• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koju balirku kupiti

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
seljaček kaže:
U čemu je fora sa noževima oni sitne masu pa jel se onda bala ne rasipa ili se možda bolje sabije baliro sam sa susjedocom i uvjek mi u sredini bale bude mekša nego vanjski sloj zašto

balirke sa noževima su konstruirane za sjenažu i jače su napravljene, mogu podnjeti veče opterečenje,teže su i traže više snage, naravno uvjek se noževi mogu isključit, a trava kad je isjeckana lakša je kravama za konzumaciju, naime krava manje energije troši na žvakanje jer se lakše manipulira s masom u oranizmu, i drugo kod mixer prikolica bolje je ak je isjeckano jer se lakše izmješa jer je več usitnjeno, i treče bolja je i lakša fermentacija kad je usitnjeno, primjera radi ajmo silirat cjeli kukuruz, ha ha ipak se treba nasjeckat.
u početku veča investicija a nakraju se to isplati pogotovo ko radi sjenažu, pa ko pobogu može baratat s graškom od 1,5 m u balama
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Seljacek
U sredini ti je zato slabije zbijena jer se bala u fiksnoj komori pocne zbijati tek kad se napuni komora, a dok balirka s varijabilnom komorom pocne odmah odpocetka zbijat jednako.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Nije nabijena jako ali se to ne može pokvarit ako je bala pravilno omotana. Koje su teže od fiksne ili varijabilne komore? Ja sam čuo da fiksna može bolje zbit balu
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Svatko drugačije govori.
PO mojem je logičnije da stane više krme u onu balu od varijabilne komore.
Možda fiksna zbije bolje vanjski dio, al varijabilna ima cijelu balu od središta jednako zbijenu, mislim da zato treba i manje snage, jer ne nabija na kraju nego cijelo vrijeme jednolično.

Budem stavil link od slovenskog testa balirki ako pronadjem.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
A mislim da je to skoro isto. Jedino mislim da ove fiksne lakše održavat.
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Ko proizvodi ovu balirku Metal-Fach? izgleda solidno, bas sam gledao neki video klip dok je u radu. Da li ima nozeve? Neko od clanova je spominjao na nekom od postova.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
juxi kaže:
Ko proizvodi ovu balirku Metal-Fach? izgleda solidno, bas sam gledao neki video klip dok je u radu. Da li ima nozeve? Neko od clanova je spominjao na nekom od postova.

uh man se čoravog posla, to je tu u bjelovaru, bio sam ja par puta tam ali sve je uvjek bilo zaključano, piše broj telefona i jedna balirka izložena, nema noževe, sve super dok se nekaj ne strga, a ko če to složit i s čim, morem i ja limariju složit i pofarbat u metalic boju a da nikad balu nebude napravla, tak da ju samo na internetu gledaj, to ti je najisplativije od metal facha :!:

ovako balirke sa varijabilnom komorom su večinom napravljene za suho tj sijeno, naime bale promjera 1,5 il 1,8 m ne odgovaraju na omotače i previše se folije troši, i isplativost takvih balirki je kad se ide u zaradu i za kombinate, za obiteljska gospodarstva su fixne puno isplativije, a sabijanje bi u konačnici trebalo bit jednako, samo kaj varijabilna konstantno treba snagu , a fixna treba veču snagu pri kraju bale, i ne smije bit kvarenja niti u jednom slučaju
 
Q

quercus_robur

Guest
Bio bih zahvalan kad bi mi netko objasnio. :scratch
KOliko sam ja skužio do sad. Postoje balirke s tri osnovna principa.

Na valjke
NA remenje
Na lance

Koji sistem je najbolji, koji su kod kojeg problemi i koji je dobar kad se kupuje rabljena presa do 5 tisuća eura. Balirka bi balirala samo sjeno i slamu. Dakle ne treba imat noževe i te stvari.

Hvala!
 

ANGUS

Novi član
Tu od
11 Ožu 2008
Poruka
19
bogec kaže:
juxi kaže:
Ko proizvodi ovu balirku Metal-Fach? izgleda solidno, bas sam gledao neki video klip dok je u radu. Da li ima nozeve? Neko od clanova je spominjao na nekom od postova.

uh man se čoravog posla, to je tu u bjelovaru, bio sam ja par puta tam ali sve je uvjek bilo zaključano, piše broj telefona i jedna balirka izložena, nema noževe, sve super dok se nekaj ne strga, a ko če to složit i s čim, morem i ja limariju složit i pofarbat u metalic boju a da nikad balu nebude napravla, tak da ju samo na internetu gledaj, to ti je najisplativije od metal facha :!:

ovako balirke sa varijabilnom komorom su večinom napravljene za suho tj sijeno, naime bale promjera 1,5 il 1,8 m ne odgovaraju na omotače i previše se folije troši, i isplativost takvih balirki je kad se ide u zaradu i za kombinate, za obiteljska gospodarstva su fixne puno isplativije, a sabijanje bi u konačnici trebalo bit jednako, samo kaj varijabilna konstantno treba snagu , a fixna treba veču snagu pri kraju bale, i ne smije bit kvarenja niti u jednom slučaju

Nisi u pravu za varijabilene balirke, promjer bale može biti od 0,60 do 2,00 m zavisi od tipa balirke, moja balirka pravi od 0,80 do 1,60 samo ukucaš promjer bale na displeju čak tvrdoću jezgre možeš na isti način podesiti.
Fiksna je problem jer ako imaš 1,5 m teško je raditi umatanje sa folijom ako imaš 1,2 m odlično, to vam govorim iz iskustva jer imam obadvije trenutno Welger fiksnu 150 m i Welger varijabilnu novu.
 

ANGUS

Novi član
Tu od
11 Ožu 2008
Poruka
19
quercus_robur kaže:
Bio bih zahvalan kad bi mi netko objasnio. :scratch
KOliko sam ja skužio do sad. Postoje balirke s tri osnovna principa.

Na valjke
NA remenje
Na lance

Koji sistem je najbolji, koji su kod kojeg problemi i koji je dobar kad se kupuje rabljena presa do 5 tisuća eura. Balirka bi balirala samo sjeno i slamu. Dakle ne treba imat noževe i te stvari.

Hvala!

Na valjke sporije ne možeš slamu balirati po danu samo predveče ili po noći sjeno djetelina ide dobro cijeli dan.

Na remenje puno breže i baliraš kad hoćeš mjenjaš promjer bale kako ti paše problem kajiši hoće pucati na spojnicama treba gledati balirke bez spojnica na kajišima.

Na lance imaš i fiksne i varijabilne to su dobre balirke ali samo dok su nove ne izrađene.
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
ANGUS kaže:
quercus_robur kaže:
Bio bih zahvalan kad bi mi netko objasnio. :scratch
KOliko sam ja skužio do sad. Postoje balirke s tri osnovna principa.

Na valjke
NA remenje
Na lance

Koji sistem je najbolji, koji su kod kojeg problemi i koji je dobar kad se kupuje rabljena presa do 5 tisuća eura. Balirka bi balirala samo sjeno i slamu. Dakle ne treba imat noževe i te stvari.

Hvala!

Na valjke sporije ne možeš slamu balirati po danu samo predveče ili po noći sjeno djetelina ide dobro cijeli dan.

Na remenje puno breže i baliraš kad hoćeš mjenjaš promjer bale kako ti paše problem kajiši hoće pucati na spojnicama treba gledati balirke bez spojnica na kajišima.

Na lance imaš i fiksne i varijabilne to su dobre balirke ali samo dok su nove ne izrađene.

Znaci kako god okrenes pat pozicija, nista nije idealno mada bi se ja prije odlucio za valjke ili lance sta jeftinije nadjem:) Za koliko para se moze naci solidna polovna balirka? Gledao sam po ovim nekim web oglasima pa izadju isto kao da novu kupujes.
 
Q

quercus_robur

Guest
Gledao sam jučer u oglasniku, balirke su od 3 do 7 tisuća eura. Ne zanam kakve su. Iz sela je jedan kupio na remenje neku talijansku smo špaga ide, dao je 3 000 eura. Od popravaka su morali kupiti samo spojnice. A još su jedni kupili za 7000 classovu 93 godište, na valjke. A tip koji ju je servisirao nudio im je za 6 000 deset godina mlađu isto class ali taj je vele bila cijela potrošena.

Nisam znao da postoje i remeni bez spojnica. To je dobro za zapamtit.

Dakle, ili na remen ili na valjke.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Da, postoje bez spojnica.
Mislim da se spojnice moraju mijenjat svakih 2000 bala(osvisno od balirke), pa nema pucanja.


ANGUS
Koliko si platil novu welgericu?
Dal dobro balira jako zeleno?
Imaš kakve slike?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ANGUS kaže:
bogec kaže:
ovako balirke sa varijabilnom komorom su večinom napravljene za suho tj sijeno, naime bale promjera 1,5 il 1,8 m ne odgovaraju na omotače i previše se folije troši, i isplativost takvih balirki je kad se ide u zaradu i za kombinate, za obiteljska gospodarstva su fixne puno isplativije, a sabijanje bi u konačnici trebalo bit jednako, samo kaj varijabilna konstantno treba snagu , a fixna treba veču snagu pri kraju bale, i ne smije bit kvarenja niti u jednom slučaju

Nisi u pravu za varijabilene balirke, promjer bale može biti od 0,60 do 2,00 m zavisi od tipa balirke, moja balirka pravi od 0,80 do 1,60 samo ukucaš promjer bale na displeju čak tvrdoću jezgre možeš na isti način podesiti.
Fiksna je problem jer ako imaš 1,5 m teško je raditi umatanje sa folijom ako imaš 1,2 m odlično, to vam govorim iz iskustva jer imam obadvije trenutno Welger fiksnu 150 m i Welger varijabilnu novu.

sorry krivo sam koncipirao rečenicu, pa je ispalo drugoznačna.

inače te varijabilke su skupe ko svetog petra kajgana, ali su dobre, a što se tiče lanaca isto su dobri jer ipak krone , galignani, i petinger rade na lance, a krone je čak i jako skup.
omatanje bala koje su velikog promjera je problem i zbog omotača a i zbog potrošnje folije, jer na dnu i vrhu bale ima jako debelo folije
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Ako se balira više zelena masa puno su bolje fiksne komore. Lakše za održavat i omata se bez problema
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
quercus_robur kaže:
Gledao sam jučer u oglasniku, balirke su od 3 do 7 tisuća eura. Ne zanam kakve su. Iz sela je jedan kupio na remenje neku talijansku smo špaga ide, dao je 3 000 eura. Od popravaka su morali kupiti samo spojnice. A još su jedni kupili za 7000 classovu 93 godište, na valjke. A tip koji ju je servisirao nudio im je za 6 000 deset godina mlađu isto class ali taj je vele bila cijela potrošena.

Nisam znao da postoje i remeni bez spojnica. To je dobro za zapamtit.

Dakle, ili na remen ili na valjke.

Znaci 3000 do 7000 eura balirka i omotac i on je nekih 2000 do 4000 ako ne grijesim i to je to. Ipak valjak je valjak ja mislim ako je zeleno u pitanju.
 

Ero

Član
Tu od
27 Svi 2008
Poruka
202
Mi imamo na valjke balirku i u sjenaži i drugim poslovima koji se rade zeleno smo prezadovoljni to su odlične i čvrste bale. A sijeno suho isto ide fenomenalno možeš podesiti balu po čvrstoći kako želiš ,
Ali slama je problematična jer kad sunce ugrije neide baš dobro pa taj posao odradimo malo za rose ili odemo navečer kad završimo posao oko muže krava i tada ide bez problema.
Mi smo mnogo dvojili dali s remenjem ili valjcima pa mislim da mi je bitnije sjenaža da je odrađena vrhunski a slama dali je bolje ili malo lošije ispresana toliko nije bitno. Osim toga kad se radi slama ujutro dok još sunce nije pravo upeklo tj. sada oko 10 sati možeš napresati 100 bala bez problema a to imam dva dana polako voziti.
Mislim da je ova s valjcima laka za održavanje samo podmazuj i po gasu :lol: :lol:
 

ZiRi

Član
Tu od
17 Kol 2008
Poruka
79
Dobar dan, ja sam novi na forumu. Molio bih ljude koji se razumiju da mi pomognu u odabiru balirke. Mislio sam kupiti welger ap41 i ako znate njene prednosti i mane moilim vas napišite. Unaprijed hvala!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pozdrav i dobrodošao, ja imam welgericu 41 i prezadovoljan sam, moraš paziti kod pogona lančanika i bata, tu najviše stradavaju, te obratiti pažnju na ostale zupčanike i lančanike, ako sve štima, da nije istrošeno, kupi i vozi, kako kažem peša je za srednje domačinstvo ko bog, prije sezone obavezno sve prekontrolirati i otkloniti nedostatke, pikseriti što treba, podmazati i naštelati i samo kači i vozi, ja sa svojom naprešam oko 10000-12000 bala i to bez kvara!!!

Ovo je moja ap41

Obrisan neispravan link.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
šanana:jel to kod sanduka za špage papuča za pod kotač kad ju iskrećeš u radni položaj?
 
Na vrh