• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

koza/ovca/krava

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
H

Hrvach

Guest
Sad sam tek pročitao ovu temu od početka do kraja i bez uvrede,ali gluplje razmišljanje nisam već dugo čuo. Ne možeš ostavit životinju samu jedan dan,a ne 2 tjedna. Kakvi god da su ti susjedi, neće sigurno imati životinje 24 sata na oku. Oni mogu vidjet ako nekaj krene po zlu ali neke važne sitnice neće primjetit. Nije poljoprivreda nešto tipa kupim-ostavim da stoji-prodam i poberem lovu. Ako ne možeš tj. ne da ti se kositi onda ti se sigurno neće dat voditi brigu o životinjama. Moj savjet ti je da ako ne možeš održavat zemlju da ju prodaš ili da ju daš nekome u najam.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Tak prićala jedna žena iz Slo. (mada nebitno) ..ima ograđeno cijelo brdo ..mislim da je rekla da ima frizike (možda i nije ,ne poznajem goveda)..
Uglavnom krave se same jebu , tele i napajaju teleke ...ne treba ih dojiti ni kefati .
Kad im isfli novaca ili mesa ulove koja je " mesnatija" . .
Da se razumijemo , ti ljudi ne žive od tih krava ..ne sjećam se kako preko zime ?- valjda kupe sjeno .
Sustav ne mora biti samoodrživ da bi bio usvojen .
Ni moj auto se nije isplatio ,ali ja neću čekai autobus .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tonka

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
148
pitala sam vas..lijepo ste mi odgovorili.
hvala.

ocigledno da smatrate da jadna kravica u selu punom ljudi ne moze biti sama ako nema vlasnika koji ce je timariti svaki dan.
zaboravljate da su krava, ovca, koza - zivotinje kojima ne treba ljudska ruka. one se znaju brinuti same za sebe ako im osiguras frisku vodu i hranu.

puno toga se novcano ne isplati. mene profit ne zanima.

zemlju prodat necu, dat je u najam?!?!?
pa pola hrvatske je u ambroziji , zaraslo jel ljudi bijeze u gradove raditi za 3-4000kn.

kamo srece da se po lijepoj nasoj pasu krda stoke koju ako nista drugo danas-sutra mozes prodat.
 
H

Hrvach

Guest
Ako se ima neko brinuti o stoki ili ih bar redovito nadgledati onda OK,ako nema odustani od toga.
 
M

MOCO

Guest
naravno da ti krava/koza/ovca neće zamjeriti ako je ostaviš, zamjerit će ti ljudi kojima će te životinje bez nadzora SIGURNO počiniti štetu. Nema te ograde koja će ih zadržati kad jednom upoznaju svoje dvorište i požele van!
Što će se dogoditi kad psi lutalice shvate da tu ima nešto za papati?!
I na kraju nema tako dobrog susjeda koji bi preuzeo brigu na tjedan dva i tako unedogled za tuđu životinju.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
ocigledno da smatrate da jadna kravica u selu punom ljudi ne moze biti sama ako nema vlasnika koji ce je timariti svaki dan.
zaboravljate da su krava, ovca, koza - zivotinje kojima ne treba ljudska ruka. one se znaju brinuti same za sebe ako im osiguras frisku vodu i hranu.
nemoj se uvrijediti,ali ak ti većina ljudi na ovom forumu veli da ti do nebu išlo onda ih probaj shvatiti ozbiljno,jer većina njih to radi profesionalno i svaki,ali "baš svaki dan" je u tom poslu:!::!::!:
a kaj se tiče ove izjave gore da životinje nemru biti same....ma mogu biti i same jedno vrijeme,samo kaj se uglavnom uvijek u svemu dogodi sto nepredviđenih stvari i kod životinja kod kojih se vodi svakodnevno briga,a onda si sam probaj zamisliti koliki bi bil postotak tih "nepredviđenih" stvari kod životinja o kojim se vodi mala ili skoro nikakva briga,jer ovo kaj ti "netko" bude pazil na životinje uzmi sa rezervom...bude...možda...koji put...ak mu platiš možda koji put više,ali ni približno koliko je potrebno:supz:
 
U

USRO

Guest
nemoj se uvrijediti,ali ak ti većina ljudi na ovom forumu veli da ti do nebu išlo onda ih probaj shvatiti ozbiljno,jer većina njih to radi profesionalno i svaki,ali "baš svaki dan" je u tom poslu:!::!::!:
a kaj se tiče ove izjave gore da životinje nemru biti same....ma mogu biti i same jedno vrijeme,samo kaj se uglavnom uvijek u svemu dogodi sto nepredviđenih stvari i kod životinja kod kojih se vodi svakodnevno briga,a onda si sam probaj zamisliti koliki bi bil postotak tih "nepredviđenih" stvari kod životinja o kojim se vodi mala ili skoro nikakva briga,jer ovo kaj ti "netko" bude pazil na životinje uzmi sa rezervom...bude...možda...koji put...ak mu platiš možda koji put više,ali ni približno koliko je potrebno:supz:
Vecina kaze da to nebu islo a nitko od njih nikakvo obrazlozenje!? Pardon ima jedno - psi lutalice bi mogli ugroziti kozu:lol:

Daj ti meni objasni zato koza ili ovca ne bi mogla biti sama na ogradenoj zemlji? Sto to kozi treba svaki dan?
 
B

BAGERISTA

Guest
Vecina kaze da to nebu islo a nitko od njih nikakvo obrazlozenje!? Pardon ima jedno - psi lutalice bi mogli ugroziti kozu:lol:

Daj ti meni objasni zato koza ili ovca ne bi mogla biti sama na ogradenoj zemlji? Sto to kozi treba svaki dan?

Voda..............
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Evo da ja nabacim jedan proračun:
Koza ili ovca dođe nekih 100E, a spominju se 2 komada = 200E
Mislim da nebi bilo loše napraviti neki manji krov gdje se one mogu skloniti za vrijeme nevremena, barem 2x2m =cca 500kn
ako već imaju neko sklonište dobro bi bilo unutra staviti jednu ili dvije kocke soli (ustvari nije kocka nego oni ''valjak'' 1 komad = 3kg) = 60kn
po ljetu imaju što jesti, ali po zimi ne mogu jesti snjeg, neznam točno koliko ovca ili koza treba kockastih bala kroz zimu, ali recimo 75 po komadu = 150 komada
pošto jedan komad dođe 10kn onda 150x10= 1500 kn
ako godina ima mislim da 52 tjedna, a dolaziš u obilazak posjeda svaka 2 tjedna, znači 26 puta na godinu, onda susjedu koji ''baci oko'' na životinje treba donjeti barem 25 dag kave (barcaffe 25dag= 15kn), 26 tjedana x 15 = 390kn
s time da računam da i susjed kod kojeg su životinje cijelu zimu u staji dobije samo 25dag u 2 tjedna :p
1500 + 500 + 60 + 1500 + 390 = 3950kn
Znači 4000 kuna godišnje (ne računajući neke druge troškove, veterinara...)
Za 4000 kuna može se kupiti već rabljeni traktor kosilica ili najskuplja samohodna benzinska kosilica. :prayer:
Znači prvu godinu 4000 kuna, a svaku sljedeću 2000 kuna.
To je samo jedan brzi i približni proračun po kojem, barem se nadam, se vidi da ni uzdržavanje dvije ''male'' životinje nije jeftino.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Vecina kaze da to nebu islo a nitko od njih nikakvo obrazlozenje!? Pardon ima jedno - psi lutalice bi mogli ugroziti kozu:lol:

Daj ti meni objasni zato koza ili ovca ne bi mogla biti sama na ogradenoj zemlji? Sto to kozi treba svaki dan?

vidim da nisi pažljivo pročital moj post,pa onda da ti podebljam neke stvari
"....ma mogu biti i same jedno vrijeme"...
a dalje valjda znaš čitati...
i smiješ se da psi mogu ugroziti kozu:mad:...evo jedan primjer baš moj osobni...

...imam jedno staro imanje nedaleko gdje živim(u susjedstvu,nema minutu biciklom)sve ograđeno,betonski stupovi,žica,itd,svaki dan se dvaput odlazi tamo i full se vodi briga,ali ipak proljetos jedno jutro kad žena došla tam našla jednu zaklanu ovcu i dvije izgrižene od psa lutalice(neki jadni Haski
izglađeni):twisted:

...a to je sam jedan primjer,evo ti ih još kad baš oćeš...
-komplikacije kod janjenja
-upale vimena
-ovca neda sisati jednom janjetu
-raznorazne bolesti i nametnici od kojih životinja ugine u roku dva tri dana samo ako se ne reagira na vrijeme,posle ju moš liječiti kolko te volja,nema efekta(pneumonija i sl.)

...ma sto drugih stvari koje ti ni nemru opće pasti na pamet...:rolleyess:
 
B

BAGERISTA

Guest
Veli Tonka da je ima. Dalje?

Netrebaš se srdfit niti ljutit,,,,ja samo stojim iza toga da stoka bilo koja,,,nemore bit puštena na samu sebe,,,5-6-7,dana,,,a da niko ne vidi dali čega fali,,,,,i to je to,,,ne treba dalje niti išta,,,samo je to moje mišljernje i gotovo,,,,,pa šta ima ko na ovom polop,forumu,,,da ne vidi stoku bilo koju,svaki dan...............:shock:,,,di je hranjenje,,,i ostalo da ne nabrajamo,...........ili kako sam pisa na početku,,,ove teme,,da ima stoka koja jede samo 3-4 mijeseca u godini,,,ostalo ide na zrak..................:shock:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da mi se objasni :
Kako žive svinje u turopolju?
Kako se uzgajaju konji u posavini ?

..osobno mislim da bi ta živin imala veše neprijatelja na dvije nego na 4 noge
 
U

USRO

Guest
Netrebaš se srdfit niti ljutit,,,,ja samo stojim iza toga da stoka bilo koja,,,nemore bit puštena na samu sebe,,,5-6-7,dana,,,a da niko ne vidi dali čega fali,,,,,i to je to,,,ne treba dalje niti išta,,,samo je to moje mišljernje i gotovo,,,,,pa šta ima ko na ovom polop,forumu,,,da ne vidi stoku bilo koju,svaki dan...............:shock:,,,di je hranjenje,,,i ostalo da ne nabrajamo,...........ili kako sam pisa na početku,,,ove teme,,da ima stoka koja jede samo 3-4 mijeseca u godini,,,ostalo ide na zrak..................:shock:

Ma kaj bi se ja srdio:) Samo se izgleda razilazimo u misljenjima
 
U

USRO

Guest
vidim da nisi pažljivo pročital moj post,pa onda da ti podebljam neke stvari
"....ma mogu biti i same jedno vrijeme"...
a dalje valjda znaš čitati...
i smiješ se da psi mogu ugroziti kozu:mad:...evo jedan primjer baš moj osobni...

...imam jedno staro imanje nedaleko gdje živim(u susjedstvu,nema minutu biciklom)sve ograđeno,betonski stupovi,žica,itd,svaki dan se dvaput odlazi tamo i full se vodi briga,ali ipak proljetos jedno jutro kad žena došla tam našla jednu zaklanu ovcu i dvije izgrižene od psa lutalice(neki jadni Haski
izglađeni):twisted:

To se moze desiti svaki dan prilikom odsutnosti vlasnika na par sati. Nije valjda da vlasnik koze pilji u nju 24h!

...a to je sam jedan primjer,evo ti ih još kad baš oćeš...
-komplikacije kod janjenja

da, to se desava pogotovo ako je koza sama, zatrudni svako malo ili pak to ovisi o gazdi:heart:
-upale vimena

jos jedan od nepremostivih problema
-ovca neda sisati jednom janjetu
-raznorazne bolesti i nametnici od kojih životinja ugine u roku dva tri dana samo ako se ne reagira na vrijeme,posle ju moš liječiti kolko te volja,nema efekta(pneumonija i sl.)

Nitko ne govori o tome da ju pusti i nepogleda ju godinu dana
...ma sto drugih stvari koje ti ni nemru opće pasti na pamet...

slazem se
 
B

BAGERISTA

Guest
Ma kaj bi se ja srdio:) Samo se izgleda razilazimo u misljenjima

Svakako,,,,ali nebitno,,,,svako ima pravo na svoje mišljenje,,,,poštivam i tvoje i svoje,,,,kako god meni ne bude štete..........8)
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh