• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

kolika je cjena izrade metra orgijevnog drveta

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Možda ova ideja kupovanja višemetrica i nije loša, ljudi koji se bave drvima će nabaviti strojeve za izradu cjepanica i deri, samo da se šumskim blagon gospodari pametno, a to mi je u Lijepoj Našoj korumpiranoj sve nevjerojatnije:evil:
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,002
:
1. plaća porez na dobit
2. prijavljuje radnike
3. oprema ih prema pravilima zaštite na radu
4. kupuje legalno preko računa sav repromaterijal
5. na fakturiranu vrijednost uredno plaća PDV,
6. ima uredno atestirane strojeve npr.-- ne bi neki vjerovali ali atest košta.... :)
...

ovakvog koji ništa ne mulja ne možeš nači nigdje kod nas a sumnjam da je i vani bajno
 
R

radnik

Guest
ovakvog koji ništa ne mulja ne možeš nači nigdje kod nas a sumnjam da je i vani bajno

To si tu svi misle i s time se tješe ali budete vidli da budemo se mi svi naučili redu.... tj budu nas naučili... :drinkers:
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,002
To si tu svi misle i s time se tješe ali budete vidli da budemo se mi svi naučili redu.... tj budu nas naučili... :drinkers:

sumnjam

pokojni predsjednik je rekao da će se EU raspasti prije nego uđemo tamo a tako bi i moglo biti,, nema tu nekog velikog pravila, sve je teže i teže, ljudima n daju raditi i ako je demokracija izbiti će nekakva revolucija jer nema toga da naši ljudi ne nađu neku rupu u zakonu, treba se uhvatiti posla i nešto raditi i nešto stjecati a ne mudrovati i očekivati pomoć od susjeda to je jedino pravilo, neće nama ta EU ništa puno dobroga donjeti,
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
Nismo se mi dva baš razumjeli, ono što sam ja htio reći jest da je tgeško utvrdiva cijena izrade tako dugo dok imamo neuređeno tržište puno sive i crne ekonomije. Na primjer:
Ne može izaći ista cijena izrade kod dva subjekta ako prvi subjekt:
1. plaća porez na dobit
2. prijavljuje radnike
3. oprema ih prema pravilima zaštite na radu
4. kupuje legalno preko računa sav repromaterijal
5. na fakturiranu vrijednost uredno plaća PDV,
6. ima uredno atestirane strojeve npr.-- ne bi neki vjerovali ali atest košta.... :)

Dok subjekt drugi ne radi ništa od toga dapače:
1. ima neregistriranu djelatnost, dakle ne plaća poreze i davanja
2. ulijeva loživo ulje u strojeve
3. ima neregistriran traktor npr.
4. kao ispomoć u šumi koristi tzv "rođake" a zapravo seoske raspikuće i propalice
5. ima toga još al mi se neda, mislim da svi shvaćaju
sad vi meni recite čija je cijena izrade metra drva veća, i kako utvrditi onda pravu vrijednost ...
...možda ti mene ne razumiješ,ali ja tebe da...ja govorim isključivo o radu po pravilu struke,a što tu spada valjda ne trebam navoditi svaki put....

sumnjam

pokojni predsjednik je rekao da će se EU raspasti prije nego uđemo tamo a tako bi i moglo biti,, nema tu nekog velikog pravila, sve je teže i teže, ljudima n daju raditi i ako je demokracija izbiti će nekakva revolucija jer nema toga da naši ljudi ne nađu neku rupu u zakonu, treba se uhvatiti posla i nešto raditi i nešto stjecati a ne mudrovati i očekivati pomoć od susjeda to je jedino pravilo, neće nama ta EU ništa puno dobroga donjeti,
nema revolucije,za sada ni raspada EU,no kad bi imali europske manire gospodarenja šumama ova tema bi bila nepotrebna...pomoć nama nitko niti neće davati,ali red će se ulaskom u EU pomalo uspostaviti,tada će bosanci koji cijepaju po 20 kuna polako ući u prošlost,a sa njima i dio gazda za koje rade,kad lugari dobiju naputak da počnu raditi u skladu sa svojim ovlastima vidjeti ćeš kako će se stanje mjenjati...no put do toga je dug i trnovit...
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,002
...
nema revolucije,za sada ni raspada EU,no kad bi imali europske manire gospodarenja šumama ova tema bi bila nepotrebna...pomoć nama nitko niti neće davati,ali red će se ulaskom u EU pomalo uspostaviti,tada će bosanci koji cijepaju po 20 kuna polako ući u prošlost,a sa njima i dio gazda za koje rade,kad lugari dobiju naputak da počnu raditi u skladu sa svojim ovlastima vidjeti ćeš kako će se stanje mjenjati...no put do toga je dug i trnovit...

hmm teško kada je najviše naša politika upletena u te igre, rekao sam ogrijevno drvo je najmanja stvaka, tehnika je veliki problem i to sa koncesijama je čista glupost zna se da negdje kod Đakova ima jedna šumarje koja je probna i tako radi i da rezultati nisu bajni, srušeno stablo, izvučen trupac i spusti mu klasu dvije i evo hrpe novaca ukradenih, a ljudima koji samoizrađuju ogrijevno drvo i do sada je morala izlaziti komisija od najmanje 2 člana, hahaha, zar to nije smješno, možda je nekome poznato prezime Serdar iz Okučana, a takvih u RH ima puno tko tome može stati na kraj, pa nisu oni budale i lakomi kao Sanader

- radio sam u policiji i kada smo lovili te bosance iz šumarije su nas molili da to ne diramo odmah nego da ih pustima da izrade drva pa onda jer im to nitko neče raditi,, eto kakvi smo mi radnici, svi bi nešto sjedili kod kuće bili gazde ništa ne radili i bili bogati u tome je naš problem što ljudi neće RADITI svi bi bili gospoda, imao sam nekog poznanika bio mi dužan novaca i kao ti radiš drva tu i tamo idem ti pomoći i došao je u 5 u ljetu i radio do oko 7sati, ja odem u neku jarak rušiti imao je srušeno i prerzano za slagat, kada sam potrošio rezervar na 041 koju više nemam, (mrcina teška) vrati se i nađembečara gdje na goloj zemlji u šumi SPAVA i ostavim ga ja mislim si možda se malo odmori i dođe k sebi a ono još gore kada se je probudio tek ona nije bio za ništa pa sam ga potjerao,, ljudi u EU se radi i samo tome se veselim, a kod nas su večina ljenčine, Mato Mlinarić političar, neka nezavisna seljačka stranka, crijep mu pada sa šupa, Novonty nikada držalu u ruci nije držao, a sere okolo zastupa seljake, jednom prilikom sam mu prišao i pitao ga: Ti si seljak? kaže on DA, a ja njemu "koji traktor voziš? hahahaha eto tu je naš problem

malo smo skrenuli s teme ali sve je tgo šumarstvo nadam se da ovo neće biti obrisano
 
Posljednje uređivanje:

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
hmm teško kada je najviše naša politika upletena u te igre, rekao sam ogrijevno drvo je najmanja stvaka, tehnika je veliki problem i to sa koncesijama je čista glupost zna se da negdje kod Đakova ima jedna šumarje koja je probna i tako radi i da rezultati nisu bajni, srušeno stablo, izvučen trupac i spusti mu klasu dvije i evo hrpe novaca ukradenih, a ljudima koji samoizrađuju ogrijevno drvo i do sada je morala izlaziti komisija od najmanje 2 člana, hahaha, zar to nije smješno, možda je nekome poznato prezime Serdar iz Okučana, a takvih u RH ima puno tko tome može stati na kraj, pa nisu oni budale i lakomi kao Sanader

- radio sam u policiji i kada smo lovili te bosance iz šumarije su nas molili da to ne diramo odmah nego da ih pustima da izrade drva pa onda jer im to nitko neče raditi,, eto kakvi smo mi radnici, svi bi nešto sjedili kod kuće bili gazde ništa ne radili i bili bogati u tome je naš problem što ljudi neće RADITI svi bi bili gospoda, imao sam nekog poznanika bio mi dužan novaca i kao ti radiš drva tu i tamo idem ti pomoći i došao je u 5 u ljetu i radio do oko 7sati, ja odem u neku jarak rušiti imao je srušeno i prerzano za slagat, kada sam potrošio rezervar na 041 koju više nemam, (mrcina teška) vrati se i nađembečara gdje na goloj zemlji u šumi SPAVA i ostavim ga ja mislim si možda se malo odmori i dođe k sebi a ono još gore kada se je probudio tek ona nije bio za ništa pa sam ga potjerao,, ljudi u EU se radi i samo tome se veselim, a kod nas su večina ljenčine, Mato Mlinarić političar, neka nezavisna seljačka stranka, crijep mu pada sa šupa, Novonty nikada držalu u ruci nije držao, a sere okolo zastupa seljake, jednom prilikom sam mu prišao i pitao ga: Ti si seljak? kaže on DA, a ja njemu "koji traktor voziš? hahahaha eto tu je naš problem

malo smo skrenuli s teme ali sve je tgo šumarstvo nadam se da ovo neće biti obrisano
moramo skretati sa teme da bi došli na odgovor na pitanje koje si postavio otvarajući ovu temu...dobar dio odgovora si dao sam sebi u ovom postu..
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
šumari moji...što kažete na priču koja je puštena iz direkcije da će se ukinuti maloprodaja,dakle neće više biti moguće kupovati u šumi,nego samo višemetricu na lageru,navodno bi do proljeća trebalo zaživjeti...

Mene to ne muči previše u životu, ujaci mi imaju pilanu pa bi za svoje potrebe uzimao preko njih, ko j... mafiju iz hršuma, izmislit če sve samo da nemože običan čovjek nešto kupiti nego če iči ovako ili onako samo da još više novca pokradu!:(envy):
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
danas došo dopis u šumarije nema više samoizrade u šumi tko nema obrt šumski
dakle što smo radili "na crno" bit će povijest sutra ću znati nešto više još točne detalje
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
bit će samoizrade, alli će odjeli ići na licitaciju, na licitaciju mogu pristupiti samo oni obrti koji ujedno imaju i licencu za sječu i vuču.

početna vam je cijena 160 i neku kunu sa pdv-om po m3 na panju. ponavljam, to je početna cijena na licitaciji...pa tko da više dobiva licitaciju....
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,588
jel to sada znaci da za nas obicne smrtnike koji pravimo drva za sebe i mame i tate,nema vise u sumi?,ni na licitaciji?
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
moći ćeš kupiti od šumarije drva, višemetricu ali samo na njihovom lageru...naravno, kad uplatiš drva morat ćeš angažirati prijevoz kamionom sa dizalicom, a nećeš moći doći na lager rezati u furke i tovariti na traktor.

Cijene su išle gore, višemetrica ogrjev na šumarijskom pomoćnom sotvarištu u šumi je cca 250-260 kn/m3 + prijevoz po kubiku u lokalu je cca 60-80 kn/m3.
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
jel to sada znaci da za nas obicne smrtnike koji pravimo drva za sebe i mame i tate,nema vise u sumi?,ni na licitaciji?
na licitaciju ne možeš ako nisi licencirani izvođač šumskih radova...ukoliko će se šumarije striktno držati naputka,samoizrade neće biti,no sve ovisi od šumarije do šumarije...propisi ionako služe da bi se kršili...vrijeme će pokazati...
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,588
uf,a kako postati licencirani izvođac radova?
bio sam si razmisljo o tome,trenutno se bavim malo vinogradarstvom,imam cirka 45 000 panjeva ili ti oko 6H, u PDV-u sam,ok vise nisam kad sam oso u mirovinu prebacio sam na suprugu,sad me zanima,jel bi se dalo kako prosiriti djelatnost i na sumarstvo,..hebga,mlad sam,treba se necim zanimati...
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
...kod nas su nedavno dali 150 m3 na licitaciju i početna cijena je bila 167 kn s pdv-om, javio se jedan licencirani izvođač i kupio. obično se radi o lošijoj, bolesnoj i/ili tankoj robi, lošijem terenu, iz kojeg razloga šumarija daje na licitaciju takve odjele. sad je u planu licitacija za 700 m3.

...onaj tko dobije takav odjel na licitaciji, najveći problem mu predstavlja što kad kupcu doveze drva u dvorište, mora tu količinu razdužiti papirnato tj izdati račun za drva + pdv.

ako uzmemo obzir da je drva na panju platio 133,6 kn/m3 (bez pdv-a), naplatio sječu i vuču od minimalno 100 kn/m3 s obzirom na loš teren i tanku robu, naplatio prijevoz do kupca u lokalu 70kn/m3, što sveukupno ispada 303,6+pdv=379,50 kuna. samo me zanima tko će od njega u selu kupiti takva drva???
..svi će radije od brke s fergonjicom i 039-kom kupiti furčiće po 230 kn. jedini problem je što brko rano ujutro vozi drva ili kasno navečer :icon_twisted:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
ako je kubni metar drveta 380 kn s pdv-om onda je prostorni metar 270 kn...isto s pdv-om...
:icon_e_geek:
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,588
to i nije puno,u požegi je vec 2 godine cjena bukve,hrasta,graba 275kn metar
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
uf,a kako postati licencirani izvođac radova?
bio sam si razmisljo o tome,trenutno se bavim malo vinogradarstvom,imam cirka 45 000 panjeva ili ti oko 6H, u PDV-u sam,ok vise nisam kad sam oso u mirovinu prebacio sam na suprugu,sad me zanima,jel bi se dalo kako prosiriti djelatnost i na sumarstvo,..hebga,mlad sam,treba se necim zanimati...

daj mail u pp pa ću ti proslijediti sve pravilnike, uvjete i objašnjenja koja sam dobio iz komore...

licenca ti vrijedi 5 godina i svake godine moraš platiti 3000 kn, za najjednostavniji vid licence moraš imati zaposlenog bar jednog šumarskog tehničara ukoliko ti nisi taj, a ako je veći obim posla onda dipl. ing. šumarstva. to ti se isplati ak planiraš to raditi cijelu godinu jer moraš imati zaposlenog i kv sjekača, kojem moraš uplaćivati i beneficirani radni staž, samo dorpinosi su ti 2300 kn plus plaća, moraš imati ateste za sve strojeve, uređaje s kojima radiš. traktor zaštićen, položenu prvu pomoć, rad na siguran način, zaštitu na radu, elaborate procjene ugroženosti okoline svojom djelatnošću, procjena buke svojom djelatnošću, protupožarni ispit itd itd...vjerojatno sam i neš zaboravio...
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
uf,a kako postati licencirani izvođac radova?
bio sam si razmisljo o tome,trenutno se bavim malo vinogradarstvom,imam cirka 45 000 panjeva ili ti oko 6H, u PDV-u sam,ok vise nisam kad sam oso u mirovinu prebacio sam na suprugu,sad me zanima,jel bi se dalo kako prosiriti djelatnost i na sumarstvo,..hebga,mlad sam,treba se necim zanimati...
lako...ako imaš obrt ili firmu,napraviš proširenje djelatnosti na šumarstvo,zaposliš šumarskog tehničara i predaš sve potrebne papire hrvatskoj komori inžinjera šumarstva i drvne tehnologije i slučaj je riješen...prije toga atestiraš traktor,motorne pile,ukratko sve što koristiš za rad,položiš ispite za sjekača i traktoristu i evo te u poslu...ps...ukoliko ti to neće biti osnovna djelatnost i ako u tome poslu već sada nisi do grla,propao si odmah u startu....ima još toga ali mi se neda pisati,ovo ti je dovoljno da odustaneš od ideje...
 

Najnoviji postovi

Na vrh