• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koji mi traktor treba?

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
zrine892 kaže:
dobri su mi traktori...barem su jeftini...

Jeftini??? Kod Miškulina??? Pa ti mora da se šališ! :scratch
 
R

Ratarko

Guest
ZJ kaže:
zrine892 kaže:
dobri su mi traktori...barem su jeftini...

Jeftini??? Kod Miškulina??? Pa ti mora da se šališ! :scratch

Možda čovjek ima lovu pa mu je jeftino :mrgreen: ?
 
K

krx pozega

Guest
Ma sve je to prejadno ako samo gledaš i promatraš sa strane a još kad to iskusiš na svojoj koži onda ti se život zna i zgaditi a i što bobo kaže dođe ti češće nego rjeđe da nekome zguliš kožu sa leđa..

Žalosno je zbilja i to kad kod nas kupuješ traktor a moraš u prvom redu moraš gledati na servis i uslugu a onda tek na mašinu koju želiš imati..jel to nije prejadno
Å ta mislite kad bi takva stvar bila i sa autima,pa svi bi bili "prisiljeni"voziti recimo Opela..ili šta već..ma prejadno
Dobro je Jadranko zbilja jednom napisao..taj naš balkanski primitivizam nikad neće izumrijeti
 
P

Picek

Guest
krx pozega kaže:
Å ta mislite kad bi takva stvar bila i sa autima,pa svi bi bili "prisiljeni"voziti recimo Opela..ili šta već..ma prejadno
Dobro je Jadranko zbilja jednom napisao..taj naš balkanski primitivizam nikad neće izumrijeti
krxe i sa autima ti je ista stvar ako ne i gora samo što se godišnje proda 70 000 auta i samo 2000 novih traktora..
pa se onda auti i problemi ljudi s istima izgube u toj gomili ali je u principu ista stvar..
i ista stvar sa servisom i ostalim..
meni je moj auto kojeg sam platio avansno kasnio 45 dana..
curin stric je čekao na Forda C-Maxa 80-ak dana više od dogovorenog..
itd. itd.
tako da po trgovcima auta mogu i ja pljuvati :mrgreen:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Picek kaže:
krx pozega kaže:
tako da po trgovcima auta mogu i ja pljuvati :mrgreen:

Možda možeš pljuvati po trgovcima, no servisne službe su im kakve-takve. Za većinu marki traktora ni to se nebi moglo reći :(
 
K

krx pozega

Guest
Picek mislim da isporuka auta/traktora u nedogovorenom roku je ovdje najmanja stavka...servisi,obećanja,servisi...ti ako imaš pare za novi auto servis ćeš riješiti gdje god hoćeš..a šta sa ovim zlom..em gubiš garanciju,em nema dijelova,em ti nema nikoga kompetentnog za rad..
 
P

Picek

Guest
ZJ kaže:
Možda možeš pljuvati po trgovcima, no servisne službe su im kakve-takve. Za većinu marki traktora ni to se nebi moglo reći :(
[/quote]istina, ali možda bi situacija sa traktorima bila drugačija da ti kao i auto voziš traktor njima/nama na servis/popravak a ne da serviser/mehaničar dolazi u "goste"..
pa lijepo imati specijaliziranu radionu sa svim potrebnim alatima i uređajima u kojoj bi se problemi riješavali..
samo što je to neizvedivo s obzirom na udaljenosti..
a trošak prijevoza traktora do servisne radione sumnjam da itko želi platiti..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Picek kaže:
ZJ kaže:
Možda možeš pljuvati po trgovcima, no servisne službe su im kakve-takve. Za većinu marki traktora ni to se nebi moglo reći :(
istina, ali možda bi situacija sa traktorima bila drugačija da ti kao i auto voziš traktor njima/nama na servis/popravak a ne da serviser/mehaničar dolazi u "goste"..
pa lijepo imati specijaliziranu radionu sa svim potrebnim alatima i uređajima u kojoj bi se problemi riješavali..
samo što je to neizvedivo s obzirom na udaljenosti..
a trošak prijevoza traktora do servisne radione sumnjam da itko želi platiti..[/quote]

Istina! I ne samo to.
Kako je danas cijena traktora visoka u odnosu na prosječni auto, i cijena popravka (sati i dijelovi) može se visoko popeti. Rijetki to mogu platiti (mislim na manje poljoprivrednike, pa krpaju kak znaju). Tak da mi je jasno da se servisne službe generalno ne isplate uvoznicima. Nekad dok je bilo malo marki, bilo je jednostavnije, no danas je kaos (da kineze i ne računamo).
 
P

Picek

Guest
ZJ kaže:
Istina! I ne samo to.
Kako je danas cijena traktora visoka u odnosu na prosječni auto, i cijena popravka (sati i dijelovi) može se visoko popeti. Rijetki to mogu platiti (mislim na manje poljoprivrednike, pa krpaju kak znaju). Tak da mi je jasno da se servisne službe generalno ne isplate uvoznicima. Nekad dok je bilo malo marki, bilo je jednostavnije, no danas je kaos (da kineze i ne računamo).
ne bih baš rekao da se ne isplate, "markama" traktora koji na hrvatskom tržištu imaju dugogodišnju tradiciju i ime nije potreban servis jer naši ljudi će kupiti nešto samo zato što je to "marka" bez obzira na kasnije probleme oko održavanja..
jer, mehanički traktori rađeni prije 20-30 godina i današnji "SF" traktori nemaju nikakve poveznice osim imena i boje..
ursusa, zetora, rusa, imt-a zna popraviti svaki iole dobar mehaničar dok za nove zapadne traktore trebaš biti sve manje mehaničar a sve više dobar poznavatelj računalnih tehnologija i elektronike..
svim zastupnicima bi dobra servisna služba trebala biti prednost u ostale na drugo..
e sad, druga stvar je što dio zastupnika to tako i ne shvaća pa se događaju situacije o kojima smo ovdje već pisali..
i onda kupac više ne zna kome vjerovati..
 
Z

zrine892

Guest
Ratarko kaže:
ZJ kaže:
zrine892 kaže:
dobri su mi traktori...barem su jeftini...

Jeftini??? Kod Miškulina??? Pa ti mora da se šališ! :scratch

Možda čovjek ima lovu pa mu je jeftino :mrgreen: ?

hehehe....sigurno ne bih kupio rusa da je jeftin bio...

ZJ*:ja se šalim....kazem da su jako jeftini pa mušterije nemaju živaca kod njega 8) 8) :lol: :lol:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Picek kaže:
ZJ kaže:
Istina! I ne samo to.
Kako je danas cijena traktora visoka u odnosu na prosječni auto, i cijena popravka (sati i dijelovi) može se visoko popeti. Rijetki to mogu platiti (mislim na manje poljoprivrednike, pa krpaju kak znaju). Tak da mi je jasno da se servisne službe generalno ne isplate uvoznicima. Nekad dok je bilo malo marki, bilo je jednostavnije, no danas je kaos (da kineze i ne računamo).
ne bih baš rekao da se ne isplate, "markama" traktora koji na hrvatskom tržištu imaju dugogodišnju tradiciju i ime nije potreban servis jer naši ljudi će kupiti nešto samo zato što je to "marka" bez obzira na kasnije probleme oko održavanja..
jer, mehanički traktori rađeni prije 20-30 godina i današnji "SF" traktori nemaju nikakve poveznice osim imena i boje..
ursusa, zetora, rusa, imt-a zna popraviti svaki iole dobar mehaničar dok za nove zapadne traktore trebaš biti sve manje mehaničar a sve više dobar poznavatelj računalnih tehnologija i elektronike..
svim zastupnicima bi dobra servisna služba trebala biti prednost u ostale na drugo..
e sad, druga stvar je što dio zastupnika to tako i ne shvaća pa se događaju situacije o kojima smo ovdje već pisali..
i onda kupac više ne zna kome vjerovati..

Jasno, znam o čemu govoriš, jer se ja bavim sličnim poslom (nevezano za polj. strojeve), no imaš tu dva problema:
Prvi je količina prodanih traktora (naročito ak to podijeliš po regijama), a drugi je taj da se traktori relativno rijetko kvare u odnosu na prosječni auto.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Bobo kaže:
Picek kaže:
Patrik kaže:
Radije bi ja novi.Kupiš ga,imaš servis ,znaš da je novi i da radi dobro.Novo je novo.
i dobiješ 25% povrata od države a to bi ti trebao biti najveći razlog zašto se odlučiti na kupnju novog a ne polovnog..
25% nije malo..

Ako je traktor preko 80 000Kn vrijedi to za kapitalna ulaganja. Mi smo za 549 koji kosta 111 000Kn trazili 25% i dobili kao i svi ovdje 20%, sto takodjer nije lose. No u sustavu PDV-a smo i dobili i povrat PDV-a ;) Tako da je traktor izasao 67 000Kn. Kamate su podigli na sramotnu razinu, pa smo ga bili prisiljeni otplatiti...

Nisam cuo da je itko ovdje dobio kompletnih 25%, Svi dobiju oko 20%...

Ne mozes ni cuti kad je propis, hvala bogu jasan:
U clanku 6. Pravilnika (NN 91/03) lijepo pise:
"Udio investicijske potpore može iznositi do 25% od ukupne vrijednosti iskorištenog kredita, ali ne više od 20% od ukupne vrijednosti investicije."


Treba citati Narodne novine http://www.nn.hr, a narocito ako se o nemalim novcima radi. Moze se mnogo energije, vremena, a i novaca ustedjeti. Samo treba uzeti propise i kalkulator te se malo igrati sa brojkama, a ne cekati da neki sluzbenik to izracuna.

Glede NN. Sada (prije nija postojala) ima i trazilica (cak i unutar teksta) pa mozes lijepo saznati sto se moze sto ne moze kad nadjes odgovarajuci propis. Treba procitati propis, a ako se nesto i ne razumije (jezik zna biti malo "bolestan") treba se posavjetovati.
Jedino na sto treba obratiti pozornost da neki propis nije sa nekom kasnijom izmjenom promijenjen, sto opet nebi trebalo biti jako tesko.
 
B

Bobo

Guest
A ti se nauci citati...

Pise DO 25% od ukupnog kredita... DO 25%. Mi smo dobili 20% od ukupnog kredita, a nisam cuo da je itko ovdje dobio vise od 20% od ukupnog kredita...

Nadam se da ti je sada jasnije...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ma sve je jasno. Ja, iz osobnog iskustva sa raznoraznim kreditima i olaksicama po raznoraznim osnovama, znam da ljudima i nije pretjerano vjerovati kad se govori o postocima. Kad sam se udubio u temu i kad sam sluzbenike "gnjavio" sa detaljima PRIJE predaje dokumentacije nikad nisam imao problema sa onim sto sam saam izracunao i sa onim sto su oni izracunali. Matematika je egzaktna znanost (to sam negdje vec napisao) i sve mora stimati, a ako ne stima MORA se znati u cemu je razlika. I nikad ne prihvacati odgovor "kompjutor je tako izracunao" vec pitati "zasto je tako izracunato". Iskreno mislim da sluzbenici nemaju razloga i najcesce im nije cilj nekoga zakinuti. Sve se u normalnoj komunikaciji moze rijesiti. Istina, ima situacija kada stvari u propisima nisu jasne (cak situacija da su pravilnik i zakon u suprotnosti jedan sa drugim), ali i tada se u razgovoru nadje nacin kako ce stvar biti rjesena. Osnovni je preduvjet da se covijek sam dobro informira (ili ima nekoga kome vjeruje, a koji razumije stvar). Jedino na sto se ne moze utjecati je (najcesce) brzina obrade ....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Ajde vi koji znate kak to ide s potporama, recite kak da i ja nekaj takvoga dobim, jer smo uvijek sve plaćali redovito, bez povlastica i sl. Ne tražimo poticaje, sve uredno plaćamo, tj. nismo nikome nikaj dužni, i sad bi jednom u životu htio od ove države nekaj dobiti. Je li to moguće?

Ovak stoje stvari. Ja sam zaposlen. Gospodarstvo je u upisniku, glasi na oca koji ima penziju, nismo u sustavu PDV-a, imamo cca 4ha, nekaj svinja, kokoši itd...uglavnom kukuruza za prodati, no imam još nekih planova za budućnost.
Namjera mi je kupiti, recimo, traktor (kao najskuplji dio, a ostalo može biti rabljeno, pa ni nebi tražil potporu). Jamstvo kredita mi nije upitno.
Traktor recimo košta 32.000€ s PDV-om. Kaj trebam napraviti i kome se obratiti za kapitalnu potporu? Da mi barem pokrije PDV, ja zadovoljan.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Cisto teoretski, posto nisam osobno koristio poticaje za kapitalna ulaganja u poljoprivredi, ono sto mi se cini bitno u Pravilniku O PROVEDBI MODELA KAPITALNIH ULAGANJA U POLJOPRIVREDI, RIBARSTVU I ŠUMARSTVU (NN 47/2004 http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2004/1095.htm)


Članak 2.
(1) Investicijska potpora podrazumijeva dodjelu nepovratnih sredstava iz Državnog proračuna Republike
Hrvatske kojima Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva (u daljnjem tekstu: Ministarstvo)
sudjeluje u financiranju investicije za koju je komercijalna banka ili komercijalna financijska institucija odobrila
kredit ili novčani zajam.

(2) Investicijska potpora odobrava se samo za srednjoročne i dugoročne kredite i novčane zajmove u
poljoprivredi, ribarstvu ili šumarstvu odobrene po komercijalnim uvjetima, koji nisu subvencionirani
sredstvima
državnog proračuna , proračuna jedinica lokalne samouprave jedinica područne (regionalne) samouprave ili iz
drugih izvora.

Clanak 6.
(3) Najviši iznos investicijske potpore po korisniku u jednoj kalendarskoj godini iznosi 250.000,00 kuna, a odnosi se na kalendarsku godinu u kojoj je kredit iskorišten.
(4) Najniži iznos kredita za koji se može odobriti investicijska potpora iznosi 80.000,00 kuna.


Uglavnom, u propisu je dato kako izgledaju obrasci i detalji sto se sve treba priloziti. Posto se radi o Ministarstvu poljoprivrede pretpostavljam da se prva informacija moze dobiti u Poljoprivredno-savjetodavnoj sluzbi.

Inace, moje je misljenje da i ti mozes osnovati OPG temeljem dugorocnog ugovora o najmu koji bi napravio sa ocem (ako uopce treba. To se radi u Poljoprivredno savjetodavnoj sluzbi prema mjestu poravista/prebivalista) te onda svu papirologiju sam ganjas.

Inace, tema je vec bila Obrisan neispravan link.
A mislim da nije lose procitati i ovaj thread Obrisan neispravan link.

A ima toga jos po ovom forumu.......pod raznoraznim nazivima tema ...
 
K

KRESO

Guest
Ovako da čujem mišljenja koliki bi bio odnos snage traktora i površine ? u ratarstvu , tj ks/ha?
LJudi su nekad znali reći koliko konja toliko jutara! :?:
 
B

branko

Guest
KRESO kaže:
Ovako da čujem mišljenja koliki bi bio odnos snage traktora i površine ? u ratarstvu , tj ks/ha?
LJudi su nekad znali reći koliko konja toliko jutara! :?:


ja to nebi tak racunal, prvo ovisi o zemlji kakvu imas (lagana ili teska za obradu velike ili male parcele) pa cime se bavis, pa koliko su ti godisnji prihodi itd.. , mogu ti navesti masu primjera koji idu od jedne do druge krajnosti, npr. rodjak radi cca 40 ha zemlje cisti ratar, i ima zetora 6340 i imt 539, ali ima takvu zemlju koju zetor ore bez problema s 2x14" plugom, a opet susjed ima tu istu kombinaciju i obradjuje 3-4 jutra zemlje ili opet preko puta mene susjed koji radi cca 20 jutara zemlje ali ima jd 400, nn zetor (toliko je rasturen da se ne vidi ni boja a kamoli oznake ali mislim da je 6711) fiata 850 i jd-a 4040 i onda ore zemlju s tim velikim jd-om koju mora na oba kraja poprijeko orati jer nema izlaz i na kraju ispada da je vise od trecine zemlje orano poprijeko a da je umjesto tog jd-a uzeo jedan pravi traktor od cca 80 ks i dvobrazdni plug 14" orao bi bez problema i prije bio gotov.
 
R

Ratarko

Guest
KRESO kaže:
Ovako da čujem mišljenja koliki bi bio odnos snage traktora i površine ? u ratarstvu , tj ks/ha?
LJudi su nekad znali reći koliko konja toliko jutara! :?:

Kod nas za površine veće od 200 ha svi poljoprivrednici imaju traktore od 220 i više KS ali ima jedan ratar koji 220 ha radi sa Đonijem od 135 KS . On je jedan jedini koji sa tako malim traktorom radi toliko zemlje . Mislim da je bitna organizacija posla i koliko ljudi aktivno radi na imanju možda više od toga da li je traktor od 150 ili 200 KS .
 
Na vrh