• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kamilica

M

maksica6

Guest
Master kaže:
roko kaže:
ja sam mislio samo izvršiti sadnju a branje i daljnju preradu da obavi kupac...nisam lud kupovati pogon za kamilicu za jednu godinu...meni je kamilica pala na pamet samo zbog svoje tzv. sposobnosti da obogati zemlju, pa reko da spojim korisno sa ugodnim...ako sjeme nije skupo ja bih je čak i zaorao u jesen...
mi ćemo imati skoro u programu nešto slično ovome gore
s jedinom napomenom da ćemo otkupljivati zelenu kamilicu - a nabavljati ćemo i sjeme

Obrisan neispravan link.


Evo nesto o kamilici
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
trebalo bi ih prabati sutra kontaktirati.... master jesi šta riješio oko sjemena kamilice?! ja sam i brata angažirao da se malo raspita....usput dali znaš gdje bi se dala nabaviti koja sadnica SMILJA...?!
 
M

Master

Guest
smilje se ne može saditi plantažno - u fancuskoj su probali i stvar je trajala oko tri godine i na kraju se se sadnice posušilie

problem je zemlja - koja mora biti kamena i pjeskovita - s time da zapravo uopće ne smije biti vlage u zemlji
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
ne mislim ja saditi plantažno,,,hoću si kupiti par sadnica za oko kuće da stavim u tegle-jako lijepo miriši...a dali znaš za onu plantažu smilja na Siciliji ??!!
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
mislim da je ali nisam 100% siguran...nisam ga nikad vidio u prirodi, dobio sam jučer 2 male sadnice smilja ali su mi puno puno svijetlije od ove grančice gore...hoću reći samo da je biljak jako svijetla dok je mlada, vjerovatno će potamniti kad ostari malo......

moramo se malo pripaziti moderatora da nas ne opomene :) KAMILICA
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
hehehe :D sad i ja skužio da nije...to si vjerovatno na njivi pokupio...kod mene ga ima koliko ti srce želi....ali nije smilje...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
roko kaže:
hehehe :D sad i ja skužio da nije...to si vjerovatno na njivi pokupio...kod mene ga ima koliko ti srce želi....ali nije smilje...
Nije na njivi. Na jednom planinskom proplanku, Štirovača na sjevernom Velebitu
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
dali i to bude u obliku grma i visine oko nekih 40-ak cm??...na mjestima raste samoniklo i ima ga dosta u grupama, polja se znaju žutiti od toga??
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
roko kaže:
dali i to bude u obliku grma i visine oko nekih 40-ak cm??...na mjestima raste samoniklo i ima ga dosta u grupama, polja se znaju žutiti od toga??
Da, i kod mene u Lici na poljima (oko 500-600 metara nad morem) oce rasti kao korov, a mislio sam da se radi o smilju, koje se, cini mi se, uzgaja na Siciliji.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
ma za taj uzgoj smilja...ima u nekim novinama članak...FLORA ili takav neki časopis...to sam uglavnom pročitao prije par mjeseci i sad ne mogu naći nigdje o tome ali mislim da je ona firma L"Octe...nešto tako,,,uglavnom čovjek ima najveće plantaže lavande u francuskoj i sad je počeo sa smiljem....

a hoće li biti šta od kamilice...?!! :mrgreen:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Engleski naziv za smilje je immortelle, a cini mi se da je to isto kao i neven
Evo link :) kojeg dobijes od hrpe kad u google ukucas: immortelle harvesting
Obrisan neispravan link.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
e to je ta firma....samo neven i smilje nije nikako isto... :shock:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
roko kaže:
e to je ta firma....samo neven i smilje nije nikako isto... :shock:

Nisam ni sam bio siguran jer sam to nasao svojedobno u nekom rijecniku, a jezikoslovci i botanika bas nisu na Ti. Uglavnom, hvala na informaciji. :)
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
uuu pa sad sam i ja postao MAHER :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: mojih 250 postova.....
 
L

Lavander

Guest
Ja sam dobio par komada smilja sa obale, u teglicama, ali su bile zaražene fitoftorom, pa je čovjek sa zavoda za zaštitu bilja to odnio za proučavanje i uništavanje.
A L'Occitane radi kreme od 500 kn od smilja, zbog njegovih svojstava pomlađivanja kože. Zato se zove Immortele - besmrtinica. U Hercegovini ima jedna zadruga, PZ Smilje, koja se bavi uzgojem. Upoznao sam čovjeka u Splitu.


Za kamilicu sjeme valjda možete naći kod Jan Spidera ili Subana, Poison City... Sjemenarna Ljubljana inače prodaje na kile sjemena po specijanim narudžbama.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Master...hoće li biti šta od kamilice,,, :mrgreen: :mrgreen: imam jednu ideju, sad koliko je pametna...vidjet ću. Imam u planu posaditi 15-ak ha bazge,,,a u međuredove bih mogao posaditi kamilicu. jesenska sjetva i iduće godine berba, ali problem je berač tj. ne bi se moglo ući sa beračom u međuredove (traktor koji vuče berač sa strane)..pa sam se sjetio da si ti rekao da bi otkupljivao zelenu kamilicu tj. kompletnu biljku....dali bi moglo biti šta od toga.... :scratch :roll: :D :D
 
M

Master

Guest
roko kaže:
Master...hoće li biti šta od kamilice,,, :mrgreen: :mrgreen: imam jednu ideju, sad koliko je pametna...vidjet ću. Imam u planu posaditi 15-ak ha bazge,,,a u međuredove bih mogao posaditi kamilicu. jesenska sjetva i iduće godine berba, ali problem je berač tj. ne bi se moglo ući sa beračom u međuredove (traktor koji vuče berač sa strane)..pa sam se sjetio da si ti rekao da bi otkupljivao zelenu kamilicu tj. kompletnu biljku....dali bi moglo biti šta od toga.... :scratch :roll: :D :D

što se tiče kamilice u potrazi smo za kvalitetnim sjemenom - ovi gore nisu iz te priče!
 
Na vrh