• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kompresori

A

ajeto

Guest
Ovdje sam našao fakat sve i svašta ali me zanima imate li kakovih iskustava u samogradnji kompresora. Svaki savjet je dobrodošao. :) :) :)
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Ako namjeravas praviti kompresor manjeg kapaciteta, onda ti se to ne isplati posto ni novo nisu skupi, ako hoces nesto vece dalo bi se nasto iskombinirati od rashodovanih kamiona.
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Ja sam sebi napravio kompresor i zadao si sto problema.Največi problem ti je glava kompresora koju je teško za dobiti jer osim starog fapa velika večina(99%) kamiona ima centralno podmazivanje kompresora.Dobra sklopka košta300-500kn trebaš elektromotor rezervar od 80 litarske plinske bocedosta posla iopet nije to to.Kad sam na kraju poludio od ulja u sistemu i na kraju do zaribavanja glave za 4500kn kupio sam novi 150 litreni kompresor sa svim mogučim papirima koji je uključen 24 sata dnevno i radi bez ikakvih problema da zaključim mali kompresori su tako jeftini da se ne isplati a veči su tolko bolji da se opet ne isplati.
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Kaj nije rezervoar od hidrofora bolji, a valjda bi se i na glavama koje imaju centralno podmazivanje dala izbušiti rupa kroz koju bi se nalijevalo i kontroliralo ulje, a tlačna sklopka košta puno manje od 300-500 kuna, jedino je problem motor oni su skupi, a i sumnjam da bi koji cigo dao jeftino glavu. Da se složit, a da li se isplati, da ako znaš što radiš.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Vjerovatno nije isto kad ulje dolazi pod tlakom i podmazuje sve dijelove ili stoji u ukcistu i podmazuje samo donje dijelove.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
21yes kaže:
Kaj nije rezervoar od hidrofora bolji, a valjda bi se i na glavama koje imaju centralno podmazivanje dala izbušiti rupa kroz koju bi se nalijevalo i kontroliralo ulje, a tlačna sklopka košta puno manje od 300-500 kuna, jedino je problem motor oni su skupi, a i sumnjam da bi koji cigo dao jeftino glavu. Da se složit, a da li se isplati, da ako znaš što radiš.
Nemože rezervoar od hidrofora jer je za 4-5bara, a za kompresor trebaš 10 bara. Taj tank se ispituje na 20 ili 25bara, tak da je jedina prava stvar posuda od autoplina.
Sklopka košta toliko jer na sebi ima rasteretni ventil, koji ispušta zrak iz tlačnog voda kad se motor gasi (tak da idući put krene bez tlaka).
Kompresor s centralnim podmazivanjem neki može biti mazan bućkanjem, neki ne.
Najbolje je kupiti novi ABAC kompresor s remenicom (mislim samo na tlačni uređaj, pumpu) i napraviti ostalo.
 
A

AGRIPLUS65

Guest
jasam napravil sebi sam kompresor ,pumpa kompresora 100 kn na feroteksu,boca 60 litara plinska brat mjenjal u autu,sklopka 100 kn,tlacna od hidrofora na maksimum 7 bara ,elektro motor od muzilice,kotaci od kosilice malo bolji nasal na feroteksu 20 kn za pijacu, nepovratni ventil od kamijona otac donesal jos dok je spediciju ganjal i 3metra kabla 50 kn,manometar od kamijona i 10-tak elektrod slozis u kup i evo kompresora samo jos treba dobit boju na sebe i to je to.slika kasnije kad se zbudim,a ovaj za 1000 kn prdne na rosu sam tak.


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
sam da nadodam stoji na mjestu nikuda ne bjezi,i tlak je i 10-ti dan isto kao i prvi.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Pozdrav
Kolegi smo napravili kompresor od dijelova od autobusa.
A tjera ga tomo vinković!Kaj se tiče podmazivanja to se da riješit, nas je više mučilo balansiranje svega toga.
Prvo je bil složen na elektro motor pa kad si ga uključil on je šetal po garaži. . .
Sad od kad tomek tjera nema problema pošto je pričvršćen na hidrouliku!
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Radi hidrofor na 4-5, a može kako je agriplus napisao sklopka od hidrofora i do 7 bara, ja ne vidim kaj fali tlačnoj sklopki od hidrofora. A sad taj tlak u cilindru prilikom starta i nema veze po meni jer se ionako kompresor uključuje kad padne tlak. A što se tiče boce od plina vidiš nije mi palo na pamet da se tu radi o boci od autoplina, ona ima takav lijepi oblik za kompresor, još spojiš dvije od 60 litara i imaš stroj s kojim bi se dalo i lijepo lakirat.
 
A

ajeto

Guest
Da,istina,glava je najveći problem. Ti koji imaju centralno posmazivanje nisu dobri jer neki imaju kanale kroz koje ide ulje pod pritiskom(mislim da se radi o 2-3 bara). Ja sam dobio glavu i motor za kompresor od škrinje kakve vidite u konzumu ili tim većim dučanima(za meso). Ona ima dva klipa i motor je 1,5 kW. Jel bi to bilo dobro? Pošto nisam našao drugu glavu a ovu sam dobio,znate kak je to...
'
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Mi smo riješili podmazivanje tak da smo zbušili rupu u kljipnjaču i satvili jednu lopaticu na nju kajo baca ulje.
Bil sam skeptičan prema tom ali sad več radi 3-4god. ...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
Ako trebaš samo za paciklina pumpati prodaj u staro gvožđe i kupi pumpu.
Još bu i za kiseljak ostalo.
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413


kak od ovoga napraviti pumpu za biciklin i ima li vajde od toga?

Moze on pumpati i druge stvari ne samo biciklin. Neki dan sam s takvim kompresorom pripumpal gume na prikolici na 4,5 bara. Odsjeci ova dva crijeva koja idu na kondenzator, spoji kabel od struje direktno na motor ( stavi neki prekidac) ukljuci i vidjet ces na koju cijev puse a na koju vuce zrak. Na onu koja puse stavis crijevo s manometrom a drugu ostavi slobodnu da na nju vuce zrak.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
A da malo pratiš pročital bi da je neki dan Puknuti napisal da kad pumpa ispod 30 više za frižider nevalja.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Evo ovak moj izgleda i na tanje crijevo ti puse zrak a na deblje vuce zrak!!
03q7.jpg

0plm.jpg
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
I ja sam napravio ovakav kompresor, ali mi vrlo loše puše?
Čini mi se da može solidan pritisak (nema šanse da se rukom zadrži) ali opet mala količina vazduha je u pitanju.
Mada sam uspio da napušem gume na autu a natraktorskoj prikolici još nisam probao mada tu treba da "položi".

Da li je crijevo od plina odgovarajuće za kompresor, jer moram uzeti cc 5m crijeva i da montiram kompresor pod nadstrešnicu i da tu stoji samo ga uključim isključim i gotovo.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
I

Da li je crijevo od plina odgovarajuće za kompresor, jer moram uzeti cc 5m crijeva i da montiram kompresor pod nadstrešnicu i da tu stoji samo ga uključim isključim i gotovo.
kojeg plina , ako misliš na onog koji spaja bocu na kučnom štednjaku odgovor je ne .
Sve drugo može .
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Meni je trebal prije 5-6 godina tihi kompresor za pištolj za klamerice i čavle.
Tada se u bau bau nije nudilo ništa osim 25 litarski sa ili bez ulja.
Original Prebena 9000 kn-a.

Pratil sam oglase par tjedana i za 250 kn-a stigel je kompletan 25 litarski bez ulja.
Skinul sam glavu i postavil kompresor od škrinje gore.
Da sam išel u dučan koštalo bi cca 1000 kn-a i još nebi imal bocu.
Inače imam več kompresor za špricu i sl., ali ovaj je trebal biti tih jer je išel po tuđim kučama.

Evo ovak izgleda (slika je posuđena) isti ovaj samo kaj sam ja stavil dasku pod kompresor umjesto lima.

Kolega poslije nije mogel najti na oglasima pa je nazval par servisa i za iste novce dobil je dva skurena sa svim dijelovima gore. Znači ima načina samo se treba potruditi.
 

Prilozi

  • Kompresor samogradnja.jpg
    Kompresor samogradnja.jpg
    36.1 KB · Pregleda: 841
Na vrh