• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koliko plačate drva na rastu???

Barrex

Novi član
Tu od
18 Ožu 2019
Poruka
4
Pozdrav svima. Da ne otvaram novu temu nadovezat ću se na ovu.

Nisam šumar i veoma malo znam o sječi drva.

Imam građevinsko zemljište u Klinča Sela. Površina 5100 m2. Od toga je recimo 3300 m2 mješovita šuma starosti oko 27 godina. Ima pristup putu s dvije strane.

Susjed mi je za golu sječu ponudio 45 kuna po m3. To mi se čini premalo.

  1. Koliko se može otprilike dobiti za tu površinu? Barem ugrubo, da znam što mogu očekivati.
  2. Kako i kome bi ju najbolje bilo prodati?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,489
Za tu površinu ne možeš dobiti ništa (ako je ne namjeravaš prodati kao česticu), a to ne namjeravaš po postu!
Zanimljivo da ti je ponuđena određena količina kuna za nešto što kao mjera na postoji, u smislu obračuna drva na rašći !
Minimalno bi bilo 1/3 od maloprodajne cijene 1 prostornog metra drva za ogrjev. Šuma se posiječe ispili na metar i složi i onda od toga 1/3 tebi a 2/3 njemu.
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Kako ne postoji mjera m3,izradi se višemetrica,preuzme u m3,isplati po dogovorenoj cijeni.Čovjek je ponudio svoju cijenu koju ie spreman platit,sad jel malo ili puno neulazim u to,ali postoji i mjera i postoji način da se to izradi,čak u većini slučajeva se tako i radi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,489
Nisi dobro pročitao moju drugu rečenicu do kraja !
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Nisi dobro pročitao moju drugu rečenicu do kraja !
I opet nema veze,znači neko je ponudio xy kn po m3,tzv. prosječnu cijenu,poslje kad se zbroje kubici,pomnoži se sa kn i eto ga,neznam ni šta tu nije jasno.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
3300 kvadrata 30 godišnje šume može imati 50...možda 60 kubika drva...nije čovjek rekao jel grab, joha il lipa...
ovisno o kvaliteti drva, radi se cijena...ako je kvalitetnije, 45 po kubiku je niš, ako je joha i topol...hm...
 

Barrex

Novi član
Tu od
18 Ožu 2019
Poruka
4
Zahvaljujem na odgovorima.

Mješovita šuma. Uglavnom bukva. Ima i hrastova. Nema topole i johe.

Ne zanima me drvo (meni 1/3 njemu 2/3), nego novac, kojim planiram platiti vađenje panjeva i bagerom/rovokopačem grubo ravnanje/uređenje parcele.


Koja bi bila poštena cijena po kubiku? Da me susjed ne odere, a i da ja budem pošten prema njemu?

Ako ne pristane komu bi drva bilo najbolje ponuditi? Pilanama?
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
lega barrex, najbolji orijentir je cjenik hrvatskih šuma...kubik bukove višemetrice je ugrubo 200 kuna...da spustiš pola još uvjek je duplo više nego što ti nudi...
probaj naći ekipu (pretežno slovence) koji bi sve uzeli za sječku i plate ti po toni...oni imaju mehanizaciju i za panjeve počupat...pa jedna firma odradi sve što tebi treba...
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Sory, promaklo mi je.
Imam ti ja jednog tu iz okolice Zaprešića, pa ako hoćeš mogu ga pitati
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,489
Nađeš nekoga ko je zainteresiran za sječu, njemu svo drvo a tebi lova. Znači ako računate po 1m3 (kad ste zapeli za m3) tebi bi pripadalo minimalno 140 - 150 kn po 1m3, ako uzmemo mjeru 1 prostorni metar onda 110 - 120 kn. Ovo je obračunato na maloprodajnoj cijeni od 330,00 kn 1pm, znači od toga 1/3 tebi. Ako je kod tebe cijena drva neka druga onda po toj cijeni izračunaš svoj dio.
Samo ponavljam ono što sam napisao u prethodnom postu !
 

nikola381

Novi član
Tu od
10 Lis 2021
Poruka
5
Pozdrav forumaši,

Na selu imam većinski bukovu šumu i malo hrastove šume.

Jel znate koliko ima m3 drva po jednom hektaru, u prosečnoj šumi?

Srdačan pozdrav
Nikola
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
S neba pa u rebra. A da malo prolistaš starije poruke? Takvih pitanja je već bilo, a i odgovora na njih.
 

nikola381

Novi član
Tu od
10 Lis 2021
Poruka
5
Nalazio sam različite informacije

1 kubik = 1,45 prostornih metara
0,69 kubika = 1 prostorni metar


236 m3/ha i 160 m3/ha

I ove vrednosti su mnogo različite.

 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Eto, vidiš da postoji :)
Raličite su je r je pitanje kakvi su trupci, koliko ih ima i još puno faktora, pa to možeš koristiti kao orjentir.
 

nikola381

Novi član
Tu od
10 Lis 2021
Poruka
5
Hvala ti, nadao sam se malo preciznijoj od - do vrednosti, a ovo je ogroman interval, ali i to je nešto :) Ovako nisam imao nikakvu predstavu o tome. :)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
moraš malko snimiti promjere i visinu šume, sve ostalo je samo matematika...
i tko god da ti radi u šumi, radi poglavito za svoj račun, a ne tvoj... 🤭
 
  • Like
Reactions: ZJ

Najnoviji postovi

Na vrh