• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kikiriki

  • Temu pokrenuo davorikadajke
  • Datum prvog posta

lovro98

Aktivni član
Tu od
2 Sij 2021
Poruka
124
Pa vjerujem da bi se dalo kukuruznim pločicama, zašto ne.

Ako tko ima sjemena, zainteresiran sam.
Tesko je dosta nac sjeme, a i kad se nade prodaje se na komad zrna i cjena oko 0.5 kn do 1 kn za zrno. Neznam jel imaju mozda u poljoapotekama sjeme za na vece kolicine...
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Mislim da sam u jednoj poljoprivrednoj apoteci vidio sjeme kikirikija -provjeriti ću.
Najjednostavnije da na tržnici Dolac u donjem dijelu kupiš neprženi kikiriki u ljusci i njega posiješ. Možda neprženog kikirikija ima i u bio dućanima. Na Dolcu sam kupovao i niče..
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Zgleda da nije prezahtjevna kultura...
Mislil sam sjeme prije sadnje malo naklijati pa onda u zemlju direkt s njim ili bi bilo bolje da flance napravim?

Možeš naklijati po mome mišljenju samo ako ćeš nakon toga pažljivo ručno saditi sjemenku po sjemenku, dakle, manje količine koje se neće truckati i miješati, pretumbavati.
Sjemenke jako nabubre, za dvije - tri veličine se povećaju, a onda se polovice lako razdvajaju.

Ako staviš u kontejnere šezdesetice, ili bolje četerdesetice, dobiti ćeš lijepe presadnice kojima je lako manipulirati i saditi ih. U petnaestak dana otprilike - dvadeset najviše - imaš lijepu bujnu presadnicu.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
dobio sam informaciju od suseda da u klc na placu budu sadnice kikirikija. on prošle godine kupil.
 

lovro98

Aktivni član
Tu od
2 Sij 2021
Poruka
124
Možeš naklijati po mome mišljenju samo ako ćeš nakon toga pažljivo ručno saditi sjemenku po sjemenku, dakle, manje količine koje se neće truckati i miješati, pretumbavati.
Sjemenke jako nabubre, za dvije - tri veličine se povećaju, a onda se polovice lako razdvajaju.

Ako staviš u kontejnere šezdesetice, ili bolje četerdesetice, dobiti ćeš lijepe presadnice kojima je lako manipulirati i saditi ih. U petnaestak dana otprilike - dvadeset najviše - imaš lijepu bujnu presadnicu.
Nije problem posadit u kontenjere ali mozda malo sad kasnim...
Makar mozda ni kasno saditi ni oko 10.-15. U maju?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma kakvo kašnjenje, u kontejneru će prije niknuti nego na njivi i početni porast će biti brži.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Mislim da sam u jednoj poljoprivrednoj apoteci vidio sjeme kikirikija -provjeriti ću.
Najjednostavnije da na tržnici Dolac u donjem dijelu kupiš neprženi kikiriki u ljusci i njega posiješ. Možda neprženog kikirikija ima i u bio dućanima. Na Dolcu sam kupovao i niče..
Provjerio. Ima sjemena, malo pakiranje 4 grama cijena 3 kn.
 

lovro98

Aktivni član
Tu od
2 Sij 2021
Poruka
124
Da Johabica i ovak ovo ljeto idem za probu... zel sam 250 komada zrna tak da mi je to zapravo nis za posaditi... onda se iz flanca sadi na nekih isto 20 cm jen od drugog ili nebi bilo lose mozda dva u jednu jamicu pa razmak i tak dalje?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Jedna biljka na 30 cm u redu, bude se to fajn razraslo, bolje nego dvadeset - to je moje mišljenje.
Ne sadiš puno, daj biljci da pokaže svoj puni rodni potencijal, zašto gužvati prvi puta?
Vidjeti ćeš hoće li na tom razmaku zatvoriti lišće sklop - mislim da hoće, a tih vriježa koje biljka radi i pušta u zemlju bude "mali milijun", one se stvaraju uokrug sa svih strana biljke.
Samo zemlju lijepo pripremi, da ne bude velikih gruda.

Našla sam nešto o herbicidima za kikiriki, ali ne mogu otvoriti link i ne znam što u njemu piše.

Herbicidi za kikiriki 🌱 Savjeti Vrtlari - Hr.ezGardenTips.com

Iako, vjerojatno, herbicidi koji se koriste u mahunarkama mogli bi biti neštetni i za kikiriki - za veći uzgoj bi trebalo pronaći informacije.
Vidjela sam prošle godine, ili prije, na srpskom forumu - Poljoinfo forum - da je bila tema o kikirikiju, pa je dobro tamo malo zaviriti i sagledati iskustva. Ima i nekih slika na kojima se vidi kako rast i kako je počupan i suši se nakon čupanja, koliko se sjećam..
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,850
Davno sam dobio sjeme koje je došlo iz bivše Makedonije. Posadio u red kao krumpir. Sve niklo, ali u zemlji rusvaj od nekih kukaca, skoro sve pojeli!
Izgledalo je kao da je posijan niski grašak.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Da Johabica i ovak ovo ljeto idem za probu... zel sam 250 komada zrna tak da mi je to zapravo nis za posaditi... onda se iz flanca sadi na nekih isto 20 cm jen od drugog ili nebi bilo lose mozda dva u jednu jamicu pa razmak i tak dalje?
Di si uzel?
 

lovro98

Aktivni član
Tu od
2 Sij 2021
Poruka
124
Jedna biljka na 30 cm u redu, bude se to fajn razraslo, bolje nego dvadeset - to je moje mišljenje.
Ne sadiš puno, daj biljci da pokaže svoj puni rodni potencijal, zašto gužvati prvi puta?
Vidjeti ćeš hoće li na tom razmaku zatvoriti lišće sklop - mislim da hoće, a tih vriježa koje biljka radi i pušta u zemlju bude "mali milijun", one se stvaraju uokrug sa svih strana biljke.
Samo zemlju lijepo pripremi, da ne bude velikih gruda.

Našla sam nešto o herbicidima za kikiriki, ali ne mogu otvoriti link i ne znam što u njemu piše.

Herbicidi za kikiriki 🌱 Savjeti Vrtlari - Hr.ezGardenTips.com

Iako, vjerojatno, herbicidi koji se koriste u mahunarkama mogli bi biti neštetni i za kikiriki - za veći uzgoj bi trebalo pronaći informacije.
Vidjela sam prošle godine, ili prije, na srpskom forumu - Poljoinfo forum - da je bila tema o kikirikiju, pa je dobro tamo malo zaviriti i sagledati iskustva. Ima i nekih slika na kojima se vidi kako rast i kako je počupan i suši se nakon čupanja, koliko se sjećam..
Mene ne brine tolko za herbicide, nego jel ga buju jele ove stetocine i kak da ih se rjesim jer pretpostavljam da budu dosle...
A cital sam i srpski forume veliju da njima isto ljepo rodi samo kaj ga isto nekaj jede
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne znam.
Možda Dursban?
Što može biti što grize i buši - žičnjaci, sovice pozemljuše, tompoši - grčice, rovci....miševi, voluharice možda....
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Možete sijati pneumatskim bez problema.
Ima kod mene jedna njiva s kikirikijem.....vidim nešto čudno stanem pogledam a ono kikiriki.
Sada je visok oko 20 cm i vidim da je sijan masinom.
Poslikat ću za sve one koji žele da vide da direktna sjetva izgleda ok.
Razmak je možda oko 30 cm ali ću provjeriti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh