
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Još bolje..manje troška..konto sam da je previše stajnjak pa zato..i prošle godine je tu izvezeno 20 prikolica stajnjak i kukuruz bio vrhunski
 
Na vrh