• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOKE HRVATICE

  • Temu pokrenuo trecedoba
  • Datum prvog posta

benjamin3

Član
Tu od
29 Lip 2020
Poruka
69
Evo par slika i mojih koka. Uzeo sam na proljeće 50 pilića hrvatica, ali smo ove godine imali velikih problema sa tekutima pa je sada ostalo 16 koka i 1 pijetao. Evo par slika :)

IMG_20211018_173345.jpg

IMG_20211204_093814.jpg

IMG_20211204_093758.jpg
 

benjamin3

Član
Tu od
29 Lip 2020
Poruka
69
Koliko jaja imate u prosjeku od njih 16?
Oko 10 bude njihovih. Malo su manja od drugih pa se lako prepoznaju :)

Imam još 10ak domaćih koka, par australorp i 10ak nesilica i ukupno bude oko 30ak jaja dnevno.
 

benjamin3

Član
Tu od
29 Lip 2020
Poruka
69
Ma bude jedan dan 30, drugi 20, pa treći 32 i tako. Za sada između 25-30 bude svaki dan. Al eto, sad sam ih pohvalio, sad će zatvorit guzicu pa će sutra biti 10 :D:D

Mješamo kukuruz, tritikal, ječam i malo vitalke za nesilice.
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
173
Bok ekipa! Ove zime krećem u izgradnju 10 kokošinjaca i ogradom za 10 jata koka Hrvatica. Da li netko ima savjet oko izgradnje/držanja? Da ponovno radite šta bi napravili drugačije i sl.? Kokošinjci će biti drveni, još nisam odlučio dali OSB ili daska. Imati će vrata za ulaz/izlaz i velika vrata za čišćenje/jaja. Da li se farmer žica može koristiti za ograđivanje, jel to zadovoljava uvjete za poticaj? Vanjski dio ograde bi stavio klasičnu pletenu žicu, unutanji dio između jata bi bila farmer žica, sve to 180cm visine...
 

benjamin3

Član
Tu od
29 Lip 2020
Poruka
69
Možda bolje osb nego daska, tekuti se zavlače svuda pa je bolje da su što ravniji zidovi i strop
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
173
Pročitao sam temu o tekutima i našao zanimljiv podatak. Kažu da dijatomejska zemlja djeluje protiv njih. Inače me jako dobro služi protiv žižka, ali sam tek sada saznao da se može prašiti i kokošinjac.
Kako u praksi funkcionira nadoknađivanje broja koka zbog pomora i sl.? Razmišljam da napravim i jedanaesti kokošinjac gdje bi držao piliće za potrebu dodatnog prstenovanja, ali i za prodaju. Jel bi to bilo mudro?
Da li postoji mogučnost ulaska u ekološku proizvodnju sa kokoškama i kakvi su uvjeti?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Previše zezancije za 2000 kn poticaja godišnje. Radije napravi jedan dobar veliki i prozračan kokošinjac za sve odjednom. Nabavi kontenjer i njega adaptiraj.
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
173
Ne radim zbog poticaja, makar moram se registrirati u sustav poticaja kao bi ispunio uvjete iz poslovnog plana za mjeru koju sam dobio. Znam da bi bilo lakše u jedan kokošinjac ali trenutno idemo ovako, ima i to valjda nekih prednosti.

Zna li netko koliko površine treba kokoškama da bi imale uvijek trave za jesti, tj. da raste brže nego što jedu? Neki dan mi čovjek kaže da ima stotinjak kokoški na 4000m2 i da nema šanse da sve popasu. Ja mogu razvući ogradu sa planiranih 1100m2 na 1800m2, gdje bi bilo sa pijetlovima ukupno 110 komada. Šta mislite dal bi bilo trave za njih? I šta da posijem, djetelinu ili neku travnu smjesu/zelenu gnojidbu?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nije problem kaj popasu, nego kokoši brčeju i unište travu. Pogotovo kad je kišno vrijeme.
Predlažem da površinu podijeliš na 2 ili još bolje na 3 dijela, tak da se dio travnjaka stigne oporaviti.
Imam pomične ograde i dok sam ih selil uvijek su imale kaj pasti. Ove godine sam se malo ulijenil :( i pol površine su potpuno uništile (gola zemlja), a ostalo je trava u tragovima.
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
173
Koke idu u 10 odvojenih kokošinjaca, malo je problem još svih 10 pregrađivati. Možda bi to riješio da ih nešto kasnije puštam van, tj. da doručak obave u zatvorenom pa onda idu na ispašu. Pogotovo u proljeće dok se trava krene razvijati...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Na kužim kakve veze ima jel se iz 10 kokošinjaca koke puštaju na pašnjak od 1800 m^2 ili na 900, odnosno 600 m˘2. Samo trebaš jedan zajednički prolaz do dijela pašnjaka koji budu koristile.
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
173
Biti će deset kokošinjaca sa deset ograđenih pašnjaka. Da još tih deset pregrađujem je veliki novac i posao. Miješat se ne smiju po jatima, moraju se vratiti svaka u svoj kokošinjac... Malo je to komplicirano sa Hrvaticama. Ali da nije njih i fondova ne bi sam ništa ni napravio...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Samo sam ti htio skrnuti pažnju što naprave kokoši s travom. Na fotkama se vidi posljedica držanja 20 kokoši na 200 m^2. U početku ih je bilo svega 8 kom, a tek negdje početkom lipnja se brojno stanje povečalo.
Prošlih godina sam premještao ograde pa se, dok su jedan dio popasle i zbrcale, drugi dio oporavil.
IMG_20221012_075702.jpg IMG_20221012_075714.jpg
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
173
Zanimljivo, to je znači 10m2 po kljunu. Šta misliš ako bi imao 16m2 po kljunu i kada bi ih ujutro malo duže držao zatvorene, recimo do 10 sati ili čak duže dok nisu velike vrućine, dal bi preživio pašnjak?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nažalost, ne mogu ti dati odgovor I(da ili ne) iza kojeg bih stajao. Probaj pa ćeš vidjeti. U svakom slučaju kraći boravak bi pozitivno utjecal, ali ne toliko kao podijeljen pašnjak. Meni se čini da najviše štete naprave iza kiše kad se zemlja malo raskvasi, a kokoši obožavaju tražiti gliste i kukce.
 

benjamin3

Član
Tu od
29 Lip 2020
Poruka
69
Lani sam uz hrvatice imao i dosta domaćih pilića, tako da sada ima svakakvih kombinacija :D Ova sa slike je ista kao i druge hrvatice koje imam, jedino što ima kukmicu pa izgleda zanimljivo :D

Malo je lošija slika, kao da je shvatila da ju hoću slikati pa je počela trčati čim sam uhvatio mobitel :hahah:
viber_image_2023-02-11_15-18-53-246.jpg
 
Na vrh