• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koračni (step) trofazni elektromotor ili elektromotor sa reduktorom

Toni_montana

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
90
Molio bih za malu pomoč.
Imam malih nedoumica oko rada step i motora sa reduktorom. moram kupiti ili jedno ili drugo
Potreban mi je elektromotor koji se što sporije vrti u oba smjera oko 1 o/sek , da ima snagu jer ce pokretati jednu mašinu za piganje željeznih profila,prijenos sa elektromotora mislio sam riješiti preko lanca,tako da mu još izreguliram što sporiju vrtnju a da mu povečam snagu tj. okretni moment.

Električno sklopovlje za okretanje u jednom i drugom smjeru mi je bistro,ali neznam dali ce obican elektromotor sa reduktorom radit isti posao kao step motor sa reduktorom, pričam o trofaznim motorima oko 3 kw(mislim da je to ok jačina motora za to što meni treba).
I na kraju gdje kupiti taj step ili koračni motor sa reduktorom.
Nadam se da če mi netko malo to rastumačiti.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Trofazni el.motor napojiti preko "frekventnog regulatora", i imaš da menjaš obrtaje po želji, a motor negubi na snazi...
Ja nisam nikad čuo za trofazni step motor...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Misliš valjda na servo motor, a ne koračni.
Za to kaj ti treba ti budobar asinkroni s kočnicom.
Pretvarač frekvencije ti može pomoći oko dinamike pogona. Naravno, smanjivanjem brzine smanjuje se i snaga, a malo pada i moment.
Ako ti treba službena ponuda, javi se na PM.
 

Toni_montana

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
90
Trofazni el.motor napojiti preko "frekventnog regulatora", i imaš da menjaš obrtaje po želji, a motor negubi na snazi...
Ja nisam nikad čuo za trofazni step motor...

Znači potreban mi je samo frekvencijski regulator ukomponirat na elektromotor sa reduktorom da rasteretim motor i to bi trebalo igrati?
Ti steperi trofazni su me cijelo vrijeme bunili,proguglao sam ohoho i nisam niš našo,očito sam si nešto krivo predočio.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Znači potreban mi je samo frekvencijski regulator ukomponirat na elektromotor sa reduktorom da rasteretim motor i to bi trebalo igrati?
Ti steperi trofazni su me cijelo vrijeme bunili,proguglao sam ohoho i nisam niš našo,očito sam si nešto krivo predočio.

dosta je nejasno što želiš napraviti
ali ako ti pomogne npr http://www.njuskalo.hr/strojevi-alati-ostalo/reduktor-oglas-544375

dakle elektromotor 2850okr i imaš 40 okr /&min, vidio sam reduktore sa 1:40 i nešt prijenosom
frekvencijska regulacija je jako skupa i u kombinaciji s reduktorom ???neznam

ako trebaš motor korak po korak možda je bolje obični s nagaznom sklopkom ili tajmerom, e sad ako će stalno pali /gasi ???neznam
dadu se nabaviti i elektromotori s spojkom (ja sam viđao samo slabije)gdje se motor stalno vrti a spojka radi ostalo, tako imaš i moment i snagu i trajnost

e sad kad bi preciznije ...
 

Toni_montana

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
90
ja sam si to tako zamislio

u principu skica tog bi izgledala ovako:



nadam se da je sad jasno sto mi treba,ja sam mislio da je to s motorom najednostavnija verzija
ali koliko vidim nije ni to bas tako jednostavno.
trazim dobru alternativu
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Ako trebaš motati, nema alternaive elektromotoru. Zapravo ima: hidrostatika, ali to tek košta. I opet trebaš elektromotor :D
 

Toni_montana

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
90
Ako trebaš motati, nema alternaive elektromotoru. Zapravo ima: hidrostatika, ali to tek košta. I opet trebaš elektromotor :D

i kakav na kraju elektromotor bi bio dobar za to kaj meni treba, koračni elektromotor otpada jer su oni malih snaga,znaci meni treba nesto slično tome a reduktor sam mislio stavit da u slučaju nedaj boze nekog kvara ne vrisne motor odmah jer tih reduktora uvjek imam jer uvozim poljo opremu.

Za ovo sam se skroz zagrijao još samo da riješim pogon i mogu početi radit stroj.
 

Imbra

Član
Tu od
12 Srp 2011
Poruka
132
i kakav na kraju elektromotor bi bio dobar za to kaj meni treba, koračni elektromotor otpada jer su oni malih snaga,znaci meni treba nesto slično tome a reduktor sam mislio stavit da u slučaju nedaj boze nekog kvara ne vrisne motor odmah jer tih reduktora uvjek imam jer uvozim poljo opremu.

Za ovo sam se skroz zagrijao još samo da riješim pogon i mogu početi radit stroj.

Znam da nije ta tema, ali ja bum ipak pital... jel mozda uvozite i reduktore za rotomalcere?
 

Toni_montana

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
90
Znam da nije ta tema, ali ja bum ipak pital... jel mozda uvozite i reduktore za rotomalcere?

mozda bi se i od toga nesto pronaslo,zalosno ali istinito kad sam cistio skladište i vozio zeljezo na otpad bacio sam kojih 10 getriba od utovarki,par reduktora koji su bili namjenjeni za šumska vitla,nekoliko reduktora 25:1,jer to mi je sve stajalo i cak sam imao nekoliko kupaca koji su mi na kraju toliko digli tlak da sam sve to ubacio u prikolicu i odvezao na otpad i prodao po kili željeza

nazalost sad sam trenutno najviše orijentiran na laktofrize,mljekovode,opremu za štale,vec dugi niz godina uvozimo polovnu robu iz deutschlanda ali kako je recesija uzela maha od sada uvozim samo narucenu robu,jer ne isplati se gomilati robu,u principu radim ovako: kazes mi sto te zanima,kroz određeno vrijeme dobijes slike sa ponudom,ako se radi o nečem skupljem ostavlja se adekvatna kapara da nebi bilo kasnije zabune.
Posalji na pp koji reduktor i koji malcer pa cu ti provjerit kroz tjedan dana jel imam sta takvog gore.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Jednostavno, premalo podataka daješ da bi mogel dobiti upotrebljivu informaciju. Mogu ti ponuditi kaj hoćeš: pretvarač, reduktor, motor, ali moraš znati kaj hoćeš.
 

Toni_montana

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
90
Odustao sam od tih koračnih motora i od servo motora kad se ne kužim previše u to,pronašao sam drugu alternativu za pokretanje stroja nadam se da mi ideja stoji a i tu sam več više na svojem terenu.
Shema pogona koji če vrtjet u jednu i drugu stranu za 180 stupnjeva.



Recite mi dali če to funkcionirat teoretski kako sam si ja to zamislio?
Znači kad ce cilindar gurat u jednu stranu zakretat ce glavnu centralnu osovinu do zeljenog položaja,a na drugu stranu če ga vračat natrag. netreba mi veče zakretanje od 180 stupnjeva zato mi se ova hidraulika više dopada a i manje je elektronike.
Svaka pomoč i mišljenje je dobrodošlo.
 

Toni_montana

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
90
Funkcionirat će sigurno...a da bi bio taj cilindar na zrak većeg promjera bi bilo dovoljno snage za ono što tebi treba? Došlo bi ti još jeftinije.
Evo ti jedna ideja: http://www.ohiooscillator.com/pneumatics/oa_features.htm

Stari moj sad si mi dao mislit sa ovom pneumatikom, imam jak kompresor i to pojednostavljuje stvari ohoho :)
Neču otkrit o kojoj se mašini radi kad ču napravit prototip bit če svima jasno jer moram najprije zaštitit uradak ;)
Idem proučit taj Pneumatic Rotary Actuator;jer ako on ima dovoljno snage za to što meni treba riješio sam svu dilemu oko ovog stroja naravno ako je njegova cijena prihvatljiva...
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
E,ja ti imam doma nekaj kaj ti treba.Hidraulično je,dosta jako,jednostavno i precizno.Ako te zanima kaj je,javi se na PP.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,287
Ako ti treba koji savjet za automatizaciju tog cilindra, vrlo rado.
 

Toni_montana

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
90
inače 180 stupnjeva se može dobiti s dva cilidra paralerno spojena ..mislim da je to jednostavnije nego lanac , lančanici , zatezači ..i cil . ti je spc. konstrukcije .

razmišljao sam i o toj opciji gdje bi na vrhu svakog cilindra bio pričvrščen lanac i onda naizmjeničnim radom bi se mogao dobiti na osovini s lančanikom pomak do čak 270 stupnjeva.
Ali ovaj cilindar imam doma,čak sam ga dao prepakirat danas.

Uz vašu pomoč doči ču do najjednostavnije verzije pogona
Unaprijed se zahvaljujem :)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
razmišljao sam i o toj opciji gdje bi na vrhu svakog cilindra bio pričvrščen lanac i onda naizmjeničnim radom bi se mogao dobiti na osovini s lančanikom pomak do čak 270 stupnjeva.
Ali ovaj cilindar imam doma,čak sam ga dao prepakirat danas.

Uz vašu pomoč doči ču do najjednostavnije verzije pogona
Unaprijed se zahvaljujem :)
A zašto ako ti dozvolo prostor ne staviš taj tvoj cil i samo dva lančanika?..čemu ovakva koplikacija?
 

Toni_montana

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
90
A zašto ako ti dozvolo prostor ne staviš taj tvoj cil i samo dva lančanika?..čemu ovakva koplikacija?

Misliš da izbacim jednog van,vec slabo kopčam treba prespavat malo da se stvari malo slegnu.
Nisam te baš shvatio kak misliš sa dva?
 
Na vrh