• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koji PLUG za koji TRAKTOR ???

  • Temu pokrenuo Rajtek
  • Datum prvog posta

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
kopiranje terena je uvijek problem ako parcela nije poave ravna i ima velikih pregiba i ugiba na maloj udaljenosti. tj ako ima otežani uvjete zbog nagiba i sl.
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
601
Oro sam sa dvobraznim okretačima 16 cola eberhardt koji su dosta teški za nosit, vuče ih savršeno ima snage za još pa sam mislio uzet 3 brazde 12 cola ravnjaka samo prvo ga budem posudio negdje da vidim kako če ga vuči
 

amajic

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2021
Poruka
162
Pozdrav,
Trebam preporuku koji plug gledati za traktor IMT 565?
I da nije skupo, ne trazim okretac.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Pozdrav,
Trebam preporuku koji plug gledati za traktor IMT 565?
I da nije skupo, ne trazim okretac.
Plug moras odabrati prema traktoru, širini zadnje gume, isl.

Širina brade mora biti veća od širine gume da ti ne gazi brazdu. Vjerovatno imas 16.9 gume , pa ti je 12cola ok.

Visoki klirens 70+cm znaci da se manje stopa i da više smeća može proći ispod rama pluga.
Razmak među brazdama je bitan jer da plug ljepo pliva za tobom, što je dulji ljepše se sam pravocrtno postala i ne kosi se.

Traži nekog zapadnog s crtalima i pomogusnosti nepoderanog. Novo i jeftino ništa ne valja.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Zahvat brazdi i širina gume nemaju veze.
Širina jarka zavisi od vrste daske na plugu, a ne o zahvatu.
Moj bivši plug, OLT Posavac 2x10" oral je u varijanti 10 i 13" (nakon širenja). Jarak je jednak u oba slučaja, a oralo se s 12,4 I 420 gumama. Sad ore s 16,9 gumama i veli sadašnji gazda da ne gazi...
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Zahvat brazdi i širina gume nemaju veze.
Širina jarka zavisi od vrste daske na plugu, a ne o zahvatu.
Moj bivši plug, OLT Posavac 2x10" oral je u varijanti 10 i 13" (nakon širenja). Jarak je jednak u oba slučaja, a oralo se s 12,4 I 420 gumama. Sad ore s 16,9 gumama i veli sadašnji gazda da ne gazi...
Ali ako ores 12coli a bacas brazdu na 14 i više coli daleko to ti troši gorivo i traktor bez veze...ti onda ne da okreće zemlju na 1ha nego je i za 2cola pomices u stranu. a neka ti netko onda izračuna energiju po 1ha koja je potrebna da gornji orani sloj pomaknes za 2cola u stranu....

pitaj nekog s rovokopqcem koliko bi ti naplati da svu zemlju dubine 25cm s 1ha pomakne 2cola u neku stranu.....

rekao bi jesi ti lud....;)

kod oranja je sve geometrija a ne sila i energija...

i nemozes mi reci da jcb fastrac s gumama od 480/65R30 ne gazi brazdu od 12 cola... jer gazi i ne možeš orati 6-8brazdi x 12 cola nego s 5-6brazdi x 14-16 cola...jer se gazi orano a to je ku...onda
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Kaj si štel reći?
Lijepo rekoh da je jarak jednako širok u varijanti od 10 i 13". Same brazde jesu veće jer je zahvat veći, pa daska mora okrenuti više zemlje.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,118
Po toj teoriji ona traktori sa gumama širjim od 16 cola ne bi uopće orali osim sa vario plugovima,ja znam da guma 20.8-38 ne gazi brazdu od pluga koji ima 11 cola zahvat
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Po tvojoj tvrdnji ispada da plug ako ima podesivi zahvat, npr. od 12 do 18 coli, ne ostavlja isti jarak ako oreš na 12, i ako oreš na 18?
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Ne kužim se previše u te izračune al večinom imam vario plugove i traktore sa zadnjim gumama 650 i oral na 12 ili na 20 nisam primjetil da mi gazi brazdu,tak da do colaže nije.
 

ivan horvat

Novi član
Tu od
16 Lip 2021
Poruka
3
Naravno da nije, daska je ta koja određuje širinu brazde, bio zahvat 10 ili 20 coli.
Da slažem se sa vama imam dugačku rešetkastu dasku na vogel noot l950 3 brazde i isti je razmak na brazdi stavim li na 14 ili 16 cola a guma od 48 cm ne stvara problem ni malo
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,531
650 ore na 16 cola bez problema (gazi minimalno, ali na površini se ne vidi uopće) tako da su to puste priče.
 

Najnoviji postovi

Na vrh