• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Komasacija

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ima općina u kojima će komasacija imati više pozitivnih nego negativnih učinaka, ali moja to nipošto nije.

Posjed svejedno neće biti ukrupnjen u stopostotnoj cjelini, radi se uvijek u nekoliko parcela, a i dobro je da je to tako, jer kao što je jedan stari mudri čovjek jučer u Poljoprivrednoj emisiji izjavio - nedobro je dobiti posjed u jednom komadu jer tuča u istom ataru negdje uništi sve, a samo sto metara dajle usjevi ostaju netaknuti.
Sada će mudriji reći - i tu ima model sigurnosti - osiguranje usjeva. No, što jednom stočaru vrijedi financijska naknada za uništeni kukuruz a neće imati od čega napraviti silažu.

Bojim se da će se komasacija forsirati jer je to neki opipljivo-vidljivi program koji se forsira kao potez unapređenja poljoprivrede, no, ko i sve kod nas, ide se bez temelja u to. Prije toga je zakonski trebalo urediti nasljedna prava zbog kojih će u nekoj bliskoj budućnosti doći opet do cijepanja i usitnjavanja oranica - a bojim se da to nije moguće, zapravo je protuustavno na bilo koji način ograničavati raspolaganje i pravo nasljedstva, jer zakon kaže da ako nije drugačije oporukom određeno, pravni nasljednici su ravnopravni u diobi i svako dobiva istovjetni dio ostavštine. A to neće biti moguće ako se dvoje djece mora razdjeliti sa pet parcela , a nisu spremni petu prodati i podijeliti novce ili nemaju financijska sredstva za otkup druge polovine. Ili jednostavno nijedan ne želi prodati.
A zakon nije donesen niti će se donjeti jer ako se i donese, biti će protuustavan i na Ustavnom će sudu pasti. Ili na sudu pravde u Strazburu.

Pa niti sama komasacija se ne može nametnuti na silu - oni je prezentiraju kao obavezu odluke vlade, ali se na kraju obrazlaže kao pristanak većine kojim se manjina posjednika podređuje većini koja se odlučila za.
Time jasno pokazuju da odluku o komasaciji ne mogu zakonski definirati jer se kosi sa ustavnim pravom raspolaganja pojedinca sa svojim privatnim vlasništvom.
 
E

el pibe

Guest
Neka uvedu komasaciju i konačno uvedu red u Hrvatskoj.Da se konačno zna di je koja zona,bila ona industrijska,poljoprivredna,urbana,turistička,parkovi itd.Za svu moju zemlju neka mi u toj vrijednosti u isplaniranom naselju daju kuću od150m2 nešto okućnice za gušt da mogu imati nekakav vrt,par voćki da mogu di roštiljat,poloptati se sa svojom djecom.Neka mi osiguraju posao da mogu normalno funkcionirati,raditi i živjeti od svoje struke.Eto ja bi volio da bude takav ishod.Pa ćemo konačno svi koji posjedujemo neku zemlju imati šansu da si stvorimo dobre uvijete za životJer ovakva svaštarenja ne vode nigdje pa tko hoće biti poljoprivrednik,činovnik,šljaker neka bude ali ne na grbači nekog drugog.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
najte se žifcirat, ne baratamo podatkom do koje veličine se parcela neće morati okrupnjavati...negdje u lijevom donjem kutu glave mi zvoni površina od 1 rali (jutra) kao minimuma koji ostaje na svojem mjestu, a sve manje ide u zajedničku torbu pa se dijeli...što već i nije tak loše za sve koji se ovdje boje...
...a i dok komasacija dojde do nas, bojim se da budu već naši unuki ovdi pisali prema uputama koje ćemo im ostaviti oporučno...:p:


Joj @darijus, nisam sigurna da si u pravu.

No to, da će to do nas doći u daljnjoj budućnosti ima temelja - vele ovi di idu pilot projekti da je to posao od tri godine.
A moje malo Međimurje je veliko.:icon_weed:Samo moja općina ima 5500 ha oranica, ali mi beličanci smo protegli pipke i na sivičke i rokovske i gardinovske i pribislavske atare, a bome i šire. Bilo kuda - beličanec svuda sa traktorom i kombajnom..:icon_weed:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Neka uvedu komasaciju i konačno uvedu red u Hrvatskoj.Da se konačno zna di je koja zona,bila ona industrijska,poljoprivredna,urbana,turistička,parkovi itd.Za svu moju zemlju neka mi u toj vrijednosti u isplaniranom naselju daju kuću od150m2 nešto okućnice za gušt da mogu imati nekakav vrt,par voćki da mogu di roštiljat,poloptati se sa svojom djecom.Neka mi osiguraju posao da mogu normalno funkcionirati,raditi i živjeti od svoje struke.Eto ja bi volio da bude takav ishod.Pa ćemo konačno svi koji posjedujemo neku zemlju imati šansu da si stvorimo dobre uvijete za životJer ovakva svaštarenja ne vode nigdje pa tko hoće biti poljoprivrednik,činovnik,šljaker neka bude ali ne na grbači nekog drugog.



Eto vidiš, ipak je @puknuti u pravu - ti bi tuđe preko svoga.

Ja sam to što bi ti htio da ti se omogući napravila sama - prodala sam šest kilometara dalje za pet tisuća maraka i kupila dvijesto metara od zadnje kuće za deset tisuća maraka površinski istovjetnu parcelu.
većinom svatko tko je htio si je kroz život mogo iskompletirati parcele, samo je susjedu trebao ponuditi cijenu koja će ga zadovoljiti. :(nerd): :icon_weed:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
1. Spaliti sve zemljišne i katastarske knjige,
2. Izraditi nove jedinstvene knjige prema stvarnom stanju na terenu,
3. Omogućiti neoporezivu zamjenu zemljišta. Eventualni porez plaća samo onaj koji je dobil veću vrijednost i to samo na razliku vrijednosti.
4. Mijenjati zakone kojima se regulira nasljedstvo, darovanje i prodaja na način da se sprijeći daljnje usitnjavanje parcela. koliko sam informiran Slovenci su još za bivše države donijeli zakon da po ostavinskoj raspravi sva zemlja ostaje jednom nasljedniku.

Time bi se bez komasacije i popratnih neželjenih (ili možda za neke željenih) pojava vjerojatno riješilo većina obradive površine.

Zakaj sam navel točku 1. Zato jer se u praksi pokazala kao jako dobra iako nije namjerno provedena. Naime u jednoj susjednoj općini su u požaru stradali vlasnički i posjedovni papiri. To je danas možda jedina općina u HR koja ima usklađenu gruntovnicu i katastar.

Vjerojatno se neki na buju složili u svim točkama z menom, ali neke sigurno odgovaraju gotovo svima. Nadam se da imam pravo, ako ne drugo, onda barem iznijeti svoje viđenje problema.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Četvrta ti neće proći jer je protuustaavna.
Mi smo u kapitalizmu gdje je privatno vlasništvo i raspolaganje njime svetinja.
I tako to mora biti - ja ako hoću njime obrisati guzu, to je moje pravo. Ako hoću gledati ga - to je moje pravo.
Država me može samo kazniti ako njime (nebrigom, nikako nekorištenjem) radim njime štetu drugome i time me prisiliti da se drugačije ponašam ili plačam kazne.. Ali mi ne može direktivom određivati kako ću ja njime raspolagati. Je da si ona ponekad uzima to za pravo, ali zato je tu Ustavni sud i Strazbur.
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Mislim da je bilo price da ce komasacija biti besplatna. No mene zanima moze li mene drzava sjebat ako imam hrpu malih parcela pod zakupom a u jednoj velikoj arkod parceli?
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Ono sto se moze napraviti bez geodeta je spajanje cestica koje su u istom vlasnistvu. Na primjer vlasnik sam oranice velicine nesto preko jednog Ha. Ta oranica je jedna cjelina, a sastoji se od 5 cestica. Od tih 5 cestica treba napraviti jednu i problem je rijesen. Za to ne treba izlaziti geodet. To se odradjuje u uredu na racunalu i to radi osoba koja je vec zaposlena. Tako da za drzavu nema dodatnog troska. Smatram da dalje od toga ne treba ici.
 
E

el pibe

Guest
Eto vidiš, ipak je @puknuti u pravu - ti bi tuđe preko svoga.

Ja sam to što bi ti htio da ti se omogući napravila sama - prodala sam šest kilometara dalje za pet tisuća maraka i kupila dvijesto metara od zadnje kuće za deset tisuća maraka površinski istovjetnu parcelu.
većinom svatko tko je htio si je kroz život mogo iskompletirati parcele, samo je susjedu trebao ponuditi cijenu koja će ga zadovoljiti. :(nerd): :icon_weed:

To kaj Puknuti govori nema veze sa mojim postom on je u nekom drugom sistemu i govori kaj je sa onima kaj nemaju zemlje.Kaj je sa takvima?Nek si je kupe pa budu i oni imali sa čime trgovati ili imali probleme koje i mi imamo.Nego malo ste me vi razočarali.Mislim da ste jedna od pismenijih osoba na forumu.Jasno sam napisao "Za svu svoju zemlju neka mi u istoj vrijednosti u isplaniranom naselju daju kuću i okućnicu"...Ništa ja ne tražim džabe niti ne silim u tuđe.Tu je razlika između mene koji imam nešto svoje zemle i onih koji traže nešto a nemaju ništa.Eto ja nisam imao mogućnost da kupim i biram zemljište di se meni sviđa za kuću.Napravil sam je tam di sam mogao i tu mi je sasvim dobro.Ali to ne znači da uz dobru ponudu ili zamjenu nebi pristao na drugu lokaciju koja mi nudi neke benificije od komocije,dobre povezanosti radno mjesto u blizini.Takvo razmišljanje ja vani normalno da je ljudima prioritet posao on je baza a ostalo se veže na njega.Ovdje kod nas je grunt svetinja a 70%ljudi nema nikakve koristi od njega.Zašto onda ne isplanirati i urediti državu i dati ljudima mogućnost za zamijenu zemljišta.Nije pisano pravilo da čovjek koji posjeduje zemlju ujedno mora biti i uspješan zemljoradnik.Tu se više radi o nekoj tradiciji koju svi slijepo slijede.Velika većina vas živi od poljoprivrede dok se vaša djeca školuju i opredjeljuju za nešto drugo i znate da se poslije vas sigurno neće ostati na poljoprivredi.Njima će ta zemlja postati samo breme.Ja sam isto kupio nešto zemlje i prenamjenio je i meni više vrijedi da je tamo voćnjak nego da neki velikan naprimjer sadi kukuruz.Ali to ne znači da ja moram puškom ganjati takvog čovjeka.Kako velim pošteni državni otkup zemlje dobra isplata ili zamjena pa neka di sam ja sadio marelice poslije na toj zemlji raste kukuruz ili neka bude industrijska zona tak svejedno ja sam dobio svoje a vi radite što hoćete.
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Ja bi to rijesio porezom na neobradjenu zemlju. 1kn m2 godisnje!!! I nema tu sad cu kositi, a ne ne...mora biti neka kultura gore
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
To kaj Puknuti govori nema veze sa mojim postom on je u nekom drugom sistemu i govori kaj je sa onima kaj nemaju zemlje.Kaj je sa takvima?Nek si je kupe pa budu i oni imali sa čime trgovati ili imali probleme koje i mi imamo.Nego malo ste me vi razočarali.Mislim da ste jedna od pismenijih osoba na forumu.Jasno sam napisao "Za svu svoju zemlju neka mi u istoj vrijednosti u isplaniranom naselju daju kuću i okućnicu"...Ništa ja ne tražim džabe niti ne silim u tuđe.Tu je razlika između mene koji imam nešto svoje zemle i onih koji traže nešto a nemaju ništa.Eto ja nisam imao mogućnost da kupim i biram zemljište di se meni sviđa za kuću.Napravil sam je tam di sam mogao i tu mi je sasvim dobro.Ali to ne znači da uz dobru ponudu ili zamjenu nebi pristao na drugu lokaciju koja mi nudi neke benificije od komocije,dobre povezanosti radno mjesto u blizini.Takvo razmišljanje ja vani normalno da je ljudima prioritet posao on je baza a ostalo se veže na njega.Ovdje kod nas je grunt svetinja a 70%ljudi nema nikakve koristi od njega.Zašto onda ne isplanirati i urediti državu i dati ljudima mogućnost za zamijenu zemljišta.Nije pisano pravilo da čovjek koji posjeduje zemlju ujedno mora biti i uspješan zemljoradnik.Tu se više radi o nekoj tradiciji koju svi slijepo slijede.Velika većina vas živi od poljoprivrede dok se vaša djeca školuju i opredjeljuju za nešto drugo i znate da se poslije vas sigurno neće ostati na poljoprivredi.Njima će ta zemlja postati samo breme.Ja sam isto kupio nešto zemlje i prenamjenio je i meni više vrijedi da je tamo voćnjak nego da neki velikan naprimjer sadi kukuruz.Ali to ne znači da ja moram puškom ganjati takvog čovjeka.Kako velim pošteni državni otkup zemlje dobra isplata ili zamjena pa neka di sam ja sadio marelice poslije na toj zemlji raste kukuruz ili neka bude industrijska zona tak svejedno ja sam dobio svoje a vi radite što hoćete.


Ma razumjela sam ja šta si ti rekao ali sam namjerno malo bocnula, dobili smo nešto na dinamici razmišljanja.
Ko što bi moja unuka rekla - kako si uopće mogao sumnjati u mene? :icon_razz:

No, ipak moram reći da je moje stajalište i dalje da svatko ima pravo svojim vlasništvom raspolagati na način kako njemu odgovara - obradom ili neobradom, proizvodnjom ili neproizvodnjom na oranici. Država je tu korigent koji će me prisiliti nametom da ja to na neki način držim pod kontrolom - ne proizvodim - jer je moje ustavno pravo odlučiti se sa mojim vlasništvom šta mi se god čefne sa njim napraviti, ali i prisiliti me da ako ne obrađujem ili proizvodim, da susjedu ne radim neobradom štetu - širenjem korova sa moje parcele na njegovu, porastom žbunja zasjenjivanjem njegove kulture, pogodovanjem razvoja štetnih glodavaca na njegovu parcelu......i ništa više od toga. Dalje njena ingerencija prestaje. Po Ustavu. Iako je ona sklona praviti se mutava i kršiti ga.

Evo je Linić dok je bio aktuelan imao poludobru zamiisao - da općine odkupljuju nekretnine ( i stambene i poljoprivredne) od vlasnika koji ih nemaju u funkciji i prodaju ili iznajmljuju onima koji ih žele. No, ideja mu je utopistička jer općine za to nemaju financijskih sredstava. Da je to zaživjelo - a nije i neće nikada - ljudi u tvojoj situaciji bi elegantno riješili svoje potrebe. Neće zato jer opet po Ustavu mene nitko ne može prisiliti da ja svoju nekretninu prodam po ponuđenoj cijeni ako ja smatram da ona nije za nju dostatna. Bez obzira mogu li ili ne mogu trenutno za nju dobiti više.

Ma tako....ima tu svega i svačega za porazmisliti i stati im na vrat prije nego se zalaufaju u svojim utopijama. Jer oni mogu klikom miša izglasati protuustavni zakon, a pojedincu trebaju godine da ga na Ustavnom sudu sruši - ne zbog toga što su ocjene ustavnosti toliko komplicirane, jer sve se one vode samo čistom logikom i svatko normalan zna što je pravedno i zakonito a što nije, nego zbog poznate situacije u sudstvu.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ja bi to rijesio porezom na neobradjenu zemlju. 1kn m2 godisnje!!! I nema tu sad cu kositi, a ne ne...mora biti neka kultura gore

E moj majstore, volio bi ja da ti dođes u moj kraj, ima tu podosta cestica drzavne zemlje koja se vjerujem vrlo lako dade kupiti, pa da onda ti tako nadobudan posadis bilo sto,,,
nije bitna kultura jer ionako ces ti na kraju shvatiti da i uz bilo koju punu agrotehniku i uz pravila struke ti imas pusionu od barem 50 % ulozenog,,,
moras shvatiti da nisu sva zemljista iste kvalitete i da bez obzira na ulozeno dobiveno uvijek bude manje od ulozenog,,,

evo ja ti preporucam hektar zemlje u komadu (sto se vrlo rijetko srece u mom kraju) pa ti dođi i pokazi kako raspolagati zemljistem,,,
ja cu te nakon samo tri sezone pitati stojis li jos uvijek kod onog gore boldanog,,,

da se nadovezem na temu, da komasacija je dobra za velike, nevaljance i one koji imaju losu klasu zemljista a za sve ostale najverovatnije bude pusiona,,,
mene osobno bas i ne dira previse jer sve sto imam je ili ce uskoro biti u trajnim nasadima tako da me nece razvlastiti niti ostetiti,,,
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Da je drzavi fakat stalo do poljoprivrede analiza zemlje bi trebala biti free, voda svima bez naknade itd...ovo je sve frula
 
E

el pibe

Guest
Ma razumjela sam ja šta si ti rekao ali sam namjerno malo bocnula, dobili smo nešto na dinamici razmišljanja.
Ko što bi moja unuka rekla - kako si uopće mogao sumnjati u mene? :icon_razz:

Da je to zaživjelo - a nije i neće nikada - ljudi u tvojoj situaciji bi elegantno riješili svoje potrebe. Neće zato jer opet po Ustavu mene nitko ne može prisiliti da ja svoju nekretninu prodam po ponuđenoj cijeni ako ja smatram da ona nije za nju dostatna. Bez obzira mogu li ili ne mogu trenutno za nju dobiti više.

Nisam sumnjao nego ste me malo zabrinuli:)Sve je to meni jasno i sam imam nekoliko susjeda to su već stariji ljudi i njih nekoliko ima više zemlje nego čitavo selo.Nemam ja ništa protiv njih i njihovog vlasništva ali tu su sami problemi neki ni nemaju nasljednike,neki ne žele prodati zemlju,pojedini ne dođu na imanja godinama,neki su već i "otišli" pa se ne zna čije je što i nitko ne želi dirati u takvu zemlju.Puno je tu problema i sam imam situaciju da već nekoliko godina održavam zapušteno imanje do mene jer bi me već gamad i korov zarasao.Vlasnici su bogati starčeki koji imaju problema sa međusobnim odnosima nema dogovora,prkose jedan drugome i niti jedan ne popušta.Lako će doči do situacije za nekoliko godina da će sve ostati "ničija zemlja" i onda će se netko sjetiti i pokrenuti raspravu za opet kakvih dvadesetak godina.Tada dolazi do problema onda se takva zemlja dodatno rasparcelira i broj vlasnika se drastično poveća.A to se događa i takvih je situacija mnogo.I tu nastaju problemi sa kakvima se sada svi susrećemo.Bilo bi dobro da se konačno poslože neke stvari u državi i da se odredi koje površine su za koju namjenu.Tu sad dolazi do ovog vašeg problema Johabice,hoće li ponuda biti poštena?Ja se isto malo bojim da neće i da će mnogi biti izgurani i izigrani u bespućima komasacije koja će nekima donjeti dobro a nekima baš i neće.Kao i u svakom sistemu netko mora nadrapati a to budu opet na žalost mali ljudi.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ja bi to rijesio porezom na neobradjenu zemlju. 1kn m2 godisnje!!! I nema tu sad cu kositi, a ne ne...mora biti neka kultura gore

Kad policija otkrije tko mi je zapalio 4500 božićnih drvaca, pa nakon toga kestene i orahe i kad naplatim štetu, onda tu zemlju poklonim i kolindi. Do tada tamo raste drač od topole, vrbe, bagrema, trnine, amorfe... i ne pada mi na pamet nešto raditi s tom zemljom.

A komasacija u trenutno katastrofalnom stanju katastra i gruntovnice je smiješna.
Treba napraviti novu geodetsku izmjeru i to mora biti početna točka.
Samo što će opet biti kao i sa legalizacijom, polaganjem ispita za hodanje po nogostupu, jeste li prali kosu pokretima ruke u smjeru kazaljke na satu, jeste li okrenuti na jug kad vršite veliku nuždu i slično.
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Uf, zao mi je sto cujem da ti je netko unistio sve. Inace osiguranje kosta 2.6% od cijene stabalca i pokriva sve osim kradje.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Bok drustvo,imam i ja neka razmisljanja u vezi okrupnjivanja zemljista.Mi smo hrvati i nasa ostala braca s foruma malo zatucani tj. tesko prihvacamo novine makar to bile prednosti.
U osnovi komasacija je dobra ideja,no svi smo svjesni da bi tu kod nas bilo svacega jer smo taki mentalitet jebiga.Po mojem treba mladima dati sansu nek predoce tu ideju bez lokalnih serifa,na koji nacin,prednosti ,moguce mane,neobavezajuce i da ljudi dobe informaciju iz prve ruke na nekim skupovima te da prijedlog bude otvoren za moguca poboljsanja.
Ocu kazat da je vazno "razgovarati" jer svatko ima nesto za kazat,u nekom momentu moze obican covjek imat bolju ideju odnosno pogled od vrsnog strucnjaka,treba dati sansu ovoj ideji a vec je i vreme da prvo malo zastanemo prije nek nekaj krivo velimo.
Uz to smatram da imamo vaznijih i vecih problema od ovog,sramota je da se toliko poljoprivrednih proizvoda lose kvalitete uvozi dok se domace ne cijeni,no braco moja to smo si sami krivi jer uvjek biramo krive ljude a od njih ocekujemo cuda.Dok si bumo to priznali i shvatili u nasim lepim glavicama e onda bu sve krenulo,do k bumo shvatili da odumiremo i da postoji sam jedan lijek, onda se more desiti cudo.
No da se vrnem temi,ZASTO NE, prestanimo se bojati napretka,:drink: pa svet je tak zamisljen da se stalno krece.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
514
Ako ovaj naš Svijet ide putem napretka, i na takav način na kakav ide, onda nam je najbolje onom iz Sjeverne Koreje pokloniti još urana ili plutonija i naka nas konačno riješi takvog "napretka. Pa jeste li vi slijepi ljudi? Moraš sve više i više raditi, a na kraju ti ostane krasan *****.
 
Posljednje uređivanje:

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
496
Nemačka ,Nizozemska , Francuska ,Belgija, Luksemburg,Austrija ,Švicarska ,Finska , Norveška , Švedska.Kolko sam na brzinu pogledal, kod svih ovih je mogla komasacija , pa bu mogla i kod nas.

Samo sad bu pošteno , nebuju oni isti koji su šezdesetih delali komasaciju nagrebli bolje parcele . Sad buju neki drugi .
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,555
Sve ove sto si nabrojao su kolonizatori, a mi smo kolonija, tako da razlika izmedju nas i njih je ogromna.
Zadnji put kod nas je pokradena zemlja za drzavu, u ovom sistemu drzavna je postala zadruzna, zadruga privatna i kraj price. Eto nama novih seljaka.
 

Najnoviji postovi

Na vrh