• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KALCIZACIJA

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Re: KALCIFIKACIJA

Ja ovih dana krečem u kalcifikaciju.....nek piše netko ako ga nešto zanima....
 
M

Mister x

Guest
Ja sam dao napraviti analizu prije rigolanja i po analizi nije trebala kalcifikacija. Možda druge godine, kod nas ljudi inače rasipavaju iz kamenoloma onu sipinu u rsipaču za umjeto gnojivo.

Kak ti to radiš?
 
R

Ratarko

Guest
@Tomislav

Mene zanima štošta ...
Jesi radio analizu tla prije kalcifikacije i šta je ona rekla ?
Å ta češ sijati poslje kalcifikacije i po čijoj preporuci ju uopče radiš ?
Kojim strojem češ radit razbacivanje ?
Koliko po hektaru rasipaš tona ?
Da li rasipaš karbokalk iz šečerane ili si kupio iz recimo " Kamen sirača " uvrečano ?

Eto dosta za sada pitanja :wink:
Očekujem slike na forumu , nemoj zakazat :wink:
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Imaš puno pitanja :lol: .Ja sam nabavio poseban rasipač na kotačima koji u sebi ima traku i može sve razbacivati,to ti je velik stroj.Uslikati ču ga pa pošaljem sliku.Kupiti ču onaj vapnenački kamen iz kamenoloma ,ima neki lik kod Nove Gradiške kamenolom.Uglavnom ph mi je 4,5 a pošto mislim napravitti vočnjak tamo ove godine onda svakako tlo sa takvim ph ne odgovara.Uglavnom po analizi da kupujem dolomit trebalo bi mi za to 40 000 kuna a to nema smisla kada je ovo puno jeftinije iako ga se više mora baciti ali je opet znatno jeftinije....
 
M

Mister x

Guest
Pitaj na županiji jer oni isto znaju gratis dati materjal a tvoje je samo da rasipaš+ prijevoz.
Varaždinska skoro svake druge daje kalcifert uz predočenje da si OPG.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
.........

Nekako mislim da moja Sisačko moslavačka županija nije tako darežljiva :D
 
R

Ratarko

Guest
Tomislav kaže:
http://img291.imageshack.us/my.php?image=1502071155xn7.jpg .Evo dovezao sam vapnenački kamen,ovako vam to izgleda lijepo na hrpi....

Danas ču se provozati do mojee hrpe karbo-kalka iz šečerane da ga uslikam , stoji mi pokraj njive , pa da vidiš razliku ( ako je ima ) .
 
R

Ratarko

Guest
Re: ..........

Tomislav kaže:
http://img62.imageshack.us/my.php?image=1502071202fe9.jpg .A ovo je stroj s kojim ču rasipavati.U al smo se napatili ja i buraz dok smo to obnovili,rastavili u najsitnije dijelove,pjeskarili smo ga,farbali ,metnuli sve nove ležajeve ....uglavnom sad je kao da je izašao iz tvornice.

Ok je stroj do jedno detalja , disk za razbacivanje mi izgleda slab za vapnenac , za gnojivo je ok . Neki dan u Gospodarskom Listu čitam kako na nekom novom rasipaču umjetnog gnojiva disk izdrži 260 ha a onda se mora zamijenit , to mi je isto smiješan podatak . Ne mislim da nečeš uspjet razbacat svoj vapnenac nego da je taj disk samo za umjetno gnojivo , za vapnenac večinom postoje jači i veči zamjenaski diskovi , to je koliko ja znam , ja nemam rasipač sa diskom :-(

Da li je to onda tvoj stroj ? Kažeš da si se puno naradio na njemu pa ako nije tvoj ... :?
Koje je firme taj rasipač , tko je proizvođač ?
Vidim neki dobar IMT u pozadini 8)
 
R

Ratarko

Guest
Evo moje hrpe , ustvari imam ih nekoliko a ovo je jedna od njih.
To je doveženo prošle jeseni , malo ružno izgleda ( u odnosu na tvoje ) buduči da dugo stoj na otvorenom.

Obrisan neispravan link.

Evo ovdje sam malo zagrebao gornji sloj da se vidi kako izgleda unutra.

Obrisan neispravan link.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Kolika je cijena tog vapnenaškog kamena? Dali je taj dovoljno usitnjen?
 
R

Ratarko

Guest
Za sada kao kooperanti Å ečerane Županja smo ga dobivali besplatno , plačali smo samo prijevoz. Od godine nije besplatno , neznam cijenu . Å to se tiče strukture vapnenca - nije kao kad bi ga kupovao u nekoj firmi za novce , malo je krupniji i abrazivniji tako da trebaju kvalitetni strojevi za razbacivanje . Najbolje je koristiti prikolice za razbacivanje stajnjaka koje imaju dodatak za drobljenje , mrvljenje vapnenca i dva tanjura za razbacivanje. Meni je razbacivao jedan čovjek sa Unia razbacivačem RCW 5500 i to bi IMHO bio ulazni stroj za tekve poslove.

Više o tome :

http://www.unia-grudziadz.pl/de/rozsiew ... eszane.htm
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Tomislav, kolika je cijena tvog vapnenačkog kamena?

Ratarko, koliko košta taj stroj za razbacivanje?
 
R

Ratarko

Guest
Upravo sam primjetio da sam pogrešno napisao ima stroja za razbacivanje vapnenca koji je kod mene radio.
Stavio sam krivu sliku i ime jel se meni taj stroj sviđa a ne zato jel je takav stroj kod mene radio , moja greška :oops:

Radi se o stroju Tytan 10 kao na ovoj slici :

Obrisan neispravan link.

Prikolica koja je meni razbacivala vapnenac imala je dodatak za drobljenje kamena kao na slici , zaokruženo . Ova prikolica je tandem dok ova što je kod mene bila nije.
Takva jednoosovinska prikolica sa tim dodatkom košta oko 15.000 €.

Obrisan neispravan link.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Re: ..........

Kakva su to buncanja o drugom disku za vapnenac???.Sasvim lijepo razbacuje i nije potreban nikakav drugi disk a ono o zamjeni diska nakon određenih hektara je možda i točno ali su možda mislili samo na ona pera na disku jer se troše s vremenom.Mene je stroj izašao 11000 kuna ,sa potpunom restauracijom i svim novim ležajevima i normalno da se ne bi toliko patio da nije moj,logično.Vapnenački kamen košta 90 kn kubik ,ja sam si sam dovezao sa svojim kamionom(a mogu i drugom).Ono je u pozadini moj IMT 549 sa kojim vučem rasipač ali za taj rasipač treba veči traktor ako se hoče iči s njim po mekšem terenu jer ja vršim kalcizaciju po tvrdoj livadi a na njivi sam upao do jaja :lol: .
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Re: ..........

Ne znam koje je marke rasipač.Imao je samo neke oznake MA 3.5 .Uglavnom spazio sam ga u jednom dvorištu,vidjelo se da več dugo stoji(zato jer je gazda odustao od poljoprivrede) pa sam odmah išao se raspitati malo jer sam trebao tako nešto zato što sa običnim rasipačem nije išlo razbacivati taj kamen,nije htio curiti kroz rupe a na ovom traka vuče i nema da ne ide.Ako ima koja gruda on nju usitni na izlaznoj rupi jer traka ju vuče van.
 
R

Ratarko

Guest
Tomislav , nema buncanja .
Recimo kupiš novi Amazone vučeni rasipač umjetnog gnojiva koji ima mogučnost rasipanja karbo-kalka , sa njim dobiješ drugi disk za razbacivanje ( veči , čvršči ) . Tvoj rasipač je sasvim neadekvatan za razbacivanje karbo-kalka koji dolazi iz šečerane Županja , on jednostavno ne može to raditi baš iz toga razloga što nema onaj dodatak za razbijanje večih komada ( kao što sam uokvirio na onoj slici ) .

Da li znaš da bilo koji novi rasipač umjetnog gnojiva svake dvije-tri godine mora izmjenjivati krilca na disku obavezno a nekim modelima mijenjaš cijeli disk . Kolega je morao obnoviti svoj disk za razbacivanje nakon 300 ha posla , cijena novog diska 1800 kn !
 
B

Bobo

Guest
Ljudi moji dragi... Pa od cega prave te diskove, od kartona??

Kupili smo prije 10-15 godina polovan rasipac, da nije mogao bit polovniji, ofarbali ga malo i radio je bez greske do prije dvije godine, dok mu se prijenos nije srunio od opterecenja. Na lopaticama ili na disku se ne pozna NISTA, a s njim smo sijali sve zitarice i bacali gnojivo...

Napravio je debelo preko 300ha posla i disk moze sigurno jos toliko radit bez ikakve greske... Jos jednom napominjem da je rasipac vec bio u jadnom stanju kad smo ga kupili...

Sad smo uzeli novi od neke firme iz Nedelisca, i vec razmisljam da popravljam stari rasipac, jer ovaj mu nije ni do koljena...

Eto, toliko...
 

Najnoviji postovi

Na vrh