• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
A jel pravi neko sudzuke ili salame kako da nazovem to da se ne suse bas 3 4 mjeseca. Imali kakva brza tehnika? ili uopste ako pravi neko to kako i koliko dugo susi. Prosle godine sam radio neki eksperiment pa mi nije najbolje ispalo
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
Brza tehnika je staviti u crijevo za kobase i tako posušiti da bude prije, mi radimo salame fi 55 i fi 45, i treba im 3 mjeseca. Zato ih radimo sredinom studenog da se posuše i da me toplo vrijeme ne zezne
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Fala dečki, ja sutra mesarim i neznam kaj i kak bum delal.
Iskreno nisam pametan kak i kaj.
A i kaj morem napravit od pajceka od 130 kil, niš bogzna kaj puno. Mislil sam deti jednu polovicu u škrinju a drugu polovicu u pac i dim. Kaj dela ko bele devenice?

New York-Paris-Peckham
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dela moj brat, prvo napravi malo bijelih, a onda na ostatak materijala doda krv i po potrebi još začina. Meni su tamne bolje, pogotovo kad su malo bolj šarf pa itreba često :icon_jook:
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Kod na se bele devenice zovu Buhtovke ide kruh i jetrica unutra. Ove tvoje zovemo kuruzne. Do lani smo ih delali ove nismo.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Vidi, vidi, kak su običaji i nazivi različiti. Ja u devenice, osim začina, stavljam samo hajdinu kašu, meso od glave i črevnu mast i krv, naravno. Brat pomiješa hajdinu kašu s rižom, oko 1/3 je riža. Ostalo kao ja, samo u varijanti s i li bez krvi. O takvima sam pričal.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Ako Bog da bude kod mene toga ovaj vikend....krvavice, bele devenice, čvarci, kobasice, kulenove seke..
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Bok znalci,trebam savjet za dimiti meso.Kako ga zadimit s smrekom(borovicom),kada(na pocetku?) i da nije previse.:icon_scratch:
 

alenvw

Član
Tu od
6 Pro 2009
Poruka
422
Pozdrav, ručna mašina za mljevenje mesa porkert ili alfa koja je kvalitetnija, znam da je porkert češki a čija je alfa kineska ili
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hotela,
nisam upoznat kak dimiju oni koji imaju puššnice ispod kojih naložiju vatru. Ja se još uvijek držim tradicionalizma (valjda sam malo zaostal :)). Kurim u štednjaku, a na tavanu puštam dim iz dimnjaka na meso ili kobase. Dimim uglavnom 4 večeri po otprilike 3-4 vure. Malo prije dimljenja počnem kuriti samo bukova i grabrova drva. Za vrijema dimljenja nastavljam kuriti bukovinu i grabrovinu (obavezno bez kore) uz dodatak borovice. Otprilike svakih 10-ak do 15-ak min ubacim borovice koliko se može držati u ruki. Tak da meso stigne upiti dim borovice. Obično potrošim za kobase jednu vreču (kao za kiseljenje zelja) grančica od borovice i još toliko kroz 3-4 tjedna kad dimim meso iz paca. Do slijedeće večeri je mir. Po završetku dimljenja kobase ili meso ostaju na tavanu, ali se sele izvan natkrivenog prostora kod dimnjaka i nastave se sušiti na zraku. Tavan nije izoliran, niti je krovište podaskano, a crijep je betonski kao Bramacov.
Za sad je tak, a ako bu nekad trebalo tavan preurediti u stambeni prostor, onda bum prisiljen napraviti vanjsku pušnicu.

Drago mi je ako sam ovim opisom nekome pomogel, ali to ne znači da ja delam najbolje. :)

IMG_20181208_103326
IMG_20181209_112124

IMG_20181209_132155
 
Posljednje uređivanje:

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
517
Mozda netko zna koliko odojak gubi kad ga se zakolje, recimo da ziv ima 25 kg, a kolko ga ostane kad ga se zakolje i ocisti?
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
30 kg žive vage..24kg očiščen,18 kg ispečen. ali...postoje i veće razlike,ako se prase nahrani prije prodaje i vaganja žive vage npr. s cijelim zrnjem žitarica..napije tekučine...
 

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
517
Hvala na odgovoru, trebalo mi je bar relativna kilaza zbog prodaje
 

Najnoviji postovi

Na vrh