• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KARDANI na poljoprivrednim strojevima!

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,540
Na Zetoru i Ursusu možeš preko getribe kardinal uključiti da se vrti kontra.Staviš ga u rikverc desnu polugu u neutral između brzih i sporih ilijevu polugu od kardena povučen prema gore skoro do kraja ili do kraja.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,985
Inače je zamišljeno za pogon prikolice
Ali najčešće ga ljudi koriste za pogon statičnih priključaka(cjepača,skidanje lišća sa kukuruza,mlinovi,prskalice...)ako ti treba recimo 540 okr na kardanu ,a ne treba ti velika snaga,staviš recimo u 4 brzinu i sa pola gasa ili manje dobijaš 540 okr na kardanu
Meni je recimo obrnuti smjer praktičan kad cjepam drva(svrdlo)pa ako zaglavi komad,samo ga razmotam
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Ako zaglavi svrdlo za zemlju, da ga možeš "odštopati". Nema neke koristi ako trebaš kardan pri kretanju traktora, već samo ako koristiš kad traktor stoji (ali onda ne radi hidraulika).
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,995
Imam i ja na goldoniju pogon kardana preko mjenjača. Isto za prikolicu.

Ne znam jel se isto vrti u rikverc kad ubacim u rikverc 😂?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,985
Sigurno vrti i obrnuto,jedino je neznam da li ti može raditi u mjestu
Kod zetora to namjestiš tako da kardan staviš u položaj za rad preko brzina,a ručicu reduktora(brze-spore) u neutral,e sad kako je na goldiniju neznam
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,880
Na sjećkalici Pottinger kardan se mora vrtjeti u smjeru kazaljke na satu, znači na traktoru kontra.
To mi nije problem na Tomeku!
 

Mika555

Novi član
Tu od
6 Lip 2021
Poruka
22
Pozdrav imam navedeni kardan i htio bi ga reparirat stavit nove lamele i nove opruge. Da li zna neko di ima ovakvih opruga za kupiti i lamela i da li neko zna na koliko kg se stezeju opruge? Kardan ima 12 opruga (vanjski promjer opruge 24mm dužina u skupljenom stanju oko 30mm) vijci su 10mm. Najviše me zanima na koliko kg se stežu opruge i gdje ima za kupiti djelove za reparaciju.
 

Prilozi

  • 20240330_191531.jpg
    20240330_191531.jpg
    45.7 KB · Pregleda: 25
  • 20240330_191536.jpg
    20240330_191536.jpg
    45.5 KB · Pregleda: 26
  • 20240330_191541.jpg
    20240330_191541.jpg
    51.1 KB · Pregleda: 26

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
To se ne steže na određeni moment, već "na šubler" odnosno na određenu duljinu federa u stisnutom stanju. Naravno, svi moraju biti jednako stisnuti. Izmjeri koliko su bili sad dugi u stisnutom stanju, pa ih pritegni na 1mm manje. Ako primijetiš da koji put prokližu, pritegni za 1/2mm i onda pokusom odredi koliko dugačke trebaju biti.
Ak su federi cijeli i jednako dugi, ne mijenjaj ih.

Koliko su debele lamele? Jesu li jako potrošene?
Kad kuplung rastaviš, lamele operi onim sprejem za kočnice, poravnaj i počisti ih šmirglom, provjeri dosjedne površine na tarnim pločama, eventualno ih odmasti i skini rđu šmirglom.
 

Mika555

Novi član
Tu od
6 Lip 2021
Poruka
22
Kardan je dosta star pa bi ako ima za kupiti promjenio opruge a i lamelu bi mjenjao jer je jednom prilikom pod rotobranom proklizavala duze vrijeme pa bi ju zbog toga promjenil a kad vec radim mozda bi i opruge promjenil stare su pa msm da su izgubile potencijalnu energiju... tak sam radil i na protočnoj lameli jer su opruge unutra oslabile i preskakival je bezveze i sad je super...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh