• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koronavirus

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,018
A s čim se to dela? Ja sam mislil da se samo mešter mora dezinficirati. :ppozdrav:
Dimer i Ivasol u kombinaciji s minivašem. Ja to inače tak jednom godišnje odradim.
A mešter je slab na sredstva za dezinfekciju na koja ti misliš ;)

A ja pomislio odmah na "neki drugi alat" 😎😎
Vragek jedan (y)
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Viš, ja svoj alat perem malo češče🤣.
A bormeš volim i dobar “dezinficijens”
 

Nai

Aktivni član
Tu od
11 Pro 2019
Poruka
172
Dzabe izolacija, kad sam na selu, pa cas dodje drustvo, pa cas dodje neka baba- treba joj pomoc, pa naidje ovaj, onaj.... sve zatvoriti, niko iz kuce na 14 dana i mir....

Policija da se provoza- svako ko je van kuce, kazna, za primer....i svi bi bili mirni kao bubice.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
A kako ? Ja razumijem ljude koji moraju biti u samoizolaciji, ali evo ja sam stalno doma, nejdem nikud, ali moraš otić platit račune, moram po dio za sijačicu, moraš kupit nešto, posao kreće punim jekom. Naravno to sve treba radit pod povećanim oprezom, sa maskama i sve. Najveći problem je mentalitet i to većinom mlađi kolko vidim kod nas, zovu me nedavno ajd dođi pred dućan da se skupimo neka ekipa ovo ono, kao da se ništa ne događa i svakakvi načini da se svaka uputa prekrši. Ne razumijem to. Ne bojim se toliko ja sam za sebe virusa, ali mah koji je uzelo i nadolazeći život te gospodarski krah koji ćemo doživit e to je pušiona totalna.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,864
Meni je najbolje kad mi na portalima krenu sa temama "kako POZNATI provode vrijeme"..odmah me potjera na WC.
Da li se ti poznati ikad pitaju kako je onima koji proizvode hranu?
Moš si mislit.

Kolega Antonio ja uglavnom dijelove naručujem preko webshopova pa nemoram od kuće nikud po dijelove(a nije da su mi baš i blizu) pa sam tako naučio.

Čitam na susjednom forumu da se spominje manjak sjemena kukuruza jer "štopaju" kamione na granicama..

Nije mi drago što se ovo događa ali možda ljudi "mučnu" glavom i odluče neku hranu sami uzgojiti(meso,voće,povrće).
Jer kad vidim pred dućanima 20 ljudi da stoji,pa čovjek se zamisli..
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Kod nas dućan dobio prijavu i upozorenje valjda da će ga zatvorit ako ovi ispred njega tako nastave.
Dio sam odnio majstoru prije ovog sveg, moram po njega osobno kako god. Vidit ćemo šta će bit...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,777
Dzabe izolacija, kad sam na selu, pa cas dodje drustvo, pa cas dodje neka baba- treba joj pomoc, pa naidje ovaj, onaj.... sve zatvoriti, niko iz kuce na 14 dana i mir....

Policija da se provoza- svako ko je van kuce, kazna, za primer....i svi bi bili mirni kao bubice.
Kolega Nai ja se s ovim tvojim prijedlogom baš i ne mogu složiti.
Moj otac od 82 godine živi sam, na udaljenosti od mene cca 150 m. Trgovina mješovitom robom mu je točno nasuprot kuće. Poštuje SVE naredbe i ne odlazi sam u trgovinu niti po kruh. Ja dolazim u jutro k njemu i idem mu kupiti što mi kaže. (Moja sestra ga također redovito obilazi i radi mu sve ženske poslove koji trebaju, a stanuje na cca 3 km.) Ti bi eto zabranio meni da idem po ulici tih 150 m ocu kupiti kruh, ali pazi sad: onda bi to morao raditi neki volonter ili crveni križ, pitam te ima li to smisla? Zar taj volonter nije puno veći potencijalni prenositelj virusa, obzirom da ide od kuće do kuće, ili od stana do stana. Ja jesam za stroge mjere, ali moraju biti RAZUMNE i REALNE.
Sve dotle dok sam zdrav, te ne moram u nikakvu samoizolaciju, zašto ja ne mogu raditi, funkcionirati, sređivati vinograd, vrt...? Tim više da ih je sve veći broj osoba koji su u prisilnoj samoizolaciji pa to ne mogu, a netko ipak mora raditi, zar ne.
Druga je stvar koje-kakvo velegradsko preseravanje po "špicama na kavicama" te izletničkim točkama i nepoštivanje većine zadanih pravila, a drugo je dok mi ozbiljni građani oprezno i sa svim mjerama predostrožnosti nastojimo funkcionirati i na taj način doprinosti općoj stabilnosti "društva".
Ili si ti uvjeren da taj kontolor policajac nije potencijalno veći prijenosnik virusa od mene, več samo zato jer ide od točke A, na točku B, pa na C do Ž..., dakle od mene koji koji idem starcu kupiti kruh (i ne zajebavam nimalo se sa trgovkama pod maskama, cijenim ih i poštujem. Jer i moja je supruga svaki dan prva na porti, na potencijalnom udaru moguće zaraze, jer radi na ulazu kroz koji svaki dan cirkuliraju deseci kamiona i vozača, gdje pored nje svaki dan prolaze stotine zaposlenika... Itekako se intenzivno nastojimo čuvati i sačuvati od zaraze.)

Nemoj se sada uvrijediti ili naljutiti, ja sam napisao svoje mišljenje i dao u prilog moje nekakve argumente.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
I kod mene pušiona ,stradao mi lanac na frezi i jedva sam ga zbavio , ne radi niti jedna radnja sa traktorskim odnosno poljoprivrednim dijelovima u širem krugu (cca 50km) , pukom srećom sam naletio na čovjeka koji je imao viška pa mi pozajmio.

Gledam danas auto praonice rade , i još neke glupave radnje a niti jedni traktorski dijelovi a sjetva već počinje.
Ljudi lickaju auta jbla ih ona.
Neke elementarne stvari moraju se ostaviti koliko toliko u životu , naprimjer makar jedan vulkanizer u gradu da radi recimo tri sata na dan da se može pišljiva guma riješiti , ili ovi dijelovi da mogu makar telefonski ugovoriti da otvore radnju i daju mi taj lanac ili dio.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Tako je kolega plus.
složio bi se u potpunosti.
Izlaziti samo u nužnim situacijama, a to nije pijenje piva s 5-6 ljudi ispred trgovine.
Briga i pomoć za druge koji su u rizičnim skupinama je nužna, uz odgovorno ponašanje onoga tko vodi brigu. Poštivanje odredbi je vrlo bitno i SVI se toga trebaju držati.
Tko kaže da je policajac ili komunalni redar odgovorniji od tebe ili mene?
Svi smo mi ljudi, i svakakvih nas ima, i uvijek bude onih “pametnih” koji misle da su imuni.
A poslije, kad se nekaj dogodi, onda je neko drugi kriv.
LJUDI DRŽITE SE REDA.
OVO NIJE ZAJEBANCIJA!
 
Tu od
28 Stu 2019
Poruka
74
ne znam kak je kod vas al kod mene u firmi maloprodaje više nema, nema ulaza stranki u firmu
Tako je i kod nas... samo prodaja putem weba. Morali smo maknuti i plaćanje kod preuzimanja robe, jer dostavljačke kuće više ne rade sa gotovinom, radi suzbijanja zaraze.

S jedne strane, imamo zbilja ogromnu ponudu, odličan web, i s te strane posao nam je praktički uhodan. Ali pitanje je koliko ćemo se još godina svi skupa oporavljat od svega ovoga.

Curi se danas rasplakala prodavačica (koju zna) u Konzumu u lokalnom kvartu... Žena mora radit s ljudima, a doma ima muža koji je na vrhuncu kemoterapije. Imunitet mu je doslovno nula. Dovoljno je da vjetar puhne i da umre... Strašno.
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
28 Stu 2019
Poruka
74
I kod mene pušiona ,stradao mi lanac na frezi i jedva sam ga zbavio , ne radi niti jedna radnja sa traktorskim odnosno poljoprivrednim dijelovima u širem krugu (cca 50km) , pukom srećom sam naletio na čovjeka koji je imao viška pa mi pozajmio.

Gledam danas auto praonice rade , i još neke glupave radnje a niti jedni traktorski dijelovi a sjetva već počinje.
Ljudi lickaju auta jbla ih ona.
Neke elementarne stvari moraju se ostaviti koliko toliko u životu , naprimjer makar jedan vulkanizer u gradu da radi recimo tri sata na dan da se može pišljiva guma riješiti , ili ovi dijelovi da mogu makar telefonski ugovoriti da otvore radnju i daju mi taj lanac ili dio.
Ne kažem ovo samo zbog našeg posla, kažem i zato jer znam da svijet ne može sad stati, i zbog slučaja kad su nam prvi dan zatvorili maloprodaju a žena ujutro u 6:45 čekala, trebala 4 remena jer su joj mlinovi stali... Nismo joj smjeli prodat.

Imate gdje naručit, dostavljamo po cijeloj Hrvatskoj, rok isporuke je 2-3 radna dana. Web prodaja nam radi normalno!

Imamo preko 20.000 proizvoda, web u koji je utrošeno puno novaca i truda
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Nai

Aktivni član
Tu od
11 Pro 2019
Poruka
172
Sve je to OK. Poznanica radi u kini, predaje engleski...

Znaci: 1 osoba u zgradi ima virus, blokada cele zgrade- NEMA BALKONA, NEMA prozor da se otvara, lica full u zastiti, dostave hranu/namirnice na kucni prag, kad odu posle 20min mozes da uzmes i mir. Posle 2-3 nedelje, nastave ljudi. E sad nisam pitao kako sa bespomocnim starijim ljudima.

Evo kod mene u selu tajac , samo 2 traktora se cula, jedna baba seta selom, ko da u zivotu nije setala- pa onda krenule i ostale..... "bes ga ako moze ona mozemo i mi". Panduri stavili traku oko igralista i tjt.

Shvatam ja ljudi da trpi posao radnje dzep bliznji... ali ovo je stiglo na nas "prljavi balkan" i tu ce se ponoviti Italija... garantujem 100%
Nisam ljubitelj teorija zavera, panicar i slicno...

Nisam ni za ono - da prijavljujes najblize iz komsiluka, al dajte policiju da opici 2-3 kazne, da stoka nauci reda. Ta ista ebena baba sto se seta po selu dosla 4-5x danas kod mene, em mene smara em 214325 ljudi okolo, daj bre baba idi kuci....

Takvo je stanje, bar neka se ljudi pridrzavaju, nije meni prpa, al prpa je da neko tipa te babe dodje zarazi moje i moje bliznje.... zbog.... zbog- da je babi dosadno.

EDIT> Danas je 21.3 ... Ako se ljudi ne budu pridrzavali propisanih pravila, do 10.04, cifra obolelih ce preci 5000 ljudi... statistika. Budemo videli.
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
28 Stu 2019
Poruka
74
Ako se ne varam, u Kini nije islo milom pa je išlo silom. Stavili su im kazne zatvora od 3 do 10 godina ili tako nešto. Ta baba je tipičan primjer zašto to treba i kod nas.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
A kad bude babu steplo, onda bu kriva država, pa doktori, Milanović, bog otac i Marko. Onda busu njezina deca punila novine s pričama kak joj hitna nije došla na vrijeme, da doktori nisu napravili kaj su trebali.
Uvijek je neko drugi kriv.
 

lukavtc

Član
Tu od
2 Ruj 2016
Poruka
34
Pošto je tema o ovom čudu aktualna i ovdje na forumu, budem se malo uključio kao medicinski radnik. Inače radim u intenzivnoj i redovno nas obavještavaju o svim tim akcijama. Evo trenutno sam na godišnjem, ali moram mobitel imati 0-24 uz sebe jer me mogu zvati ako dođe do nekog teškog slučaja te corone, pa da treba respirator, transport u veći centar i tako.

Za početak par stvari. Prosječna dob oboljelog je 65 god, prosječna dob umrlog 85 god. Naravno ima mlađih i starijih, gore navedeno je PROSJEK, na dalje svi umrli su imali od 2-5 kroničnih bolesti koje povečavaju rizik od oboljenja i od smrtnog ishoda ( znači visok tlak, šećerna bolest, sužene krvne žile zbog naslaga, neki oblik srčanih bolesti- kongestivna zatajenja srca.....). Ovo nisu nebuloze sa društvenih mreža nego provjerne informacije iz Italije i iz Svjetske zdravstvene organizacije.

Na dalje ovi što se spore oko te samoizolacije i komeniraju to. Ovako kad sam bolestan, roka me temperstura, imam neku crijevnu virozu ..... jedva odležim ta 2 dana u kući. Jedva čekam izaći van, vočnjak, plastenik, traktor... Većina vas na forumu je sa sela kao i sam, tako da me razumijete. Ovi što mudro komentiraju da je lako 2 tjedna biti u 4 zida bez da izlaziš van, neka probaju. Pa tek onda daju komentare o kaznama, bodljikava žica i tome slično.

Shvatite bitnu stvar oko samoizolacije, to su ljudi koji MOŽDA imaju virus, ali NISU im rađena nikakva testiranja (iz nepoznatog razloga?! ). Što je apsolutna nebuloza, ako se sumnja vadi uzorke, šalji na testiranje i to je to. A ne tapkati u mraku, što je trenutna situacija. Ne mora se bolest razviti da bi se uzimali uzorci, mogu se uzeti i ako bolest nije nastupila kod osobe. Uzorci koji se uzimaju su krv, bris nosa, ždrijela... Jer netko može prenositi virus, ali ne mora oboljeti od njega (identična situacija je sa meningitisom).

Hajdemo malo sad svi skupa posložiti se i razmisliti. Tko je ove zime spomenuo gripu i njene teške oblike? NITKO, a od teških oblika gripe isto umiru i stari i mladi i djeca, koji ne moraju biti kronični bolesnici. Ali, gripa nije IN, sada je to corona. Pazi vamo, svi dižu hajku oko tog mutiranog COVID-19 virusa, a corona virusi su poznati jako jako dugo i bilo je očekivati da će kad tad mutirati. Npr. gripu uzrokuje cca 150 različitih virusa, a mutira svake godine, samo to više nikoga ne zabrinjava.

Nemojte sad misliti da dižem nekakv bunt ili revolt. Samo iznosim realne činjenice. Treba pripaziti, daleko od toga, ali treba iznesti cijelu sliku situacije.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Kolega lukavtc.
A kak komentiraš situaciju u Italiji?
Kolko ljudi je oboljelo od gripe ove godine i koliko ih je umrlo od nje.
Coronavirus ima slične simptome ali je gadan jer se jako brzo širi. Ljudi nisu imuni na taj soj. Poslije ove pandemije, ta vrsta virusa se više nikad nebu tak jako i brzo širila po svijetu.

Moja pokojna majka je bila glavna sestra na infektologiji pa imam, da krivo ne shvatite, dobre veze, tj. pouzdane informacije.
Oboljelih je puno više, samo još nisu registrirani, a iskusan medicinski radnik po simptomima zna, samo mora čekat test da more reći da je to to.
Slažem se s tobom u vezi one statistike 100%, a po meni je bit da se bolest ne širi. Širila se bude i brzo i jako i ako nebumo pazili na svoje ponašanje (perite ruke često i ostajte doma) budemo raznijeli taj virus okolo.
A u mom susjedstvu je 70% ljudi starijih od 65 i svi su nekaj bolesni, rijetko ko nije.

To je poanta, ne širiti virus, a ne kolko ti moreš zdržati doma, a kolko ne.
Svima nam je teško dok nas neko zapre, ali treba biti discipliniran. I baš je u tome štos, kaj ne znaš da li si zaražen, a ti bi kao medicinar (ne znam koje struke) trebal znati da naši ne stignu napraviti toliko testova, najviše zbog pomanjkanja stručnog kadra, što zbog neorganiziranosti. Nemamo maske i rukavice, pa gde da onda zememo testove ili opremu potrebnu za njih.

Podrška svima koji se bore protiv, trenutno najveće pošasti na svijetu❤
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,777
Loše je počeo ovaj dan, nije dovoljna pomutnja zbog korone nego se dogodio i potres u ZG.
Osjetio sam ga doma u krevetu na 75 km udaljenosti, lusteri su se njihali po kući.
"Sin mi se javio iz ZG, da je tutnjalo kao da je grmljavina", a onda sve ove prve slike, baš je gadno.
Supruga je na poslu i javlja mi da je njezina staklena kućica škripala, kćer mi javlja da su unucima plesale atletske medalje obješene na zidu. Sestra mi javlja da su joj muža još sinoć zatražili za suradnju za uspostavu programa detekcije ljudi u samoizolaciji koji dolaze u ljekarne ili u bolničke prostorije kod nas, otišao je odmah to raditi i uspostavljati, a sad ju je potres dodatno prestrašio. I ovako je dosta paničar, svako malo ju pokušavam smirivati radi oca od 82 god...
Ovo je baš loš početak dana.
Idem ja po svježi kruh pa da vidim i našeg "dedu" (mojeg oca, mladića u 82. godini) i tako bude svaki dan, samo da i mene neki vrag ne "zatekne", ali hebiga moram u trgovini preuzeti PVC vrećicu s kruhom, na pošti kovanice kao povrat novca plaćanja računa, ili u marketu paket namirnice u PVC ambalaži. Dođem doma dezinficiram i perem ruke, ne "družim se sa dokonim gospođicama na ulici", nisam paničar ali ih ima previše oko mene. Ja samo pokušavam mirno i staloženo funkcionirati, jer recimo moj pas, mačke, kokoši, kunići svi oni ne znaju za koronu, a moraju i žele jesti.
Da Vas više ne gnjavim, nadam se da je za nedjeljno jutro i ovo previše loših događanja, korona i potres, a svi smo im u EPICENTRU, ma bit će bolje, nadajmo se.
Lp
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Plus
I obavezno s ocem jednu za dezinfekciju.
Naravno, ako je dopušteno.
Zdravo
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh