• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kivi

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Zanima me dali netko zna točno kako se orezuje kivi. već je bio orezan na dvije rodne grane sada ga treba orezati na četiri a kako ako netko zna.
 

dblaz

Član
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
107
ja ga imam već dvadesetak godina i godišnje berem oko 40 do 60kg kivija.rezidba mu ide kako je prikazano u prijašnjem postu a da ti pojednostavim;njega usmjeravaš odnosno ostavljaš duže osnovne gran prema želji.broj osnovnih grana i sama njihova dužina ti ovisi od jaćine stabla,slobodna procijena (mora bit neka voćarska logika) a da bi dobio jaće stablo i osnovne grane potrebno mu je i radit zelenu rezidbu odnosno u ljeto mu rezat mlade grane poslije 9-10 lista,ili ako imaš plod onda to isto radit od zadnjeg ploda.u osnovi nemožeš pogriješit jer on ima tako bujnu vegetaciju da ćeš eventualne greške moći ispravit već iduce godine,u rezidbu mu potrebno ići što ranije jer na većim rezovima jako "plaće"probao sam i sa voćarskim voskom ali ne pomaže.
 
A

amaterka

Guest
Je li itko uspio uzgojiti kivi u zagrebu ili sličnim krajevima? Naime imala sam par komada kivija (oba spola) ali loza je bila dosta slaba te nije bilo ploda. Staklenik nemam, ali mogu napraviti plastenik zimi.
 

dblaz

Član
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
107
Kivija ima više vrsta kao i svakog drugog voća,zato treba nabavit sadnice za naše kontinentalne uvjete. moje sadnice su dovežene iz Makedonije i mogu podnjet niske temperature i do-20*c samo ih treba posadit u "zavjetrinu" (da nisu na otvorenom brisanom prostoru)a sada se i kodnas već mogu nabavit takve sadnice.
zg i os imaju istu klimu zato bez plastenika a moj kivi je primjer.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
kivifragaria.jpg

Odlučio sam danas na svome salašu posaditi dvije pergole sa kiwijem. Ovo su sadnice pripremljene za pergolu br. 1. Dečko (Tomuri) u sredini i lijevo i desno dvije dame (Hayward).
kiwifragaria2.jpg

Pergola br. 2 nešto je veća, pa dečko ima 3 dame. Skroz desno muška biljka (Tomuri) i ostalo 3 ženske biljke (Hayward).

Komentar i slika by Breskvar!
 
K

Kočiš Čičak-Šoin

Guest
Je li itko uspio uzgojiti kivi u zagrebu ili sličnim krajevima? Naime imala sam par komada kivija (oba spola) ali loza je bila dosta slaba te nije bilo ploda. Staklenik nemam, ali mogu napraviti plastenik zimi.

Mi smo posadili kivi prije 25 godina u okolici Zagreba.I svake godine je urod.Neki put bolji,neki put malo skromniji.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Zanima me dali netko zna točno kako se orezuje kivi. već je bio orezan na dvije rodne grane sada ga treba orezati na četiri a kako ako netko zna.
Ja ga režem kao vinovu lozu; prigojni reznik (na dva pupa) za slijedeću godinu i 2-3 lucnja za rod ove godine. I rodi bez problema :mrgreen:
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...jutros je na salašu bio mraz, dođem sada oko podne i vidim da su novoposađeni kiwiji "dobili", listovi im ofureni...i to ove ženske biljke, Hayward...a muške mi se čine OK
...sad me zanima, pošto nemam praktičnog iskustva s kiwijem do sada, jesu li te biljke "otpisane" ili će potjerati novi izboji i regenerirati se?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
p4200043t.jpg

Novoposađena muška biljka (sorta Tomuri) potpuno je neoštećena.

p4200045.jpg

Pokraj nje, ženske biljke (sorta Hayward) spržio je mraz. Ali, evo, tjeraju novi izboji :)
Slike od forumaša Breskvar!
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Jel probao neko da ozili mladi zeleni letorast kivija (sibirskog) zagrtanjem i sta mislite jel bi moglo to da uspe ?

Ili neko zna proveren nacin za razmnozavanje kivija tipa reznice i slicno :)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Jel probao neko da ozili mladi zeleni letorast kivija (sibirskog) zagrtanjem i sta mislite jel bi moglo to da uspe ?

Ili neko zna proveren nacin za razmnozavanje kivija tipa reznice i slicno :)
Zasad za hobi razmnožavanje kiwija ide dobro margotiranje (treba složiti prije kretanja vegetacije; ali možda bi moglo i sada krenuti) i klasična grebenica (ali ponovo prije kretanja vegetacije). Kako je kiwi uglavnom na pergoli, za grebenicu objesi vazu sa supstratom na pergolu i stavi vrh mladice unutra. Mladica treba biti dobro razvijena i zrela. Odreži joj vrh, stavi malo hormona i pritisni u vazu. U jesen odreži mladicu i presadi je u vrt (ili ako je jaka zima; čuvaj je u podrumu i posadi u proljeće).
:)
p.s. Ne znam za sibirski kiwi, ovo je za klasični kiwi (hayward i ove ostale).
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Ja sam pre par dana uzeo jedan zelen izdanak koji ide sa glavne loze i nagrnuo zemlju preko njega e sad samo cekam 1 god da vidim ocel pustiti koju zilu :)
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Malo mojih kiwi biljčica. Jako dobro napreduju, a iduće godine, ako bude love za majstora i armaturu, sadim ih još:

slika9a.jpg


slika10g.jpg


slika11y.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
ne znam koji je klinac mojima....jesenas bacio zrelog stajnjaka,proljetos bacio npk3*15,dva puta KAN a lisce žuto,mislim da cu morati malo sa željezom pojacati prihranu??
kivi1.jpg


kivi2.jpg
 

jarebika

Novi član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
26
Sibirski kivi se uspješno razmnožava zrelim reznicama,sa hormonom ili bez njega jako se dobro prima,puno bolje nego običan kivi,mada sam i njega uspio zrelom reznicom dobiti.
Važno je da se uzme VELIKI broj reznica pa neka uspije(za običan kivi),dok arguta uspjeva valjda 9 od 10 komada.Provjereno.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Može li mi netko reći gdje mogu nabaviti ženske biljke, sorta "Bruno"? "Hayward" imam, a ove bi baš volio nabaviti :)
 

jarebika

Novi član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
26
Hajvard treba puno više vremena da dođe u rod,treba kalamiti sorte koje su u rodu na kontinentu(uzeti plemku s njih) vjerojatno je to bruno.Ja imam hajvard i neku sortu(uzeo kalem od seljana,nezna ni on koja sorta) kojoj neznam ime,ta je već 3 puta rodila, dok Hayward ni ove godine nema cvijetnih pupova,već je 7 godina u zemlji,ima lozu ali nema cvjetova.J..o ti biljke kupljene u trgovini,to je sve što imam za reći,bilo jabuka,kajsija,sljiva ili kivi.Ako još nagodinu Hajvard ne rodi prekalamiću ga,mada to nije mačji kašalj.
 

Najnoviji postovi

Na vrh