• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

kolika je cjena izrade metra orgijevnog drveta

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
mcmarko0204 samo si djelomično u pravu i to u dijelu gdje kažeš da puno faktora utječe na cijenu,tipa,teren,udaljenost izvlačenja i prijevoza....ja sam iznio okvirnu cijenu za metricu iz usluge po prostornom metru...ostalo ti ne stoji..ako ti u šumariji izlicitaraš cijenu npr 63 kn +pdv po m3,to je cijena koju dobivaš po kubiku,a koliko ti je traktor dobar ili loš,koliko si omči potrgao,koliko guma izbušio,koliko su ti trupci dugački ili debeli,koliko dana pada kiša,koliko se traktoristi koji dan radilo,to sve više nije bitno jer si ti vidio teren i robu i izlicitirao cijenu i tu promjene nema...vjerojatno radi u šumi pa to znaš....dakle cijena se dogovara prije početka rada a ne nakon što završiš...

Licitacija privatnika/obrtnika je drugo, od uzimanja linija za samoizradu. Ti kao obrtnik ne radiš liniju 20x100 m, nego radiš odjel ili odsjek od više desetaka hektara. U tom slučaju se radi o možda 1000 ili više kubika. U tom slučaju ti je puknuće sajle ili probušena guma, minimalan trošak. To govorim na ukupnu cijenu usluge. Ali jest trošak. Na licitaciji si kao i u liniji samoizrade svjestan rizika posla, i ako nešto krene po krivu krenut će, jer za obrt moraš imati minimalno pet radnika za nekakav isplativ posao. Iskorištavaš radnika do maksimuma. Jer si ograničen vremenski i površinom koju moraš obraditi plus godišnje doba. Ako ne možeš odraditi posao ne moraš ni licitirati. I tu se radi o kubicima.

Ali dok radiš samo izradu na liniji na kojoj imaš 50-ak prostornih metara. puknuće sajle ili probušena guma su na ukupnu cijenu mnogo veći trošak. I da je prodajna cijena 200 kuna, to je 10000 kuna, a puknuta ili uništena guma je dodatni trošak od oko 1500 kuna, dakle 7,5 metara.
I ovdje si ograničen i vremenski i godišnjim dobom. I uzimaš liniju koju sam možeš odraditi i ti plaćaš šumariji izrađenu drvnu masu (prostorne metre).

I u jednom i drugom načinu rada su isti rizici, samo što ih ti na liniji možeš lakše izbjeći, dok obrtnik po jedinici vremena mora napraviti što više i tu onda dolazi do svega.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,002
nakon prespavane noći nekak sam došal do zaključka da to i nije baš puno novaca...pogotovo ako uzmemo u obzir da je 50 metara sirovih drva težina od 50 tona...i to mora proći kroz ruke 3-4-5 puta...koliko točno puta?
...pa te ja pitam kaj si zaradil...8)

šuma je ravna kao dlan, ulazi se u nju sa asfalta, radi se o agaciji od 20 do oko 30 cm a visine oko 10 -15 m, tu i tamo neki deblji ali ovo je prosjek, nema cjepanja samo rušenje rezanje na metre i prijevoz oko 10 km i istovar u dvorište, za 5 dana to mora biti napravljeno s time da oko 8-9 odemo s traktorm i 2 prikolice u šumu, ja rušim i prezezujem deblje kum sa 260-setkom obrađuje vrh i odmah trpamo na prikolice koje kada napunimo idemo kući i rješeno, čekamo da malo smrzne jer mi se to čini idealnim, a gazdarica NE želi rušenje poslije 1-2 mj. jer kreće vegetacija (malo je zajebana ali u pravu je),

- hrvoje
40 kn je vožnja iz šume do kuće udaljenost oko 10-tak km

- istina sve je dobro ako se nešto ne dogodi, pisao sam o tipovima koji su radili za mizeriju, sve strgali i nisu imali za popravak a sada kukaju, svaka šuma je drugačija i različita, ovo što sam ja vidio je IDEALNO samo što je trenutno mokro, možda bi mogao izvlačiti po 3 metra ali nemam volje za to, kada vrijeme dopusti raditi ću pa će biti i koja slikica
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,075
Moja neka laička kalkulacija za privatne šume je isto polovina cijene vrijednosti drveta , znači kod mene se metar drva na kućnu adresu prodaje za nekih 30-32,5 evra , nastojim da (ako radim uslužno a i zavisno od uslova šume) držim cijenu od 15 evra za kompletnu moju uslugu ali jako teško to prolazi jer imam kako reče @Ttjj mnogo nezdrave konkurencije koja ruši cijenu , istina je da takvi brzo dolaze i odlaze ali problem je što njih ima PREVIŠE , pa dok se svi oni ''izredaju'' ja imam veliki problem sa održavanjem posla

Mušterije kojima jednom radim uvijek mi dolaze ponovo jer radim pošteno , znači pretežno se radi u vlasnikovoj šumi kojemu ja posiječem,počistim,odvezem drva na njegu adresu i naplatim svoj rad
Dok ''oni'' koji ruše cijenu znaju da u međuvremenu ''maznu'' (čitaj ukradu) jednu karetu drva i time amortizuju sniženu cijenu u odnosu na realnu cijenu

Znači ako ''oni'' za nekih recimo 20 metara drveta koje treba odraditi naplate cijenu od recimo 10e po metru imaju bruto zaradu 200e + ''maznu'' 5 metara koje je na tržištu 150e imaju 200+150=350 evra kobinacije krađe i zarade
Ja ako radim uslužno istih 20 metara po cijeni od 15e po metru imam zaradu od 20X15=300e
Normalno , mušterija uvijek traži jeftinije i šta onda ? Čak iako ponudim cijenu od 12,5e po metru opet nemožem da prođem jer su oni zvanično jeftiniji i oni isto nude i za manje od 10e po metru ako su sigurni da mogu lakše ukrasti (znači ako je vlasnik stariji i recimo šuma dalja da nije u vidokrugu)

Iskreno počinje da mi se gadi to što moram da se borim sa ovakvima , napominjem , sve stare mušterije mi se vraćaju , nemam nešto pretjerano dosta ovakvog posla ali sam ipak zadovoljan
Uvijek zahtijevam da je vlasnik prisutan ako je ikako moguće u šumi za vrijeme sječe i to me dosta spašava ali i ''oni'' isto sijeku bez problema uz prisustvo vlasnika jer onda dođu sutra i opet ''maznu'' svoj dio
Komšije ili neko ako ih vidi niti ne reaguje jer smatraju da su tu legalno i rade za gazdu kojemu su juče već radili
 
Posljednje uređivanje:
K

Katic09

Guest
Pozdrav dečki vidim da je tu kod vas metrica dosta skuplja jer kod mene je 250kn s prijevozom doma pokušao sam po 270 ali nejde pre velika je konkurencija..
Ali kad za nekog vucem drva onda ide 100kn po kubiku s tim da ja rusim i izvlacim van do pomocnog stovarista..
E ako sa mojim transportom onda tražim 350kn do 20km a vozim 8-9 kubiki..
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,002
bilo je i kod mene po 250 ali sada je u HŠ drva poskupila 30 % neznam koliko je sada ali do 31.12. samoizrada bukva gram je bila 118 kn/kubik + PDV, znači 147,5 a sada + 30 % onda je 191,75 što znači da je nova cjena za krajnjeg kupca 290 kn, srečom mi je nešto ostalo na lageru pa ću na tome malo zaraditi
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
mcmarko0204 mi se dobro razumijemo samo što različito to tumačimo...troškovi amortizacije i kvarova spadaju u tekuće troškove ovog posla i oni su već ukalkulirani u cijenu, bilo koje usluge u ovom poslu...tako bi trebalo barem biti i zato ja momcima ovdje govorim kako treba raditi i naplaćivati... ja kažem da treba pošteno raditi i pošteno svoj rad naplatiti,jer se u ovom poslu jedino tako može opstati...usluga izvlačenja za hš je tema o kojoj možemo priče raspresti,ali to nije tema za ovaj forum jer ako radiš u tom poslu znaš da je to duboka tema za raspravu...
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
bilo je i kod mene po 250 ali sada je u HŠ drva poskupila 30 % neznam koliko je sada ali do 31.12. samoizrada bukva gram je bila 118 kn/kubik + PDV, znači 147,5 a sada + 30 % onda je 191,75 što znači da je nova cjena za krajnjeg kupca 290 kn, srečom mi je nešto ostalo na lageru pa ću na tome malo zaraditi

40kn po metru ili po prikolici voziš
Danas uplatio bukva grab kraj panja 1 klasa 1m prostorni 126.8kn
 
K

Katic09

Guest
Ja još ove godine nisam napravio ni metra imam vremena, a tako da i neznam koje su cijene ove godine..
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,002
-po prikolici ako je do 10-tak km, povučem odmah dvje i to je OK,

-pa izgleda da ona nije opet toliko puno poskupilo

-nisam ni ja radio ništa još imam izvezenih a i za izvesti iz šume nešto bukve graba a dok me lugar ne stišče nije mi frka a blato je pa se nežurim, kada bi barem malo smrzlo -2 -3, naložimo vatricu i polako
 
K

Katic09

Guest
Evo danas sam saznao da su kod mene drva na rašcu 150 grab a cer 140..
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
-po prikolici ako je do 10-tak km, povučem odmah dvje i to je OK,

-pa izgleda da ona nije opet toliko puno poskupilo

-nisam ni ja radio ništa još imam izvezenih a i za izvesti iz šume nešto bukve graba a dok me lugar ne stišče nije mi frka a blato je pa se nežurim, kada bi barem malo smrzlo -2 -3, naložimo vatricu i polako

poskupilo je 20-tak kn po metru danas vozio drva iz šume blato nemožeš hodati pješke
sutra sljedi nastavak ako budem imo volje možda i koja slika bude
 
K

Katic09

Guest
Ja imam isto za ispeljat tri prikolice negde 20 kubika al je na polju pa se bojim da ne propadnem ;)
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
bilo je i kod mene po 250 ali sada je u HŠ drva poskupila 30 % neznam koliko je sada ali do 31.12. samoizrada bukva gram je bila 118 kn/kubik + PDV, znači 147,5 a sada + 30 % onda je 191,75 što znači da je nova cjena za krajnjeg kupca 290 kn, srečom mi je nešto ostalo na lageru pa ću na tome malo zaraditi
sada ti je 1kl. vm. sa pdv 163,75 kn. na panju a 2kl. vm. je 130 kn. sa pdv
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,002
sada ti je 1kl. vm. sa pdv 163,75 kn. na panju a 2kl. vm. je 130 kn. sa pdv

možda kod tebe, nemoj se ljutiti ali kod mene prije poskupljnja je više metrica bila 205-210 kn kubik,
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
možda kod tebe, nemoj se ljutiti ali kod mene prije poskupljnja je više metrica bila 205-210 kn kubik,
moj prikane,nema tu,kod mene, kod tebe...1 metar kubni bukovog ogrijevnog drveta 1kl. na panju košta 131kn bez pdv,2 kl. 104kn na panju bez pdv,kraj panja oborena 1kl 145+pdv,kraj panja oborena 2kl 118+pdv...cjenik vrijedi od 1.1.2013g za područje cijele Hrvatske a ne svake šumarije za sebe,tako da to što govorite nema veze sa vezom ili kupujete izrađenu višemetricu kraj panja ili na lageru ili vas neko vara...cjenik je jedinstven i vrijedi za cijele hš
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,002
ok nisam napisao do kraja, ovo što sam pisao to je bila cjena na lageru, naravno da je svuda isti
 

echoo

Član
Tu od
17 Pro 2011
Poruka
43
moj prikane,nema tu,kod mene, kod tebe...1 metar kubni bukovog ogrijevnog drveta 1kl. na panju košta 131kn bez pdv,2 kl. 104kn na panju bez pdv,kraj panja oborena 1kl 145+pdv,kraj panja oborena 2kl 118+pdv...cjenik vrijedi od 1.1.2013g za područje cijele Hrvatske a ne svake šumarije za sebe,tako da to što govorite nema veze sa vezom ili kupujete izrađenu višemetricu kraj panja ili na lageru ili vas neko vara...cjenik je jedinstven i vrijedi za cijele hš
cijene nisu u svim šumarijama iste svaka šumarija ima pravo formirati cijenu kako hoće ali ne manje od važećeg cjenika tako da su cijene razlićite npr u koprivničkoj šumariji cijena vm bukve na cesti stoji 260 kn m3 ,prošlu cijelu godinu mi smo plaćali bukvu kod panja 176 kn m3 a sad je cijena preko 180 kn m3
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
cijene nisu u svim šumarijama iste svaka šumarija ima pravo formirati cijenu kako hoće ali ne manje od važećeg cjenika tako da su cijene razlićite npr u koprivničkoj šumariji cijena vm bukve na cesti stoji 260 kn m3 ,prošlu cijelu godinu mi smo plaćali bukvu kod panja 176 kn m3 a sad je cijena preko 180 kn m3

za ogrjevno drvo neznam al za pilanu trupci (bili bukva,jela,smreka,hrast) su u cjeloj RH isti jer je jedan jedini cjenik.a i za drva bi trebalo biti tako.
 

Najnoviji postovi

Na vrh