• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

kolika je cjena izrade metra orgijevnog drveta

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
- malo sam prelistao povijest i ne vidim nigdje sličnu temu, bilo bi zanimljivo o tome malo raspravljati, koliko nas u konačnici košta izrada i izvoz drva, jasna stvar da isto varira ovisno o položaju (ravnica,brdo ili močvara) i lokaciji (bogu iza nogu) šume koja se radi, vrsti drvata, t.j. debljini i visini, te dali se rade vrhovi nakon što je tenika izvučena ili se mora rušiti, rezati, cjepati?

- osobno mislim da se prilikom izrade samo vrhova gubi najviše vremena, a najmanja zarada jer se najmanje metara može napraviti u određenom vremenu a kada se sam ruši cjelo stablo onda hrpe puno brže rastu,

- cjena izrade drva bi po metru morala biti najmanje 75 kn i to bez vitlanja i ostalih troškova s tim da sa 5 litara goriva moram napraviti 10 m drva, to je neka moja gruba računica mada o ljudi čujem svašta ali osobno nebih nikome išao raditi ispod tih 75 kn/m

- pitanje postavljam još iz razloga što imam upit da ljudima napravim 50m drva u njihovoj šumi, pa ću iči sutra too pogledati da vidimo ćemu se radi i da napravimo dogovor
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,528
evo oko mene se radi po sistemu pola-pola u privatnim šumama...
znači, ako ljudi imaju šumu, pretežno starci ili nesposobni za šumu, daju svoju šumu nekome tko to radi, pola drveta vlasniku, pola onom koji radi...pa si kasnije prodaš i namiriš...
imam i jednog frenda koji je radio za novac, bilo je 120 kuna po metru (uključeno i 3km transporta do dvorišta)...
tak da mi se tvoja cijena čini zerku mića...8)
 

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
evo oko mene se radi po sistemu pola-pola u privatnim šumama...
znači, ako ljudi imaju šumu, pretežno starci ili nesposobni za šumu, daju svoju šumu nekome tko to radi, pola drveta vlasniku, pola onom koji radi...pa si kasnije prodaš i namiriš...
imam i jednog frenda koji je radio za novac, bilo je 120 kuna po metru (uključeno i 3km transporta do dvorišta)...
tak da mi se tvoja cijena čini zerku mića...8)

hmm da u pravu si rizik je, ako se šta dogodi, pokvari eto tebe u minusu a ne u zaradi, hehehe, ovisi kakva je šuma 75 kn bi bio minimum minimuma da je šuma ravna, idealna, da su drva visoka i debela pa da se to brzo napravi,
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
hmm da u pravu si rizik je, ako se šta dogodi, pokvari eto tebe u minusu a ne u zaradi, hehehe, ovisi kakva je šuma 75 kn bi bio minimum minimuma da je šuma ravna, idealna, da su drva visoka i debela pa da se to brzo napravi,

ispod 100kn niti ne razmišljam a 120kn sa dovozom kući ako nije daleko
 

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
ispod 100kn niti ne razmišljam a 120kn sa dovozom kući ako nije daleko

bome si u pravu

- višemetrica bukva i graba je sada 250 kn/m3 a ogrijevno samoizrada 190 kn ostale cjene nisam saznao t.j. nisam htio slušat nema više prodaje ispod 280,
 

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
kod mene ide 60 kuna po meteru složena i pocjepana u šumi i to rade dečki koji su se doselili i bosne i svaka im čast imaju dobar tempo
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
bome si u pravu

- višemetrica bukva i graba je sada 250 kn/m3 a ogrijevno samoizrada 190 kn ostale cjene nisam saznao t.j. nisam htio slušat nema više prodaje ispod 280,

sad će biti borbe s idiotima koji kradu ili rade cjeli dan sa traktorom i motorkom za 100 kn i sretni oni će rušiti cjenu ali ima ljeka i za to :axe:
 

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
ma idiota uvijek ima eto kod mene bili neki šta su radili za 50 ali samo rušili cjepali i tako polako riknula jedna motorka, riknuo Punto, riklnula 2 motorka i sada hvataju zjake i kukaju, naradili se sve strgali i nemaju više ništa, bolje da nisu ni radili imali bi i motorke i Punta
 

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
Kaj ti i vitlanje ulazi u tih 100 kn?

jbg mora, nešto napraviš lakše i prije nešto moraš vitlat, upadat u blati i 100 problema, nmožeš dovesti drva kupcu i reći ova su ti vitlana ona su skuplja, to je sve rizik posla kao i kvarovi i ostali problemi
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Kaj ti i vitlanje ulazi u tih 100 kn?

o tome bi se dalo dogovarati kad se pogleda šuma ako nema puno i nisu dugačke strane da se nemora previtlavati može proći po 100kn
 

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
eto dogovor pao samo 100 kn + gorivo i kaže baba još i jelo, haha, ali kaže mora ti traktor biti registriran, moraš imati položeno za motorku a pitam ja nju moram li imati kacigu a kaže ona pa to je tvoja volja, ma rekoh jel?, pa kaciga je bitnija od ispita kojim možeš obrisati dupe a ona gleda, pa sam joj objasnio i zašto, fučkaš ispit ako nemaš znanje,

još vrijeme dozvoli jer blato je do koljena i rješiti ću brzo tih 50m
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,528
eto dogovor pao samo 100 kn + gorivo i kaže baba još i jelo, haha, ali kaže mora ti traktor biti registriran, moraš imati položeno za motorku a pitam ja nju moram li imati kacigu a kaže ona pa to je tvoja volja, ma rekoh jel?, pa kaciga je bitnija od ispita kojim možeš obrisati dupe a ona gleda, pa sam joj objasnio i zašto, fučkaš ispit ako nemaš znanje,

još vrijeme dozvoli jer blato je do koljena i rješiti ću brzo tih 50m

ajde, stavi onih 25 kuna na stranu od svakog metra što smo ti priskrbili pa nas pozovi na tu "razliku"...:partyman:
 

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
ajde, stavi onih 25 kuna na stranu od svakog metra što smo ti priskrbili pa nas pozovi na tu "razliku"...:partyman:

:prayer: dogovoreno,,

hihihi malo sam kalkulirao s kolegom izračunali smo da se za min. 60 kn može napraviti ali bez izvoza, znači samo u šumi ruši reži cjepaj slaži a prijevoz i ostalo nema ispod 40 kn po prikolici,
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,528
pa daj nam kalkulaciju ovjde...koliko je radni sat čovjeka, radni sat traktora, radni sat pile, vitla...pa ćemo vidjeti stvarnu cijenu...

koliko možete vas dvojica za jedan radni dan drva napraviti i koliko je to čistog rada u šumi, bez prijevoza i gableca...?

nakon prespavane noći nekak sam došal do zaključka da to i nije baš puno novaca...pogotovo ako uzmemo u obzir da je 50 metara sirovih drva težina od 50 tona...i to mora proći kroz ruke 3-4-5 puta...koliko točno puta?
...pa te ja pitam kaj si zaradil...8)
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
:prayer: dogovoreno,,

hihihi malo sam kalkulirao s kolegom izračunali smo da se za min. 60 kn može napraviti ali bez izvoza, znači samo u šumi ruši reži cjepaj slaži a prijevoz i ostalo nema ispod 40 kn po prikolici,

nije mi jasno tih 40kn po prikolici dali je to izvoz pred šumu na adresu ili je to cjena po metru?
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
dosta ste vi momci jeftini u toj izradi drva...biti će da vi radite samo u šumama gdje se prikolicom može doći do svake hrpice drva,a ako je tako onda su te šume prilično rijetke...Alfada Jadarko ima neku čudnu kalkulaciju,no dobro...cijena se računa na sljedeći način;sječa sa obradom kraj panja,privlačenje i izvlačenje do pomoćnog ili glavnog stovarišta,izrada metrice,utovar i transport do mušterije,ako se neke operacije ne rade one se ne računaju...dakle svaka operacija ima svoju cijenu i ne postoji univerzalna...okvirna cijena za izradu metrice sa dovozom je nekih 130-140kn,sve ispod toga je pretakanja iz šupljeg u prazno...ne dozvoljavajte da vas netko izkorištava i poslije vam se smije kako je za male pare dobio drva na dvorište,poštujte svoj rad...što se tiče onih koji rade ispod cijene,oni kako se naglo pojavljuju tako i nestaju jer nakon kratkog vremena nemaju ni za gorivo a kamoli nešto drugo...što se doseljenika iz bosne tiče,mali postotak su pravi i pošteni radnici i skidam im kapu,a većina spada u prije navedenu grupu koju ja nazivam klošarima... ukratko,poštujte sebe i svoj rad jer se pošten posao pošteno i naplaćuje...
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ovo je tema na koju se rade doktorske dizertacije. Nije tako jednostavno odrediti tu cijenu. Jer sve što ste naveli je paušalno, onako od oka. Bacit računicu na papir. Za svaku takvu radnju postoje norme. Ne kažem da nije u rasponu od 70 - 140 po metru.
Ali na cijenu utječe toliko faktora, da si to ni ne možete zamisliti.
Mi smo radili nešto slično, samo s troškovima izrade i izvlačenja trupaca po sortimentu. Pa faktori koji utječu na cijenu su teren, duljina privlačenja, veličina trupca, istrošenost zglobnog traktora, (ne)iskustvo traktoriste i kopčaša, radno vrijeme traktoriste i kopčaša (nije isti učinak u osam ujutro i u dva popodne), pa neprerezani trupac do kraja zbog uvjeta, zastoji u radu, puknuta sajla, duljina sajle... Znači sve u osam sati od 7.00 do 15 sati, uz odmor od 15 minuta u svakom satu, makar je pravilo 4 + 4. Četiri sata na motorki, četiri sata odmor i ostali poslovi.
Evo recimo da je norma za metricu u radnom danu 8 prostornih metara. Izrezano, iskalano i složeno. Iskreno mislim da je to malo previše za jednu osobu u osmosatnom radnom vremenu. Bilo je dok sam radio, sada se to mijenjalo pa je vjerojatno i više. Znam da je za tehniku grdo povećano.

Tako je u privatnim šumama problem dostupnost, moraš se voziti recimo dva kilometra duže do šume, to je četiri dodatna kilometra, ako se možeš vratiti po istom putu. Onda se ne to veže i udaljenost same šume. Vi koji radite u privatnima znate kako je to.

A neki koji računaju malo za izradu, pa namire oni sebe. pa ne rade po tako niskim cijenama za lijepe oči. Ja kad sam tražio ispomoć tražio me je 110 kuna ako se dobro sjećam, a drugima je računao 70. Porušio je ljudima što je bilo dogovoreno. Nakon što mu je plaćeno, porušio je sebi ono što nije bilo dogovoreno. Tako se to kod mene radi. Na kamione i kompozicije da trupci i višemetrica ne stanu u vagone.

Iskreno se nadam da vam se daju čitat ovi moji epovi. :)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,528
ako je metar drva na sajmu lani bio 270-280 kuna, pa zar nije pol od toga 140, to je i mene malo zbunilo...ili da je samo 250, opet je 125....dakle, za mene bi bilo donekle normalna cijena takvih radova u tuđoj (privatnoj) šumi polovica vrijednosti drveta...i to ako je teren donekle pristupačan, sve ostale dubioze bi morale imati i drugačiju tarifu...
...al ne delam ja drva...samo o cijeni razmišljam, tko zna hoću li sutra to morati raditi...:madmana:
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
mcmarko0204 samo si djelomično u pravu i to u dijelu gdje kažeš da puno faktora utječe na cijenu,tipa,teren,udaljenost izvlačenja i prijevoza....ja sam iznio okvirnu cijenu za metricu iz usluge po prostornom metru...ostalo ti ne stoji..ako ti u šumariji izlicitaraš cijenu npr 63 kn +pdv po m3,to je cijena koju dobivaš po kubiku,a koliko ti je traktor dobar ili loš,koliko si omči potrgao,koliko guma izbušio,koliko su ti trupci dugački ili debeli,koliko dana pada kiša,koliko se traktoristi koji dan radilo,to sve više nije bitno jer si ti vidio teren i robu i izlicitirao cijenu i tu promjene nema...vjerojatno radi u šumi pa to znaš....dakle cijena se dogovara prije početka rada a ne nakon što završiš...
 

Najnoviji postovi

Na vrh