• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOMBAJNI ZA ŠEÆERNU REPU

R

Ratarko

Guest
zvona kaže:
Mislim da je vadilica stala i da taj nešto gleda, a mislio sam na pogon preko gumenih gusjenica

Da , gusjenice bi isto bile nedostatak u 80 % slučaja , idu i ove vadilice sa kotačima sasvim dobro . Ako se ne varam ta vadilica ima još jednu glupost a to je centralni zadnji kotač . Znači naprijed ima gusjenice a odozada jedan široki kotač :shock:
 
B

Bobo

Guest
Ja ne bih te gusjenice niti zadnji centralni kotac nazvao gluposti, jer koliko znam da gusjenica ima vecu povrsinu prijanjanja na tlo, a samim time i bolja vucna svojstva. Ovaj maxxtron (Grimme) okrene u mijestu bas zbog tog zadnjeg centralnog tocka, a ROPA to ne moze, iako skrece i naprijed i nazad ;)
 
R

Ratarko

Guest
Bobo kaže:
Ja ne bih te gusjenice niti zadnji centralni kotac nazvao gluposti, jer koliko znam da gusjenica ima vecu povrsinu prijanjanja na tlo, a samim time i bolja vucna svojstva. Ovaj maxxtron (Grimme) okrene u mijestu bas zbog tog zadnjeg centralnog tocka, a ROPA to ne moze, iako skrece i naprijed i nazad ;)

Po meni je glupost odnosno nepotrebno jer vadilica Ropa Tigar radi i u blatu bolje od te sa gusjenicama a za okretanje nema nikakvih problema iako ima tri osovine .

Okretanje stroja od 40 i više tona u mjestu na njivi je jako potrebno a i dobro za vitalne komponente stroja kao i za samu njivu , jel tako ?
 
B

Bobo

Guest
hmmm, da 40 tona je zbilja puno opterecenja za gusjenice...

ROPA tigar je ipak grdosija i t ookrenuti u mijestu moze samo superman ;)
 
R

Ratarko

Guest
Bobo kaže:
hmmm, da 40 tona je zbilja puno opterecenja za gusjenice...

ROPA tigar je ipak grdosija i t ookrenuti u mijestu moze samo superman ;)

Naravno da su to težine koje su i meni teško shvatljive .
Ropa Tigar u bunker stavi kao od šale 25 tona repe a podatak koliko je ona sama teška neznam , Robert sigurno zna jer je više u tome od mene ?

Ropu nemaš potrebe okretati u mjestu . To nitko ne radi . Ropa bez problema kada izađe iz svojih 6 reda repe i okreče se da uđe u idučih 6 reda treba uvratine ( neznam kako vi to zovete ) od minimalno 30 reda repe ili 15 metara da bez zaustavljanja i smanjenja brzine uđe u novi red koji je udaljen 10 metara od onoga gdje je tik izašla . Ako je netko ovo skužio - super , malo sam zakomplicirao ali ponata je da je Ropa iznenađujuče okretan i pokretan stroj .
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Zašto ne bi skužio, nisam je vidio u radu ali predpostavljam
 
B

Bobo

Guest
Pa i meni je jasno kako ROPA okrene. Gledao sam kojekakve clipove po internetu raznih vadilica repe ali ROPU sam prvi puta vidio ovdje na forumu... Uvijek su bile neke crvene na clipovima...
 
R

robert

Guest
grimme inace proizvodi vadilice za krompir,ovo im je dosta novi proizvod.naravno po izgledu je lako zakljuciti da je prilicno ispod klase rope ili holmera.ropa ima prazna 31 tonu,rezervoar 1500litara,a u bunker sa necistocom i korjenom stane i do 29 tona repe.i okretnija je od ovog cuda na slici,premda je 16 metara dugacka(zbog zgloba 30 stupnjeva),a trenutacno je i najbrza vadilica u klasi 6 i 9 reda ROPA EUROTIGAR 3.-san svakog repara :wink:
 
R

Ratarko

Guest
@robert
odrezano
...ROPA EUROTIGAR 3.-san svakog repara :wink:

Kako kojeg :wink: , joooj da mi je jedna :D
 
R

robert

Guest
agrifac big six,firma koja pravi najvecu vadilicu od 12 redova.ucinak do 2 ha po satu
Obrisan neispravan link.

holmer terra -dos t2
Obrisan neispravan link.
kleine sf10,manji,no mnogo bolji od sf20

Obrisan neispravan link.
 
R

robert

Guest
sto se tice vadilica za repu i opcenito poljoprivredne mahanizacije,ovo je tocka na i !!
Obrisan neispravan link.

ovaj model vuce vadilicu od 9 redi-
Obrisan neispravan link.
jos jedna slika
Obrisan neispravan link.

shema rope t3
Obrisan neispravan link.

nacin okretanja t3
Obrisan neispravan link.

pseci hod
Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Da mi je probati raditi sa T3 i devet rednom vadilicom a onda mogu i krepat .
 
B

Bobo

Guest
A ovaj pseci hod mi je bio cista glupost, sve doka nisam vidio shemu tragova kad se tako krece, pa mi je sad jasna prednost takvog nacina rada.

@Ratarko: Koliko redi ti mozes vaditi sa svojom ROPOM?


I da vam kazem jos jednu zanimljivost (po meni cista glupost) koju sam danas cuo na predacanju iz zastite tla i voda: Kad se jedna repa izvadi u vlaznijim uvjetima na njoj moze biti i do 10 dkg zemlje. Ako ne hektaru imamo 90 000 biljaka, onda to znaci da se jednom berbom sa njive, ugrubo, iznese 9 tona zemlje, sto mi nikako ne ide u glavu... Valjda se misli na rucni nacin vadjenja repe bez ciscenja, ali valjda ove moderne vadilice imaju neke cistace na sebi, jer je 9 t/ha stvarno prevelika brojka?
 
R

Ratarko

Guest
Moja ( i robertova ) vadilica rade sa 6 rednom vadilicom .
Novi T3 je toliko daleko otišao u načinu vađenja repe da mu je jednostavno 6 redna vadilica premala . Predpostavljam da može iči 15 km/h i vaditi repu jel vidio sam da Holmer TD može iči 12 km/h i vaditi repu . Svima je jasno da su to prevelike brzine pa se prišlo problemu sa druge strane , napravili su šire vadilice da bi dobili veči radni učinak a bolju kvalitetu izvađenog gomolja repe uslijed manje radne brzine .

Ovo za zemlju na repi je točno , nema tu ništa specijalno , jednostavno je tako . Možda ti je samo podatak prenapuhan , u normalnim uvjetima je to ipak malo manje zemlje ali u blatnim može biti i tri puta veči ali to se stvarno dogodi kod rijetkih seljaka .

Anegdota :

Došao jedan seljak iz moje okolice sa zadnjim kamionom repe u sladoranu , uzeli mu uzorak i sa čuđenjem mu rekoše da od 34 tone repe koju je dovezao ima 74 % nečistoče !!!
On če mirno na to : " A ima tude i repe ? "
 
B

Bobo

Guest
Majke ti mile...

Pa 9 tona zemlje je 5,6,7? kubika zemlje. pa jel ti vrate zemlju da se tako lezerno odnosis prema tome? Jebote, da mi netko svake godine odveze 5 tona zemlja s njive, ne bi mi nista ostalo, ili bih radio u rupi...
 
P

Picek

Guest
Bobo kaže:
Majke ti mile...

Pa 9 tona zemlje je 5,6,7? kubika zemlje. pa jel ti vrate zemlju da se tako lezerno odnosis prema tome? Jebote, da mi netko svake godine odveze 5 tona zemlja s njive, ne bi mi nista ostalo, ili bih radio u rupi...
a što misliš zašto šečerane kupuju Gebo čistače šečerne repe? odnosno dvije od tri šečerane kod nas..
ove godine ide još jedan u Županju i još jedan u Osijek..
u Osijek je isporučen prošli tjedan :D
za sljedeču godinu se razgovara o još dva-tri komada za Županju a več ih imaju par..
a to su strojevi čija cijena i nije mala..
ali neočiščena repe u krugu šečerane stvara ogroman trošak pa se kupovanje tih bebica isplati.. :)
 
R

Ratarko

Guest
Picek - PMT kaže:
Bobo kaže:
Majke ti mile...

Pa 9 tona zemlje je 5,6,7? kubika zemlje. pa jel ti vrate zemlju da se tako lezerno odnosis prema tome? Jebote, da mi netko svake godine odveze 5 tona zemlja s njive, ne bi mi nista ostalo, ili bih radio u rupi...
a što misliš zašto šečerane kupuju Gebo čistače šečerne repe? odnosno dvije od tri šečerane kod nas..
ove godine ide još jedan u Županju i još jedan u Osijek..
u Osijek je isporučen prošli tjedan :D
za sljedeču godinu se razgovara o još dva-tri komada za Županju a več ih imaju par..
a to su strojevi čija cijena i nije mala..
ali neočiščena repe u krugu šečerane stvara ogroman trošak pa se kupovanje tih bebica isplati.. :)

Meni je Gebo pročistavao repu prije dvije godine , dobar ali ružan stroj kao vrag , mislim na onaj sa košem i letečom kabinom . Onaj Gebo koji izgleda poput Ropina miša mi je puno izgledniji i više mi se sviđa a i ne treba mu utovarivač za rad , što je po meni veeeeliki plus ( jedan rezervoar manje za tankanje ) .

Iskreno govoreče pročistači za repu su nepotrebni u idealnim uvjetima vađenja repe . Dokazao sam to sam sebi . Evo primjer .

Vadim repu prije dvije godine i direktno vozim kamionima za sladoranu . Deset kamiona odlaze jedan za drugim sa nečistočom od 9 % . Zovu oni mene iduči dan iz sladorane i provjeravaju ali neče direktno da pitaju ono što ih kopa a to je da li sam pročistio na neki način repu jer je 10 kamiona sa istom količinom nečistoče stiglo , hehe . Eto i oni su bili iznenađeni .

Na drugu stranu ako je repa blatna , pročistač če ju dobro očistiti do nekih max. 15 % prljavštine , govorim o repi sa 40 ili 50 % početne nečistoče . Mislim da bi prečistač mogao i bolje repu očistiti ali majstori to uvijek gone na max. kapacitetu .

Picek , da li je novi Gebo skuplji od 250.000 € ?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
e sada da još izmisle repu koja daje barem 30-40% čistog šečera
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Bobo kaže:
A ovaj pseci hod mi je bio cista glupost, sve doka nisam vidio shemu tragova kad se tako krece, pa mi je sad jasna prednost takvog nacina rada.

@Ratarko: Koliko redi ti mozes vaditi sa svojom ROPOM?


I da vam kazem jos jednu zanimljivost (po meni cista glupost) koju sam danas cuo na predacanju iz zastite tla i voda: Kad se jedna repa izvadi u vlaznijim uvjetima na njoj moze biti i do 10 dkg zemlje. Ako ne hektaru imamo 90 000 biljaka, onda to znaci da se jednom berbom sa njive, ugrubo, iznese 9 tona zemlje, sto mi nikako ne ide u glavu... Valjda se misli na rucni nacin vadjenja repe bez ciscenja, ali valjda ove moderne vadilice imaju neke cistace na sebi, jer je 9 t/ha stvarno prevelika brojka?

Pa to je teška kultura,nego,ja se divim sa kojim vi srestvima raspolažete,valjate po 100.000 eura a svi nešto kukaju.

Možda je to samo kreda,pa zato ispda da svako novorodjenče u HR dobije uplatinicu na 5000 eura,naime,toliko smo po glavi dužni.
 
R

robert

Guest
isprobavao sam tog gebu-samohodnog sto sam kupi repu,fora je,al zbilja je gadan.ropin je najskuplji,kleinov je oko 220000e
ovdje je jedan gebo,ali u njega tovari bager-za mene je takav nacin glupost,nikad ne bih uzeo takav model,mauser je daleko bolja opcija,
Obrisan neispravan link.
 

Najnoviji postovi

Na vrh