• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

kolika je cjena izrade metra orgijevnog drveta

echoo

Član
Tu od
17 Pro 2011
Poruka
43
za ogrjevno drvo neznam al za pilanu trupci (bili bukva,jela,smreka,hrast) su u cjeloj RH isti jer je jedan jedini cjenik.a i za drva bi trebalo biti tako.
nije baš tako ;za tehniku postoje licitacije pa tko više ponudia pogledaj si i cijenik

i članak 1 cjenika trenutno važećeg a za nas je jako zanimljiv članak 5 ovog cjenika
http://portal.hrsume.hr/images/dok/proizvodi/cjenik2013.pdf
 
Posljednje uređivanje:

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
za ogrjevno drvo neznam al za pilanu trupci (bili bukva,jela,smreka,hrast) su u cjeloj RH isti jer je jedan jedini cjenik.a i za drva bi trebalo biti tako.

za ogrjev svaka šumarija može sama određivati cijenu. Ova cijena u cjeniku je u biti tzv. najniža preporučena, kao u supermarketima.

baš sam zvao sada prijatelja i kaže da su cijene otišle gore. koliko ne zna, jer nije gledao na
blagajni.

Piše odmah u prvom članku cjenika da se cijena može slobodno formirati u dogovoru s kupcem, ali ne smije biti manje od cijene iskazane u cjeniku. To je znači cijena u biti tko se koliko svidi lugaru. :) Sve se može dogovoriti.
Znam po sebi. :)

Da je svaka cijena u cjeniku s pdv-om onda bi to značilo da svaka šumarija mora prodavati po toj jedinstvenoj cijeni.
 
R

radnik

Guest
cijene nisu u svim šumarijama iste svaka šumarija ima pravo formirati cijenu kako hoće ali ne manje od važećeg cjenika tako da su cijene razlićite npr u koprivničkoj šumariji cijena vm bukve na cesti stoji 260 kn m3 ,prošlu cijelu godinu mi smo plaćali bukvu kod panja 176 kn m3 a sad je cijena preko 180 kn m3

koliko je onda sad nova cijena VM bukve na cesti? sa ili bez pdv?
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
nije baš tako ;za tehniku postoje licitacije pa tko više ponudia pogledaj si i cijenik

i članak 1 cjenika trenutno važećeg a za nas je jako zanimljiv članak 5 ovog cjenika
http://portal.hrsume.hr/images/dok/proizvodi/cjenik2013.pdf

postoje licitacije da.al ja pričam o pilanskoj robi (jele i smreke) jer sad pilanari potpisuju ugovore za cjelu godinu a kad svi stalni kupci potpišu ugovor onda ostatak ide na licitaciju.za ogrjev neznam kako ide je ga nekupujem na šumarij nego samo privatno.a šta se tiče tehnike bio sam prošli tjedan u upravi šuma.
Bar je tako kod nas u G.kotaru za drugdje neznam.
pilanska roba se kod nas i slabo kupuje na licitaciji jer na njoj nema poslje reklamacije nego viđeno kupljeno.kod nas dođu na licitaciju pilanari iz VŽ,KC,ZG i tako iz daljih županija.a domaći niko ne kupuje na licitaciji.
šta će ove godine biti neznam jer svima je prepolovljen ugovor u odnosu na prošlu godinu.Vjerojatno se nekom nešto štima.

A nećete vjerovat Austrijanac radi pilanu negdje u okolici Ljubljane koja će rezat vrtoglavih 2,000,000 m3 neznam od kud će samo sirovinu nabavit.a cilj ove naše politike u državi je izgleda uništit nas male.

...cjene su išle gore da i to svega
 
Posljednje uređivanje:

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
A nećete vjerovat Austrijanac radi pilanu negdje u okolici Ljubljane koja će rezat vrtoglavih 2,000,000 m3 neznam od kud će samo sirovinu nabavit.a cilj ove naše politike u državi je izgleda uništit nas male.
...cjene su išle gore da i to svega

slovenac prodaje hrvatskoj sušene hrastove trupce. prodaje između 800 i 1200 kubika godišnje. hrastove trupce kupuje iz spačve. mi ne možemo, ali on može. nikad mi nije bila jasna logika.
kod nas ima pameti, samo nije tamo gdje bi trebala biti. tako da će se sve lomiti preko raje.
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
slovenac prodaje hrvatskoj sušene hrastove trupce. prodaje između 800 i 1200 kubika godišnje. hrastove trupce kupuje iz spačve. mi ne možemo, ali on može. nikad mi nije bila jasna logika.
kod nas ima pameti, samo nije tamo gdje bi trebala biti. tako da će se sve lomiti preko raje.

E pa to će nas upropastiti.naši nemogu a drugi može dobiti.talijan kupuje Refile(pianski otpad) i iz njega još vadi komade za drške od penzla a drugo melje i radi ivericu, pelete,namještaj i naravno uvozi natrag u hrvatsku.

za nas bi bilo jedino rješenje ko u bivše države opali dobar porez na uvoz pa da vidimo ko će uvoziti pa bi sve firme radile a nemožeš kad Evropa upravlja snama.
prije kad si htjeo uvesti auto iz vana ako je koštao 10 000 maraka a skoro je još toliko bilo za platiti tih gluposti.ma neću više niš pisat jer me muka lovi kad to sve vidm.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
E pa to će nas upropastiti.naši nemogu a drugi može dobiti.talijan kupuje Refile(pianski otpad) i iz njega još vadi komade za drške od penzla a drugo melje i radi ivericu, pelete,namještaj i naravno uvozi natrag u hrvatsku.

kad si se već uhvatio talijana, talijan u lici kupuje otpad bukve, tuturine i panjače koje nitko neće. kod sebe ih kora i melje u piljevinu. onda toj piljevini dodaje nekakvu ljepljivu emulziju i proizvodi daske. koje onda reže i radi namještaj.

a samo da se nadovežem na ovo što je smanjena količina koja će se prodati pilanarima. ima u privatnim šumama drvne mase koju oni žele za bagatelu. i čim ih nazoveš kažu ti da nemaš kvalitetu koju oni trebaju. onda sam tom tipu rekao da me njegov nakupac zvao tri puta i nagovarao me da mu prodam hrastove i jasene, odmah je bilo dogovorit ćemo se. samo sam mu se zahvalio i rekao da nema dogovora.
neke stvari bi trebalo zakonski jače regulirati. ako uredno radiš i plaćaš ima robe, ako ne plaćaš a voziš maseratija onda zaboravi na trupce godinu dana. jer kod nas je ovo sve divlji zapad. i gore.
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
A znam da svi gledaju da manje plate.kod nas na lageru ide 450kn/m3 jele i smreke privatne.a u šumariji za 350 dobiješ bolju robu pogotovo ako si sa tehničarom dobar al bit će dobra sad i privatna pogotovo za one koji imaju ugovor za grđu morat će kupiti pošto poto da ispoštuju ugovor.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
nudi mi poznanik da kupim sumu njegovu-4500m2,bagrem debljine od 20-40cm. on je zamislio da mu platim po metru koji si izradim,koja je realna cjena da mu ponudim,nebi htio ja popusiti a nebi ga htio ni ostetiti. te imali netko predođbu koliko bi to moglo biti drva na toj povrsini.
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
nudi mi poznanik da kupim sumu njegovu-4500m2,bagrem debljine od 20-40cm. on je zamislio da mu platim po metru koji si izradim,koja je realna cjena da mu ponudim,nebi htio ja popusiti a nebi ga htio ni ostetiti. te imali netko predođbu koliko bi to moglo biti drva na toj povrsini.
cijena je uvijek ona koju dvije strane dogovore i obje budu zadovoljne...a o detaljima je ovako teško govoriti...plaćenje po metru je najpoštenije,no i tu je čitav niz "ako" i "kako"....
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Valjda sam u dobru temu stavil! Ovo sam kontaktiral prije neki dan podružnicu hr šuma u čakovcu pa su mi odgovorili sljedeče! Zanima me sljedeče, dali su ove cijene ok! Meni izgledaju malo velike ali šta je tu je!

Tokom II kvartala vršit će se prorjedna sječa u šumi „Topolje“ (Kad idete od Dunjkovca prema Slakovcu sa desne strane ceste), to će vam biti najbliže.

Drva će se izrađivati i prodavati u sortimentu:

- Ogrjevno drvo VM I kl. kraj panja oboreno - cijena hrast 171,25 kn/m3, grab 181,25 kn/m3 (cijene su sa PDV-om)

- Ogrjevno drvo VM I kl. kraj panja izrađeno – cijena hrast 213,75kn/m3, grab 223,75kn/m3 (cijene su sa PDV-om)



Odluku o načinu izrade sortimenta donijet ćemo kada započne sječa, a što ovisi o raspoloživom broju dana sjekača.

(VM = višemetrica – drvo u oblom stanju, dužine 4m). Drva morate sami izrezati na metre i odvesti traktorom.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
- Ogrjevno drvo VM I kl. kraj panja oboreno - cijena hrast 171,25 kn/m3, grab 181,25 kn/m3 (cijene su sa PDV-om)
- Ogrjevno drvo VM I kl. kraj panja izrađeno – cijena hrast 213,75kn/m3, grab 223,75kn/m3 (cijene su sa PDV-om)
(VM = višemetrica – drvo u oblom stanju, dužine 4m). Drva morate sami izrezati na metre i odvesti traktorom.
pa meni se nečini loše, tak je bilo i lani, klafter 400 kn. a da kupiš gotova kod nas 1100 kn...osim ako nema stavku da moraš i granje slagat na hrpu.
Ja sam svakak uzimao ali lani sam dobio prorjeđivanje i naradio se kao nikada, svako stablo palo na drugo, pa ga vuci ručno,a debljina do 20 cm. mislim da nema goreg posla, svaki komad ručno vući do puta...
Ali ipak....ja se cijelu zimu grijem za 1000 kuna i to na centralno.

nudi mi poznanik da kupim sumu njegovu-4500m2,bagrem debljine od 20-40cm. on je zamislio da mu platim po metru koji si izradim,koja je realna cjena da mu ponudim,nebi htio ja popusiti a nebi ga htio ni ostetiti. te imali netko predođbu koliko bi to moglo biti drva na toj povrsini.
u mom kraju je običaj ovakav..ako ideš vlasniku izrađivat drva, dogovor je pola-pola, ako te shvačam ti nakon sjeće postaješ vlasnik te šume, ali ako je totalno porušiš slabe vajde od vlasništva. Stoga ti preporučam da se tako dogovoriš pola-pola, tj ti njemu isplatiš njegovu polovicu npr. ako izradiš 100 metara,njemu platiš 50 po npr. 150 kuna metar.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
pa meni se nečini loše, tak je bilo i lani, klafter 400 kn. a da kupiš gotova kod nas 1100 kn...osim ako nema stavku da moraš i granje slagat na hrpu.
Ja sam svakak uzimao ali lani sam dobio prorjeđivanje i naradio se kao nikada, svako stablo palo na drugo, pa ga vuci ručno,a debljina do 20 cm. mislim da nema goreg posla, svaki komad ručno vući do puta...
Ali ipak....ja se cijelu zimu grijem za 1000 kuna i to na centralno.

Zato baš pitam dali je ok cijena, negdje u 4mj če početi sa siječom i to bi mi bilo super jer mi je ta šuma skoro pa na vrtu, znači minimalni troškovi transporta! Vjerojatno ču uzeti 10-15 kubika, videl bum kak bum sa financijama ali i sa slobodnim vremenom!
 
R

radnik

Guest
evo ja bi kupil VM u trupcima, u tom rejonu , pa ak bude neko zainteresiran nek se javi
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
šumari moji...što kažete na priču koja je puštena iz direkcije da će se ukinuti maloprodaja,dakle neće više biti moguće kupovati u šumi,nego samo višemetricu na lageru,navodno bi do proljeća trebalo zaživjeti...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
šumari moji...što kažete na priču koja je puštena iz direkcije da će se ukinuti maloprodaja,dakle neće više biti moguće kupovati u šumi,nego samo višemetricu na lageru,navodno bi do proljeća trebalo zaživjeti...

izgleda da ni državne šume nisu nepresušan izvor drva...8)
tu ti je opet prilika, vjerojatno budu uzimali privatnike da im to odrade...znači malo više reda i na kraju za tebe koji si registriran nebi trebalo loše ispasti...
naravno, plave kuverte su poželjne za podmazivanje...:rolleyess:
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
meni je jučer prijatelj rekao da će biti promjena, ali mi je i natuknuo da će se povećati iskoristivost vlastitih kapaciteta i da neće više biti tako darežljivi za obrtnike koji su do sada radili uslugu. Ali si na kraju mislim da će sve na kraju opet biti po starom. Promjene u poslovanju se nisu dogodile nikakve, da bi se to očitovalo na kvalitetnijem iskorištenju drvne mase. Prije ovoga se pogodovalo, pogodovat će se i nakon ovoga. Jer će sada u biti hš za nekoga takvoga odrađivati posao.
 

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
maloprodaja samo na lageru? to mi baš ne drži vodu jer sam do sada kao fizička osoba radio proredu, pa nakon što je šumarija odvukla trupce, radio vimetricu i krošnje, onda u mladoj šumi rušio i izrađivao što je bilo za proredu i šta je sada ovo baš i ne razumijem,,, a to da će povećati iskoristivost to razmišljaju o BIO MASI ali se opet neke strukture u HŠ n slažu s tim jer će se s time opustošiti šuma, neće granje trunuti samo i td. i td.
 

Najnoviji postovi

Na vrh