• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kotači koje koristite za motokultivatore

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
Kakve gume, felge i željezne kotače koristite na svojim motokultivatorima i prikolicama (dimenzije, profil, proizvođač, kakva su iskustva u korištenju, gdje ste ih nabavili, slike itd.)?
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: gume, felge i željezni kotači

Na imt 504 sam imal orginal malu gumicu mislim da je 4 ili 5 cola i nozevi mi znali pogurat na tvrdoj zemlji,a na mekanoj nema grip i vrti u prazno pa sam moral gurat frezu da bi isla,sad sam nabavil metalni kotac dosta tezi od gume,a na sebi ima izvucene pipke i puno je bolje al najvise mi se svidaju metalne peraje kotac,stric mi to ima i to je zakon za sve.
Kotac izgleda slicno ko na parnim brodovima pera za pogon kaj grabe vodu.

Na hondi imam gume 8 cola sa utezima za svaku felgu i super se pokazalo u svim poslovima i voznji,i imaj 3 uteg kaj ide na prednji kraj i super je kad se vuce teza prikolica ili kad frezam sa svih 6 motika.
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Re: gume, felge i željezni kotači

Na SSu 5x12 Rekord, a na prikolici 175x70x13 fulda linero. Vidio sam negdje u postovima da su popljuvali Rekord, al meni su dobre. Spremam sad dvije 12, imam felge od fice a čekam da prijatelj mijenja gume na Ticu :)
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Re: gume, felge i željezni kotači

Na motokultivatoru imam 4.00 8 savine kramponke(dobio uz motokultivator) i velike tockove od auta13ice sa miselin gumama
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ja imam diferencijal nekakav od kojeg planiram raditi prikolicu. FIcine felge pasuju na njega a traktorske gume na felgu. Problem je u tome sto je taj diferencijal sa diskovima i kad se stavi ficina felga cije rupe pasu na knap na diferencijal...ne ostaje prostora za kociona klijesta. E sad pitanje...

da li postoji mogucnost da se srce ficine felge isjece i unutra navari novo. Npr od 3mm lima izraditi srce...2 takva lima zavariti jedan za drugi i njima izbusiti rupe.

Da li bi to moglo se uraditi?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Apokaptus , u te felge bi trebao stati doboš od stojeadina .
Njih sigurno ima oko tebe , za male pare ..
Ostaje problem kaj moraš s poluosovine skinuti nosač klješta i postaviti anker ploču iza ležaja .
Da bi sklinuo ležaj treba skinuti prsten koji fiksira ležaj , taj prsten se vrača na poluosovinu tako da se zagrije .
Da bi ga skinuo moraš napraviti alat .
Možeš ga i odrezati ali onda kod montaže trebaš novi .
E sad ako ti je to prekolicirano oda radi nova srca .
Srce od ravnog lima ne valja , naročito te debljine .
Nađi 13 cola felge pa prebaci srce na manju .
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Ja imam diferencijal nekakav od kojeg planiram raditi prikolicu. FIcine felge pasuju na njega a traktorske gume na felgu. Problem je u tome sto je taj diferencijal sa diskovima i kad se stavi ficina felga cije rupe pasu na knap na diferencijal...ne ostaje prostora za kociona klijesta. E sad pitanje...

da li postoji mogucnost da se srce ficine felge isjece i unutra navari novo. Npr od 3mm lima izraditi srce...2 takva lima zavariti jedan za drugi i njima izbusiti rupe.

Da li bi to moglo se uraditi?

Prevrni komplet felne,tako da unutrasnja strana bude spolja,ujedno ce biti20-30cm sira,a samim tim stabilnija.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Uf to ce ruzno da izgleda...a i za te lezajeve sto rece puknuti to meni i ne pade na um...al bogami ja i u ovu svoju malu prikolicicu sto imam tovarim po metar metar i po drva...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
moze se srce iseci na strugu polako i okrenuti i zavariti ponovo. tako su pre kod nas radili na starim skodama da budu stabilnije. ili kad nemogu naci odgovarajuce felge iseku srce i prebace.a sto se tice sila koje uticu na lezajeve nebojte se . na autu dejstvuju mnogo vece sile nego na prikolici. to sto je okrenuta kontra je mala razlika samo sto felga nije predvidjena da se srafi tako pa se moze desiti odvrtanje vijaka.ona cisto federira na konusima za brezone a i sam konus drzi da se neodvrcu
 
Posljednje uređivanje:

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
DEEX javi se oko svojih iskustava please...kako to ide hocel se raspast diferencijal?

Jesu sile na autu vece jebiga uletis u krivinu 100 na sat i tako to al ljudi moji niko u auto ne tovari metar i po drva na jednu osovinu :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Apokaptus, geometrija kotača, poluosovine i ležaja na njoj, je tak postavljena da je ležaj u uzdužnoj osi ili čak malo unutar felge. U tom slučaju nema sila savijanja poluosovina. Kad okreneš felge, ležaj je izvan felge i sile savijanja felge rastu s razmakom između osi felge i osi ležaja.
Puknuti ti je dal najbolju ideju. Ako pak želiš zadržati diskove, malo im smanji promjer, pomakni kliješta prema centru.
Ako ti smeta oblik srca fićine felge, probaj s felgama od peglice.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
ma mogu tu feluge od fijata una bez problema da se stave pase na saraf i moze i kociona klijesta da se stavi i sve da radi ok...ali onda nemerem traktorske gume staviti i onda mi nece bit sinhronizovano jebace mi mjenjac toga se bojim
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa stavi nizi profil auto gume na 13cola felge i dobit ces pravi promjer a kad ides u mekanu zemlju ili blato stavis lance.
Al se nemoj nadati da bus mogel u dublji kolotraz ili dublji grez jer ce ti centar difa strugat a i moze ti nasjest,a onda bez istovaranja drva nema dalje.
1m sirovih drva ima oko 700kg.
1.5m 1050kg+tezina prikolice i vozaca pa racunaj,i na mekanom nepe daleko kad gume zarezu u blato i dif pocne strugat.
S tim nekad imamo problema na velikim visljim prikolicama a di neces na maloj niskoj.
 

Najnoviji postovi

Na vrh