• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kosilice

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Imaju strižne Olimpije i sl. sa lombardinijevim motorom od 14 ks, ali me interesira roto kosa.
Kako vi forumaši kosite strme predjele gdje je teško ići samom čovjeku bez opterećenja?
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
Ja imam Bertolini 124D strižnu i jedino s njim i možeš kositi brdo, ne znam koja će roto kosa kositi brdo, takvu još nisam vidio.
A ova moja kosi tamo gdje koza pase pod ručnom, samo joj skineš treći kotač i ideš za njom, jedino je onda moraš dizati i okretati rukama, ali se čak lakše greben diže nego kad ima treći kotač, još ako ti je brdo ravno staviš joj šperu i nema da je proklizati, prije će se tebi klizati noge ići za njom.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Znam to ali je problem poslije kupiti travu. Kada je trava mala i suha kosi se malim IMT-om strižnom kosom ili malčerom.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja kosim brdo, vočnjake sa hondom f600 i roto kosom,i ide super očeš travu do koljena ili malu,ona ne melje nego odreže malo skosa i ostavi,i nikad ne kupim nego ostavljam da trune i gnoji.
Imam 1ral vočnjaka ubrdu i kosim po 7 puta godišnje po 5-6h po košnji.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Ne znam kakav je nagib kod tebe, ali mislim da je velika razlika kad traktor jedva ide ili kad čovjek jedva ide. Uglavnom ima riješenja za to, a to je neka kosilica koja nema direktni pogon noža sa radilice, da nije preveliki zahvat, što veči pogonski kotači, da kosište ima što veči volumen i pomogućnosti da se kosište slobodno podiže. takve kosilice proizvode Honda, AS-motor. Za hondu mogu iz prve ruke reči da dobro radi svoj posao, a ako to nije dovoljno dobro, preostaju ti još samo koze.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ili neostane bez podmazivanja. obicno najveci ugao ide do 30 stepeni. u takvim slucajevima prevelikih nagiba samo dvotaktne jos podnose ili trimer ako je manja povrsina. a koze su bog za to. em se nemucis em dobit
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
30°ovi motori drže bez brige, a na 30° i kokoši pod ručnom pasu. A AS motor može i po plafonu.
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to su verovatno namenski radjeni motori bas zbog takvih uslova. retko koja se fabrika radi takve motore. honda je oduvek odskakala i meni licno je ekstra jer vec 18 god trpi sve moje zahteve.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tako je i meni honda služi več godinama u košnji po velikim usponima i nema frke.
Jel netko zna jel f 600 ima uljnu pumpu ili samo zapljuskivanje?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
samo jedno perce na klipnjaci koje razbacuje ulje po motoru. najprostije sto moze biti reseno a funkcionise. samo ulje na mah uvek i nema problema
 

zagorje

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2011
Poruka
357
Hondini motori G-150 i G -200 imaju sistem podmazivanja zapljuskivanjem preko bučkalice koja je vijcima pričvršćena na klipnjaću.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Ima jedna serija GCV motora sa tlačnim podmazivanjem, ali o njima nemam naročito mišljenje.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,357
Ako mislite na samohodne kosilice poznate kao guralice ja predlažem Hitner eko kosilicu 7ks i kosi travu 50cm moja ima 5ks i kosi travu 50cm sa malo muke jer ju ja polako guram al ipak to je hrvatski stroj i mora bit teška isto ;))

I ja nju derem u vinogradu nakosina oko 25stupnjeva i ide sam tak na 15-20 cm travu
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
hmm samohodna je kolko ja znam na pogon prek diferencijala njezinog i ona sama ide kad je ručka stisnuta...na niskoj travi i ne previše gustoj bi moral skoro pa trčat za njom a ne pomalo...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Kupio sam danas kosilicu. Nasuo sam ulje i benzin, upalila je, radi.

Ima onu polugu sa kojom se moze dodavati gas, piše Choke Control. Ima polozaj na kojem pise Start, to je skroz mali gas, onda prema dolje ide veci gas.

Mene zanima kako je najbolje raditi? Pun gas, ili ne? Kako bi bilo dobro sada dok je jos nova? Manji gas i polako, ili nema potrebe za razradivanjem? Koliko cesto mijenjati ulje?

Motor je Briggs&Stratton 450E, 125ccm
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Nemaš sa kosilicom puno mogućnosti za razrađivanje jer ta kontrola gasa je ono baš ograničena.

Pusti je par minuta da radi u mjestu i na posao. Ja sam tako koristio svoju sa b&s 450, ali je stariji motor veće zapremine.

Prvi put ulje zamijeni nakon 2-3 sata, poslije na dvadesetak-trideset sati. Jedna sitnica koja je mene zezala je da kad je hladno radi čudno i nikako da se fino zavrti. Ispustio neko ulje koje je kao namjenski za kosilice (sae-30) prešao na sintetiku 5w-30 koja je inače preporučena za sve vremenske uslove i više nisam eksperimentisao. Malo je skuplje, ali ionako godišnje ode malo jače od litre pa i nije neki trošak.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,391
Nemoj ju odmah opteretiti do kraja.
Nema veze kaj se vrti na radnom gasu, samo ju nemoj odmah tjerati u veliku travu. I nakon 10-tak minuta, prestani kositi minutu-dvije, ali nemoj gasiti motor, već mu omogući da se motor malo ohladi.

I tak radi nekoliko puta, svaki put sve duže kosi. Nakon par sati rada, motor bude uhodan i onda mu zamijeni ulje, baš kak je Philby rekel.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Meni je isto dao to SAE30 ulje. Otici cu sat-dva kositi i kupiti novo ulje i zamijeniti
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Imam Vinkovićevu kosilicu SRK 70, stvarno je zvijer, ali je problem da mi hoće pobjeći nizbrdo kad je pogon stisnut. Uz brijeg kosi i ide super, trebalo bi malo smanjiti brzinu okretanja kotača jer treba iti "šnel" za njom. No nizbrdica je problem jer je riješeno ukapčanje pogona preko zubi koji su u jednu stranu pa naprijed grabe, a u nizbrdici poreskaču.

Kako to riješiti? Kako kočiti ili ostati u pogonu?

Vinograd se kosi, i ne mogu kositi lijevo desno, ako je netko mislil to predložiti, trebam moći kočiti s onom getribom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh