• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOKE HRVATICE

  • Temu pokrenuo trecedoba
  • Datum prvog posta

Hrca00

Novi član
Tu od
8 Ožu 2017
Poruka
5
ja bih malo oživio temu :)

Planiram u što skorije vrijeme otvoriti OPG i krenuti s uzgojem kokoši hrvatica za prodaju jaja.
Novi sam u svemu tome ali evo čitam literature i informiram se koliko god mogu.
Ne bih išao na poticaje jer mi je smor odvajat svako jato posebno. Za početak bi krenio sa cca 100kom i broj povećavao vlastitim kokama.
Zasada imam cca 800m2 iza obiteljske kuće što je nekada bio voćnjak, a dvorište mi je fizički pregrađeno prednje od zadnjeg objektom (svinjci, čardak, amfor, štala sve iz komada). Za početak bi ovu štalu preuredio malo za kokošinjac a kasnije s povećanjem broja koka i proširio taj kokošinjac.

Ono što me zanima je koliko je propisano m2 po koki u slobodnom uzgoju odnosno otvorenog prostora i koliko m2 po koki zatvorenog prostora tj. kokošinjca. Ako može link na važeći pravilnik još bolje.

Kako se bude legalan oko prodaje jaja? Etiketiranje, analiza jaja itd.?

Isto tako, ako ima netko iskusan s kokama hrvatica i ovakvom uzgoju i voljan je podijeliti koji savjet ili nešto, može se javiti na PP. Cijenio bih to kao novi zaista. Dobro bi mi došla pomoć oko izrade troška posla, oko držanja koka itd.

Eto toliko za sada, hvala unaprijed!
 

9a7zz

Novi član
Tu od
21 Velj 2017
Poruka
2
Možda nije fer zbog onih koji drže koke hrvatice ali u usporedbi sa kokama Amrock hrvatice su NULA.
Amrock je čak bolja neselica,veća jaja,puno više mesa i NE KVOCA !Hrvatice su katastrofa što se tiče kvocanja.Sve po redu,a onda nema jaja.
 

emka

Novi član
Tu od
28 Lip 2017
Poruka
22
Ima li tko kakva iskustva sa kljucanjem perja, da li ima što kupiti kod veterinara? Hvala.
 

emka

Novi član
Tu od
28 Lip 2017
Poruka
22
Pretpostavljam da je do kljucanja perja (kanibalizam) došlo zbog dosta pijevaca. Kada je najbolje vrijeme za zaklat pijevce ,koliko mora biti staro pile. hvala na pomoći
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Do kljucanja i jedenja perja može doći iz više razloga. To je poremečaj uglavnom izazvan stresom zbog nepravilno izbalansirane i jednolićne ishrane , nedostatka odnosno skućenosti prostora tj. prenapučenosti, predubokog incesta i dr. .Ponekad životinje jedna drugu kljucaju i jedu svoja jaja. Probaj formirati jato od pjetla i desetak koka , davaj im potrebne vitamine u vodu, krečaste materije , zelenja, očisti kokošinjac i napraši kokoši protiv tekuti isl. Ako ne pomogne obrati se veterinaru.
 

emka

Novi član
Tu od
28 Lip 2017
Poruka
22
Ispočetka je davan starter pa smanjivan omjer i sve veći udio šrota. Mislim da je hrana ok, a što se tiče vitamina da li se daju svaki dan u vodu ili kako, što je krečasta materija i kako se daje. Hvala na savjetu.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ne mogu biti samo na šrotu , to je onda puko preživljavanje. Ne znam uvjete ni pojedinosti kako ih držiš no ako nisu na livadi onda im ubaci i nakosi trave i opčenito ako imaš nešto zelenog npr. otpad iz vrta. U vodu im stavi neki pripravak vitamina , npr. muvisel kako piše , al ne stalno da to piju. Mpžeš im dati i kostovit i muvisel povremeno u hranu. Samelji im i suhu ljusku od jaja ali nikako im ne davaj cijelu nego pomješano u hranu. Moraš vidjeti i nadoći koja im hrana odgovara ali sami šrot nije dosta. Probaj samljeti na grubo barem još suncokret i tritikal dok ti ne počnu jesti cijelo zrno. Uglavnom ti preporučam da kupiš gotovu smjesu za nesilice i nje umješaš bar dvadeset posto u taj šrot. Ona sadrži sve što trebaju. To ti je cijela nauka .Daj im na raspolaganje grubog pjeska ili sitnog šodera. Pjetlove drži odvojeno da ne maltretiraju koke.
 

emka

Novi član
Tu od
28 Lip 2017
Poruka
22
Pa izađu na livadu, vidim da nešto stalno zoblju da li im odgovara sva trava ili samo neka ne znam.Imam onaj naranđasti prašak ako je to taj vitamin no dajem u intervalu 5 dana pa pauza mjesec dana ako je to u redu.Ljuski jaja nemam baš pretjerano puno ako što i ostane. Htjela bih poklati pjevce jer pilići idu preko 3 mjesec je li sad prilika ili ima li smisla još čekati?Da li treba neka pauza od smjese pred klanje .Ne znam gdje kupiti suncokret i tritikal i do koliko starosti jedu šrot pa onda idu na cijelo zrno?Hvala.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Dovoljno je izbaciti potpuno smjesu tjedan dana prije klanja . Pjetlove hrvatica ćeš inaće teško utoviti ako su pušteni po vani , a sad po ljeti pogotovo jer slablje jedu zbog vručine. Ionako su dosta sitni , pa ti preporučam klanje za juhicu tek oko Božića da su barem šest mjeseci.
 

Roko1231

Novi član
Tu od
10 Sij 2018
Poruka
1
Evo poceo sam se bavit peradi i trenutno imam 60 nesilica i 15 hrvatica.od hrvatica je 11 koka i 4 pijevca.Pocele nosit njih 9 i na pocetku evo vec 5-6-7 jaja,zasad su sitna i to je jedino odbojno kod njih(posto prodajem jaja).Narucio sam ih jos 30 i nadam se lijeganju jer sam ih primarno zbog tog uzeo.Zna li iko jesu li dobre kvocke
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kokoši hrvatice nesu malo sitnija jaja a pogotovo na početku. Ako su čiste nećeš imati problema što neće htjet biti kvočke nego obrnuto. Često se raskvocaju i dobro leže i odhrane piliće. Samo zbog toga ne računaj u tom periodu na jaja
 

emka

Novi član
Tu od
28 Lip 2017
Poruka
22
Zanima me da li netko ima iskustva da hrvatice prokvocaju zimi, tada mi nije uobičajeno da sjedi na jajima (problem s pilićima ako je hladno). Nemam baš iskustva. kako ju odvratiti od toga i da se vrati nesidbi jaja. Da li je najbolje vrijeme staviti pod njih jaja na proljeće.... koliko ......ili to nije bitno. Obzirom da sam početnik hvala .Pozdrav
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Hrvatice se raskvocaju više puta kroz godinu baš kao što sam rekao. Sad su osjetile da su već dulji dani i da je toplije pa ih nagon tjera za podmlatkom. Nemaš tu baš puno izbora da ih odvratiš , neki vele da ih se potopi par puta pod vodu ali nisam probao taj sistem. A što se tiće nasada koristi što friškija jaja , nikako iz frižidera , da su neoštečena i približne veličine . Ako nemaš neku zatvorenu posebnu prostoriju u kojoj će biti sa kvočkom mislim da je to još prerano.
 

emka

Novi član
Tu od
28 Lip 2017
Poruka
22
Hvala na odgovoru, još jedno pitanje samo.
Da li je potrebno ovoj vrsti kokoši davati onu smjesu za nesilice,
uz prehranu šrotom, hranom,sijeno i ostalo, da li ovom smjesom više nesu ili
je to samo za hibridne kokoši. Hvala na pomoći.
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Ako hocete da vise nose jaja onda im dajte...na svijetu ima ne znam kolko vrsta kokosi...kaj bi svaka vrsta trebala imati svoju hranu...kokosi su sve iste...koriste istu hranu...i jedino je bitno sto je vama glavni cilj...imati vise jaja...da pilici prije budu za klanje...sukladno tome birate vrstu kokosi i prehranu
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kvaliteta jaja ti ovisi o ishrani. Ako daješ smjesu onda možeš u trgovačkim lancima kupiti takva jaja i ne moraš se zafrkavati sa kokošima. Ako opet imaš za prodaju pošteno je kupcu reči da jedu smjesu. Danas u jeduj trgovini u samom centru jaj sa farme po 1,30 kn . Iz podnog uzgoja 1,80 . Iz slobodnog eko uzgoja po 2,40 kn komad . Šta misliš zašto i koja se najbolje prodaju.?
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Na farmama jedu jednu te istu smjesu i nije isto to i kad ti svojima malo pomijesas smjese u srot...jecam...tritikal...potaknes im nesenje a i ima vitamina u toj smjesi...tak da po meni ak dajes malo smjese ne znaci da su onda takva jaja ista ko i u ducanu...a ovo podni uzgoj...domaca jaja...to tak nemres znat dok ne vidis na licu mjesta i ne vidis cim ih hrane...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Srčeko vidim da nisi fpučen. Nije to više kak nekad kad si sve mogel prodat pod domače. Sad ako u tzv. dučanima zdrave hrane nešto takvoga ima certifikat onda budi siguran da iza toga stoji i kontrola i provjera onoga što piše. Ti ak prodaješ na placu možeš soliti pamet onima koji si to daju , čitaj koji nemaju novaca, jer sami sebe uvjeravaju da mogu kvalitetu dobiti jeftino. To je možda prije bilo i tak je mislil onaj poznati eko proizvođač muljati dok ga nisu vidli i snimili kak u jutro trpa u svoj kombi na zelenoj tržnici na žitnjaku. Te priče da potakneš sa smjesom nešenje kod pravih znalaca ti ne prolaze i to bi bilo isto kao da veliš imam ekološki uzgoj povrća i samo malo bacim umjetnog gnoja da potaknem rast. Ako nešto uzgajaš na stopostotno prirodan način onda ne možeš očekivati da to bude i brzo i veliko kao sa kemijom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh